انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا اوبونتو کار می کنیم؟  (دفعات بازدید: 240850 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Afshin_Zavar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 160
پاسخ به: چرا اوبونتو کار می کنیم؟
« پاسخ #15 : 03 خرداد 1386، 10:01 ق‌ظ »
نقل‌قول
اگه درسته پس چرا بیشترین کاربر رو ویندوز داره؟
ببین سعید بالام جان،ویندوز به شدت کاربر پسندانه است و با بسیاری از شرکتهای تولید کننده سخت افزار و نرم افزار قرارداد میبنده.
این باعث میشه که بسیاری از شرکتهای نرم افزاری هم براش برنامه بدن و اینطوری آمار بالا میره.
اما به یه نکته خیلی مهم دقت کن: به قول اینپرایز، لزوما همه 90% کاربران جهان که از ویندوز استفاده میکنن، حرفه ای نیستن. بلکه میتونه یه صاحب رستوران؛ صاحب آژانس تلفنی و یا حتی یه مهندس عمران برای کار با اتوکد باشه...
اصطلاحات و دستورات نسبتا دشوار لینوکس و تعداد توزیع های اون میتونه برای کاربران آماتور، گیج کننده باشه. تصور کن برای کسی که اولین باره کامپیوتر رو میخره و با هزار ذوق اونرو روشن میکنه... بگی اوبونتو فلان بسته رو نداره، برو توی کنسول و این دستور رو تایپ کن....

اما کافیه همین کاربر چند بار ویندوزش خراب بشه و تمام تنظیمات شخصیش بپره؛ و بعد ببینه که مزیت پارتیشن home/ در مقایسه با ویندوز چیه.
کافیه بخواد ویستا رو نصب کنه، باید سیستمش رو ارتقا بده و کلی قطعات گرون قیمت بگیره و بعد بشینه درایورهای جدید رو از ایننترنت دانلود کنه و تازه با انواع باگهای ویستا مواجه بشه... اما همه اینکارها رو اوبونتو با همون سخت افزار قبلی انجام میده و باگها رو هم نداره !

پانوشت:
یه بحث مفصل توی فوروم برنامه نویس در این مورد ایجاد شد که اینپرایز به همه شبهات پاسخ داد. فکر کنم بدردت بخوره.

آفلاین مرتضی علیرضایی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 214
    • ALIREZAEI.ir
« پاسخ #16 : 04 خرداد 1386، 10:52 ق‌ظ »
سلام

به همت یکی از دوستان ("احمد عباسی" اهل اراک) هفته گذشته در دانشگاه مراحل نصب لینوکس و راه اندازی و استفاده از لینوکس را به دانشجویان کامپیوتر آموزش داده شد.
در انتها جلسه هم معرفی مختصری از اوبونتو صورت گرفت (با استفاده از دیسک زنده اوبونتو).
نکته جالب این بود که اطلاعات دانشجویان در مورد لینوکس خیلی کم و در مورد اوبونتو در حد صفر بود! که البته این اصلا خبر خوبی نیست....
 یکی از سوالاتی که دوستان می پرسند اینه که شما تو لینوکس چی کار می کنید؟ وقتی می گیم همون کاری که شما نمی تونید تو ویندوز انجام بدید، با یک حالت تعجب و در بعضی موارد تمسخر به آدم نگاه می کنند. نمی دونم اینها تو ویندوز چی دیدند....
البته این جلسه آموزشی باعث شد که سوالات دانشجویان در مورد لینوکس بیشتر بشه. البته به شهادت دوستان در جلسه (من حضور نداشتم) هیچ کس هیچ سوالی نپرسید چون کسی زیاد چیزی نفهمید (چون هیچکس در مورد لینوکس اطلاعات زیادی نداشت و با یک بدبینی به اون نگاه می کردند).

همین باعث شد که با جدیت بیشتری با اوبونتو کار کنم و در راه معرفی اون به سایر افراد سعی بیشتری بکنم.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3283
    • هزاردستان
« پاسخ #17 : 05 خرداد 1386، 10:49 ق‌ظ »
راستی شاید براتون جالب باشه که بدونید که Microsoft هم با این همه دب دبه و کب کبه خودش روی ۲ تا از سرورهای اصلیش یعنی download.microsoft.com و search.microsoft.com از لینوکس استفاده میکنه!
باور نمیکنید؟ یه سری به سایت http://netcraft.com بزنید و اونجا دومین microsoft.com رو جستجو کنید :D
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین Afshin_Zavar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 160
« پاسخ #18 : 05 خرداد 1386، 11:18 ق‌ظ »
نقل‌قول
ه Microsoft هم با این همه دب دبه و کب کبه خودش روی ۲ تا از سرورهای اصلیش یعنی download.microsoft.com و search.microsoft.com از لینوکس استفاده میکن
تصور نمیکنم این طور باشه، درسته که سیستم عامل رو لینوکس معرفی میکنه اما وب سرور رو IIS معرفی کرده. به نظر من به دلیل ملاحظات امنیتی، خواستن مانع از OS Finger Print بشن.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
« پاسخ #19 : 05 خرداد 1386، 12:13 ب‌ظ »
خودشون هم تو FAQ راجع به این توضیح دادن!
http://uptime.netcraft.com/up/accuracy.html#impossible

ببخشید که بحث رو بیراه کردم. خوب این netcraft یکی از سایتهایی هست که میتونید باهاش ببینید که سرورهای مختلف مختلف دنیا چه سیستم عاملهایی دارند...

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
« پاسخ #20 : 05 خرداد 1386، 12:20 ب‌ظ »
راستی من تو یه پست دیگه اینها رو درباره مزایای اوبونتو گفته بودم... بد نیست اینها رو هم مرور کنید ;)

نقل‌قول
اوبونتو دارای:

۱. نصب آسان و بدون دردسر است. نصب اوبونتو خیلی ساده است، هم نصاب گرافیکی داره و هم خط فرمانی ولی در زمان نصب سوالات زیادی ازتون نمیپرسه! در ۶ مرحله چند تا سوال در مورد زبان و موقعیت جغرافیای و نام کاربری و نوع پارتیشن بندی رو می‌پرسه و خیلی سریع و راحت نصب میشه و بعد از نصب همه سیستم عاملهای از قبل نصب شده رو تو منوی گراب بهتون میده.

۲. محیط زیبا، ساده و کاربر پسند. نسخه‌های مختلف خانواده اوبونتو میزکارهای مختلفی دارن که همشون در عین سادگی بسیار زیبا و کاربر پسند هستند. درسته که شبیه ویندوز نیستن ولی شما به هرچیزی که نیاز داشته باشید میتونید سریع و راحت پیدا کنید.

۳. اوبونتو بر اساس دبیان است. خوب بی تعارف دبیان بزرگترین عضو خانواده لینوکس است. اوبونتو ساختار مدیریت بسته‌ها و پایداری خود را از دبیان به ارث برده است. به قول اوبونتویی ها، دبیان صخره‌ای است که اوبونتو بر اساس آن بنا نهاده شده است.

۴. اوبونتو برای همیشه رایگان و آزاد خواهد بود. توسعه دهندگان اوبونتو درواقع یک گروه از توسعه دهندگان قدیمی دبیان هستند و بنابراین به خوبی با مفاهیم نرم‌افزارهای آزاد آشنا هستند. ضمنا اوبونتو هیچ گاه نسخه هایی تحت عنوان Enterprise یا Professional که کاربر برای دریافتشون مجبور به پرداخت وجه باشه نخواهد داشت!

۵. ارسال رایگان به سراسر دنیا. هر جای دنیا که باشید اگر پست دو رو برتون باشه میتونید اوبونتو رو سفارش بدید و یک نسخه اصلی از اویونتو داشته باشید.

۶. اوبونتو انتشارهای منظم داره. بر خلاف دبیان، اوبونتو انتشارهای منظم ۶ ماهه داره و هر انتشار ۱۸ ماه پشتیبانی رایگان داره. البته نسخه ۶.۰۶ برای میزکار ۳ سال و برای سرور ۵ سال پشتیبانی داره (یعنی یه جورایی Enterprise دیگه)

۷. اوبونتو به وسیله شرکتهای تجاری که هیچ آشنایی با مفاهیم نرم‌افزارهای آزاد ندارن اداره نمیشه! لابد داستان قرارداد کاری Novell و Microsoft رو شنیدید و اینکه بنیاد نرم‌افزار آزاد در حال بررسی این قرارداده و ممکنه Novell از فروش لینوکس منع بشه.

۸. اوبونتو خیلی خوب انواع سخت افزارها رو بدون دردسر میشناسه و توزیع مناسبی برای Laptop ها است.

۹. اوبونتو یه اجتماع خیلی خیلی بزرگ از کاربرا داره! یک نمونش همین اجتماع کاربران ایرانی هست که انواع پشتیبانی و خدمات رو در اختیار کاربران تازه کار قرار میدن! این اجتماع بزرگ کمکهای زیادی به توسعه اوبونتو میکنن که فکر نمیکنم اینجا مجال صحبت در موردش نباشه...

۱۰. منابع و مستندات بسیار کامل اینترنتی. به فارسی مقالات و راهنماهای خیلی کاملی برای اوبونتو آماده شده. شما طیف وسیعی ار مستندات و راهنماها رو هم میتونید به انگلیسی در مورد اوبونتو پیدا کنید.

۱۱. نصب بسیار آسان بسته‌های نرم افزاری. مخازن رسمی اوبونتو چیزی حدود ۴ تا DVD یعنی حدود ۱۶ گیگ بسته نرم افزاری دارند. خیلی بیش ار این هم توسط علاقه‌مندان در سراسر دنیا ایجاد شده و به صورت غیر رسمی کار میکنه! یعنی از شیر مرغ تا جون آدمیزاد هر چی که بخواهید میتونید پیدا کنید. بسته‌های deb که اوبونتو از اونها استفاده میکنه هوشمندتر از rpm ها هستند و شما سردرد و عذاب های dependency های rpm رو نخواهید داشت.
با چند کلیک ساده میتونید هر بسته نرم افزاری رو نصب کنید..

اینها بخشی از مزایای اوبونتو بود که الان یادم میومد!

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3100
  • لينوكس يعني آزادي ، امنيت
« پاسخ #21 : 06 خرداد 1386، 12:56 ق‌ظ »
میکروسافت تو msn خودش هم از لینوکس استفاده کرده ;)

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1053
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #22 : 06 خرداد 1386، 07:42 ق‌ظ »
نقل‌قول
اگه درسته پس چرا بیشترین کاربر رو ویندوز داره؟
پانوشت:
یه بحث مفصل توی فوروم برنامه نویس در این مورد ایجاد شد که اینپرایز به همه شبهات پاسخ داد. فکر کنم بدردت بخوره.

لینکش رو داری؟
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 06 خرداد 1386، 09:59 ق‌ظ »
فکر کنم موضوعش این بود : لینوکس پول حروم کردنه!

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #24 : 08 خرداد 1386، 03:33 ب‌ظ »
ویکی شد. دوستان کامل ترش کنن:

http://wiki.ubuntu-ir.org/WhyUbuntu
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 08 خرداد 1386، 03:46 ب‌ظ »
چشم سعید آقای گل حتما ;)

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #26 : 08 خرداد 1386، 04:04 ب‌ظ »
چشم سعید آقای گل حتما ;)

مرسی مهدی  ;)

آفلاین writer

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
« پاسخ #27 : 08 تیر 1386، 04:57 ق‌ظ »
ویروس کمتر میگیره.
البته همه ی توزیع های لینوکس اینجوری هستن.

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #28 : 08 تیر 1386، 08:59 ق‌ظ »
ویروس؟؟
میشه ویروس رو معنی  کنین ؟ 100٪  در دنیای سیستم عامل لینوکس این کلمه بی معنی ترین و مضحک ترین عبارتی هست که میشه پیدا کرد.از خودم نمی گم این یه چیز اثبات شده است . فایل سیستم عامل لینوکس رو بخونین نیاز به توضیح اضافی نداره

آفلاین huji

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 25
« پاسخ #29 : 08 تیر 1386، 01:39 ب‌ظ »
من به اوبونتو تازه وارد شدم، اما قبلاً با لینوکس، با لینوکس‌بازها و با کاربرهای عادی‌ای که طرف لینوکس رفتن برخورد داشتم. دوست دارم چند تا چیز رو بگم:'

۱) اگر دقت کنید، می‌بینید که در خیلی جاهایی که فارسی زبان‌هایی به دفاع از لینوکس پرداختن، نویسنده‌ای که دفاع می‌کرده، خودش یک حرفه‌ای بوده. بحث به امنیت بالاتره لینوکس به خصوص به عنوان سرور کشیده شده، یا به آزاد بودن نرم‌افزار و چیزهایی مانند این. به خصوص توی ایران، این دوتای آخری، برای یک کاربر عادی، کمترین اهمیت رو دارن. کسی براش آزاد بودن نرم‌افزار مهم نیست، کسی از نصب کردن ویندوز قفل شکسته‌ای که آپدیت هم نخواهد شد، هیچ مشکلی پیدا نمی‌کنه. همهٔ نرم‌افزارها در ایران با آزادی کامل دارن کپی می‌شن. فقط درصد خیلی خیلی کمی از کاربرها هستن که به امنیت بها می‌دن. درصد خیلی کمتری از این‌ها، خودش باید با یک سرور یا نظایر اون کار کنن، و طرف لینوکس می‌رن.
نتیجه: لینوکس برای کاربرهای حرفه‌ای از ویندوز (در برخی جنبه‌ها) بهتره، اما برای کاربرهای عادی نه.

۲) کاربر عادی، چیزی که از سیستم عامل می‌خواد، راحت کار کردن باهاشه. یک مصداق بارز این کار اینه که تجهیزاتش به آسونی نصب بشن. دومی‌اش هم این که همهٔ کارهاش رو بتونه در محیط گرافیکی و با استفاده از ماوس انجام بده. تا زمانی که لینوکس خود به خود پرینتر USB من رو نشناسه، یا برای راه‌انداختن مودمم مجبور باشم کلی چیز تایپ کنم، یا حتی برای وصل و قطع شدن از اینترنت، هیچ برنامهٔ تمام گرافیکی‌ای که با ماوس کار کنه نداشته باشم، به عنوان یک کاربر کاملاً عادی، ویندوز رو ترجیح خواهم داد.

۳) نصب راحت برنامه‌ها، چیزیه که ویندوز توی اون هنوز از لینوکس پیشه. در ویندوز، شما می‌تونید یک برنامه رو روی یک CD داشته باشید، و خودش به طور هوشمند هرچی dependency لازم هست رو نصب می‌کنه. در لینوکس یا باید به اینترنت دسترسی داشته باشید، یا خودتون بدونید که چندتا package از کجاها لازم دارید تا برنامه نصب بشه.

۴) دست آخر، نبود راهنمای مناسب هست. هنوز هم که هنوزه، یک راهنمای فارسی خوب برای لینوکس موجود نیست. مطمئن باشید کمتر کسی حاضره بره کتاب بخره بخونه. سایت‌هایی مثل همین تالار، یا سایت هزاردستان، یا مشابه اون، جاهایی هستن که بیشتر کسایی که سراغ لینوکس می‌رن دوست دارن از اون‌جاها یاد بگیرن لینوکس رو. این سایت‌ها رو ورق بزنید! می‌بینید که خیلی از راهنماها دستورات محیط متنی رو معرفی می‌کنن، بدون این که یک راهنمای اولیه برای آشنا کردن کاربر با محیط متنی و ریختن ترسش از این محیط داشته باشن. می‌خوام بگم، هنوز کاربرهای عادی از لینوکس واهمه دارن، به خصوص اونهایی که تایپشون ضعیفه (که می‌شه ۹۰٪ کاربرهای ایرانی، یا حتی بیشتر).

۵) دستورات متنی هم راحت نیستن. برای من، منطقی‌ترین دستور برای extract کردن یک فایل فشرده اینه که بنویسم مثلاً tar -decompress abc.tar.gz نه این که بنویسم tar xvzf abc.tar.gz چون تیکهٔ xvzf اصلاً برای من معنی نداره. برای من توی ویندوز، رفتن به یک دایرکتوی به اسم sjdkfljsk راحته، چون می‌نویسم cd sj و بعد TAB رو می‌زنم و خود ویندوز دونه دونه، فولدرهایی که با sj شروع می‌شن رو اون‌جا می‌ذاره، وقتی به مورد دلخواهم رسیدم ENTER می‌کنم. اما توی لینوکس حتی همین چیز به این سادگی هم هنوز وجود نداره.

شاید چیزهایی که براتون می‌گم رو درست ندونید، اما باور کنید درست بودنش مهم نیست، مهم اینه که این جمع‌بندی حرف‌هایی که از چندین کاربری که سراغ لینوکس رفتن و بعد بی‌خیالش شدن می‌شنوم. کاربرهایی که، هنوز هم، وقتی می‌فهمن یک نسخهٔ جدید از لینوکس اومده، ویرشون می‌گیره امتحانش کنن، اما باز هم، به همون نتیجهٔ قبلی می‌رسن. کاربرهایی که تازه خیلی هم پرت نیستن و مثلاً سابقهٔ کار کردن با cmd رو توی زندگی‌شون دارن!

با تمام این تفاسیر، من کماکان مشتاقم که لینوکس کار کنم. فعلاً که با اوبونتو اول کارم، اما اگر بتونم باهاش به اینترنت وصل بشم، شاید سهم بیشتری از وقتم رو توی لینوکس بگذرونم ~~~~