انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا کاربرا ی حرفه ای سمت ارچ میرن؟  (دفعات بازدید: 4599 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین robotic

• Full Member
  • *
  • ارسال: 176
پاسخ : چرا کاربرا ی حرفه ای سمت ارچ میرن؟
« پاسخ #15 : 10 اردیبهشت 1393، 11:24 ب‌ظ »
کامپایل برنامه ها در جنتو ممکن است تا ساعت ها طول بکشه، مثلا گیمپ؟
مزیت کامپایل در مقابل اذیت کردن CPU چیه؟

مقدمه

اول بگم که من خودم به خاطر زمان بر یودن کامپایل ، جنتو را پاک کردم و تصمیم گرفتم هیچ وقت مجددا جنتو نصب نکنم

دوم بگم که من برای جمله ی زیر به دوستمان پیشنهاد کردم جنتو را نصب کند

احساس می کنم تو اوبونتو هیچی یاد نمیگیرم

چون لازم است هر برنامه را قبل از نصب ، آماده کنی بیشترین یادگیری را داری

مزیت
در برنامه های نظیر گیمپ مزیتی ندارد ، البته مزیت دارد اما ناچیز است که می توان صرف نظر کرد

دو مورد زیر به ذهنم رسید که می تواند مزیت چشم گیری داشته باشد و استفاده از کامپایل را توجیه پذیر کند

۱- کسانی که کار های سنگین پردازشی (مانند محاسبات عددی) انجام می دهند و فقط از کامپیوتر همین استفاده را می کنند و برنامه های مختلف نصب نمی کنند. یعنی فقط یک یا دو برنامه تخصصی نصب می کنند و چندین سال فقط با همان یک یا دو نرم افزار تخصصی کار می کنند

این مورد مربوط به استفاده کاربر عادی (کار های روزمره) نمی شود

زمان کوتاه شده حجم پردازش در یک سال ، یه یک هفته تمام کامپایل کردن در ابتدا  می ارزد

شما حساب کن فقط پنج درصد سریعتر کار کند

۲- استفاده در ربات ها (تولید انبوه)
وقتی شما چند هزار دستگاه ربات به بازار می دهی و نیازمند استفاده از سیستم عامل هستی (مانند ربات های انسان نما)، با استفاده از کامپایل به سخت افزار ضعیف تری نیاز داری (چه حافظه و چه پردازنده) و سود بیشتری حاصل می شود
در این موارد چون سخت افزار ربات ها مشابه هستند یک بار کامپایل می شود و سپس ایمیج گرفته می شود و روی ربات های بعدی ایمج کپی می شود
ربات معروف انسان نمای نائو با فروش چند ده هزار عددی از جنتو استفاده می کند

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #16 : 10 اردیبهشت 1393، 11:47 ب‌ظ »
در مورد portage من نشنیدم قویترین مدیر بسته هستش؟!
جنتو هم شاید یه موقع فرق میکرده کاراییش ولی الان خیلی با این سیستمها به چشم نمیاد.تو یه سیستم خیلی داغون ممکنه خودشو نشون بده.که اونم یه آفیس فقط یه روز طول میکشه کامپایل و نصب شه.
مطلب زیر اطلاعاتم رو به روز کرد. میگه لزوما گزینه کامپایل تنها انتخاب نیست.
http://gentoo.blogsky.com/1391/08/21/post-19/

آفلاین robotic

• Full Member
  • *
« پاسخ #17 : 10 اردیبهشت 1393، 11:48 ب‌ظ »
جنتو هم شاید یه موقع فرق میکرده کاراییش ولی الان خیلی با این سیستمها به چشم نمیاد.تو یه سیستم خیلی داغون ممکنه خودشو نشون بده.که اونم یه آفیس فقط یه روز طول میکشه کامپایل و نصب شه.

تو کار های روزمره حق با شما است.

اما در موارد مانند شبیه سازی سیستم ها که هر بار اجرای آن شاید یک هفته تا چند ماه طول می کشد اگر فقط پنج درصد سریع تر انجام شود به چشم می آید

همین طور وقتی فقط از یک نرم افزار تخصصی (محاسبات عددی) به مدت جند سال می خواهی استفاده کنی

یک فرمول هست که در فروم های انگلیسی استفاده می شود و من این جا قرار می دهم

General function:

be t time;
f[waste of time] →  ( t[compile] - t[relevant learning curve] ) / t[performance gain between compile sessions];
if f > 1, then you've wasted your time.

این کامپایل کردن تو آرچ هست البته.بامخازن ABS

کامپایل کردن مهم نیست. چگونه کامپایل کردن مهم است.

من آرچ نصب نکردم. اما شما که کار کردید بگویید آیا قابلیت های زیر در کامپایل کردن با ABS مجود است؟

Circular Dependencies - Masking - USE Flag - SLOTs - march - mtune

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #18 : 10 اردیبهشت 1393، 11:51 ب‌ظ »
@ امید
چرا ارچ برا توسعه دهنده ها بهترینه؟ به روز بودن یا ؟ این ادعا رو من برا فدورا زیاد دیده بودم نه ارچ
به دلیل pkgbuild ها. ساختن pkgbuild ها خیلی ساده است و به اشتراک گذاری اونها هم ساده‌تر از همه چی. یه pkgbuild تهیه می‌کنی و در aur قرار می‌دی و دیگران به سرعت می‌تونند از همون خط فرمان جستجو کنند و بسته رو نصب کنند. بنابراین شما به بیشترین بسته‌ها و به‌روزترین‌ها برای توسعه دسترسی دارید. روند ساخت rpm و deb خیلی پیچیده است و به اشتراک‌گذاریشون هم خیلی سخته (لااقل به آسونی آرچ نیست). جامعه کاربری آرچ نیازهای خودش رو خودش برآورده می‌کنه و نیازی نداره گسترش‌دهندگان توزیع براش تصمیم بگیرن که چی باید ارائه بشه و چی نه.

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #19 : 10 اردیبهشت 1393، 11:54 ب‌ظ »
من آرچ نصب نکردم. اما شما که کار کردید بگویید آیا قابلیت های زیر در کامپایل کردن با ABS مجود است؟

بله وجود داره. در فایل /etc/makepkg.conf تمام فلگها رو می‌شه تعیین کرد.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #20 : 11 اردیبهشت 1393، 12:23 ق‌ظ »

بله وجود داره. در فایل /etc/makepkg.conf تمام فلگها رو می‌شه تعیین کرد.
@ robotic
اره. همون طور که امید جان گفتن هست. اتفاقا ارچ بلحاضاتی حتی configurable تر از جنتو هست.یه مقاله بلند بالا دیده بودم قبلا که میگفت چکارا میشه تو ارچ کرد که تو جنتو نمیشه!!
در مورد شبیه سازی حرفت عجیبه برام. شما مثلا چی رو میخوای شبیه سازی کنی؟ این قضیه یا خودت کدش رو مینویسی یا کامپایل میکنی.که بستگی به توزیعت نداره و در نهایت خودت باید کامپایل کنی و فرقی نمیکنه.
بعنوان مثال برا کامپایل بسته ها.شما خودت مهمترین پکیج توزیعت که کرنل هست رو رو حالت manual دونه دونه بگیر تیک ها رو بردار و بذار و کامپایل کن.
بطور قطع میگم شما عمرا نمیتونی نیم ثانیه هم بوت تایم رو کم کنی.یا چمیدونم performance رو بالا ببری.من تجربشو ددارم که میگم.
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4856
  • masoft قدیم
« پاسخ #21 : 12 اردیبهشت 1393، 05:01 ق‌ظ »
یه سوال برام پیش اومده ...چرا کاربرا که حرفه ای میشن  میرن سمت ارچ..؟
سوال کلا اشتباهه. آرچ هم یک توزیعه مثل توزیع‌های دیگه که هم کاربر تازه‌کار داره، هم کاربر حرفه‌ای.

احساس می کنم تو اوبونتو هیچی یاد نمیگیرم....خیلی گرافیکی شده دیگه...!
سوال اخر اینکه ایا دبیان به غیر از پایداری ( و دیر ابدیت شدن بسته ها) تفاوت دیگه ای هم با اوبونتو داره ؟
اگر مشکلتون یادگیری دستورات هستش، خوب اون کارهای گرافیکی رو با دستور انجام بدید!
تفاوت زیاده، ولی دبیان بسته‌هاش دیر بروز نمی‌شه. دبیان چند نسخه داره و نسخه Testing و Unstable اون بسته‌های بروزی دارند.

آرچ بهترین توزیعه برای برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهنده‌ها.
اینطور نیست. هر وقت از «ترین»ها صحبت می‌کنیم، عموما یک جای کار میلنگه. کلی دلیل می‌شه آورد که توزیع‌های دیگه «ترین»تر هستند و همیشه هم چنین بحث‌هایی بی‌نتیجه می‌مونن.

با جنتو ، لینوکس را یاد می گیری!
اینطور نیست، با جنتو آدم لینوکس یاد نمی‌گیره. شاید نیاز به کمی سواد پایه‌ای بیشتر داشته باشه، ولی اینطوری نیست که بگی هرکی جنتو داره الان خیلی گنو-لینوکس بلده یا همش داره یه چیز جدید یاد می‌گیره.
اگر کسی موارد پایه‌ای رو بخواد یاد بگیره، LFS بهترین انتخابه، چون دقیقا برای یادگیری هستش.

مدیریت بسته جنتو portage نام دارد. که قوی ترین مدیریت بسته در بین تمامی لینوکس ها است
خیر، اینطور نیست! وقتی در یک موضوعی اطلاعات کافی ندارید، می‌تونید بگید که «فکر می‌کنم ...». اینقدر قطعی نظر ندید!

کاش می شد از portage در اوبونتو در کنار aptاستفاده کرد
می‌تونید از apt-build استفاده کنید، ولی واقعا نیازی نیست.

زمان کوتاه شده حجم پردازش در یک سال ، یه یک هفته تمام کامپایل کردن در ابتدا  می ارزد
خیلی کمتر از ۵ درصده. اگر هم این موضوع برامون خیلی مهمه، کافیه همون یک برنامه رو جدا توی هر توزیعی که می‌خوایم کامپایل کنیم یا از apt-build استفاده کنیم یا ...

ربات معروف انسان نمای نائو با فروش چند ده هزار عددی از جنتو استفاده می کند
خیر، از OpenNAO استفاده می‌کنند. OpenNAO تنها از Gentoo به عنوان Base استفاده می‌کنه و شاید جالب باشه که بدونی توی NAO اکثریت از APT که مدیر بسته دبیان هست استفاده می‌کنند :)

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
« پاسخ #22 : 12 اردیبهشت 1393، 08:20 ق‌ظ »
چون برای خیلی از دوستان داشتن آخرین نسخه بسته‌ها و نرم‌افزارها و همچنین سروکله زدن با سیستم لذت‌بخشه (به این نوشته رجوع کنید: به مناسبت ۲۲ سالگی لینوکس).
خب این چیزا تو آرچ بیشتر در دسترسه تا مثلا اوبونتو.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین robotic

• Full Member
  • *
« پاسخ #23 : 12 اردیبهشت 1393، 08:03 ب‌ظ »
مدیریت بسته جنتو portage نام دارد. که قوی ترین مدیریت بسته در بین تمامی لینوکس ها است
خیر، اینطور نیست! وقتی در یک موضوعی اطلاعات کافی ندارید، می‌تونید بگید که «فکر می‌کنم ...». اینقدر قطعی نظر ندید!

شما که اطلاعات کافی دارید لطفا بگویید
قوی ترین مدیریت بسته کدام است و چه چیزی دارد که بقیه ندارند؟

کاش می شد از portage در اوبونتو در کنار aptاستفاده کرد
می‌تونید از apt-build استفاده کنید، ولی واقعا نیازی نیست.

بسیار ممنون

من تا کنون اطلاعی از این قابلیت بزرگ نداشتم

با توجه به این قابلیت دیگر به سمت توزیع های کد محور نمی روم

خیلی کمتر از ۵ درصده. اگر هم این موضوع برامون خیلی مهمه، کافیه همون یک برنامه رو جدا توی هر توزیعی که می‌خوایم کامپایل کنیم یا از apt-build استفاده کنیم یا ...

بسیار عالی. از این به بعد من شخصا همون یک برنامه رو جدا با apt-build کامپایل کنیم

فقط یک سوالی برایم مطرح شد. چه ویژگی ای باعث می شود کاربرانی از توزیع هیی نظیر جنتو استفاده کنند؟
طبق آمار distrowatch.com در ۱۲ ماه اخیر اوبونتو 2028 بار در روز (رتبه ۲) و جنتو 334 بار در روز (رتبه ۳۸) برخورد داشته است
یعنی جنتو یک ششم اوبونتو کاربر دارد!
با توجه به زمان کامپایل و سختی نصب آن ، این تعداد کاربر چشمگیر است!

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
« پاسخ #24 : 12 اردیبهشت 1393، 08:29 ب‌ظ »

شما که اطلاعات کافی دارید لطفا بگویید
قوی ترین مدیریت بسته کدام است و چه چیزی دارد که بقیه ندارند؟
باز که از صفت تفضیلی ترین استفاده کردید! این صفت تا حد زیادی بی معناست :) هر کدوم از مدیر بسته ها مزایا و معایب خودشون رو دارند، مثلا بعضی ها (از جمله خودم) به خاطر قابلیت ها و امکانات مدیریتی نیازمندی ها اپت رو ترجیح میدند، بعضی ها بخاطر سادگی پکمن رو ترجیح میدن و ... برای همین نمیشه تعیین کرد کدوم بهترینه، <بهترین> بسته به نیاز شخص قابل استفادست :)
فقط یک سوالی برایم مطرح شد. چه ویژگی ای باعث می شود کاربرانی از توزیع هیی نظیر جنتو استفاده کنند؟
طبق آمار distrowatch.com در ۱۲ ماه اخیر اوبونتو 2028 بار در روز (رتبه ۲) و جنتو 334 بار در روز (رتبه ۳۸) برخورد داشته است
با توجه به زمان کامپایل و سختی نصب آن ، این تعداد کاربر چشمگیر است!
خوب مقایسه ی جنتو با اوبونتو غلطه بخاطر اینکه این دو کلا از همه نظر مخصوصا تو نصب نرم افزار با هم متفاوتند ولی برای اطلاعات بیشتر از این پیوند استفاده کنید :)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4856
  • masoft قدیم
« پاسخ #25 : 12 اردیبهشت 1393، 09:05 ب‌ظ »
خیر، آمار distrowatch.com تنها می‌گه صفحه اون‌ها چند دفعه بازدید داشته و هیچ ربطی به تعداد کاربر نداره. عموما کاربران توزیع‌های دیگه صفحه یک توزیع خاص رو توی distrowatch چک می‌کنند، نه کاربرهای خود اون توزیع، در نتیجه از اون آمار هیچ نتیجه‌گیری‌ای نمی‌شه کرد.

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #26 : 18 اردیبهشت 1393، 06:46 ب‌ظ »
من چند روزه که دارم این رو میخونم. تازه عضو شدم تا پاسخ بدم.
تقسیم بندی حرفه ای مبتدی بر اساس توزیع ، عین این میمونه که بگیم کسی که پیکان داره، تازه کار تر از مازراتی سواره.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #27 : 18 اردیبهشت 1393، 07:28 ب‌ظ »
من چند روزه که دارم این رو میخونم. تازه عضو شدم تا پاسخ بدم.
تقسیم بندی حرفه ای مبتدی بر اساس توزیع ، عین این میمونه که بگیم کسی که پیکان داره، تازه کار تر از مازراتی سواره.

باهاتون موافق نیستم  یعنی مقایستون درست نیست
ببینید یک توزیع همه چیز رو آماده میذاره! تا کاربر مبتدی بدون مشکل شروع کنه کار کردن حالا ممکن هست یه کاربر حرف ای تر انتخاب های اون طراح توزیع رو دوست نداشته باشه!ولی یه توزیع دیگه اجازه میده که کاربر حرفه ای تر همه چیز رو طبق سلیقش انجام بده ولی این حالت باعث میشه وقتی کاربر مبتدی بیات سراغ این توزیع دچار مشکل بشه!
چون کاربر مبتدی تر هنوز کانفیگ کردن و ... رو بلد نیست پس براش یه انتخاب میکنند و آماده میدن دستش . ولی کاربری که حرفه ای هست میتونه خودش بر اساس سلیقه خودش تغییرات ایجاد کنه.
البته حالا اینکه یه توزیع جزء دسته اول باشه یا دوم ،بازم مشخص نمیکنه بهتر یا بدتر از دسته دیگست

البته حرفهایی رو که زدم صرفا نظر من در جواب دوستمون بود و ربطی به مقایسه اوبونتو و آرچ نداره
« آخرین ویرایش: 18 اردیبهشت 1393، 10:09 ب‌ظ توسط علیرضاامیرصمیمی »