انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: گفت‌وگو در رابطه با اسپرانتو  (دفعات بازدید: 12285 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
پاسخ : گفت‌وگو در رابطه با اسپرانتو
« پاسخ #30 : 13 خرداد 1393، 10:22 ب‌ظ »
از بین این ۴ تا قابل پیش‌بینی است که لاتین انتخاب بشه.
آها بعد این یعنی بی طرفی ، دیگه  ;)
فارسی و سانسکریت ( و گاهی اردو) به عنوان زبانهای آریایی مادر ازشون یاد میشه، و همین مشکل اصلیه. چون کلمات خیلی عام هستند و نمیشه در یک زبان جهانی ازشون استفاده کرد. اسپرانتو خیلی خیلی دقیقه در این موارد. از طرفی، یونانی هم کلمات بلندی داره و طبیعتا سیستم عدد گذاریشون و همچنین حروف نگاریشون اصلا مناسب بین الملل نیست.
لاتین، زبان ریشه دار و محکمی هست و همچنین حروف ساده ای داره. به کشورهای اروپایی نگاه کنید، غیر از اوکراین و بلاروس و روسیه، چند درصد از کشورهای اروپایی خط سیریلیک دارن؟
حتی ترکیه و آذربایجان هم دبیره لاتین رو به عربی و کوفی ترجیح دادن. یادمه پروژه یونیپرس قصد داشت کار مشابهی برای فارسی هم انجام بده ;).

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
« پاسخ #31 : 18 خرداد 1393، 01:50 ب‌ظ »
البته دختر آقای «لودویک زامنهوف» هم بهایی بودن.
لیدیا زامنهوف

ولی این‌ها به خود زبون اسپرانتو مربوط نیست. ریچارد استالمن و لینوس توروالدز هم بی‌دین هستند، دلیل نمی‌شه که هرکی از گنو/لینوکس استفاده می‌کنه طرفدار بی‌دینی باشه.
چه طوری انقدر مطمین هستی که میگی اونا بی دین اند؟ سندی داری؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #32 : 18 خرداد 1393، 01:55 ب‌ظ »
البته دختر آقای «لودویک زامنهوف» هم بهایی بودن.
لیدیا زامنهوف

ولی این‌ها به خود زبون اسپرانتو مربوط نیست. ریچارد استالمن و لینوس توروالدز هم بی‌دین هستند، دلیل نمی‌شه که هرکی از گنو/لینوکس استفاده می‌کنه طرفدار بی‌دینی باشه.
چه طوری انقدر مطمین هستی که میگی اونا بی دین اند؟ سندی داری؟
من از ویکی‌پدیا خوندم: (atheist یعنی خداناباور)، تازه من کم گفتم! چون اون‌ها به وجود خدا اعتقاد ندارن چه برسه به این‌که یکی از طرف خدا اومده باشه و یک دین آورده باشه.
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallman
In a footnote to an article he wrote in 1999, he says "As an atheist, I don't follow any religious leaders, but I sometimes find I admire something one of them has said."[21] Stallman often wears a button that reads "Impeach God".[12][91] When asked if he was Jewish, Stallman said he was "an atheist but of Jewish ancestry"
و
https://en.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds
Torvalds describes himself as "completely a-religious—atheist", adding that "I find that people seem to think religion brings morals and appreciation of nature.  I actually think it detracts from both.
« آخرین ویرایش: 18 خرداد 1393، 01:59 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
« پاسخ #33 : 18 خرداد 1393، 04:35 ب‌ظ »
کاملا درسته! ;D

اینم یه ویدئو که توش استالمن به شکل صریح این قضیه رو میگه!!:
https://www.youtube.com/watch?v=6OGW6f_rlaM

اصلا چرا راه دور بریم؟
سایت خودش که هست!

https://www.stallman.org/extra/personal.html

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #34 : 18 خرداد 1393، 04:54 ب‌ظ »
اونا خدا را باور ندارن ولی دیگه چی می‌گن؟
اونا خودساخته‌اند؟ یا خودبه‌خود ساخته‌اند؟ یا خودباخته‌اند (یعنی همه‌ی حرفای زده شده درباره‌ی خدا و ... را قبول ندارن ولی قبول دارن که خودشون از پذیرش همه و اطلاع از همه‌ی حالات ممکن عاجزند)؟ یا بی‌خیال این حرفان؟ در هر صورت مهم نیست برای ما. چون برتری گنولینوکس برای ما ثابت شده ولی ندیدم اینجا (و حتی جای دیگه) از دید زبان‌شناسی اسپرانتو را تحلیل کنه (تا حدی بوده ولی خیلی کم). و دیگه اینکه میگید فارسی زبان قدیمیه و مشکل عام بودن لغات را داره، کس دیگه میگه: این زبان خیلی قدیمیه و در طول تاریخ کامل و پخته شده و برای هرچیزی حرفی داره و جوابگوی نیاز هر فرهنگ و مکتب فکری و ... هست. یا بحث معادل‌یابی برخی لغات در برخی مکتب‌های فکری در زبان‌های دیگه را در نظر بگیرید، لابد میگید باید اون تفکر را کنار گذاشت تا بشه اسپرانتو یاد گرفت. بی‌خیال سر نخ گم شد!!!

کسی می‌شناسید که مسلط به اسپرانتو باشه و بتونه حرف اصلی ما (به اصطلاح ایرانیان مسلمان، زرتشتی، ارمنی و ..) و اونا (خارجیان به اصطلاح لایک!، کمونیست، پروتست و ...) را به زبان اسپرانتو برای جهان بیان کنه تا شاید بشه زیر پل همشونو زد؟
:) :)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #35 : 18 خرداد 1393، 06:22 ب‌ظ »

کسی می‌شناسید که مسلط به اسپرانتو باشه و بتونه حرف اصلی ما (به اصطلاح ایرانیان مسلمان، زرتشتی، ارمنی و ..) و اونا (خارجیان به اصطلاح لایک!، کمونیست، پروتست و ...) را به زبان اسپرانتو برای جهان بیان کنه تا شاید بشه زیر پل همشونو زد؟
ایران یکی از مراکز سخن‌وران اسپرانتو در آسیا هست. اگه سوالی چیزی داری، «انجمن اسپرانتو ایران» هست. http://www.espero.ir/fa

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #36 : 18 خرداد 1393، 07:56 ب‌ظ »
کاملا درسته! ;D

اینم یه ویدئو که توش استالمن به شکل صریح این قضیه رو میگه!!:
https://www.youtube.com/watch?v=6OGW6f_rlaM

اصلا چرا راه دور بریم؟
سایت خودش که هست!

https://www.stallman.org/extra/personal.html
اراداتم نسبت به این دو بزرگوار لینوکسی کمتر شد!
مهم نیست
ولی اینجا جای بحث دینی نیست.ولی من اعتقاد دارم خدا وجود داره.و اعتقاد دارم به راحتی با کمی تفکر در خلقت به وجود خدا پی میبریم.ولی اثبات این موضوع مشکله.ولی میتونی اینو رو قبول کنی.ولی اثبات اینکه خدا مارو به حال خودمون رها نکرده مشکل تره.ولی دین اسلام میگه به خدا قول بده آدم خوبی باشی.و ما هم قول میدیم در دنیا و آخرت بهت بد نگذره.مثل پدری که به بچه اش میگه اگه درساتو خوب بخونی واست کامپیوتر میخرم.واگه قول دروغ هم داده باشه.باز بچه ضرر نمیکنه.چون درسش رو خونده و برگ برنده دستشه.به نظر من خدا وجود داره و در جواب اونایی که میگن خدا مارو رها کرده و همه ی دنیا بر اساس تصادف و احتمال میگذره باید گفت که نه شما میتونی من رو متقاعد کنی و نه من میتونم شما رو متقاعد میکنم.ولی من ترجیح میدم خوشبین باشم و آدم خوبی باشم.و ترجیح میدم به وظایف انسانی خودم خوب عمل کنم تا مثل بچه ای که خوب درساشو خونده برگ برنده دستم باشه.
شایدم آخر همه این جور بحث ها این جمله باشه:
آرامش: محصول تفکر نيست ! آرامش: هنرنينديشيدن به انبوه مسائليست که ارزش فکر کردن ندارند !
« آخرین ویرایش: 18 خرداد 1393، 08:01 ب‌ظ توسط milad.ir86 »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین سید اشرار

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
« پاسخ #37 : 25 خرداد 1393، 07:35 ب‌ظ »
اموزش کامل زبان اسپرانتو و دیگر زبان ها به فارسی
http://www.goethe-verlag.com/book2/FA/

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #38 : 25 خرداد 1393، 08:02 ب‌ظ »
بهتره که وارد بحث دین و بی‌دینی و خداناباور نشیم، چون افرادی که به بی‌دین یا خداناباور هستند نمی‌تونند به صورت آزاد اینجا نظرشون رو بیان کنند و تنها یک بحث یک‌طرفه خواهیم داشت. و ربطی هم به موضوع این پست نداره :)

آفلاین سید اشرار

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
« پاسخ #39 : 25 خرداد 1393، 08:09 ب‌ظ »
بهتره که وارد بحث دین و بی‌دینی و خداناباور نشیم، چون افرادی که به بی‌دین یا خداناباور هستند نمی‌تونند به صورت آزاد اینجا نظرشون رو بیان کنند و تنها یک بحث یک‌طرفه خواهیم داشت. و ربطی هم به موضوع این پست نداره :)
+1

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #40 : 29 خرداد 1393، 11:55 ق‌ظ »
با کلمه های وارداتی چطور برخورد می شود؟ مثلا AntiVirus با همین شکل به کار می رود یا اسپرانتوئيزه می شود؟ (در فارسی فرهنگستان ترکیب ضدویروس رو پیشنهاد کرده)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #41 : 29 خرداد 1393، 12:04 ب‌ظ »
با کلمه های وارداتی چطور برخورد می شود؟ مثلا AntiVirus با همین شکل به کار می رود یا اسپرانتوئيزه می شود؟ (در فارسی فرهنگستان ترکیب ضدویروس رو پیشنهاد کرده)
می‌تونی از ویکی‌پدیا هم کمک بگیری:
https://eo.wikipedia.org/wiki/Kontra%C5%ADvirusilo

آفلاین deadmarshal

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
    • Tarjomeebook
« پاسخ #42 : 29 خرداد 1393، 01:48 ب‌ظ »
سلام من اولین بار در فروردین 93 با این زبان توسط سایت fluentin3months.com آشنا شدم (وقتی در قسمت سمت راست سایت languages i speak رو دیدم و پرچم اسپرانتو رو دیدم کنج کاو شدم گقتم این چیه و رفتم دنبالش و تحقیق کردم و فهمیدم قضیه چیه  \\:D/)

و همون موقع تصمیم گرفتم این زبان رو از تابستون شروع کنم به یاد گیری تا الان یک عالمه منبع جمع کردم که برای شما مینویسم و کتاب هایی هم که دارم برای آموزش آپ میکنم براتون . هر کی میخواد یاد بگیره بیاد با هم یاد بگیریم  :) من از هفته بعد دوشنبه (2/4/93) شروع میکنم و میخونم و میتونیم توی اسکایپ با هم به اسپرانتو صحبت کنیم و اسپیکینگمون قوی بشه چون هدفم از یادگیری این زبون بیشتر صحبت کردنش هستش نه نوشتنش . خواستید اسکایپ منو ادد کنید

آی دی اسکایپ من : adeadmarshal
« آخرین ویرایش: 29 خرداد 1393، 01:51 ب‌ظ توسط deadmarshal »
I love learning languages, i'm currently learning Esperanto, i love Python programming language and of course linux

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #43 : 29 خرداد 1393، 08:54 ب‌ظ »
+1
OK
Yes dominus

آفلاین deadmarshal

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
    • Tarjomeebook
« پاسخ #44 : 01 تیر 1393، 11:41 ب‌ظ »
سلام دوستان من یک دیکشنری اسپرانتو به انگلیسی و برعکس میخوام برای لینوکس (با تلفظ باشه خیلی بهتره) ممنون میشم یک برنامه معرفی کنید  ;)
I love learning languages, i'm currently learning Esperanto, i love Python programming language and of course linux