انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آنقدر که کپی‌رایت مهمه ، کپی‌لفت مهم نیست .  (دفعات بازدید: 20613 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
پاسخ به: آنقدر که کپی‌رایت مهمه ، کپی‌لفت مه
« پاسخ #30 : 13 امرداد 1388، 01:45 ق‌ظ »
سلام
کلی استفاده کردیم از اطلاعات دوستان چند تا سوال:
همین که استفاده کننده حق داشته باشه محصول رو تغییر بده و بعد هم باید اون رو آزاد (مثل قبلیش) منتشر کنه، همین میشه کپی لفت؟
فرق نرم افزار آزاد و اپن سورس رو متوجه نشدم!
اگه دوست من ردهت رو بخره من می تونم ازش کپی بگیرم؟
سلام دوست عزیز
اگه این دو صفحهٔ تاپیک رو بخونید به جواب سوالاتون می‌رسید. توی پست خودم در صفحهٔ اول، کامل توضیح دادم، اگه همونو بخونید فکر می‌کنم به جوابتون برسید.
« آخرین ویرایش: 13 امرداد 1388، 01:50 ق‌ظ توسط ilius »

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
اول خوندم همشو!
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
نقل‌قول
همین که استفاده کننده حق داشته باشه محصول رو تغییر بده و بعد هم باید اون رو آزاد (مثل قبلیش) منتشر کنه، همین میشه کپی لفت؟
اگه دوست من ردهت رو بخره من می تونم ازش کپی بگیرم؟
۱- کپی لفت و کپی رایت نداریم . فقط کپی رایت داریم . اما ما برای تفاوت گذاشتن بین مفاد کپی رایت آزاد با دیگر کپی رایت‌ها از این اصطلاح استفاده می‌کنیم .
۲- نرم‌افزار آزاد شامل ۴ قانون آزادی ست ولی اپن سورس یعنی فقط سورس برنامه قابل دیدن باشه .
۳- همین الان هم شما می‌تونی از نسخه‌ي ردهت کپی بگیری .
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543

نقل‌قول از: Alinn
نه. این میشه نرم‌افزار آزاد. البته نرم‌افزارهای کپی‌لفت همه این خاصیتی که گفتید رو دارند. اما این اختصاصی به نرم‌افزارهای کپی‌لفت نداره. همهٔ نرم‌افزارهای آزاد این خاصیت رو دارند.

ببینید. نرم‌افزار دو دسته هست: 1-نرم‌افزار آزاد 2-نرم‌افزار غیرآزاد یا اختصاصی

نرم‌افزار آزاد نرم‌افزاری هست که چهار تا حق رو به ما بده: آزادی برای اینکه بتونیم کارهای زیر رو هر موقعی که خواستیم به هر صورتی که خواستیم انجام بدیم
1-اجرا
2-کپی نرم‌افزار
3-دسترسی به سورس‌کد و تغییر دادن برنامه(چه سورس و چه باینری)
4-انتشار و کپی نسخهٔ تغییریافتهٔ خودمون

نرم‌افزار آزاد خودش دو دسته هست: 1-کپی‌لفت 2-غیرکپی‌لفت

نرم‌افزار کپی‌لفت، علاوه بر اون چهار آزادی، یه محدودیت هم برای ما ایجاد می‌کنه: اینکه اگه خواستی نسخهٔ تغییریافتهٔ خودت رو منتشر کنی، حتماً حتماً باید بصورت آزاد منتشر کنی. این محدودیت همونطور که نوشتم، از دید ما محدودیت خوبی هست.

معنای اوپن‌سورس هم فقط این نیست که به سورس‌کدش دسترسی پیدا کنیم(ممکنه سورس یه نرم‌افزار باز باشه، ولی اوپن‌سورس نباشه). عملاً معنای اوپن‌سورس تقریباً همون معنای نرم‌افزار آزاد هست. اما رسماً اوپن‌سورس تعریف خاص خودش رو داره که 9 تا بند داره. با این حال همهٔ نرم‌افزارهای آزاد اوپن‌سورس هستند(100 درصدشون). و 99.99 درصد نرم‌افزارهای اوپن‌سورس، نرم‌افزار آزاد هم هستند. اما مسئله اینجاست که ایده‌های نهفته در اوپن‌سورس با ایده‌های نهفته در نرم‌افزار آزاد، تفاوت داره. این بحثش مفصله. این مقاله رو بخونید:
چرا ”متن‌باز“ هدف اصلی نرم‌افزار آزاد را برآورده نمی‌کند

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
ilius جان ماشاالله اطلاعاتت خیلی کامله ولی یک نکته اینجا هست و اون هم تفاوت معنی در زبان فارسی و انگلیسیه .
اپن سورس وقتی به فارسی ترجمه بشه معنیش میشه دردسترس بودن کد نرم‌افزار . اما در انگلیسی اینطور نیست و خیلی به free software نزدیکه چون معادل مناسبی براش ندارند .
اما این شباهت و دوگانگی معنایی در زبان انگلیسی باعث شده تا یک سری نرم‌افزار بوجود بیاد که اپن سورس نباشه اشاره به :
نقل‌قول
اوپن‌سورس تعریف خاص خودش رو داره که 9 تا بند داره.
اما سورسش در اختیار باشه فقط برای مطالعه .
این قبیل نرم‌افزارها که الان هم تعدادشون کم نیست و خیلی هم طرفدار دارن بسیار بسیار مخرب‌اند و باید از اپن سورس و نرم‌افزار آزاد جدا بشن .
اما در کل بهتره تا در فارسی هم از کلمه‌ی نرم‌افزار آزاد بجای free software و open source استفاده کنیم و هم از مجوز نرم‌افزار آزاد بجای open source تا با این دوگانگی مواجه نشیم .
اما باز هم همه آزادند .
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
ممنون یه انقلابی و ilius خیلی مفید بود:)
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من