انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

تا حالا چند نفرو تونستید با اوبونتو  و دنیای اپن سورس آشنا کنید؟

5نفر
18 (34%)
10نفر
5 (9.4%)
20 نفر
2 (3.8%)
بیشتر از 20 نفر
8 (15.1%)
فقط خودم
20 (37.7%)

مجموع آرای اعضا: 53

نویسنده موضوع: لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!  (دفعات بازدید: 13772 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
پاسخ : لطفا جواب بدید.. نظرسنجی!
« پاسخ #15 : 20 امرداد 1393، 12:05 ق‌ظ »
This is wrong
اسم این سیستم عاملی که استفاده میکنیم، لینوکسه.
افسانه لینوکس، معقول تر از توهم گنو/لینوکسه.
دلیل نمیشه برای گسترش یک مفهوم/فرهنگ اسم یک برنامه رو تغییر بدیم! توروالدز میگه اسم سیستم عامل لینوکس، پس لینوکسه. و میگه هر موقع توزیعی با ابزارهای گنو سر هم کردید، اسمش رو بذارید گنو/لینوکس.
توروالدز میگه اسم سیستم عامل لینوکس، پس لینوکسه :D
این استدلال قوی رو به صورت یک الگو در میارم تا همه بهره‌مند بشیم و هروقت خواستیم کسی رو قانع کنیم ازش استفاده کنیم:
[جای خالی] میگه:[جای خالی] پس نتیجه میگیریم درست می‌گه. جای خالی کلمه‌ی مناسب بگذارید.

... باز درگیری‌های همیشگی که آخرشم دو طرف به نتیجه نمی‌رسن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 20 امرداد 1393، 12:26 ق‌ظ »
This is wrong
اسم این سیستم عاملی که استفاده میکنیم، لینوکسه.
افسانه لینوکس، معقول تر از توهم گنو/لینوکسه.
دلیل نمیشه برای گسترش یک مفهوم/فرهنگ اسم یک برنامه رو تغییر بدیم! توروالدز میگه اسم سیستم عامل لینوکس، پس لینوکسه. و میگه هر موقع توزیعی با ابزارهای گنو سر هم کردید، اسمش رو بذارید گنو/لینوکس.

خاله‌ی من هم می‌گه اسم اوبونتو، «اوپونتوس»ـه! این دلیل نمی‌شه هرکسی گفت اسم ایگرگ، زده درست باشه که! لینوکس یک نرم‌افزاره که در کنار سیستم‌عامل گنو که ده سال قبل از شروع نوشتن لینوکس وجود داشت، سیستم‌عامل گنو/لینوکس رو تشکیل می‌دن!
حالا این که من هم بیام یه برنامه بنویسم به اسم دانیاکس و بگم اسم لپ‌تاپ هرکسی که دانیاکس رو تو ویندوزش نصب کنه می‌شه دانیاکس و نباید بهش بگین لپ‌تاپ، فقط زیاده‌خواهی من رو می‌رسونه!
« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1393، 12:27 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #17 : 20 امرداد 1393، 01:22 ق‌ظ »
اون آدمی که دانش فنی اش رو تا سطح خاله ات پایین میاری، همون فردی است که اون کرنل مورد نظر شما رو نوشته. همونیه که به چم و خم عملکرد سیستمی که پی ریخته آگاهه و صالح ترین فرد برای اظهار نظر کردنه.

لینوکس یک نرم‌افزاره که در کنار سیستم‌عامل گنو که ده سال قبل از شروع نوشتن لینوکس وجود داشت، سیستم‌عامل گنو/لینوکس رو تشکیل می‌دن!
اینکه عملکرد لینوکس (Kernel) چجوریه (آیا یک نرم افزار در کنار سیستم عامل گنو) و ابزارهای گنو چه نقشی دارند، باید بحث و باز شه اما همیشه در حد همین ادعا ارایه شده. همینطور نیاز به یک تعریف استاندارد مورد قبول طرفین داره از موضوعات مورد بحث مثل کرنل و سیستم عامل.
چند درصد سیستم عامل کنونی از ابزارهای گنو استفاده می کنه؟ در حدی هست که گنو بخواد خودش رو بچسبونه؟
به کدوم سیستم عامل شما داری میگی گنو/لینوکس؟ به توزیع های دسکتاپ صرفا؟ این همه جاهای که لینوکس (kernel) رو برمیدارن و شخصی میکنند برای محصولاتشون (به صورت Embed)، اونجا هم لینوکس (Kernel) در کنار سیستم عامل ده ساله گنو استفاده میشه؟
اگر گنو/لینوکس رو بپذیریم، پس دقیقتر اینه که بگیم  Gnu/C/Linux؟
این سیستم عامل فقط ترکیب ابزارهای گنو و کرنل است؟ نه! همه اون مخلفات غیرگنویی و غیرتوروالدزی رو هم باید به اسم اضافه کنیم؟

فقط زیاده‌خواهی من رو می‌رسونه!
:|
واقعا زیاده خواهی از توروالدزه؟! یا استالمن!

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 285
« پاسخ #18 : 20 امرداد 1393، 02:00 ق‌ظ »
جدا از این مسئله که کی درست(تر) میگه و اسم این سیستم‌عاملی که ما استفاده میکنیم اصلا چی هست، باید بگم که اگه، اگه، اگه یه روزی برگردم ویندوز(د) یا برم اپل‌باز بشم، نه به خاطر اینه که خسته شدم از سر و کله زدن با سیستم. به خاطر همین دعواهاییه که سر اسمش هست.
شما رو نمیدونم، ولی این دعواها و اختلافات منو یاد یه سریال معروفی میندازه.

شاید یه روزی اگه یه نفر ازم پرسید این چیه استفاده میکنی، بگم یه هسته که اسمش لینوکسه، با چندتا بسته از پروژه‌ی گنو و یه سری نرم‌افزار و بسته‌های مورد نیازشون.
« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1393، 02:02 ق‌ظ توسط محمدرضا »

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
« پاسخ #19 : 20 امرداد 1393، 02:19 ق‌ظ »
شاید یه روزی اگه یه نفر ازم پرسید این چیه استفاده میکنی، بگم یه هسته که اسمش لینوکسه، با چندتا بسته از پروژه‌ی گنو و یه سری نرم‌افزار و بسته‌های مورد نیازشون.
خیلی راحت میتونی بگه مثلا اوبونتو! فدورا! سوزه و.... اینکه بگی یه هسته که اسمش لینوکسه، با چندتا بسته از پروژه‌ی گنو و یه سری نرم‌افزار و بسته‌های مورد نیازشون فقط طرف مقابلت رو گیج میکنی!

آفلاین The Dude

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 285
« پاسخ #20 : 20 امرداد 1393، 02:40 ق‌ظ »
اونم به ذهنم رسیده بود. ولی مشکل اون راه اینه: میپرسن خب این اوبونتو چیه؟ بعد من بگم توزیعی از لینوکس یا گنو/لینوکس؟
توی مستند Revolution OS خب به عنوان یه مستند طرف کسی رو نگرفتن. آقای تروالدز یه چیزی گفت. آقای استالمن هم یه چیز دیگه. من که
دانشجوی ادبیاتم چی بگم؟ نه کد سرم میشه، نه شمار بسته‌ها رو دارم.
آدمای دور و برمو به آزادی دعوت کنم که یه قسمت مهمیش سر اسمش دعواست.
همیشه به این دست جملات برمیخوریم: «چند خط کد از گنو توی این سیستم‌عامل هست؟». «اون فقط یه هسته‌ست». blah blah blah
این از اون دعواهاییه که تا ابد ادامه داره.
از توزیعهایی هم که میشناسم، فکر کنم فقط دبیان میگه گنو/لینوکس (و البته اون چندتایی که FSF تأیید میکنه).
من میدونم. یا یه روز فرار میکنم، یا دیوونه میشم.
تازه تاپیک رو هم منحرف کردیم.

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
« پاسخ #21 : 20 امرداد 1393، 02:50 ق‌ظ »
اونم به ذهنم رسیده بود. ولی مشکل اون راه اینه: میپرسن خب این اوبونتو چیه؟ بعد من بگم توزیعی از لینوکس یا گنو/لینوکس؟
توی مستند Revolution OS خب به عنوان یه مستند طرف کسی رو نگرفتن. آقای تروالدز یه چیزی گفت. آقای استالمن هم یه چیز دیگه. من که
همیشه به این دست جملات برمیخوریم: «چند خط کد از گنو توی این سیستم‌عامل هست؟». «اون فقط یه هسته‌ست». blah blah blah
از توزیعهایی هم که میشناسم، فکر کنم فقط دبیان میگه گنو/لینوکس (و البته اون چندتایی که FSF تأیید میکنه).
میگی این هم یه نوع سیستم عامل است اسمش مثلا فدوراست و... ویندوز هم یه نوع سیستم عامل! تموم شد و رفت! چکار داری به کسی که از کامپیوتر چیزی نمیدونه بگی مثلا لینوکس کرنل هست و به همراه ابزارهای گنو! مثلا همین اندروید از هسته لینوکس استفاده کرده اما میگن سیستم عامل اندروید! اینجا هم همینه اسم توزیع رو بگی بهتره

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #22 : 20 امرداد 1393، 03:20 ق‌ظ »
به کدوم سیستم عامل شما داری میگی گنو/لینوکس؟ به توزیع های دسکتاپ صرفا؟ این همه جاهای که لینوکس (kernel) رو برمیدارن و شخصی میکنند برای محصولاتشون (به صورت Embed)، اونجا هم لینوکس (Kernel) در کنار سیستم عامل ده ساله گنو استفاده میشه؟
به همین سیستم‌عاملی که الآن داریم باهاش کار می‌کنیم (مثل اوبونتو). البته درست‌تر اینه که بهش بگیم سیستم‌عامل گنو، ولی فقط به دلایل تکنیکی و این که با گنو/هرد اشتباه نشه، استالمن گفته نگید گنو، بگید گنو/لینوکس. یعنی اگه قرار باشه روزی بهش نگیم گنو/لینوکس هم انتخاب دیگه گنو هست، نه لینوکس! اصلاً به کار بردن لینوکس برای اشاره به سیستم‌عامل گنو به هیچ‌وجه جای بحث نداره!
اتّفاقاً به نکته‌ی خوبی اشاره کردی! نمونه‌ی این چیزی که می‌گی اندرویده دیگه، قبول داری؟ تا حالا شنیدی حتا کسی بیاد بگه باید به سیتم‌عامل اندروید با هسته‌ی لینوکس بگیم اندروید/لینوکس؟ این که بگیم لینوکس که اصلاً جای بحث نداره! حالا اگه گوگل بیاد و بگه ما از این به بعد قراره برای اندریود یه کرنل دیگه هم داشته باشیم به اسم ایگرگ، می‌تونه درخواست کنه به این سیستم‌عامل به جای اندرویدی که تا الآن می‌گفتید، بگید اندروید/لینوکس که با اندروید/ایگرگ اشتباه نشه! آیا این دلیل می‌شه که ما از این به بعد به اندروید/لینوکس بگیم فقط لینوکس و گوگل رو زیاده‌خواه بدونیم؟ اگه اره پس فرق اندروید پیش از ایگرگ و گنوی پیش از هرد چیه؟ مسلّماً با هم یکی نیستن که! پس چرا اسم‌هاشون یکیه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
« پاسخ #23 : 20 امرداد 1393، 03:43 ق‌ظ »

خوبه که منطقی هستی :) فقط واسه اینکه احساس می‌کنم تو این زمینه یکم کند و کاو نکردی می‌گم وگرنه اصل مطلب به نظرم حرف خودته، نباید زیاد درگیر اسم بشیم:
۱- علت اینکه من و کسایی مثل من ممکنه در بعضی مواقع روی اسم خیلی تاکید کنن، فراموش نکردن تاریخ و مهتر از اون هدف اولیه‌ی تعریف شده گنو یا لینوکس یا دبیان یا هر اسم دیگه‌ای که می‌خوای اینجا بذاری، است. درباره‌ی هدف گنو واقعا مطلب زیاده و به نظرم اگه به طور جدی بری دنبالش به خوب بودنش پی می‌بری ( اشتباه نکن، نمی‌گم یه آدم گنویی دو آتیشه میشی که همه جا موعظه می‌کنه، فقط میگم این ایده رو با احتمال زیاد می‌پذیری.
در این باره سایت زومیت در یه مقاله‌ی مفصل اینجوری تحلیل می‌کنه که به نظرم واقعا بی‌جا نگفته :
نقل‌قول
... اجازه دهید صادق باشم؛ تنها قشری که شاهد طرفداری آن‌ها از جریانی بوده‌ام و حقی نیز برای آن‌ها قائل می‌شوم، کاربران نرم‌افزارهای آزاد (و نه حتی متن‌باز) هستند. چراکه این‌ها در اصل حمایت‌گر یک اندیشه‌ی فکری و یک آرمان بوده و محصول‌گرا نیستند. فارغ از صحیح بودن یا غلط بودن طرز تفکرشان، حرکت آن‌ها در مسیر تکنولوژی مصداق بارز یک فلسفه است. در نظر داشته باشید که پیروی از یک مکتب و فلسفه بسیار فراتر از پیروی از یک برند است...

۲- بحث نام‌گذاری به شدت و در طی چند سال توی ویکی پی‌گیری شده. نمی‌دونم اینجا چند نفر ویکی‌نویس هستن و آشنایی کامل دارن با ویکی ... من خودم روی صفحه‌های ویکی لینوکس و گنو/لینوکس سعی کردم مشارکت داشته باشم. این بحث نام‌گذاری توی همه‌ی زبون‌ها ( مثلا صفحه‌ی بحث ویکی انگلیسی و ویکی آلمانی ) وجود داره و خیلی بیشتر از اونی که تصور کنی روش بحث شده و هنوز هم میشه.
من نمی‌تونم اینجا تمام دلایل رد و قبول اونارو بیارم، اگر واقعا حل و حوصله دارین و کنجکاوین بفهمین من چی می‌خوام بگم این پیج آرشیو ویکی اینگلیسی رو بخونین : http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Linux/Archive_41#Page_move:_GNU.2FLinux
اما یه چیز خیلی جالبی که ویکی به عنوان یه آرمان‌شهر داره، آزادیشه :) اگه نظرات اعضای ویکی رو خونده باشین اکثریت به این مطلب اشاره می‌کنن که هدف ویکی مثل نرم‌افزار آزاد، آزادی و کمک به بقیه‌اس. اما می‌بینیم که صفحه‌ی لینوکس توی ویکی انگلیسی منظورش سیستم عامل لینوکسه نه هسته‌ی لینوکس! دلیلش هم فقط و فقط یه چیزه : reliable sources
آدمای ویکی معمولا پخته و متخصص هستن، بحثایی که انجام دادن به این نتیجه رسیده، اکثریت قبول دارن لینوکس هسته‌اس و نمی‌تونه سیستم عامل باشه و چه دلیلی واضح تر از اینکه خود نویسنده‌ی لینوکس میگه :
نقل‌قول
Sadly, a kernel by itself gets you nowhere. To get a working system you need a shell, compilers, a library etc.
و نکته‌ی مهمتر از اون، اکثریت قبول دارن و می‌دونن کاربرد  correct (این کلمه‌رو تو صفحه‌ی بحث زیاد می‌بینیم!!) گنو/لینوکس هست ! تنها عاملی که باعث شده بعضی مدیر‌ها روی خود کلمه‌ی لینوکس پافشاری کنن و صفحه‌ی اصلی لینوکس در ویکی با نام لینوکس شناخته بشه قانون COMMON NAME هست !! دلیل اینه که لینوکس، کلمه‌ی رایج رسانه‌هاست! چیزی که توی هر صفحه‌ی بحثی در هر زبانی مطرح میشه همین مورد و چون این مورد یکی از قانون‌های مهم ویکی هست پس اون‌ها هم مجبورن به جای اسم correct و اصلی گنو/لینوکس اسم رایج و غلط مصطلح "لینوکس" و بذارن (: پس دلیلشون فنی نیست و بیشتر سعی دارن هدف ویکی رو دنبال کنن.
و حرفشون هم منطقیه: طبق آماری که تو موتور‌های جست‌و‌جو تو ویکی ارائه دادن، مثلا کلمه‌ی لینوکس در وب ۱ میلیارد بار جست‌جو شده و گنو/لینوکس ۳۰ میلیون بار !
دعوای همیشگی هم سر اینه، یه طرف اصرار داره لینوکس کلمه‌ی رایجه و الان میشه بهش گفت سیستم عامل! یک طرف هم میگه لینوکس از اول کرنل بوده و هست! به نظرم اینکه بیایم سر کرنل بودنش یا نبودنش بحث کنیم یکم سطح پایینه و صورت مسئله رو می‌خوایم عوض کنیم تا به هدفمون برسیم!

۳- آخرین چیز هم بگم یکم طولانی شد، هر جای دانشنامه‌ی آزاد بخوان لینوکس رو تعریف کنن، سعی می‌کنن طرف اکثریت رو بگیرن ( میشه به این کارشون ایراد گرفت؟ واقعا نه ) ، چون اکثریت (طبق آمار) کلمه‌ی لینوکس رو وقتی ادا می‌کنن که منظورشون یک سیستم عامل هست، پس لینوکس می‌تونه سیستم عامل باشه!  فقط به این دلیل که استفاده کننده‌های اسم گنو/لینوکس به قول ویکی minority هستن و در اقلیت‌ان و تعدادشون کمه، پس ما مجبوریم برای درک بقیه از غلط رایج استفاده کنیم! و اگر روزی این اقلیت به اکثریت تبدیل بشه بازی برمی‌گرده و اون موقع از نام صحیحش استفاده می‌کنیم.

چیزی که می‌خواستم بهش برسم این بود : اینجا قانونی بالای سر ما نیست، ما هم به نظرم یکم آدمای تخصصی‌تری نسبت به اطرافیامون هستیم ( حتی تویی که می‌گی رشته‌ات ادبیاته ! )، وقتی می‌دونیم یک چیزی اشتباهه پس نمی‌تونیم به این خاطر که همه دارن اشتباه می‌کنن خودمون رو قانع کنیم.

اینجا درست بودن اولویت داره ... (:

ویرایش : آقا کیان به این خاطر لینک ویکی رو دادم : No problem should have to be solved twice
راهی که چندین بار تو سایت ها و بحث‌ها رفته شده نیاز نیست ما بریم! آخر بحث ما، آخر بحث اون‌هاست و همون استدلال‌‌هایی که شما بیارین اونا قبلا آوردن! پس مسخرس که همونا رو تکرار کنیم کافیه بریم بخونیم ...
« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1393، 03:33 ب‌ظ توسط دات امین »

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
« پاسخ #24 : 20 امرداد 1393، 11:51 ق‌ظ »
من زدم ۵ ولی ۳ نفر بود چون گزینه نبود اینو زدم
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین sajjad93

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 294
« پاسخ #25 : 23 امرداد 1393، 02:39 ب‌ظ »
من وقتی جایی تو اینترنت کامنت میزارم می نویسم گنو/لینوکس.
ولی وقتی حرف می زنم لینوکس می گم چون اینطوری راحت ترم اشتباه هم باشه مهم نیست  8)

آفلاین sadeghaf

• Newbie
  • *
  • ارسال: 18
« پاسخ #26 : 29 امرداد 1393، 08:25 ب‌ظ »
سلام منم پنج شش نفر دعوت کردم ولی هیچکدام نیومدن ولی به اوبونتو علاقه مندند شاید یه روزی اونا هم لینوکسی بشن ;)

آفلاین QSBuntu

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 613
« پاسخ #27 : 29 امرداد 1393، 08:50 ب‌ظ »
ای روزگار...
روزی روزگاری یکی منو به لینوکس ویروسی کرد... ازون روز به بعد هم من بقیه رو ویروسی میکنم.. :D
از مهر گذشته تا خرداد بین 5 - 10 نفر رو ویروسی کردم که دقیق یادم نیست چندتا هستن...
ولی فکر کنم همینجور پیش بره باید هرکی دورو برم باشه ویروسی باشه وگرنه دور و برم نیست دیگه :)
  ان شاءا..
زندگی خواهم کرد... خواهم زیست ... و میجنگم حتی اگر........................

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
« پاسخ #28 : 29 امرداد 1393، 09:34 ب‌ظ »
فقط لطف کنید اگه کسی رو با گنو/لینوکس آشنا می‌کنید اشتباه آشنا نکنید! اسم این سیتم‌عامل گنو/لینوکسه. لینوکس فقط یکی از برنامه‌های این سیتم‌عامله. وقتی می‌گیم گنو/لینوکس یعنی سیستم‌عامل گنو به همراه نرم‌افزار لینوکس. افسانه‌ای به اسم «سیستم‌عامل لینوکس» به هیچ عنوان واقعیت نداره.

هسته به تنهایی کل سیستم عامل رو تشکیل میده، فقط قابل استفاده عمومی نیست. ابزارهای گنو همه آلترناتیوهای بهتری دارند و میشه به سادگی تغییرشون داد. مثلا zsh که بسیار عالی هست و bash حالا حالا ها بهش نمیرسه، یا حتی ادیتور متنی ee که نسبت به nano عملکرد بهتر و آپشن های بیشتری داره.
دقت کنید که «سیستم عامل گنو» بیشتر در نظر من چیزی شبیه «داعش» هست در قالب یک نرم افزار و دوست داره همه چیز رو به خودش بچسبونه در صورتی که «سیستم عامل لینوکس» یک سیستم عامل «واقعی» هست.
مطمئنم که برای پست من جوابی نخواهید داشت، پس خواهشا بیشتر اسپم درست نکنید.

آفلاین deadmarshal

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
    • Tarjomeebook
« پاسخ #29 : 29 امرداد 1393، 09:46 ب‌ظ »
من هیچکی رو نتونستم بیارم. به چند نفر از دوستام گفتم اونا به من گفتن چرا لینوکس نصب کردی مثلا میخوای متفاوت باشی؟ منم همین طوری نگاشون کردم :o آخه آدم به یک نفر کوته فکر که نمیخواد چیز های جدید رو یاد بگیره یا آشنایی پیدا کنه چی میشه گفت بره با همون اکس پیش زندگی کنه (چون اون رفیقم هنوز اکس پی داشت ;D)

دیگه حقیقتش به کسی نگفتم  :'(
I love learning languages, i'm currently learning Esperanto, i love Python programming language and of course linux