انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درخواست راهنمایی برای شروع کار با لینوکس + چند سوال  (دفعات بازدید: 1071 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Deleted Account!

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
  • Deleted Account!
    • Deleted Account!
درود بر کاربران فروم اوبونتو
من برنامه نویس (C# And SQL Server) هستم و می خوام به لینوکس نقل مکان کنم و زبان های برنامه نویسی جدیدی یاد بگیرم .
چند تا سوال در این باره داشتم :

1 : لینوکس رو باید رو سیستم خاصی نصب کرد یا همین سیستمی که الان من روش ویندوز دارم هم میشه ؟ (منظورم اینه که مثل مک هست یا نه)
2 : چه زبان های برنامه نویسی رو میشه در لینوکس کار کرد ؟ (مثلا تو لینوکس فکر نکنم بشه ویژوال استودیو نصب کرد و سی شارپ کار کرد)
3 : اگه جواب سوال 1 اینه که : رو هر سیستمی میشه لینوکس نصب کرد , حداقل سخت افزار مورد نیاز برای اجرای لینوکس چیه ؟
4 : بهترین کتاب یا فیلم آموزشی برای شروع کار با لینوکس مربوط به کدوم شرکته ؟

ممنون میشم به صورت کامل و دقیق توضیح بدید .
Deleted Account!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
سلام بر شما. به دنیای آزاد خوش اومدی

۱. لینوکس یه کرنله و اون رو باید روی یه سیستم‌عامل نصب کرد، مثل سیستم‌عامل گنو/لینوکس یا اندروید. البته اگه نسخه‌های آماده‌ی این سیستم‌عامل‌ها رو بگیرید، معمولاً لینوکس از قبل روشون نصب شده. اون چیزی که شما روی رایانه نصب می‌کنی خود سیستم‌عامله، نه کرنل. برای نصب سیستم‌عامل گنو/لینوکس می‌تونی یکی از توزیع‌های اون (مثل اوبونتو) رو بارگیری کنی و روی رایانه‌ی خودت نصب کنی. نسخه‌ی ۶۴بیتی اوبونتو تقریباً روی هر رایانه‌ای که در دو سه سال گذشته تولید شده باشه به صورت روان اجرا می‌شه. اگه رایانه‌ای که داری قدیمی‌تره، بهتره بری سراغ توزیع‌های سبک‌تر مثل زوبونتو، دبیان، آرچ و…

۲. کار کردن با سی‌شارپ به لطف پروژه‌ی مونو نشدنی نیست، ولی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شه. غیر از سکّوی دات‌نت با بقیه‌ی زبان‌ها نه‌تنها هیچ مشکلی نداری در گنو/لینوکس، که خیلی هم راحت‌تر از ویندوز می‌تونی کار کنی باهاشون توش. توصیه‌ی من به همه غیر از سی و سی‌پلاس‌پلاس که زبان‌های پایه هستن، پایتونه که از نظر من برای اکثر کارهای عادی و خیلی از کارهای تخصّصی بهترین زبونه. اگه می‌گی به ساختار دات‌نت عادت داری، به نظر من برو سراغ جاوا که برات ملموس‌تره!

۳. حداقل‌ها برای اجرای روان اوبونتو: پردازنده چهار هسته‌ای، ۲ گیگابایت حافظه اصلی، ۴۰ گیگ فضای خالی
برای توزیع‌های دیگه این مقادیر به نسبت بالا و پایین می‌رن. مشخّصات سخت‌اقزاری که داری رو بگو تا بگم چه توزیعی برات مناسبه.

۴. هیچ شرکتی. برای شروع پایه این موضوع رو ببین: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,32907.0.html
برای راه‌افتادن بیش‌تر این کتاب رو بخون: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,98827.0.html
بعد از این رو باید خودت باهاش سر و کلّه بزنی تا یاد بگیری. به شخصه به خاطر کارم همه‌ی کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شه رو می‌خونم و بهت اطمینان می‌دم هیچ کدوم به اندازه‌ی ور رفتن خودت باهاش بهت چیز یاد نمی‌دن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Deleted Account!

• Newbie
  • *
  • Deleted Account!
    • Deleted Account!
سلام بر شما. به دنیای آزاد خوش اومدی

۱. لینوکس یه کرنله و اون رو باید روی یه سیستم‌عامل نصب کرد، مثل سیستم‌عامل گنو/لینوکس یا اندروید. البته اگه نسخه‌های آماده‌ی این سیستم‌عامل‌ها رو بگیرید، معمولاً لینوکس از قبل روشون نصب شده. اون چیزی که شما روی رایانه نصب می‌کنی خود سیستم‌عامله، نه کرنل. برای نصب سیستم‌عامل گنو/لینوکس می‌تونی یکی از توزیع‌های اون (مثل اوبونتو) رو بارگیری کنی و روی رایانه‌ی خودت نصب کنی. نسخه‌ی ۶۴بیتی اوبونتو تقریباً روی هر رایانه‌ای که در دو سه سال گذشته تولید شده باشه به صورت روان اجرا می‌شه. اگه رایانه‌ای که داری قدیمی‌تره، بهتره بری سراغ توزیع‌های سبک‌تر مثل زوبونتو، دبیان، آرچ و…

۲. کار کردن با سی‌شارپ به لطف پروژه‌ی مونو نشدنی نیست، ولی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شه. غیر از سکّوی دات‌نت با بقیه‌ی زبان‌ها نه‌تنها هیچ مشکلی نداری در گنو/لینوکس، که خیلی هم راحت‌تر از ویندوز می‌تونی کار کنی باهاشون توش. توصیه‌ی من به همه غیر از سی و سی‌پلاس‌پلاس که زبان‌های پایه هستن، پایتونه که از نظر من برای اکثر کارهای عادی و خیلی از کارهای تخصّصی بهترین زبونه. اگه می‌گی به ساختار دات‌نت عادت داری، به نظر من برو سراغ جاوا که برات ملموس‌تره!

۳. حداقل‌ها برای اجرای روان اوبونتو: پردازنده چهار هسته‌ای، ۲ گیگابایت حافظه اصلی، ۴۰ گیگ فضای خالی
برای توزیع‌های دیگه این مقادیر به نسبت بالا و پایین می‌رن. مشخّصات سخت‌اقزاری که داری رو بگو تا بگم چه توزیعی برات مناسبه.

۴. هیچ شرکتی. برای شروع پایه این موضوع رو ببین: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,32907.0.html
برای راه‌افتادن بیش‌تر این کتاب رو بخون: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,98827.0.html
بعد از این رو باید خودت باهاش سر و کلّه بزنی تا یاد بگیری. به شخصه به خاطر کارم همه‌ی کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شه رو می‌خونم و بهت اطمینان می‌دم هیچ کدوم به اندازه‌ی ور رفتن خودت باهاش بهت چیز یاد نمی‌دن

ممنون بابت پاسختون
من جاوا رو تازه شروع کردم و دارم یاد میگیرم پس یه قدم جلو افتادم :)
خوب , طبق توضیحاتی که دادید من راحت می تونم الان گنو/لینوکس رو روی سیستمم نصب کنم , اما چجوری ؟ دانلود کنم یا بیرون هستش برم بخرم ؟
اموزش نصبش رو سراغ دارید ؟
بعد دقیقا چجوری من می تونم تو گنو/لینوکس سی شارپ بنویسم ؟ (منظورم اینه که مثل ویژوال استودیو محیط راحتی موجود هست تو لینوکس یا نه ؟)
Deleted Account!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
توزیع گنو/لینوکس اوبونتو رو می‌تونی از این‌جا به صورت رایگان بارگیری کنی.
همه‌ی توضیحات لازم برای نصبش تو همون صفحه به صورت پیوندهای مجزّا هست.
اون دوتا مقاله و کتابی که در پست بالایی معرّفی کردم هم به کارت می‌آد.

برای دات‌نت هم مستندات خود پروژه‌ی مونو رو ببین: http://www.mono-project.com/docs/
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Deleted Account!

• Newbie
  • *
  • Deleted Account!
    • Deleted Account!
توزیع گنو/لینوکس اوبونتو رو می‌تونی از این‌جا به صورت رایگان بارگیری کنی.
همه‌ی توضیحات لازم برای نصبش تو همون صفحه به صورت پیوندهای مجزّا هست.
اون دوتا مقاله و کتابی که در پست بالایی معرّفی کردم هم به کارت می‌آد.

برای دات‌نت هم مستندات خود پروژه‌ی مونو رو ببین: http://www.mono-project.com/docs/
به عنوان اولین روز توی این انجمن , فکر کنم بهترین روزم تو این انجمن باشه .
ممنون بابت کمکی که بهم کردی :)
Deleted Account!