انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کار با ترمینال  (دفعات بازدید: 1917 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین heo

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
کار با ترمینال
« : 10 شهریور 1393، 02:43 ب‌ظ »
با سلام
من دو تا سوال راجع به ترمینال دارم دوستانی که اینکاره اند جواب بدن !؟؟؟؟
۱ - من میخوام از طریق ترمینال به نرمافزار هایی که کنار ساعت هستند دسترسی پیدا کنم یعنی مثلا jupiter که در اون مکان هست با ترمینال به منوش دسترسی پیدا کنم یا هر نرم افزار دیگه ای اصلا کلا راهی هست ....؟

۲ - ما تونستیم یه نرم افزار رو اجرا کنیم مثل vlc اونم از طریق ترمینال . حالا چه دستوری توی ترمینال بنویسیم که تنظیمات اون نرم افزار دسترسی داشته باشم (و اینکه اصلا چنین راهی هست یا نه ؟) مثلا بتونیم با دستورات ترمینال صدا رو کم و زیاد کنیم یا فیلمو عقب جلو ببریم ؟

واسه این چنین کارایی از کجا باید دستورو فهمید یعنی یه چیزی باشه مثل man vlc البته میدونم این کار نمیکنه ها ولی آیا همچین راهی هست ؟  :-k

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
پاسخ : کار با ترمینال
« پاسخ #1 : 10 شهریور 1393، 03:51 ب‌ظ »
با سلام
من دو تا سوال راجع به ترمینال دارم دوستانی که اینکاره اند جواب بدن !؟؟؟؟
۱ - من میخوام از طریق ترمینال به نرمافزار هایی که کنار ساعت هستند دسترسی پیدا کنم یعنی مثلا jupiter که در اون مکان هست با ترمینال به منوش دسترسی پیدا کنم یا هر نرم افزار دیگه ای اصلا کلا راهی هست ....؟

۲ - ما تونستیم یه نرم افزار رو اجرا کنیم مثل vlc اونم از طریق ترمینال . حالا چه دستوری توی ترمینال بنویسیم که تنظیمات اون نرم افزار دسترسی داشته باشم (و اینکه اصلا چنین راهی هست یا نه ؟) مثلا بتونیم با دستورات ترمینال صدا رو کم و زیاد کنیم یا فیلمو عقب جلو ببریم ؟

واسه این چنین کارایی از کجا باید دستورو فهمید یعنی یه چیزی باشه مثل man vlc البته میدونم این کار نمیکنه ها ولی آیا همچین راهی هست ؟  :-k

درود
این شیوه‌ی فکر یه کم اشتباهه ! یعنی داری دقیقا نسبت به درگاه ترمینال گرافیکی فکر می‌کنی!
ترمینال جاییه که دستور از آدم می‌گیره و به جایی که لازمه میفرسته(اجرا می‌کنه) و جواب رو به آدم نشون میده ! هنگامی که یه برنامه‌نویس چیزی مانند VLC می‌نویسه، کنترل و بسیاری از مواردی که شما می‌خوای رو در قالب خود برنامه فراهم می‌کنه! یعنی seek کردن یک فیلم کاریه که برنامه در اختیارت گذاشته و شما با موس یا کیبورد این کار رو انجام میدی !
نمی‌گم همه‌ی برنامه‌ها اینجوری‌ان و نمیشه تنظیماتشون رو کنترل کرد. معمولا option‌هایی که شما میگی هنگامیه که برنامه رو می‌خوایم راه اندازی کنیم. یعنی با option‌های مختلف، مد‌های مختلف برنامه رو درخواست می‌کنیم و اجرا می‌کنیم.

پس، نرم‌افزار‌های کنار ساعت!!! باید ببینی چی هست و چیکار می‌کنه ! ممکنه برنامه‌نویسش تنظیماتش رو با دستوراتی از درگاه ترمینال بالا و پایین کنه ( که من ندیدم یا یادم نیست اکنون ) و یا ممکنه از روش بهتر گرافیکی.

نکته‌ی پایانی، نیاز به برنامه‌ها باعث میشه سیستم‌ها شکل بگیرن. آیا نیازی به کم و زیاد کردن صدا از درگاه ترمینال داریم؟ ( هرچند میشه این کار رو کرد اما ... )

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #2 : 10 شهریور 1393، 04:27 ب‌ظ »
emacs
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین heo

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
« پاسخ #3 : 10 شهریور 1393، 05:42 ب‌ظ »
درود
این شیوه‌ی فکر یه کم اشتباهه ! یعنی داری دقیقا نسبت به درگاه ترمینال گرافیکی فکر می‌کنی!
از توضیح تقریبا کاملتون ممنون ولی یه نکته مگه با ترمینال نمیشه سیستمو کنترل کرد ؟ ای کاش راجع به عملکرد ترمینال و کاراییش یه جا یکی کامل توضیح بده !!؟؟ منظور دستوراش نیستا !

نقل‌قول از: دات امین
پس، نرم‌افزار‌های کنار ساعت!!! باید ببینی چی هست و چیکار می‌کنه ! ممکنه برنامه‌نویسش تنظیماتش رو با دستوراتی از درگاه ترمینال بالا و پایین کنه ( که من ندیدم یا یادم نیست اکنون ) و یا ممکنه از روش بهتر گرافیکی.

نکته‌ی پایانی، نیاز به برنامه‌ها باعث میشه سیستم‌ها شکل بگیرن. آیا نیازی به کم و زیاد کردن صدا از درگاه ترمینال داریم؟ ( هرچند میشه این کار رو کرد اما ... )
بعضی وقتا تنها راه ترمیناله باور کن  :biggrin:
مثلا من با همون برنامه ای که مثال زدم (jupiter) من اشتباها disable touchpad زدم و واسه همین مدتها سر کار بودم تا این مشکل برطرف بشه چون موس دیگه نداشتم دیگه  ;D
حالا بگذریم چجوری رفعش کردم !!!!!
ولی در کل ممنون توضیحتون قشنگ بود

emacs
دوست عزیز توی وب گشتم اما خیلی واضح نگفته بود چجوری میشه برنامه رو کنترل کرد میشه یه توضیح یا یه لینک کاملو بدی ؟
اصلا به ترمینال ربط داره ؟؟؟؟