انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه توسعه و تصمیم گیری ها در توزیع های گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1693 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 311
خیلی برام جالبه که بدونم ، توسعه و تصمیم گیری ها برای توزیع های " دبیان ، اوبونتو ، اوپن سوسه و آرچ " ، به چه شکلی هست ؟
توسعه دهنده های اصلی جه کسانی هستند ، مثلا برای دبیان ساختمونی شرکتی چیزی هست ؟
چه کسی تصمیم میگیره دسکتاپ پیشفرض دبیان چی باشه ؟ و یا کی نسخه جدیدش ریلیز بشه ؟
اگه دفتر شرکت سوسه تعطیل بشه ، جامعه توسعه دهنده اوپن سوسه چه بلایی سرش میاد؟
آیا کسی مالک و صاحب توزیع آرچه؟
و کلی بحث های اینچنینی که خیلی دوست دارم بدونم ، و از دوستان عزیز خواهش میکنم که راهنمایی کنن.
با تشکر.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
بقیه رو نمی دونم، ولی برای اوبونتوفون:
این رو ببین.
https://launchpad.net/~ubuntu-phone
رهبر تیم Pat McGowan هست.
تا حالا چندبار به سوالاتم جواب داده  :)
یا مثلا مدیربخش نشست ها برای اوبونتوفون: (Łukasz 'sil2100' ZemczakAdd)
https://launchpad.net/~sil2100

میتونی سوالاتت رو ازشون بپرسی. من توی تیمشون عضوم.
هر شب تصمیم گیری های جدید، امکانات جدید و باگ فیکس ها و ... برام ایمیل میشه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
نقل‌قول
آیا کسی مالک و صاحب توزیع آرچه؟

خیر کار به صورت داوطلبانه پیش میره و همه‌ی کار‌ها را جامعه‌ی کاربری انجام میده و فقط یک رهبر‌ برای برنامه‌ ریزی و ... تیم هست :)
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
اول از همه بگم که جواب به سوال تو مثنوی هفتاد من کاغذ می‌خواد.

۱. توسعه دهنده‌ی اصلی نرم‌افزارهای آزاد، توزیع‌ها نیستند. اون‌ها کدهای بالادست (upstream) رو می‌گیرن و متناسب با package manager خودشون بسته‌بندی می‌کنن.

۲. توسعه‌دهنده‌های اصلی نرم‌افزار آزاد پایه این‌ها هستند.
   الف: پروژه گنو: این‌جا می‌تونی لیست نرم‌افزارهایی که جزو پروژه‌ی گنو هستند رو ببینی (https://www.gnu.org/software/software.html) که البته گنوم، ای‌مکس و لینوکس‌-لیبره هم شاملش هست. که البته این به معنای این نیست که بنیاد نرم‌افزار آزاد اون‌ها رو توسعه می‌ده.
   ب: بنیاد لینوکس
   ج: بنیاد اکس دات اورگ (x.org)
   د: بنیاد نرم‌افزار آپاچی
   ه: بنیاد کی‌دی‌ای
   و: بنیاد نت‌بی‌اس‌دی
   ز: بنیاد موزیلا
   ح: ...

۳. بعضی شرکت‌ها از طریق نرم‌افزار آزاد پول در میارن، پس پیشرفت این پروژه‌های آزاد یعنی پیشرفت شرکت اون‌ها و درآمد بالاتر اون‌ها. که معروف ترینش شرکت ردهت هست، و توسعه دهنده‌ی اصلی گنوم هست، یعنی به کارمنداش حقوق می‌ده که روی پروژه گنوم کار کنن، روی لیبره‌آفیس کار کنن و ...

۴. بعضی شرکت‌ها برای پول در آوردن، توزیع خودشون رو می‌دن بیرون و برای درآمد، می‌گن پول می‌گیریم و پشتیبانی‌اش رو انجام می‌دیم. مثل کنونیکال.

۵. دنیای نرم‌افزار آزاد مثل هر زمینه‌ی دیگه «رفتار جمعی» خودش رو داره و شرکت‌ها برای موفقیت باید سیاست‌های خودشون رو داشته باشن. یکی از اصلی‌ترین این سیاست‌ها «جامعه‌های کاربری» هستند. اگه بد برخورد کنن، پروژه‌ افول می‌کنه (مثل سورس‌فورج که الآن در حال سقوط هست) ولی اگه خوب برخورد کنن، می‌تونن حمایت جامعه کاربری رو بدست بیارن و پیشرفت کنن.

۶. پس عموما توزیع‌ها مالک کدها نیستند، فقط اجازه استفاده از کدها رو دارن (تحت پروانه آزاد)، با از بین رفتن توزیع‌ها یا شرکت‌های پشتیبان توزیع‌ها، کدها سر جاشون هستند.

۷. بعضی توزیع‌ها جامعه محور هستند (یعنی به خاطر منافع یک شرکت توسعه داده نمی‌شن) و تصمیم‌گیری در اون‌ها صرفا بخاطر جامعه کاربری هست (مثل دبیان). بعضی توزیع‌ها شرکت محور هستند (یعنی بخاطر درآمد پیشرفت شرکت توسعه دهنده بوجود اومدن)، مثل اوبونتو (کنونیکال)، فدورا یا سنت‌او‌اس یا ردهت انترپرایز لینوکس (ردهت)، سوزه (سوزه).

۸. توزیع جامعه محور به معنای عدم دریافت کمک مالی یا عدم توسعه توسط بقیه شرکت‌ها نیست.

۹. خسته شدم دیگه از بس نوشتم!

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
بسیار ممنونم از توضیحات دوستان عزیز بخصوص توضیحات خیلی خیلی خوب سلمان م. متشکر توضیحات جامع و خیلی مفیدی بود.
فک کنم جوابم رو گرفتم.
راستش خیلی وقتع بین دو توزیع دبیان و اوپن سوسه گیر کرده بودم. (کم پنج سال درگیر PC or PS بودم حالا نوبت اینه!).
اوپن سوسه واقعا قابل اعتماده ، واقعا ، من مدت های زیادی رو صرف تست توزیع های مختلف کردم ، و از بین همشون همیشه اوپن سوسه توزیعی بوده که بعد از نصبش ، ویندوزم رو پاک کردم ، با اینکه گیمر سرسختی هم هستم . اما از یطرف جامعه زیبای دبیان یه چیز دیگست ، اینکه این همه بسته ، بدون اینکه بخاطر پول یا منفعت شخص یا شرکتی ، و فقط از روی یسری احساسات قشنگ ، خیلی زیباست .
The Universal Operation System توضیح کاملیه برای جامعش ، دود جادویی لوگوش که اشاره داره به جادوی بیرون اومده از قلب دیجیتال و .... ، از اونطرف هم اوپن سوسه هست که جای تعریفی نمونده دیگه (البته اینها سلیقه شخصی من هستش) ، میدونید خودمونی بگم نمیدونم بین شما ها هم کسایی هستند که روی جزییات فوق ریز وسواس باشن ، اما یه مدتیه که با توجه با داده های تکمیلی ، می خوام کارایی و پایداری اوپن سوسه رو فدای جامعه دبیان کنم ، این توضیحات رو هم برای همین می خواستم ، آخه اوپن سوسه وابسته به شرکت رسمی ای هست و این کمی من رو اذیت می کنه ، مایلم اگه اینجا کسی هست که افکار مشابهی داشته باشه یا نظری داشته باشه درباره این مسایل صحبتی کنیم.
با تشکر.
« آخرین ویرایش: 06 خرداد 1395، 11:48 ب‌ظ توسط Vahid_PC »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
چه کارایی یا پایداری‌ای مد نظرته که در دبیان وجود نداره؟
اپن سوزه اپ های بیشتری داره؟ یا گیم های  :P بیشتری داره؟
من خیلی کم با اپن سوزه کار کردم. فقط با تجربه‌ای که پیدا کردم، میدونم که بهترین KDE رو میشه روی اپن سوزه داشت. که خب مال زمانیه که عاشق KDE بودم.
الان که کل محیط گرافیکیم شامل یه ترمینال و یه کانکی و مدیرپنجره میشه، به دبیان بیشتر وابسته شدم.
البته الان اوبونتو دارم چون حال و حوصله‌ی نصب دبیان رو ندارم. کلا تا آخر خرداد خونه هستم و بعدش هم باید برم خدمت. ساپورت اوبونتو ۱۵٫۱۰ هم تا اواسط تیر هست پس فعلا نیازی به بازگشت به سوی دبیان ندارم.
دبیان فلسفه‌ی خیلی خوبی داره. و همین طور آزادی تقریبا ۱۰۰ درصدیش که خب خیلی از توزیع ها اینو ندارن. پایدار بودنش که واقعا یکی از بهترین ویژگی های دبیانه. من یه موقعی روی اوبونتو یه سری ناپایداری می‌بینم (جوری هنگ میکنه که حتی دسترسی tty هم نمیشه گرفت و کلا کرنل إنا لله وإنا إليه راجعون) ولی توی مدت زمانی که دبیان داشتم، به جرات میتونم بگم حتی یک بار هم اینجوری نشد! اصلا ملس و روونه خیلی  8)
در هر صورت باید به نیاز نگاه کرد.
برای من اولین نیاز، فلسفه‌ی آزادتر نسبت به باقی فلسفه ها هست. دبیان حتی کرنلش هم linux-libre‌ هست و این یعنی منی که توی اوبونتو غیر از کرنل هیچ بسته‌ی غیرآزادی ندارم  8)، با دبیان دیگه کاملِ کامل میشه. منتها به خاطر نصب اوبونتوفون روی نکسوس۴ چاره‌ای جز استفاده از اوبونتو نبود  >:( یه جورایی احساس انحصاری بودن بهم دست میده که خوشم نمیاد واقعا  ](*,)
ولی خب از اونجایی که اوبونتوفون از اندروید مقداری آزادتر بود، رفتم سراغش و برای نصبش هم نیاز به اوبونتو داشتم و اون زمان فضا نداشتم که نصبش کنم (بسته های مورد نیازش به حدی هست که توی توزیع لایو نمیشه استفاده کرد. البته اون موقع حواسم نبود یه پارتیشن معمولی رو ماونت کنم توی توزیع لایو و کارم رو اونجا انجام بدم. خنگ بازیه دیگه  ;D یه موقعی کار دست آدم میده خخخ) مجبور شدم دبیان رو پاک کنم و اوبونتو نصب کنم.
در هر صورت نیاز یکی مثل من، اول فلسفه‌ی آزاد، دوم پایداری و امنیت و سوم احساس همکاری در جامعه (جامعه‌ی دبیان یا اوبونتو واقعا جامعه‌ی فعال و پویایی هست. همیشه آدم احساس زندگی کردن بهش دست میده توی این جامعه)
خب حالا شما بگو نیازهات چی هستن و دلایل دوست داشتن اپن سوزه از نظرت چیا هست؟
اینجوری اطلاعات عمومی ما هم از اپن سوزه و جامعه‌ش میره بالا  ;)
« آخرین ویرایش: 07 خرداد 1395، 12:03 ق‌ظ توسط RAS00L »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
ببخشید البیته من این و نگفتم منظورم نسخه تستینگ دبیان بود.
بله درباره نسخه استیبل که کاملا حق با شماست و حرفی برای گفتن نیست ، اما نسخه استیبل خیلی عقبه ! آقا بسته هاش خیلی قدیمه هنوز KDE توی استیبل رو پلاسما چهاره! خوب این برای من خوب نیست . من تستش رو مدتی با KDE استفاده میکردم خوب بود اما مشکلاتی داشتم.
حالا اوپن سوسه ، از کجاش شروع کنم آخه ! ، چیزایی که الان تو ذهنمه میگم :
اوپن سوسه از پکیج منیجر زایپر استفاده میکنه ، که بهترین مزیتش یه سیستم قوی برای شناسایی و نصب نیاز مندی های بسته هاست ، خیلی شعور داره ، یاست ، یاست مدیریت کل سیستم توی یه پکیج یکپارچه بدون وابستگی به محیط گرافیکی خاصی و حتی قابلیت ریموت برای کنترل سیستم ، و واقعا تنها ضعفی که من توی یاست داشتم عدم شناسایی ساکس بود برای پراکسی ، نسخه رولینگ ریلیز که ادم و با خیال یک بار نصب برای همیشه وسوسه میکنه ، امکان شخصی سازی توزیع به صورت آنلاین از طریق سوسه استدیو ، امکان توسعه یک بار پکیج برای همه توزیع ها از طریق سوسه بیلد ، یه دسته بندی خاص و قشنگ هم داره مثلا تو سافتویر منیجر قسمت توسعه اومده به چند دسته توسعه C/C++ , KDE Develop , Gnome Develop , Linux Kernel Develop , Mono Develop و.... تقصیمشون کرده ، امکان نصب با یک کلیک (نصب با Next و... مثل چیزی که  تو ویندوز همه بهش عادت کردن) بسته ها ، همیشه توش کم مشکل داشتم مثلا درایور گرافیک راحت نصب شده ، موقع نصب مثلا کامپیز هیچ مشکلی نداشتم ، توی بازی کردن با واین بهترین پرفورمنس و داشتم ، KDE هم روش عالیه ، توی اونتو و دبیان KDE با سیستم من یه دردی داره که یهووی صفحه میپره لوگ اوت میشه ، نفهمیدم هم چشه ، اما با اوپن سوسه اینجوری نبودم ، کلی بگم روش کار کردن ، مثلا توی اوبونتو ، از 12.04 تا الان ، وقتی چندتا دسکتاپ کنار یونیتی نصب میکنم ، همشون بهم میریزن ، مثلا یونیتی بار شکلش و فونتاش میشن KDE یا سینامون به هم میریزه و ... اما اوپن سوسه نه ، هر کدوم درست و سر جای خودشون کار خودشون و میکنن ، آلمانی هم هست و توسط سوسه لینوکس حمایت میشه ، چندتا اسپانسر معروف هم داره ، البته این شرکت هم مثل ردهت و فدورا ، یه نسخه سوسه اینترپرایس داره ، که خوندم خیلی هم خوبه ، یادمه بازی LA NOIR رو با یه تکنولوژی خاص برای ظبط حرکات طبیعی صورت می ساختن که اون دم و دستگاه رو روی یه سیستم با سوسه اینترپرایس اجرا کرده بودن و من کلی ذوق کردم ، پشتیبانی و انجمن و .... اینام که معلومه ، حالا یه تستی هم به نسخه Tumbleweed بزنید بد نیست.
« آخرین ویرایش: 07 خرداد 1395، 01:02 ق‌ظ توسط Vahid_PC »