انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

توزیع اصلی که استفاده می کنید ؟

اوبونتو
دبیان
اوپن سوسه
فدورا
آرچ
مینت
اسلکور
کالی
بی اس دی (ها)
ویندوز (ها) !!
هیچکدام (ذکر شود)
مانجارو

نویسنده موضوع: شده به خاطر کلاس تیریپ و نظر دیگران توزیع تون رو انتخاب کنید؟!  (دفعات بازدید: 1865 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 311
بعد از چندسال خوندن نظرات مردم زیر پست های زومیت و البته بعد از خوندن تاپیک "علی حکر بازداشت شد! (این پست مخصوص ترول‌ها هست.)" برام جالبه که بدونم چند درصد مردم چیزی که خودشون نیاز دارن استفاده می کنن و چند درصد هم چیزی که ظاهر و دروغ خوبی داره!. البته این درباره همه چیز صدق میکنه مثل آهنگی که طرف گوش میده یا لباسایی که میپوشه یا انتخاب رشته و ماشین و همسر و شغل و ... خلاصه همش , میدونید زومیت یه پست گذاشته بود درباره گنولینوکس زیرش یکی نظر داده بود که "لینوکس کیلویی چنده به گرد پای ویندوزم نمیرسه مایکرو رو عشق است ..." این شد که فهمیدم کسایی نه چندان کم البته هستند که منطق و فلسفه رو جدای از چیزی که امثال کاربرای فعال این انجمن میبینن , درک میکنن. البته که بحثم سر بهتر بودن و بدتر بودن نیست نه اینجا کاربرا به قولی پیرهنی پاره کردن و توی فلسفه شخصیشون حداقل به این حد رسیدن که بدونن این چیزا نسبیه و این حرف ها هم فقط بازی با لغات , اخه درک من اینه که هر توزیعی کاربرد خودش رو داره و هر کسی آزاده که به نسبت نیازش انتخاب کنه , اما ظاهرا کسایی هستن که مستقیم میرن سراغ کالی لینوکس که چیزی رو به دیگران بفهمونن انگاری!  :o  راستش من از اوبونتو استفاده می کنم چون تاریخ عوض کردنش برام مشخصه , همه پکیجا رو بی دردسر داره , یه شرکت گنده هم پشتیبانیش می کنه , حالا چرا همه جا میگن مینت توزیعیه برای مبتدی ها یا کالی خفنه من نمی دونم! بعله!

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
سلام.
تاپیک خوبی زدی منم خلاصه وار چیزی میگم.
از نظر من مهم سیستم عامل نیست و هرکسی متناسب با نیازش میاد اونو نصب میکنه مثلا برای یک طراح یا برنامه نویس سیستم عامل ویندوز بهتر از لینوکس جواب میده و یا برای امنیت کار یک لینوکس بهتر جوابگو هست. خلاصه هرکس باید متناسب با فیلد کاری خودش استفاده کنه.
راجب کالی متسفانه همه رسیدن اونو نصب کردن و اسمشو بد کردن وگرنه کالی پروژه خوبیه حتی توی ازمایشگاه تیم بلک هت توی کنفرانس ۲۰۱۶ توی لاس وگاس با کالی تست و ازمایش داشتن میتونین فیلماشو پیدا کنین خبرشم ببینین.
پس یک توزیع برا لمرا نیست ولی برعکس هست گاهی وقتا اونم ایرانیا گند میکشن خخخ
یادمه یکی تو گروهی اومد گفت هرکسی کالی داره اسکریپت کیدی هست گفتم چرا گفت چون میتونه اوبونتو نصب کنه و هر ابزاری نیاز داره توش بیاره بجای استفاده از کالی. گغتم عجبا پس شما اوبونتو دارین؟ گفتش بله من دوره های lpic1,2 رو گرفتم از لایتک. گفتم داداش گلم یک حرف منطقی میزنم شما که میگی هر ابزاری میخاد بیاره توش پس مگه مریضه اینکارو کنه در حالیکه کالی بطور آماده نصب داره؟؟
در کل حرفایی پشت کالی هست همش چرت هست و اسمشو میذارن اسکریپت کیدی. هکر بودن به نصب کردن کالی نیست بلکه بایذ سابقه فعالیت داشته باشی که از کجاها باگ گرفتی ضعف هاشونو گفتی و .... خوده منم با مقوله دیفیس مخالفم و جزوی از هک نمیدونم.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
بنظر من هر سنی یک چیزی رو می‌طلبه و من اون رو جزوی از رشد و تکامل هر انسانی می‌دونم، چون معتقدم هیچ چیزی جای تجربه‌ی شخصی فرد رو نمی‌گیره. یک انسان در طول دوره‌ی نوجوانی کارهایی رو انجام می‌ده که برای سن خودش کاملا قابل انتظار هست ولی یک نفر که سنش بالاتر هست، جوری دیگه‌ای رفتار می‌کنه.

من حس می‌کنم که نیاز به دیده شدن و نشان‌دادن به دوستان و دیگران که آره من هم چیزی برای خودم دارم، می‌تونه توی هر سنی رخ بده. یکی می‌ره ماشین می‌خره روی اگزوزش قارقارک نصب می‌کنه که صدای بلند بده و همه ببیننش، یکی هم اوبونتو نصب می‌کنه تا همه ببیننش، یکی کالی نصب می‌کنه، یکی هم راه خلاف می‌ره یکی هم سیگار می‌کشه تا همه ببیننش.

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
کامپیوتر وسیله رسیدن به هدفه.
نباید وقت مون با راه پر شه.
درسته. یکی آرچ نصب می کنه بگه حرفه ایه.
یکی کالی نصب میکنه بگه هکره.
اما آخرش با همه میشه هرکاری که دوست داریم انجام بدیم

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
تا حالا بخاطر کلاس گذاشتن، یا هر چیز دیگه ای توزیع لینوکسی انتخاب نکردم.
به نظرم توزیعی مناسب هر کسی هست که کارشو راه بندازه و باهاش احساس راحتی کنه.

آفلاین su

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
    • Weblog
اتفاقا فک کنم مانجارو داشتن بی کلاسی حساب میشه!
اگه تا هفده مهر ۱۳۹۶ یعنی روز اول ۳۱ سالگیم  به جایی خواستم نرسیدم . شروع میکنم به روزمرگی

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
اتفاقا فک کنم مانجارو داشتن بی کلاسی حساب میشه!
مانجارو؟
خوبه که.

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
  • KArch
سلام نه. :)
وقت و حجم اینترنت ندارم که همه توزیع ها رو چک کنم همونجوری که وقت و هزینه ندارم که هر غذایی بخورم یا هر لباسی یا هر ماشینی رو تست کنم . ;)
با اوبونتو احساس راحتی میکنم. ازش هم استفاده میکنم. از سیاست های انحصاری مایکروسافت و اپل هم خوشم نمیاد. ](*,)
دوست دارم کمی خاص باشم، ولی این خاص بودن نباید منو به سختی بندازه.
آزادانه انتخاب هام رو انجام میدم و برام زیاد مهم نیست که دیگران چی میگن.
از سر و کله زدن با کامپیوتر و حل مشکلاتش که در اصل مشکلات خودم هست، خوشم میاد.
از نرم افزار کرکی هم خوشم نمیاد ولی اگه مجبور بشم استفاده کنم، خب دیگه مجبورم و معذور ;D
We do "What we do" not because they are easy but because they are hard

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من لباسم رو هم به خاطر نظر دیگران عوض نمی‌کنم، این که توزیعه! :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
این بحث از دو موضوع تشکیل میشه:
۱) درک و منطق
۲) تبلیغات

از نظر من این دوتا همدیگر رو نقض میکنن. شما وقتی تحت تأثیر تبلیغات قرار میگیری، یعنی خودت هنوز تست نکردی و به نتیجه نرسیدی و صرفا تبلیغ باعث شده نظرت راجع بهش مثبت باشه. درست میگم؟
ولی وقتی یه چیزی رو درک کردی و مثبت درنظرش گرفتی، دیگه تبلیغ و حرف مردم و ... تأثیری نداره!
انتخاب یه توزیع گنولینوکسی صرفا برطرف کردن نیازهای کامپیوتری ما نیست!
درسته! ما اینجا حتی توی فروم هم حزب های مختلف گنولینوکسی داریم. کسایی هستن که توزیع گنولینوکس رو صرفا به خاطر اینکه سیستمشون ویروسی نشه نصب میکنن. و کسانی هستن که گنولینوکس رو برای اینکه بهشون احترام گذاشته بشه، استفاده میکنن. احترام نه به معنی خفن شدن و مردم به آدم احترام گذاشتن و ...
احترام به معنی اینکه نرم افزار شمارو تحت کنترل نگیره و این اراده و اختیار خودته که باید اون نرم افزار رو کنترل کنه. در غیر این صورت با کنترل شدن شما توسط نرم افزار، یه جورایی به آدم توهین میشه!
گنو هدفش این بود که نرم افزار باید آزاد باشه و کاربر بتونه کارکردش رو متوجه بشه، انحصار روش تأثیر نذاره، همه بتونن ازش استفاده کنن و هر تغییری که خواستن، طبق نیازشون بدن و با کمک همدیگه، باعث پیشرفتش بشن. و الان هم می بینین که به خاطر همین قوانین (که ما جزو فلسفه‌ش حسابش میکنیم) گنولینوکس توی هر چیزی بهترینه! (مگر در چیزهایی که نیاز به حضور، توسعه و تمرکز مردمیِ قشر گنولینوکس کار نبوده)  :)
اگه اینو درک کرده باشی، دلایلت واسه استفاده از گنولینوکس، خیلی بیشتر از ویروسی نشدن و رایگان بودنشه!
بنده به شخصه توزیع گنولینوکسیم رو به خاطر آزاد بودن و کارا بودنش انتخاب می کنم
کارا بودن رو که همه‌ی توزیع های گنولینوکسی دارن چون همه در حقیقت گنولینوکس هستن منتها با توسعه‌ی متفاوت. ولی آزاد بودن رو همه ندارن. حالا نمیدونم باید به توزیع هایی که داخلشون از نرم افزارهای غیرآزاد استفاده میشه هم بگیم گنولینوکس یا نه! یعنی برنامه های گنو رو دارن. لینوکس هم به عنوان یه کرنل حضور داره. ولی قاطیشون برنامه های غیرگنویی هم هست.
توزیع آزادی که خیلی قبولش دارم، دبیان هست. بقیه میگن تریسکل هم خوبه (برپایه اوبونتو هست منتها بدون مخازن غیرآزاد و درایورهای غیرآزاد) ولی از اونجایی که شخصا تستش نکردم، پس نمیگم خوبه یا بده وگرنه منم تحت تأثیر تبلیغات قرار گرفتم  ;D
دلیل اینکه در حال حاضر اوبونتو استفاد میکنم، یکی دو بسته‌ی مورد نیاز هست که داخل مخازن پایدار دبیان وجود نداره و یه جورایی به خاطر نیاز و سلیقه‌ی شخصی (نه منطقی) فعلا همون اوبونتو رو استفاده میکنم. (اینکه میگم دلیلم منطقی نیست به خاطر اینه که خب میشه از یه ابزار دیگه به جای اون ابزار استفاده کرد ولی خب فعلا از همون خوشم اومده  ;D و وقت کانفیگ باقی ابزارهای مشابه رو در حال حاضر ندارم پس سریع ترین راه رو انتخاب کردم)
اوبونتو مخازن غیرآزاد داره. Multiverse و Restricted شاملش میشن. اولی مخازن نرم افزارهای غیرآزاد عمومی و دومی مخازن درایورهای سخت افزاری غیرآزاد رو پوشش میدن.
ولی مخازن Main و Universe آزادن که اولی میشه ابزارهای اصلی گنو و دومی میشه برنامه های شخص ثالث آزاد
خب یکی مثل من که طرفدار فلسفه‌ی آزادی نرم افزاره، طبیعتا اون دو مخزن غیرآزاد رو از سورس لیست منقرض میکنه. به این شکل:
(87)[17:09][~]$ cat /etc/apt/sources.list
deb http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial main universe
deb http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-updates main universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-security main universe

پس هیچ برنامه‌ی غیرآزادی نصب نمیشه. ولی؟ فکر میکنین چرا اوبونتو روی اکثر لپ تاپ ها وایرلس رو میشناسه؟ چون که درایورهای غیرآزادی توی سیستم عامل وجود داره که راحت اونارو شناسایی میکنه و این مشکلیه که استالمن برای غیرآزاد شمردن اوبونتو بیان کرده. و نیازی هم به حرف استالمن نیست برای فهمیدن این موضوع چرا که هرکی خودش اوبونتو رو تست کنه می بینه که همه جا سخت افزار شناسایی میشه. شاید بعضیا بگن خب اینکه خیلی خوبه! ولی این یعنی توزیعت یه سری ابزار داره که ممکنه منِِ کاربر رو تحت کنترل خودشون بگیرن اونم نامحسوس.
در حال حاضر تنها دلیلی که اوبونتو دارم و دبیان نصب نمی کنم، همون قضیه‌ی دوتا ابزار مورد نیازم هست.
حالا بعضیا ممکنه همیشه جنگ داشته باشن بین توزیع ها، میزکارها، اپلیکیشن ها و ...
ولی یه چیزی رو بدونین: توزیع های گنولینوکسی همه گنولینوکس هستن. دبیان، آرچ، اوبونتو، اپن سوزه، فدورا، centos و و و هیچ کدوم کارتون رو لنگ نمیذارن. پس نیاز به حرف مردم نیست. من به شخصه به خاطر آزادی نرم افزار و کارا بودن، به ترتیب دبیان و اوبونتو رو انتخاب میکنم. دلایل دیگه‌ای هم هست مثل فلسفه‌های خوب، داکیومنت های زیاد (هم فارسی هم انگلیسی)، برنامه های خوب و آپدیت شده، پایداری و امنیت خیلی خوب و ... ولی همیشه یه سری چیزا اولویت دارن  :)
مثلا من اوبونتو یا دبیان + i3 + برنامه های تحت شل و CLI رو انتخاب کردم و طبق تجربه‌ی چندساله نظرم راجع بهشون مثبته! پس نیازی به حرف دیگران نیست! تبلیغ هم لازم نیست. جنس خوب رو اصولا تبلیغ نمی کنن (از قدیم شنیدین مطمئنا  ;) )
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین liniolon

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 69
  • برنامه‌نویس و علاقه‌مند به دنیای آزاد
سلام. نه،

توزیع رو متناسب با راحتی و سریع بودن انتخاب کردم. فعلا دبیان + میزکار گنوم دارم که به‌زودی بخاطر مسئله سرعت در کا‌ر‌ها i3 و دبیان رو استفاده کردم. حالا شاید یه‌سری بگن i3 خفن بازیه یا برای شاخ بازیه!! اما در کل نیاز من به سرعت داشتن در کار‌ها و اینکه کلا به سخت‌افزاری مثل Mouse علاقه زیادی ندارم ایجاب میکنه از i3 استفاده کنم.

امنیت و فلسفه‌ی خیلی قشنگ آزادی و سرعت و راحتی در کار‌ها عامل جذب من به‌سمت دنیای گنو بوده :)
وبلاگ من :
http://amirkouhkan.ir
برنامه نویس و علاقه مند به دنیای آزاد