انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مطالعه سطحی در خصوص فضای مورد نیاز برای Mirror توزیع‌های مختلف  (دفعات بازدید: 1631 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی میرجمالی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 86
با سلام.

چندی است که به صورت مشاوره‌ای با شرکتی همکاری می‌کنم که پهنای باند نامتقارن با Upload بالاتر از دانلودشان دارند. در حدود 100Mb/S که بیشتر بلااستفاده بود و می‌تواند برای راه اندازی Mirror برای آپدیت کاربران استفاده شود. در نتیجه تصمیم گرفتم که در خصوص فضای هارد دیسک مورد نیاز برای توزیع‌های مختلف، یک تحقیق انجام دهم. بیشتر توزیع‌ها مانند اوبونتو، دبیان، آرچ و ... در این خصوص یک سری توصیه و راهنما دارند که فضای مورد نیاز هارد را نیز ذکر می‌کنند.

ولی تصمیم گرفتم که شخصاً این مورد را چک کنم. خوشبختانه rsync را به صورت dry run و بدون دانلود واقعی اطلاعات می‌توان اجرا کرد تا حجم واقعی (آن لحظه) را به دست آورد. دستوری مشابه زیر:
rsync -avnH rsync://us.rsync.archive.ubuntu.com/ubuntu /tmp/ubuntu
در خصوص اوبونتو متوجه شدم که راهنمای قدیمی در خصوص نیاز به ۸۰۰ گیگابایت صحیح نیست و همین الان میرور کامل بالای ۱ ترابایت رسیده. برای مقایسه چند مورد زیر را می‌گذارم:
Ubuntu: 1,078,573,861,538 bytes
Debian: 1,320,310,385,647 bytes
Arch: 121,745,016,474 bytes

همچنین بر آن شدم که حجم کامل mirrors.kernel.org را که شامل بیشتر توزیع‌های محبوب است به دست بیاورم. با وجود اینکه rsync در حالت Dry Run فقط لیست می‌گیرد، ولی این کار با اینترنت‌های سرعت پایین برای چنین آرشیو بزرگی ممکن نبود. یکی از دوستان (WISxDOM) در گروه تلگرام اوبونتو بسیار لطف کردند و یک VPS را در اختیار من گذاشتند تا این اطلاعات را استخراج کنم. حجم کامل آن برابر با 36,444,392,528,277 بایت یا حدود ۳۶ ترابایت است!

گفتم که این اطلاعات را در اینجا به اشتراک بگذارم که اگر دوستان تصمیم به راه اندازی Mirror داشته باشند به دردشان بخورد. اگر به دانشگاه یا سیستم زیرساختی دستری دارید که فضا و پهنای باند اضافی در اختیار دارد، لطفاً به راه انداختن mirror فکر کنید.
موفق باشید.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
ممنون عالی بود. پس مخزن دبیان بزرگتر از مخزن اوبونتو هست، می‌دونستما ولی الآن مطمئن شدم.
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1395، 04:03 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین علی میرجمالی

• Jr. Member
  • *
ممنون عالی بود. پس مخزن دبیان بزرگتر از مخزن اوبونتو هست، می‌دونستما ولی الآن مطمئن شدم.

صحیح است. به این علت که دبیان از معماری‌های متفاوت متنوعی از CPU ها پشتیبانی می‌کند و سیاست توزیع‌اش هم این است که این پشتیبانی را حفظ کند.

آفلاین ®️ Mostafa Asadi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 91
  • اللهم عجل لولیک الفرج
    • صفحه شخصی
خیلی جالب بود
ولی میرور نیاز به اطمینان بلندمدت دارد
Ubuntu 16.10

www.ma73.ir

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
درود

https://www.debian.org/mirror/size

این صفحه که ظاهرا روزانه هم آمارش را به روز میکند، ارقام بیشتری را ظاهرا برای مخازن دبیان نمایش میدهد. تقریبا 1.7 ترابایت
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین علی میرجمالی

• Jr. Member
  • *
درود
https://www.debian.org/mirror/size
این صفحه که ظاهرا روزانه هم آمارش را به روز میکند، ارقام بیشتری را ظاهرا برای مخازن دبیان نمایش میدهد. تقریبا 1.7 ترابایت

احتمال می‌دهم که mirror ای که من داشتم چک می‌کردم، یک یا چند معماری را replicate نمی‌کند.