انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا 100 نسخه توزیع مختلف گنو/لینوکس وجود داره؟  (دفعات بازدید: 1005 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ESPSV

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
درود

سوالی که برای بنده هست اینکه چرا دنیای لینوکس اینقدر متنوع هست ؟
واقعا نیاز هست که بیش از 100 نسخه یا توزیع لینوکس داشته باشیم ؟
بهتر نبود بجای +100 تا 10 تا عالی داشتیم ؟ بدون عیب داشتیم.
هدف از این همه نسخه که شاید هرگز کسی نصبشون نکنه چیه ؟
چرا هنوز دنیای لینوکس نتونسته یه سیستم عامل بدون عیب تولید کنن ؟

اوبونتو نصب کردم بعد از اولین بوت صفحه سیاه شد و هیچی مشخص نبود
مانجارو نصب کردم بعد از suspend کردن سیستم تصویر خراب میشد با اینکه درایور nvidia
روی سیستم نصب بود .
آنترگوس نصب کردم بعد از suspend کارت صدا از کار میافته ...

یه اسکنر 600 هزارتومنی درایور نداره برای لینوکس و مجبور به استفاده از ویندوز هستم
کارت دی وی بی دارم ... مجبورم از لینوکس استفاده کنم ...اظهارنامه مالیاتی میخوام بدم
باز گیر ویندوز هستم(بخاطر برنامه مالیات) ... ظاهرا نیاز به ویندوز همیشگی هست
و متاسفانه لینوکس همیشه دچار نقص
به نظرم لینوکس برای سرور خوبه و دسکتاپ نیازهای حرفه ای رو هیچ وقت رفع نمیکنه
مثلا برای برنامه های حرفه ای گیتار فقط مک و ویندوز هست و مثالهای زیاد دیگه که
در لینوکس هیچ گاه عملی نخواهد شد. لینوکس در حد وب گردی و یا کار عادی با سیستم هست
ولی در بحث سرور عالی هست .

چه استفاده ای حرفه ای از لینوکس دسکتاپ میکنید ؟ چه برنامه ای حرفه ای با لینوکس کار میکنید؟

چون دکمه تشکر نداره .. پیشاپیش از پاسخ همه دوستان ممنونم
« آخرین ویرایش: 15 امرداد 1396، 06:37 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4867
  • masoft قدیم
پاسخ : 100 نسخه
« پاسخ #1 : 15 امرداد 1396، 05:07 ب‌ظ »
چه استفاده ای حرفه ای از لینوکس دسکتاپ میکنید ؟ چه برنامه ای حرفه ای با لینوکس کار میکنید؟
استفادهٔ حرفه‌ای یعنی استفاده‌ای که بشه ازش پول درآورد. حالا اگر شما با GIMP کاری بکنید که ازش پول در بیارید، استفادهٔ حرفه‌ای کرده‌اید. من افراد زیادی رو میشناسم که با استفاده از GIMP و Inkscape و Blender و LibreOffice و Audacity و Mixxx و برنامه‌های دیگه‌ای که برای کار اون‌ها نوشته شده پول درمیارن، در نتیجه در حال کار حرفه‌ای با گنو-لینوکس هستند.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : 100 نسخه
« پاسخ #2 : 15 امرداد 1396، 06:36 ب‌ظ »
درود

ما یه مبحثی داریم به اسم «آنارشیسم»، شما می‌تونی با مطالعه اون تا حدودی رفتارهای جامعه‌های مربوط به گنو/لینوکس رو درک کنی. در یک سیستم آنارشیستیک، یک «ساختار مرکزی برای کنترل» وجود نداره. برای همین کسی نمی‌تونه تعیین کنه که آیا فلان چیز نیاز هست یا نه. آیا همه باید روی یک توزیع کار کنن یا هرکی روی توزیع خودش. هرکسی که دوست داشت، یک توزیع، نرم‌افزار یا هر محتوای دیگه‌ای رو تولید می‌کنه و در اختیار بقیه قرار می‌ده.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چون می‌تونن!

مانجارو نصب کردم بعد از suspend کردن سیستم تصویر خراب میشد با اینکه درایور nvidia
روی سیستم نصب بود .

یه اسکنر 600 هزارتومنی درایور نداره برای لینوکس و مجبور به استفاده از ویندوز هستم
کارت دی وی بی دارم ... مجبورم از لینوکس استفاده کنم ...اظهارنامه مالیاتی میخوام بدم
در لینوکس هیچ گاه عملی نخواهد شد. لینوکس در حد وب گردی و یا کار عادی با سیستم هست

توزیع‌ها و برنامه‌های کم‌مشکل زیاد هستن. بیش‌تر شکایت‌هایی که از گنو/لینوکس می‌شه به دلیل نابلدی کاربرد در کار با این سیستم‌عامله. ابزارهایی مثل پویشگر و گیرندهٔ dvb جزو وسایل ساده و دم دستی در گنو/لینوکس هستن و خیلی راحت می‌شه تنظیمشون کرد و باهاشون کار کرد. برای مثال تلویزیون من dvb رو نمی‌گیره و من به وسیلهٔ یک باکس گنو/لینوکسی و گیرندهٔ دیجیتال USB تلویزیون می‌بینم. در مورد گیتار و کلّاً موسیقی هم اگه با ساختار jack server و pulse audio آشنایی داشتید، هیج‌وقت چنین حرفی نمی‌زدید. فقط گنو/لینوکسه که دسترسی تا پایین‌ترین سطح کارت صدا رو به صورت کاملاً منعطف برای انواع کارهای مختلف به شما می‌ده.
« آخرین ویرایش: 15 امرداد 1396، 07:09 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
من هم از منظر خودم به این موضوع نگاه می کنم.

دنیای گنو، دنیای آزادی است. پس من می تونم یه توزیع بردارم و واسه خودم توسعه اش بدم. این واسه خودم خیلی مهمه، قراره نیاز های منو حل کنه و من برای نیاز های خودم توسعه اش میدم. بعدش تحت مجوز نرم افزار آزاد منتشر اش می کنم [خواه رایگان و خواه پول می گیرم] و بقیه هم ۴ تا آزادی دارن و می تونن ازش استفاده کنن و سورش اش رو بخونن و تغییر بدن و باز نشر کنن. به قول یه نفر، هدف اصلی این دنیا بهترین شدن نیس، بهترین و بی عیب شدن خوبه ولی هدف اصلی نیس. البته من حاضرم بحث کنم که گنو بهترین هم هست!

مشکلاتی هم که گفتید بعضی اش مربوط به سخت افزار میشه و بعضی هم به مهارت های پایین استفاده کننده. ایراد از گنو نیست. من هیچ مشکل سخت افزاری ندارم. اگر نرم افزار خاصی که میخوایید پیدا نشد، حتما بهش احساس نیاز نشده، در اینگونه موارد باید آستین بالا زد و خودمون اونو بنویسیم (اگر وقت و توان اش رو نداشته باشیم هم که هیچ!)

آفلاین yasina

• Newbie
  • *
  • ارسال: 15
درود

روی سیستم نصب بود .

ببین دوست عزیز سوالاتی رو مطرح کردی دوستان تقریبا جواب تمامشون رو دادن اما راجع به اینکه چرا همیشه در کنار لینوکس نیاز به ویندوز هست؟
چند وقت پیش یه آمار دیدم البته از معتبر بودنش اطلاعی ندارم که طبق اون آمار سیستم عامل 80 درصد PC ها ویندوز بود و فقط 2 درصد لینوکس اون هم توزیع های مختلفش رو دارن خب مسلمه که دولوپر ها به چند دلیل توسعه ی ویندوز رو ترچیح بدن اولا چون نسخه های کمی داره مثلا الان که من دارم این پست رو می نویسم همه از ویندوز 10 و 8 و 7 استفاده می کنن پس دیباگ کردن و توسعه یه برنامه روی لینوکس اصلا به صرفه نیست مثلا همون کمپانی ای که پرینترت رو ساخته اگه بخواد ذرایور نشخه ی لینوکس رو بسازه باید چند برابر نسخه ویندوز خرجش کنه چون لینوکس توزیع های مختلفی داره پس ساخت درایوری که با همشون سازگار باشه سخته شاید هم به نوعی غیر ممکن و اینقدر هزینه اونهم واسه ی 2 درصد کاربران که اونها هم کنار لینوکسشون یه ویندوز دارن اصلا به صرفه نیست.
از نظر من لینوکس الانش هم خیلی بهتر از ویندوزه شما نگاه به خودت و ما نکن که داخل ایرانیم و هر چی میرسه رو کرک می کنیم و از هزینه های سر سام آور برنامه ها مطلع نیستیم از نظر من باید یک انقلاب در زمینه ی سیستم عامل با از بین بردن آقایی ویندوز ایجاد بشه و اون هم امکان پذیر نیست مگر با انتشار یه نسخه ی قدرت مند و کاربر پسند از لینوکس و بالتبعش روی آوردن عوام به لینوکس نه صرفا نخبه های عرصه کامپیوتر

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
درود

روی سیستم نصب بود .

برای آنالیز دادهای ژنومی از لینوکس استفاده می شود. حتی در بسیاری از موارد نسخه وینوزی برنامه ها وجود ندارد.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
مسلمه که دولوپر ها به چند دلیل توسعه ی ویندوز رو ترچیح بدن اولا چون نسخه های کمی داره مثلا الان که من دارم این پست رو می نویسم همه از ویندوز 10 و 8 و 7 استفاده می کنن پس دیباگ کردن و توسعه یه برنامه روی لینوکس اصلا به صرفه نیست مثلا همون کمپانی ای که پرینترت رو ساخته اگه بخواد ذرایور نشخه ی لینوکس رو بسازه باید چند برابر نسخه ویندوز خرجش کنه چون لینوکس توزیع های مختلفی داره پس ساخت درایوری که با همشون سازگار باشه سخته شاید هم به نوعی غیر ممکن و اینقدر هزینه اونهم واسه ی 2 درصد کاربران که اونها هم کنار لینوکسشون یه ویندوز دارن اصلا به صرفه نیست.
ما ممکنه هزار تا توزیع داشته باشیم ولی قطعاً هزارتا مدیر بسته نداریم!
پس توسعه دهنده انحصاری اگه می خواد خودش هم پکیج آماده بده بیرون لزومی نداره هر هزارتا رو در نظر بگیره
اگه توسعه دهنده یه .deb و یه .rpm بسازه تقریباً حجم بسیاز زیادی از کاربرای گنولینوکس رو پوشش می ده و نیازی به کار اضافی نیست (می تونه برای بقیه توزیع ها هم یه باینری مثلاً .run بده) تازه این موردی که گفتم در مورد توسعه دهنده های انحصاری هستش

ولی اگه توسعه دهنده نرم افزارش رو اوپن سورس توسعه بده نه تنها کارش سخت تر نمی شه بلکه راحت تر هم می شه چون افراد زیادی میان کمکش و سرعت توسعه ی نرم افزار افزایش پیدا می کنه نمونش تلگرام که هم سرعت آپدیت خوبی داره هم امکانات جدیدتری بهش اضافه می شه صاحب شرکت هم هزینه ی کمتری می کنه

اگه نرم افزار آزاد باشه دیگه نیازی نیست که توسعه دهنده بیاد و برای هر مدیر بسته یه پکیج بده بیرون چون خود توسعه دهندگان اون توزیع میان پکیج رو برای اون مدیر بسته و مطابق با اون توزیع می سازن فقط توسعه دهنده ی اولیه کافیه سورس رو بده بیرون برای مثال بازم تلگرام ! ، شما هیچ جای سایتشون نمی تونین پکیج .deb پیدا کنین کاری که توسعه دهنده کرد این بود که اومد و سورس رو منتشر کرد خود جامعه ی آزاد اومد اونو .deb کرد

در مورد درایور هم باید بگم تقریباً بیشتر توسعه درایور خارج از توزیع و تو لینوکس اتفاق میوفته و وظیفه ی هماهنگ کردن لینوکس با توزیع به عهده ی توسعه ی دهنده های اون توزیع هستش پس بازم نیازی به کار اضافی شرکت برای دادن درایور نیست همون طور که الان برای مثال intel نمیاد 1000 تا درایور بده بیرون ولی اکثر همون 1000 توزیع با سخت افزارهای اینتل سازگار هستن

دلیل اصلی اینکه بعضی از توسعه دهنده ها نمیان برای گنولینوکس درایور بدن بیشتر همین جمعیت کم کاربران هستش که باعث می شه بعضی از توسعه دهنده ها سودشون رو به منافع مشتری ترجیح بدن نه تعداد زیاد توزیع ها
« آخرین ویرایش: 02 شهریور 1396، 05:19 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
یه جوری صحبت می‌کنید انگار ما نیازمند نرم‌افزارهای انحصاری هستیم. اصلاً سیستم‌عامل گنو شروع به کار کرد که بگه گور بابای اونی که نرم‌افزارش رو انحصاری می‌کنه، ما هرچی لازم داریم رو خودمون می‌سازیم و آزادش می‌ذاریم!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن