انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: من در حال حاظر از چه دسکتاپی استفاده میکنم و چه طور میتونم تغییرش بدم؟  (دفعات بازدید: 1060 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
سلام
بالاخره بعد از کلی تلاش و بدبختی و البته به کمک یکی از دوستان عزیز توی همین انجمن (مهران :) ) موفق به نصب اوبونتو شدم
سوالم خیلی مبتدیه ولی به بزرگی خودتون ببخشید ](*,)  ;D  ;D  ;)
من الآن روی اوبونتو از چه میزکاری استفاده میکنم؟؟؟
از کجا باید اینو بقهمم؟
چون اینطور که متوجه شدم روی کالی گنوم بود
و من با محیط کالی بیشتر حال میکردم
اوبونتو الآن این نوار بغلش خیلی بزرگه نسبت به اونی که روی کالی بود و کنار هم نمیره یعنی با این که من الآن فایرفاکس رو تمام صفحه کردم ولی بازم دارم نوار سمت چپ رو میبینم
میشه میزکاری که به صورت پیش فرض روی اوبونتو هست رو حذف کرد و یه میزکار دیگه نصب کرد؟؟؟
اگه آره چه جوری؟؟؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3483
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
سلام.
میزکاری که روی اوبونتو داری، گنوم هست.
با پوستهٔ گنوم‌شل

ظاهرش با گنوم‌شل رسمی یکم‌ فرق داره چون سعی کردن شبیه به پوستهٔ قبلی (یونیتی) باشه.

حذف کردن میزکار به معنی حذف کردن خیلی از برنامه‌هایی هست که استفاده می‌کنی.

و نصب کردن میزکار دیگه در کنار میزکار فعلی هم به معنی نصب کلی بستهٔ اضافی و بدون استفاده‌س که درکنار ناپایدار کردن احتمالیش، کلی منابعت رو هدر می‌ده.

بهترین کار اینه اگه از یه میزکار خوشت نیومد، توزیعی با میزکار دیگه‌ای نصب کنی.
اوبونتو چندین طعم! داره که هر کدوم با یه میزکار ارائه می‌شن.
پایهٔ همه‌شون یکی هست فقط میزکارها فرق دارن

اوبونتو: میزکار گنوم پوستهٔ گنوم‌شل
لوبونتو: میزکار LXDE با مدیرپنجرهٔ OpenBox
زوبونتو: میزکار Xfce
اوبونتو ماته: میزکار MATE که از گنوم ۲ منشعب شده
کوبونتو: میزکار KDE

می‌تونی ظاهر هر میزکار رو توی اینترنت ببینی، هر کدوم که خوشت اومد نصب کنی.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
سلام.
میزکاری که روی اوبونتو داری، گنوم هست.
با پوستهٔ گنوم‌شل

ظاهرش با گنوم‌شل رسمی یکم‌ فرق داره چون سعی کردن شبیه به پوستهٔ قبلی (یونیتی) باشه.

حذف کردن میزکار به معنی حذف کردن خیلی از برنامه‌هایی هست که استفاده می‌کنی.

و نصب کردن میزکار دیگه در کنار میزکار فعلی هم به معنی نصب کلی بستهٔ اضافی و بدون استفاده‌س که درکنار ناپایدار کردن احتمالیش، کلی منابعت رو هدر می‌ده.

بهترین کار اینه اگه از یه میزکار خوشت نیومد، توزیعی با میزکار دیگه‌ای نصب کنی.
اوبونتو چندین طعم! داره که هر کدوم با یه میزکار ارائه می‌شن.
پایهٔ همه‌شون یکی هست فقط میزکارها فرق دارن

اوبونتو: میزکار گنوم پوستهٔ گنوم‌شل
لوبونتو: میزکار LXDE با مدیرپنجرهٔ OpenBox
زوبونتو: میزکار Xfce
اوبونتو ماته: میزکار MATE که از گنوم ۲ منشعب شده
کوبونتو: میزکار KDE

می‌تونی ظاهر هر میزکار رو توی اینترنت ببینی، هر کدوم که خوشت اومد نصب کنی.

نمیتونم پوسته یا همون تم میز کارم رو عوض کنم؟؟
گفتین الآن دارم از گنوم استفاده میکنم با پوسته گنوم شل چه جوری این گنوم شل رو تغییر بدم؟؟
یا مثلا نمیشه یه کاری کرد این نوار سمت چپ خودش بره کنار و هروقت موس رو بردم سمت چپ صفحه دوباره نمایان بشه؟؟؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3483
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پوسته با تم فرق داره.
پوسته می‌شه Shell
دو مدل Shell داریم. گرافیکی و متنی
گرافیکی می‌شه همین Gnome Shell
متنی می‌شه Bash که توی Terminal می‌بینی

ولی اگه منظورت theme هست، آره می‌تونی عوضش کنی.
باید Theme دلخواهت رو نصب کنی و بعد با برنامهٔ Tweak که احتمالاً نصبه، انتخابش کنی

دقیق نمی‌دونم برای گنوم چندتا پوستهٔ گرافیکی موجوده. (گنوم‌شل و یونیتی رو می‌شناسم)

اون نوار سمت چپ (بهش می‌گفتن Launcher، الآن فکر کنم Dock باشه) رو باید بری توی بخش تنظیمات، تنظیمش کنی.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
منم کانفیگ پیش‌فرض اوبونتو رو برای گنوم شل (اوبونتو 17.10) دوست نداشتم و ترجیح میدادم یه گنوم ساده داشته باشم  مثل چیزی که توی فدورا هست یا قبلا توی اوبونتو گنوم بود.
برای همین بسته‌ی gnome-session رو نصب کردم (با توجه به این سایت) که یه نشست جداگانه برای استفاده از میزکاره. میتونی با این دستور نصبش کنی:
sudo apt install gnome-session
بعدش می‌تونی لاگ اوت یا ریستارت کنی و وقتی دیسپلی منینجر (اونجایی که توش لاگین می‌کنی) اجرا شد می‌تونی نشستت رو بزاری روی GNOME یا GNOME on Xorg که توصیه‌ی من GNOME on Xorg هست. بعد از این دیگه لازم نیست نشست رو تغییر بدی و هر بار که بخوای وارد سیستمت بشی با همین نشست وارد میشی. اینم یه عکس از محیط میزکار من:

اگرم دوست داری دیسپلی منینجرت هم استایل گنوم عادی رو بگیره این دستور رو اجرا کن:
sudo update-alternatives --config gdm3.css
دیروزم برای تنوع یونیتی نصب کردم که یه پوسته برای گنوم محسوب میشه مثل همون گنوم شل. (رسول کاملا توضیح داد) اینم یه عکس از میزکار الانم با پوسته‌ی یونیتی:

یونیتی رو هم بخوای نصب کنی خیلی ساده با این دستور نصب میشه:
sudo apt install ubuntu-desktop unity
برای وارد شدن به یونیتی هم می‌تونی موقع لاگین نشست رو بزاری روی unity.
اگر هم بخوای گنوم شل رو کلا حذف کنی و فقط یونیتی داشته باشی میتونی از این دستور کمک بگیری:
sudo apt autoremove gnome-shell
با این دستور دیسپلی منینجر گنوم یعنی gdm هم حذف میشه که در این صورت بهتره از دیسپلی منینجر خود یونیتی به جای gdm استفاده کنی که اسمش lightdm هست...
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1396، 10:10 ب‌ظ توسط مهران :) »
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد