انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب اوبونتو کنار دوتا ویندوز:: ویندوز 10 و ویندوز 7[بدون نتیجه]  (دفعات بازدید: 1374 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 25
سلام دوستان وقتتون بخیر.
من میخوام ویندوز 10 و ویندوز 7 و اوبونتو رو کنار همدیگه (در پارتیشن جدا) داشته باشم.
حالا مشکل: من اول ویندوز 7 رو نصب کردم و بعدش ویندوز 10 یعنی سیستم رو که روشن میکنم اول بوت ویندوز 10 میاد که اونجا دوتا گزینه داره که یکیش ویندوز 10 و یکی ویندوز 7 هست که اگه 10 رو انتخاب کنم همون موقع ویندوز بوت میشه ولی اگه 7 رو بوت کنم سیستم ریستارت میشه و بعدش وین 7 میاد. یعنی به طور پیشفرض بوت وین 10 میاد که از اونجا میشه انتخاب کرد.
حالا من اوبونتو رو نصب کردم ولی در گراب فقط ویندوز 10 میاد و خبری از ویندوز 7 نیست(دلیلشو بالا گفتم (پیشفرض با 10 بوت میشه)) . من هم رفتم با EasyBCD ور رفتم که بعدش کلا هیچ سیستمی رو بوت نمیکرد ;D
با سی دی ویندوز 10 بوت رو دوباره نصب کردم و الان میخوام که سه تا OS رو بتونم با یه BootLoader مثلا گراب یا خود ویندوز بوت کنم و مشکلی واسه اطلاعاتم پیش نیاد(چون یبار سر نصب لینوکس کل اطلاعاتم رو از دست دادم و تجربه شد واسم(اون موقع هم مشکل با بوت داشتم  :-s ))
یه راه بگید که توی گراب ( الان گراب پریده ولی خود اوبونتو نصب هست ) اوبونتو وین 10 و وین 7 باشن. و یا اگه میشه توی بوت ویندوز گزینه اوبونتو باشه (این بهتره چون خیلی با گراب راحت نیستم )
اگه با EasyBCD میشه درستش کرد که آموزششو بگید اگه راه دیگه ای داره اونم آموزششو کامل بگید.

با تچکر
« آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1397، 03:13 ق‌ظ توسط imali7 »

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
بسته‌ی os-prober را نصب کن و یک بار grub-update کن.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
ممنون. من اصلا نمیتونم گراب رو بوت کنم. به صورت live اومدم و os-prober رو نصب کردم ولی وقتی میخوام گراب رو آپدیت کنم این ارور رو میده :sudo update-grub/usr/sbin/grub-probe: error: failed to get canonical path of `aufs'.
« آخرین ویرایش: 06 اردیبهشت 1397، 10:21 ب‌ظ توسط imali7 »

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
ممنون. من اصلا نمیتونم گراب رو بوت کنم. به صورت live اومدم و os-prober رو نصب کردم ولی وقتی میخوام گراب رو آپدیت کنم این ارور رو میده :sudo update-grub/usr/sbin/grub-probe: error: failed to get canonical path of `aufs'.

اگر وارد اوبونتو هم نمی‌تونی بشی زمانی که به صورت زنده بالا میاری سیستم را، باید تغییر ریشه بدی به روت فعلی و سپس اون کاری که گفتم را بزنی:

https://help.ubuntu.com/community/LiveCdRecovery

https://help.ubuntu.com/community/BasicChroot

https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • ارسال: 231
  • viva ubuntu
سلام دوستان وقتتون بخیر.
من میخوام ویندوز 10 و ویندوز 7 و اوبونتو رو کنار همدیگه (در پارتیشن جدا) داشته باشم.
حالا مشکل: من اول ویندوز 7 رو نصب کردم و بعدش ویندوز 10 یعنی سیستم رو که روشن میکنم اول بوت ویندوز 10 میاد که اونجا دوتا گزینه داره که یکیش ویندوز 10 و یکی ویندوز 7 هست که اگه 10 رو انتخاب کنم همون موقع ویندوز بوت میشه ولی اگه 7 رو بوت کنم سیستم ریستارت میشه و بعدش وین 7 میاد. یعنی به طور پیشفرض بوت وین 10 میاد که از اونجا میشه انتخاب کرد.
حالا من اوبونتو رو نصب کردم ولی در گراب فقط ویندوز 10 میاد و خبری از ویندوز 7 نیست(دلیلشو بالا گفتم (پیشفرض با 10 بوت میشه)) . من هم رفتم با EasyBCD ور رفتم که بعدش کلا هیچ سیستمی رو بوت نمیکرد ;D
با سی دی ویندوز 10 بوت رو دوباره نصب کردم و الان میخوام که سه تا OS رو بتونم با یه BootLoader مثلا گراب یا خود ویندوز بوت کنم و مشکلی واسه اطلاعاتم پیش نیاد(چون یبار سر نصب لینوکس کل اطلاعاتم رو از دست دادم و تجربه شد واسم(اون موقع هم مشکل با بوت داشتم  :-s ))
یه راه بگید که توی گراب ( الان گراب پریده ولی خود اوبونتو نصب هست ) اوبونتو وین 10 و وین 7 باشن. و یا اگه میشه توی بوت ویندوز گزینه اوبونتو باشه (این بهتره چون خیلی با گراب راحت نیستم )
اگه با EasyBCD میشه درستش کرد که آموزششو بگید اگه راه دیگه ای داره اونم آموزششو کامل بگید.

با تچکر
پیشنهاد میکنم از ابتدا ویندوز ۷
بعد ویندوز 10 رو نصب کنی
بعد ویندوز 10 رو بوت کن system properties برو advance system setting بعد startup and recovery یه گزینه کشویی داره که میتونی بوت اول رو ویندوز ۷ انتخاب کنی
اینجوری برای بوت ویندوزها مشکلی برات پیش نمیاد!
بعد از این کار اوبونتو رو نصب کن
هنگام بوت گراپ به درستی عمل خواهد کرد
نرم افزار Grub customizer هم برای تنظیمات گراب سیستم هم بکارت میاد.
freedom

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
بعد ویندوز 10 رو نصب کنی
بعد ویندوز 10 رو بوت کن system properties برو advance system setting بعد startup and recovery یه گزینه کشویی داره که میتونی بوت اول رو ویندوز ۷ انتخاب کنی
ممنون بابت راهنمایی خود من یه همچین فکریو داشتم.
الان بوت از طریق ویندوز 7 هست. بعد از اینکه بوت خراب شد درستش کردم. بابت گراب مطمئنید که هر دوتا ویندوز رو میشناسه ؟؟
« آخرین ویرایش: 08 اردیبهشت 1397، 01:31 ب‌ظ توسط imali7 »

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
من تو این لینک
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/تعمیر_گراب
 رفتم و تمام کار هاشو انجام دادم ولی موقع نصب گراب یه ارور میاد که نتونستم اونو کپی کنم. و بعد از اون مراحلو ادامه دادم شاید فرجی شد و update-grub کردم فقط ویندوز رو شناخت ولی اصلا خود گراب نصب نشد

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
من تو این لینک
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/تعمیر_گراب
 رفتم و تمام کار هاشو انجام دادم ولی موقع نصب گراب یه ارور میاد که نتونستم اونو کپی کنم. و بعد از اون مراحلو ادامه دادم شاید فرجی شد و update-grub کردم فقط ویندوز رو شناخت ولی اصلا خود گراب نصب نشد

خود گراب نصب نشد ولی ویندوز را شناخت؟! به نظرم از زمان بالا اومدن سیستمت چندتا عکس برامون بذار :)

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
خود گراب نصب نشد ولی ویندوز را شناخت؟! به نظرم از زمان بالا اومدن سیستمت چندتا عکس برامون بذار :)

این از مراحل انجام نصب گراب که موفقیت آمیز نبود در آخر هم عکس صفحه بوت ویندوز که خواسته بودین (عکس رو از نزدیک گرفتم نوشتش واضح باشه. عکس برعکس آپ شده) D:

بعد از دستور sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda9
ارور میده !

ببینید اینجا اسم ویندوز 10 میاد ولی ویندوز 7 نیست در صورتی که اول وین 7 رو نصب کردم و بعدش 10 و بعد از اون اوبونتو رو نصب کردم که به صورت پیشفرض با وین 7 میاد (بعد از 30 ثانیه ). دو تا ویندوز در دو پارتشین جدا که هر دو تاشون 100 گیگ هستن

نقل‌قول
جون هرکی دوست دارید کمک کنید دیگه دارم بیخیال اوبونتو میشم [-o<
[/b]
« آخرین ویرایش: 08 اردیبهشت 1397، 10:31 ب‌ظ توسط imali7 »

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • viva ubuntu
نقل‌قول
بعد ویندوز 10 رو نصب کنی
ممنون بابت راهنمایی خود من یه همچین فکریو داشتم.
الان بوت از طریق ویندوز 7 هست. بعد از اینکه بوت خراب شد درستش کردم. بابت گراب مطمئنید که هر دوتا ویندوز رو میشناسه ؟؟
فکر میکنم گراب تمام ویندوزها رو به اسم ویندوز نمایش میده در هنگام بوت ابتدا بوت ویندوز رو انتخاب میکنی بعد یکی از ویندوزها رو انتخاب میکنی اینتر میزنیا ویندوز مورد نظر بوت میشه!
اگر میخوای هنگامی که گراب بالا میاد همه ی ویندوزها رو نشون بده باید گراب رو به صورت دستی تنظیم کنی که بعید می دونم بشه چون ویندوز است دیگر (نمیشه سر به سرش گزاشت)
اما پیشنهاد میکنم grub customize نصب کن کمک می کنه!
freedom

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
فکر میکنم گراب تمام ویندوزها رو به اسم ویندوز نمایش میده در هنگام بوت ابتدا بوت ویندوز رو انتخاب میکنی بعد یکی از ویندوزها رو انتخاب میکنی اینتر میزنیا ویندوز مورد نظر بوت میشه!
کاشکی اینجوری بود ولی فقط اسم Windows 10 میاد.
نقل‌قول
اگر میخوای هنگامی که گراب بالا میاد همه ی ویندوزها رو نشون بده باید گراب رو به صورت دستی تنظیم کنی که بعید می دونم بشه چون ویندوز است دیگر (نمیشه سر به سرش گزاشت)
تو گراب کاستومایزر رفتم فقط windows 10 بود و روی add زدم خواسام ویندوز 7 رو انتخاب کنم از گزینه های کشویی other رو انتخاب کردم ولی به اسکریپت نیاز داشت که اون خالی موند و نشد کاریش کنم. اسکریپت خاصیه ؟! میشه به صورت دستی نوشت؟ البته میشه نوشت ولی چی بنویسیم مهمه !

ربطی به بوت UEFI داره ؟؟؟ فعال باشه یا غیر فعال ؟!!
« آخرین ویرایش: 09 اردیبهشت 1397، 08:04 ب‌ظ توسط imali7 »

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • viva ubuntu
نقل‌قول
کاشکی اینجوری بود ولی فقط اسم Windows 10 میاد.
نقل‌قول
تو گراب کاستومایزر رفتم فقط windows 10 بود و روی add زدم خواسام ویندوز 7 رو انتخاب کنم از گزینه های کشویی other رو انتخاب کردم ولی به اسکریپت نیاز داشت که اون خالی موند و نشد کاریش کنم. اسکریپت خاصیه ؟! میشه به صورت دستی نوشت؟ البته میشه نوشت ولی چی بنویسیم مهمه !

ربطی به بوت UEFI داره ؟؟؟ فعال باشه یا غیر فعال ؟!!
اگر تو grub customize فقط ویندوز ۱۰ هستش یعنی گراب فقط ویندوز ۱۰ رو شناخته
که البته در هنگام بوت میتونی بازم ویندوز ۷ رو انتخاب کنی
قبلا از grub customize استفاده کردم الان رو سیستم نصب نیست گزینه هاش رو فراموش کردم!
تو سایت های خارجی جستجو کنید.
freedom

آفلاین imali7

• Jr. Member
  • *
نقل‌قول
اگر تو grub customize فقط ویندوز ۱۰ هستش یعنی گراب فقط ویندوز ۱۰ رو شناخته
که البته در هنگام بوت میتونی بازم ویندوز ۷ رو انتخاب کنی
قبلا از grub customize استفاده کردم الان رو سیستم نصب نیست گزینه هاش رو فراموش کردم!
تو سایت های خارجی جستجو کنید.
اگه منظورت تو خود گراب ویندوز 7 میاد ولی تو grub customizer فقط ویندوز 10 رو میزنه، خیر اینجوری نیست. چون اوبونتو رو که نصب کردم تو گزینه ها فقط ویندوز 10 بود و خبری از ویندوز 7 نبود !!
باز هم ممنون بابت راهنماییتون خداقوت پهلوان ;)
ما که اوبونتو رو پاک کردیم(صورت مسئله رو پاک کردیم) تا یه وقت دیگه بدیم تو کارش :D