انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بهترین لینوکس  (دفعات بازدید: 3064 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : بهترین لینوکس
« پاسخ #15 : 27 امرداد 1397، 04:45 ب‌ظ »
این لینکی که قرار دادید تعداد سایتهای استفاده کننده از دبیان یا هر سیتم عاملی هستند
خیلی از سرور ها سایتی بر روی انها میزبانی نمیشه

این را در نظر داشته باشید الان بزرگترین هاستینگهای دنیا دارن از کلود لینوکس استفاده میکنن کافیه کمی سرچ کنید

در ضمن علاوه بر آمارهایی که دوستان در مورد درصد سرورها گفتن توی درصد سایت ها هم باز برتری با دبیان بیس ها هستش :
https://www.wappalyzer.com/categories/operating-systems

مگه من چیزی جز این گفتم  ;)
قبلاً هم نوشته بودم آمار در مورد درصد سرورها رو دوستان گفتن ، منم آمارها در مورد درصد سایت ها رو دادم. خب الان مشکل کجاست ؟

آفلاین esfahankids

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
« پاسخ #16 : 27 امرداد 1397، 04:56 ب‌ظ »
این هم یک نمونه امار سال گذشته

Ubuntu. Top on the list is Ubuntu, an open source Debian-based Linux operating system, developed by Canonical. ...
    Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ...
    SUSE Linux Enterprise Server. ...
    CentOS (Community OS) Linux Server. ...
    Debian. ...
    Oracle Linux. ...
    Mageia. ...
    ClearOS.

اصلا چیز اثبات شده ای نیست با توجه به اینکه در این میان کلود لینوکس اصلا در نظر گرفته نشده

در کل کلود لینوکس خیلی مشکلاتی همانند اور لودهای شدید و و و را از بین برده - عملا مدیران سرور ها خیلی اسوده تر شدن
همچنین این موارد ی که عرض میکنم در سنت او اس - اوبونتو - دبیان یکسان هست ولی اگر امار کلود لینوکس که تعداد زیادی بهش کوچ کردند لحاظ بشه خیلی موضوع فرق میکنه

شاید یکی از دلایلش در کشور خودمون لایسنسی بودن این سیستم عامل و قیمت بالای ارز که برای خیلی ها به صرفه نیست
بیاییم منطقی به موضوع نگاه کنیم و با دید کلی و نه با دید تعصب

شما شرکتهای هاستینگ کشور خودمان را یک به یک تماس بگیرید بپرسید سیستم عامل مورد استفادشون چیه
اکثرا سنت او اس یا کلود لینوکس

برای مثال محبوب ترین کنترل پنل دنیا روی دبیان و ابونتو نصب نمیشه
https://forums.cpanel.net/threads/installing-cpanel-in-ubuntu-server.67159/
بزرگترین شرکتهای هاستیگ از این کنترل پنل که همگی باهاش اشنایی دارن استفاده میکنن

بگذریم - در کل سلیقه ای هست و هر کس با هرچی راحته میتونه کارش را راه بندازه
« آخرین ویرایش: 27 امرداد 1397، 05:00 ب‌ظ توسط esfahankids »

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #17 : 27 امرداد 1397، 05:09 ب‌ظ »
مطلب اول اینکه من با شما افتخار آشنایی نداشتم ولی اونایی که من رو می شناسن می دونن اصلاً تعصبی روی هیچ سیستم عاملی ندارم چون اعتقادم اینه اونا برای ما ساخته شدن نه ما برای اونا

در مورد استفاده تو ایران بله کاملاً حق با شماس برای همین من گفتم کشور به کشور متفاوته. تجربه ی من هم که سابقه ی همکاری با شرکت های هاستینگ ایرانی رو دارم حرف شما رو تایید می کنه ولی همون طور خودتون هم گفتین دلیل اصلیش همین لایسنس و هزینه ی بالای ارز هستش وگرنه کیه که بخواد از بین RHEL و CentOS (بدون در نظر گرفتن هزینه) CentOS رو انتخاب کنه.
ولی تو کشورهای دیگه متفاوته مثلاً تو آمریکا تو صحبت هایی که با یکی دو تا از دوستانی که اونجا فعالیت می کنن داشتم اوبونتو و دبیان و RHEL در جایگاه بالاتری نسبت به CentOS قرار دارن.
دقیقا برای همین می گم باید به آمارهای رسمی استناد کردش نه تجربه ی کاری چون تو هر کشور داستان فرق داره.

در مورد این آمارهایی که اول صحبتاتون دادین می شه لینکش رو هم لطف کنین ؟
چون واقعاً تو زمینه ی درصد استفاده از سرورها نمی شه آمار خیلی دقیقی گفتش (مگه اینکه توسعه دهنده های هر توزیع خودشون اعلام کنن مثلا اون 30 درصدی که فرهادجان گفتن رو من قبلاً توی داکیومنت های CentOS دیده بودم.
چون اگه مبنی بر اساس این لینک باشه :
https://www.serverwatch.com/columns/slideshows/top-10-linux-server-distributions.htmlاین ترتیب براساس ease of use, cost, available support and data center reliability. هستش نه تعداد استفاده ی کاربران.

آفلاین esfahankids

• Full Member
  • *
« پاسخ #18 : 27 امرداد 1397، 05:19 ب‌ظ »
نه اتفاقا بنده هم تعصبی ندارم و فقط در پاسخ به دوستمون که فرمودن سنت او اس اشکشون را در اورده عرض کردم
من روی دسکتاپ اوبنتو و روی سرور ۱۳ ساله سنت او اس و ۲ سالی هست کلود لینوکس استفاده میکنم

نه فقط ایران عرض کردم هاستینگهای بزرگ دنیا که از کنترل پنل محبوب سیپنل استفاده میکنن دارن از کلود لینوکس یا سنت او اس استفاده میکنن

نمونه بلوهاست
هاست گیتور

یا ....

در کل در رابطه با پست استارتر عزیز ایشون باید بررسی کنن که پروژ  در چه مورد هست چه مواردی را نیاز داره و نسبت به اون تصمیم بگیرن
نه اینکه وارد بحث کی از چی استفاده میکنه بشیم

اینجا بهتره مشاوره داده بشه نه اینکه اعلام بشه فلان سیستم عامل اشک منو در اورد چون شاید من یا شما ایراد داشتیم و اشخاص و افراد دیگر با اون سیستم عامل چنین مشکلاتی نداشتن و یا حتی مشکلاتشون بر عکس ما باشه

این کل حرف بنده بود و نیازی نبود اینقدر تخصصی بشه بحث و به حاشیه کشیده بشه

به هر حال امید وارم استارتر بتونه با مواردی که عرض کردم بتونه سیستم عامل مورد نظرش را انتخاب کنه
چون برای مثال اگر بخواد چیزی همانند کنترل پنلی که لینک کردم نصب کنه روی دبیان نصب نمیشه
یا بر عکس اگر نیازی به اون نداشته باشه لازم نیست برای کلود لینوکس هزینه کنه

همچنین با توجه به فعال بودن فروم اوبونتو فارسی اوبونتو نیز میتواند انخاب خوبی برای ایشون باشه

در کل ایشون خودشون باید نسبت به موارد مورد نیاز انتخاب کنن

موفق و پیروز باشید

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #19 : 27 امرداد 1397، 05:33 ب‌ظ »
نه اتفاقا بنده هم تعصبی ندارم و فقط در پاسخ به دوستمون که فرمودن سنت او اس اشکشون را در اورده عرض کردم
بله من قصد جسارت نداشتم فقط به خاطر اینکه گفته بودین "بیاییم منطقی به موضوع نگاه کنیم و با دید کلی و نه با دید تعصب" من اون مطلب رو در مورد خودم گفتم وگرنه منظورم اصلاً متعصب بودن شما نبودش  :)

در مورد cPanel با توجه به انحصاری بودنش من خودم سمتش نمی رم ولی اینکه پر استفاده هستش شکی نیست و حرف کاملاً درستیه.
توی ایران هم من خیلی از سرورها رو می شناسم که از نسخه ی کرکی cPanel استفاده می کنن که این قضیه به شدت امنیت سیستم رو پایین میاره (خود cPanel انحصاری هستش و به کدش دسترسی وجود نداره حالا کد دستکاری شده اش می تونه خیلی خطرناک تر هم بشه)

در کل در رابطه با پست استارتر عزیز ایشون باید بررسی کنن که پروژ  در چه مورد هست چه مواردی را نیاز داره و نسبت به اون تصمیم بگیرن
نه اینکه وارد بحث کی از چی استفاده میکنه بشیم
کاملاً درسته و دقیقا به خاطر همین هم هستش که من این دلایل فنی رو نوشتم که بهتره از CentOS استفاده نشه و من به لحاظ فنی تاییدش نمی کنم:

نقل‌قول
1.CVE ها روی CentOS تست نمی شن و فقط روی RHEL تست می شن و به صورت تست نشده روی CentOS ، آپدیت ها و patch های مربوطه منتشر می شن.
2.اکثر آپدیت ها ابتدا روی RHEL و بعدش روی CentOS منتشر می شن و این یعنی اینکه سیستم شما مدت زمان بیشتری آسیب پذیر می مونه.
3.CentOS استاندارد FIPS رو دریافت نکرده (و به همین دلیل دستگاه های دولتی آمریکا مجاز به استفاده از CentOS نیستن) در صورتی که این استاندارد توسط RHEL اخد شده و مورد تایید هستش.
4.CentOS تیم توسعه دهنده ی خیلی کوچیک تری در مقابل RHEL و دبیان داره.

اینجا بهتره مشاوره داده بشه نه اینکه اعلام بشه فلان سیستم عامل اشک منو در اورد چون شاید من یا شما ایراد داشتیم و اشخاص و افراد دیگر با اون سیستم عامل چنین مشکلاتی نداشتن و یا حتی مشکلاتشون بر عکس ما باشه
والا این مورد رو خودمم همیشه بهش انتقاد کردم و واس همون من ریپلای به دوستمون جواد جان زدم تا بحث یه مقدار فنی تر دنبال بشه.

این کل حرف بنده بود و نیازی نبود اینقدر تخصصی بشه بحث و به حاشیه کشیده بشه
موفق و پیروز باشید
موافقم ؛ شما هم موفق باشین  :)

آفلاین esfahankids

• Full Member
  • *
« پاسخ #20 : 27 امرداد 1397، 06:05 ب‌ظ »
در مورد cPanel با توجه به انحصاری بودنش من خودم سمتش نمی رم ولی اینکه پر استفاده هستش شکی نیست و حرف کاملاً درستیه.
توی ایران هم من خیلی از سرورها رو می شناسم که از نسخه ی کرکی cPanel استفاده می کنن که این قضیه به شدت امنیت سیستم رو پایین میاره (خود cPanel انحصاری هستش و به کدش دسترسی وجود نداره حالا کد دستکاری شده اش می تونه خیلی خطرناک تر هم بشه)

این مورد کرک نیست از سیستمهای لایسنس سیستمی استفاده میکنن
اگر خواستید در موردش کامل براتون توضیح میدم  که به چه شکل هست و اصلا کرکی در کار نیست

خوب اینکه شما یا شخصی سراغش نره بحثش جداشت مهم اینه که الان خیلی ها ازش استفاده میکنن و پیش نیازش سنت او اس / کلود لینوکس هست
الان کاربر ها همه به دنبال سرویسی هستند که کنترل پنلش سیپنل هست چون یوزر فرندلی هست و دیگه همه باهاش اموخته شدن

اینکه سیپنل به کدهاش دسترسی نیست خوب به دلیل لایسنسی بودنش هست وگرنه تا الان کرک شده بود و دیگه کسی پول لایسنس نمیداد
اون مورد کرکی هم همین جا توضیح میدم تا سوء تفاهمی پیش نیاد

یک سرور داریم که سیپنل روی اون نصبه
توسط تونل سروری دیگری را به این سرور متصل میکنن تا بتونه توسط ای پی سروری که لایسنس داره اپدیت نسخه جدید را انجام بده
کل قضیه اینه و اصلا کرکی در کار نیست

برای مثال نسخه های پایین پلسک به صورت نال در نت موجوده ولی با توجه به اینکه خیلی موارد مثل ورژن پی اچ پی جدید یا و نت جدید را ساپورت نمیکنه عملا بی استفاده است و اصلا توصیه نمیشه کرک

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #21 : 27 امرداد 1397، 06:52 ب‌ظ »
برای مثال نسخه های پایین پلسک به صورت نال در نت موجوده ولی با توجه به اینکه خیلی موارد مثل ورژن پی اچ پی جدید یا و نت جدید را ساپورت نمیکنه عملا بی استفاده است و اصلا توصیه نمیشه کرک
دقیقا ؛ من هم نگفتم شما کرک استفاده می کنین.
ولی پنل های قدیمی نسخه ی کرکیش موجوده (نسخه های جدیدو من کرکیش رو ندیدم)
ولی دیدم که بعضیا از نسخه های قدیمی کرکی استفاده می کنن که من هم عین شما توصیه نمی کنم.
من هم به این قضیه اشاره کردم که قطعا خودتون هم اطلاع دارین در موردش.

اینکه سیپنل به کدهاش دسترسی نیست خوب به دلیل لایسنسی بودنش هست وگرنه تا الان کرک شده بود و دیگه کسی پول لایسنس نمیداد
اینکه به کدهاش دسترسی وجود نداره ناشی از اینه که لایسنس انحصاری داره وگرنه اینکه لایسنس داره منافاتی با آزاد بودن نداره. بهترین مثالی که می شه زد همون RHEL هستش که پولی هستش ولی آزاده منتهی cPanel انحصاریه.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #22 : 27 امرداد 1397، 07:06 ب‌ظ »
مخزنی که از توش نتونی یه mocplayer نصب کنی رو باید بندازی تو سطل اشغال ( البته برای من که یه کاربر دستکاپ هستم نه سرور )
من فکر کردم شما مخزن RPMFusion را هم در نظر گرفتید و این حرف رو زدید، چون واقعیت اینه فدورا و CentOS بدون RPMFusion برای رایانه شخصی قابل استفاده نیستند، من یادمه توی فدورا 22 برنامه Handbrake حتی توی RPMFusion هم نبود، توزیع های مرتبط و زیر سایه شرکت های سوزه و رد هت به دلیل مستقر بودن در کشورهایی که کپی رایت و قوانین نرم افزاری را رعایت میکنند نمیتونند تو مخازنشون هر چیزی را واد کنند، اوبونتو این مشکل را نداره چون در جایی که مستقر است قوانین مربوط به پتنت های نرم افزاری را اجرا نمی‌کنه/شامل نمی‌شه، برای همین توی مخازنش همه چیز را داره و اگر برنامه‌ها را دسته بندی کردی به دلیل تفکیک کردن نرم افزار آزاد از غیر-آزاد یا نیمه آزاد است و نه مشکلات مربوط به قوانین و پتنت.

دبیان هم چون زیر سایه و متعلق به هیچ شرکت بزرگی نیست و یک توزیع خیریه محسوب میشه بدون هیچ مکان و کشور مشخص، کسی باهاش کاری نداره.

خود فدورا توی ویکی اعلام کرده چرا.
می تونی بری بخونی توی وبساین فدورا پروژکت و اتفاقا نوشته چطوری درستش هم کنی.

......
.....
در مورد پکیج هایی که دوستان گفتن ، چون فدورا توسط ردهت که یک شرکت آمریکایی هستش توسعه داده می شه مجبور هستش که قوانین مثل قوانین پتنت ایالات متحده رو رعایت کنه و برای همین بعضی از کدک ها و ... توی مخازن رسمی اون وجود نداره و برای اطلاع بیشتر در مورد وضعیت لایسنس ها توی فدورا این لینک رو مطالعه کنین :

https://fedoraproject.org/wiki/Licensing:Main?rd=Licensing

چیزی که کم و بیش در مورد اوبونتو هم صادقه و شما برای استفاده از بعضی از کدک ها باید مخازن Multiverse رو فعال و پکیجی مثل ubuntu-restricted-extras رو نصب کنین.
......
......

اون لینک را چند سال قبل خونده بودم، من فکر کردم این دوستمون RPMFusion را هم در نظر گرفته و این برنامه MOC حتی توی RPMFusion نبوده یعنی به دلایلی نمیشد آن را کامپایل کرد یا کسی این کار را انجام نداده، چون یادمه توی فدورا 22 برنامه Handbrake حتی توی RPMFusion هم نبود، این برنامه در نسخه های بعدی فدورا به RPMFusion اضافه شد.

اتفاقا اوایل همین سال میلادی بود که راجع به این موضوع که چرا دبیان و اوبونتو این مشکلات را ندارند ولی توزیع های رسمی سوزه و رد هت این محدودیت را دارند جستجو کردم و یک لینک پیدا کردم که مهندسین رد هت اون توزیحات مربوط به اوبونتو و دبیان را داده بودند:

"اوبونتو این مشکل را نداره چون در جایی که مستقر است قوانین مربوط به پتنت های نرم افزاری را اجرا نمی‌کنه/شامل نمی‌شه، برای همین توی مخازنش همه چیز را داره و اگر برنامه‌ها را دسته بندی کردی به دلیل تفکیک کردن نرم افزار آزاد از غیر-آزاد یا نیمه آزاد است و نه مشکلات مربوط به قوانین و پتنت.

دبیان هم چون زیر سایه و متعلق به هیچ شرکت بزرگی نیست و یک توزیع خیریه محسوب میشه بدون هیچ مکان و کشور مشخص، کسی باهاش کاری نداره."

نوشته های اون لینک خیلی زیاد و مفصل بود، مقاله نبود یک جایی بود شبیه به فروم که کلی بحث میکردند و یادمه نوشته بود که شرکت رد هت سرسختانه داره *لابی* میکنه تا این مشکل مربوط به پتنت ها رو حل یا کمی ضعیف/مرتفع کنه.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #23 : 27 امرداد 1397، 07:22 ب‌ظ »
والا من هم روی دبیان یا اوبونتو تعصب ندارم حتی زمانیکه در این انجمن ثبت نام کردم نام کاربریم Fedora-Red Hat بود! و لذا الان هم نام کاربری اصلیم همون است، به عنوان یک دوست دار گنو-لینوکس-نرم افزار آزاد برام هیچ اهمیتی نداره CentOS اول باشه یا دبیان چون هر دوشون گنو/لینوکس هستند و آرزوی موفقیت و پیشرفت هردو را دارم، من CentOS را هم برای دسکتاپ استفاده میکردم و نه سرور، که برای دسکتاپ واقعا انتخاب جالبی نیست، فدورا و دبیان هم مشکلات خاص خودشون را دارند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #24 : 27 امرداد 1397، 09:00 ب‌ظ »
خلاصه دوستان من قانع شدم :)
ولی خب من از اوبونتو استفاده می کنم D:
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.