انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل نوشته های فارسی بهم ریخته لینوکس در ترمینال  (دفعات بازدید: 696 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Aminam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
سلام دوستان وقتتون بخیر چه در ترمینال چه در قسمت ترمینال vscode وبقیه چیزارو تست نکردم وقتی خروجی فارسی بهم میده کلمات کاملا بهم ریختس . پیشاپیش تشکر از اشتراک راه حل هاتون

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
بعضی از ترمینال‌ها از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنن.
ولی مثلاً ترمینال KDE که به Konsole معروفه، این مشکل رو نداره. می‌تونی نصبش کنی:
sudo apt install konsole

و یا این‌که از بستهٔ libfribidi استفاده کنی که خروجی دستوراتت رو می‌تونی پایپ کنی بهش تا برات بدون مشکل فارسی رو اجرا کنه. اینم باید نصب کنی:
sudo apt install libfribidi-bin

نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Aminam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23

و یا این‌که از بستهٔ libfribidi استفاده کنی که خروجی دستوراتت رو می‌تونی پایپ کنی بهش تا برات بدون مشکل فارسی رو اجرا کنه. اینم باید نصب کنی:
sudo apt install libfribidi-bin

درود سپاس از پاسخگوییتون بنده تازه کاربر لینوکس شدم میشه روش دوم که گفتید رو توضیح بدید؟ چون داخل ترمینال تکست ادیتور ها و ای دی ای ها که مال کار بنده هستن از ترمینال پیش فرض استفاده میشه راستی اقای سعید نژاد بنده فایل gnome-terminal.desktop رو دستکاری کردم و بکاپی که احتمالا به اشتباه ازش گرفته بودمم تغیر کرده حالا نسخه دیفالتشو دارید بهم بدید؟ قسمت [Desktop Action new-window] رو دستکاری کردم. اقا بازم تشکر خیلی سوال پرسیدم میدونم مشکل تایم هست واقعا شرمنده من خودم برنامه نویسم درک میکنم اما در لینوکس مبتدی هستم .
« آخرین ویرایش: 19 امرداد 1398، 01:08 ق‌ظ توسط pypro »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
برای استفاده از libfribidi کافیه بعد از نصب، دستورت رو اجرا کنی و بعد خروجیش رو با پایپ، بدی بهش.
اینجوری:
ls | fribidi

هرجای خروجی دستورت اگه فارسی باشه، درست نشونش می‌ده.

اون فایل هم درستش org.gnome.Terminal.desktop هست.
[Desktop Entry]
# VERSION=3.32.1
Name=Terminal
Comment=Use the command line
Keywords=shell;prompt;command;commandline;cmd;
TryExec=gnome-terminal
Exec=gnome-terminal
Icon=org.gnome.Terminal
Type=Application
Categories=GNOME;GTK;System;TerminalEmulator;
StartupNotify=true
X-GNOME-SingleWindow=false
OnlyShowIn=GNOME;Unity;
Actions=new-window;preferences;
X-Ubuntu-Gettext-Domain=gnome-terminal

[Desktop Action new-window]
Name=New Window
Exec=gnome-terminal --window

[Desktop Action preferences]
Name=Preferences
Exec=gnome-terminal --preferences

نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند