انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونگی تنظیم ترمینال برای استفاده از برنامه fribidi  (دفعات بازدید: 722 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
یک شبیه ساز ترمینال هست به نام MlTerm که هدفش پشتیبانی از زبان های مختلف است از فارسی هم به خوبی پشتیبانی میکنه، ولی من ترجیح میدم از شبیه سازهای ترمینال XFCE و گنوم استفاده کنم، دو برنامه وجود داره که پشتیبانی از متن دوسویه را در ترمینال ممکن میکنند:

* BiCon
* fribidi (یک کتابخانه بسیار مشهور و یک ابزار خط فرمان)

برنامه BiCon که خیلی ساله اصلا در مخازن دبیان و اوبونتو نیست، تقریبا هیچ وقت نبوده! نمیدونم چرا، ولی برنامه fribidi هستش ولی به سادگی استفاده از BiCon نیست، برنامه BiCon را کافیه در ترمینال اجرا کنید و بعد خودش تمام نوشته ها را در همه برنامه ها مثل ranger درست نشون میده، البته آخرین بار که خیلی ماه قبل ازش استفاده کردم مثل اینکه نوشته ها را در ranger بهم ریخته نشون میداد، دقیق یادم نیست، همچنین یکی از دوستان میگه:

.....

در مورد BiCon هم متاسفانه جناب اسفهبد خیلی وقت هستش که توسعه اش رو دیگه ادامه نمی دن (و بقیه ی توسعه دهنده ها هم به این پروژه کمک نکردن). همین قضیه باعث شده BiCon جدیداً با بعضی از میزکارها یا ترمینال ها هم خوانی کاملی نداشته باشه و بعضاً مشکلات عجیبی مثل cpu overloading رو ایجاد کنه. واس همون من نصب این پکیج رو به دوستان تازه کار توصیه نمی کنم (به خصوص اینکه خارج از مخازن هم هست)

اگر BiCon را کنار بگذاریم تنها برنامه fribidi باقی میمونه، حالا چطوری شبیه ساز ترمینال خود را از قسمت تنظیمات بهش فرمان سفارشی بدیم تا از این برنامه در تمام مدت از زمان آغاز بکار استفاده کنه؟

وقتی فرمان زیر را اجرا میکنم ranger خیلی بهم میریزه:

ranger | fribidi
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
سلام

فرهاد جان ، در کل کاربرد این دو تا با هم متفاوت هستش ، هر چند می شه بعضی جاها به جای هم دیگه استفاده شون کرد. (مثل همون پستی که دوستمون در مورد خروجی دستور ls سوال کرده بودن)

ابزار fribidi پشتیبانی کاملی از زبان فارسی براتون ایجاد نمی کنه و معمولاً فقط زمانی بدرد می خوره که شما بخواین یک خروجی استاتیک (و نه داینامیک) رو به اون پایپ کنین.

انتقال خروجی های پویا مثل ranger به اون باعث به هم ریختگی در ساختارها می شه و عملاً نرم افزار غیرقابل استفاده.

دقیقاً همین جا هستش که ‌BiCon وارد عمل می شه این نرم افزار بر اساس همین کتابخونه ی fribidi (و توسط توسعه دهنده ی یکسانی) نوشته شده و شما می تونین از همین ابزار ‌BiCon استفاده کنین.

ولی اینکه چرا من توی اون پست گفتم توصیه می کنم مثلاً از konsole استفاده بشه (به جای BiCon) دلیلش این هستش که نصب هر چیز خارج از مخازن یک سری ریسک داره به خصوص اینکه من خودم مشکلات BiCon رو با بعضی از میزکارهای جدید دیدم و تجربه کردم. برای همین به یک تازه کار که رفع مشکلات سیستم ممکنه براش سخت باشه چنین چیزی رو توصیه نمی کنم.