انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا حجم vscodium انقدر بالاست  (دفعات بازدید: 673 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
چرا حجم vscodium انقدر بالاست
« : 03 دی 1400، 07:58 ب‌ظ »
توی اوبونتو با اسنپ وی اس کدیوم رو نصب می کردم 40 - 50 مگابایت دانلود می کرد و تمام.
توی آرچ از AUR دارم دانلود می کنم چیزی حدود یک گیگابایت داره دانلود می کنه. برای فلت پک توی آرچ هم همینقدر دانلود میشه.

دلیل خاصی داره که انقدر حجمش بالاست؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
پاسخ : چرا حجم vscodium انقدر بالاست
« پاسخ #1 : 03 دی 1400، 08:31 ب‌ظ »
شاید چون تو اوبونتو وابستگی های این برنامه رو داشتید حجمش کمتر بود و الان که تعدادی از وابستگی هاش رو ندارید حجم بالا میره.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 03 دی 1400، 08:32 ب‌ظ »
با AUR نصب کردم 600 مگابایت دانلود شد با flatpak 1 گیگابایت.

وابستگی هاش کلا nvm بود.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #3 : 03 دی 1400، 08:38 ب‌ظ »
با AUR نصب کردم 600 مگابایت دانلود شد با flatpak 1 گیگابایت.

وابستگی هاش کلا nvm بود.
فکر کنم flatpack از وابستگی های کنونی استفاده نمی کنه و دوباره وابستگی هارو دانلود می کنه و مخصوص به خود اون برنامه میشه، مثل ویندوز. مطمئن نیستم. کلا اینجور برنامه ها سر و ته ندارن.
« آخرین ویرایش: 03 دی 1400، 08:41 ب‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 03 دی 1400، 08:46 ب‌ظ »
توی ویندوز هم حجم خیلی کمی داره! 80 مگابایته کلا.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #5 : 03 دی 1400، 08:53 ب‌ظ »
توی ویندوز هم حجم خیلی کمی داره! 80 مگابایته کلا.
این برنامه توسط مایکروسافت نوشته شده پس انتظار حجم کم تو گنو/لینوکس رو نداشته باشید و بهتره ازش استفاده نکنید.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #6 : 03 دی 1400، 10:44 ب‌ظ »
توی اوبونتو با اسنپ وی اس کدیوم رو نصب می کردم 40 - 50 مگابایت دانلود می کرد و تمام.
توی آرچ از AUR دارم دانلود می کنم چیزی حدود یک گیگابایت داره دانلود می کنه. برای فلت پک توی آرچ هم همینقدر دانلود میشه.

دلیل خاصی داره که انقدر حجمش بالاست؟
البته که آرچ توزیع خامی هست و این که به‌خاطر وابستگی‌هایی که برنامه‌ها دارن حجم بیشتری دانلود بشه خیلی دور از انتظار نیست،
اما در مورد اسنپ، احتمالا بدونید که اسنپ و فلت‌پک بخش عظیمی از حجم برنامه‌هایی که دانلود می‌کنند مربوط به ویجت‌های اون برنامه‌ست.
تا جایی که یادمه، در توزیع اوبونتو، ویجت‌های مربوط به gtk و احتمالا ویجت‌های دیگه به صورت پیش‌گزیده موجود بودند، در نتیجه حجم برنامهٔ دانلودی کم‌تر می‌بود.
اما اگه همون اسنپ رو روی توزیع دیگه‌ای نصب کنید، حجم دانلودِ یک برنامه به شدت بیشتر می‌شه، چون ویجتی که UI اون برنامه باهاش نوشته شده به صورت پیش‌گزیده دانلود نشده و خب باید دانلود بشه.
در مورد فلت‌پک هم به همین صورته، در واقع احتمالا برنامهٔ شما همون حجم ۵۰-۶۰ مگ رو داره، اما ویجت‌های مربوط به الکترون (که محیط وی‌اس‌کدیوم باهاش نوشته شده) هستند که برنامه رو حجیم کردند.
البته به یاد داشته باشید که با یک بار دانلود شدن ویجت، دیگه نیازی نیست برای هر برنامه‌ای که با اون ویجت نوشته شده مجددا دانلودش کنید، واضح‌تر بگم:
برای مثلا من برنامهٔ گیمپ رو که ظاهرش با GTK نوشته شده رو با حجم ۸۰۰ مگابایت دانلود می‌کنم و بر فرض مثال ۷۰۰ مگابایت از کلِ حجم مربوط به ویجت GTK هست و خود گیمپ تنها ۱۰۰ مگابایت حجم داره.
اما از این پس چون از قبل ویجت GTK رو تو بسته‌های فلت‌پک دارم، می‌تونم هر برنامه‌ای که با GTK نوشته شده رو بدون نیاز به دانلود مجدد ویجتش نصب کنم، درواقع ما یک‌بار ویجت رو دانلود می‌کنیم.

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #7 : 04 دی 1400، 04:33 ق‌ظ »
من تو آرچ با صد یا دویست مگ از aur گرفتم احتمالا همونطور که گفتن بخاطر dependency هستش ( مال جدید نیست ولی فکر نکنم بیشتر از ۲۵۰ بودش)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 04 دی 1400، 04:58 ب‌ظ »
نمی‌دونم این بسته تو آرچ به چه صورته، ولی اگه از کد مبدأ کامپایل می‌شه، طبیعیه این حجم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
« پاسخ #9 : 07 دی 1400، 10:54 ق‌ظ »
ببخشید بعد آیا واقعا سریع‌تر از خود vs code هست؟ منظورم سرعت اجرای اولیه برنامه هست.