انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شتابدهی به ایده‌های نرم‌افزار آزاد (نظرات شما)  (دفعات بازدید: 536 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
احتمالا می‌دونید مدت نسبتا زیادی از نرم‌افزار آزاد و داستان‌هاش دور بودم. سالی هم که برگشتم سال ۹۷ بود که آخراش مصادف شد با ماجراهای ص.س و پرونده‌سازی‌هاش و اتفاقات ناخوشایندی که در جامعه رخ داد. در واقع هیچوقت اونطور که باید و شاید، وقت نکردم به این دنیای خاص برسم.
اما خب در طی چندسالی که از دنیای نرم‌افزار آزاد دور بودم، در دنیای عجیب و غریب «استارتاپی» گشت و گذار داشتم و خب دروغ نگم خیلی چیزها ازشون یاد گرفتم. این رو هم بگم که اگر فکر می‌کنید دنیای نرم‌افزار آزاد عجیبه، باید کمی با من بیایید در این دنیای استارتاپی قدم بزنید  ;D
حالا از بحث عجیب و غریب و متفاوت بودن دنیاها که بگذریم، باید بگم که در دنیای استارتاپی ما مفهومی داریم به نام شتابدهنده یا accelerator که کارش اینه که ایده‌های شما رو می‌شنوه، با شما مصاحبه می‌کنه، بهتون کمک می‌کنه ایده رو قوی کنید، بعد از اون کمک می‌کنه ایده رو به محصول تبدیل کنید و در نهایت خودش یا یکی از سرمایه‌گذارانش، روی شما سرمایه‌گذاری می‌کنند تا محصولتون رو توسعه بدید و بفروشید.
حالا داشتم به این فکر می‌کردم که چرا در دنیای نرم‌افزار آزاد چنین چیزی نداشته باشیم؟ حقیقتا «آزادی نرم‌افزار» ارزش پیشنهادی‌ای نیست که «سرمایه‌گذار» بخواد روش پول بذاره، اما خب می‌تونه یک ارزش پیشنهادی برای شتاب‌دهنده‌ها باشه.
به همین خاطر، چند هفته‌ای میشه که دارم با دوستانم که در امر سرمایه‌گذاری خطرپذیر (یا Venture Capital که به اختصار VC هم بهش گفته میشه) فعالند صحبت می‌کنم که ببینم در چه حوزه‌هایی مایل به پول خرج کردن هستند  ;D البته یک نکته مهم اینه که عموم این دوستان روی چیزایی پول میذارن که یک hype در جامعه داشته باشه (مثل بلاکچین، هوش مصنوعی و ...).
اما این تمام موضوع نیست، نیاز دارم بدونم که اگر یک برنامه شتاب‌دهی برای ایده‌هایی که حول نرم‌افزار آزاد چیده شده بخوام یک تعداد مربی یا mentor جذب کنم، به غیر از چیزهای روتین (مثل بازاریابی یا فنی یا مالی) چه منتورهایی نیازه، و این که چند نفر می‌تونن حتی بیان و ایده‌هاشون رو همین الان مطرح کنند که یک برنامه شتاب‌دهی براشون چیده بشه  ;D

پیشاپیش از همکاری و همراهی شما ممنونم.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
خوب اومدم که فقط چراغ اول رو روشن کنم ! ( شاید مثل همیشه  :D )
احتمالا یادته من هنوز اون   ایده رو در سر دارم اما خوب نه با اون دید اقتصادی الان فقط دوست دارم اجرا شه یک پروژه ازاد و انسان دوستانه  :D

مثلا چه ایده ای ؟ شاید یک فکری کردیم ؟  ???
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین saleh143

• Full Member
  • *
  • ارسال: 198
من متوجه نمیشم الان سرمایه گذار روی چی و برای چی باید هزینه کنه ؟

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
با منید ؟
قبلا باهاشون دربارش صحبت کرده بودم چون مربوط بود گفتم همین
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین saleh143

• Full Member
  • *
  • ارسال: 198
ببخشید یادم رفت نقل قول بذارم نه منظورم این قسمت بود

حالا داشتم به این فکر می‌کردم که چرا در دنیای نرم‌افزار آزاد چنین چیزی نداشته باشیم؟ حقیقتا «آزادی نرم‌افزار» ارزش پیشنهادی‌ای نیست که «سرمایه‌گذار» بخواد روش پول بذاره، اما خب می‌تونه یک ارزش پیشنهادی برای شتاب‌دهنده‌ها باشه.
به همین خاطر، چند هفته‌ای میشه که دارم با دوستانم که در امر سرمایه‌گذاری خطرپذیر (یا Venture Capital که به اختصار VC هم بهش گفته میشه) فعالند صحبت می‌کنم که ببینم در چه حوزه‌هایی مایل به پول خرج کردن هستند  ;D البته یک نکته مهم اینه که عموم این دوستان روی چیزایی پول میذارن که یک hype در جامعه داشته باشه (مثل بلاکچین، هوش مصنوعی و ...).

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
من متوجه نمیشم الان سرمایه گذار روی چی و برای چی باید هزینه کنه ؟

شما وارد یه پروسه شتابدهی می‌شید. یک ایده رو تعریف می‌کنید، یک سری شاخص کلیدی عملکرد یا KPI برای اول قضیه برای شما تعریف میشه (عموما رسیدن به محصول اولیه که بتونید به مشتری/جامعه کاربری عرضه کنید) و سپس سرمایه‌گذار مطابق سیاست‌های مالی خودش به شما پول میده.
این پول عموما در شکل cash (نقدی) و non-cash (غیرنقدی) در اختیار شما قرار می‌گیره.