انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آیا با وجود SSD به HDD نیاز هست؟  (دفعات بازدید: 309 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 965
آیا با وجود SSD به HDD نیاز هست؟
« : 05 تیر 1403، 07:39 ق‌ظ »
سلام دوستان من یه سرچی راجب این موضوع انجام دادم ولی دوست‌ دارم نظر شما رو هم بدونم. آیا می‌شود صددرصد به SSD اعتماد کرد و اطلاعات حساس رو درش نگه‌داری کرد؟ چون من خودم تا حالا هارد توی زندگیم نسوزوندم ولی SSD چرا! ظاهرا طول عمر کمتری داره به نسبت هارددیسک‌ها و برام سواله که به شکل استاندارد هنوز این قضیه هست که SSD رو بیشتر برای خود سیستم‌عامل و مثلا پروژه‌های فعلی که آدم داره کار می‌کنه روش قرار می‌ده ولی برای ذخیره‌سازی همیشگی از HDD استفاده کنه؟

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1281
  • Dr.Code
    • Personal page
پاسخ : آیا با وجود SSD به HDD نیاز هست؟
« پاسخ #1 : 05 تیر 1403، 11:39 ق‌ظ »
منم تجربه‌ام برعکست بوده. من تا حالا حداقل ۳بار هارد بی‌دلیل سوزوندم، ولی SSD نه.
اینی که عمر SSD کمه بیشتر شبیه به یه ترس اجتماعی هست که حاصل زحمات تولید کننده‌های محتوای صدمن یه غازه.
SSD از سامسونگ و با ظرفیت بالا بگیر کم کمش ۱۰سال برات کار می‌کنه اگه ازش کار بکشی، کسی هم که بخواد اطلاعات رو برای همیشه نگهداری کنه یه بار بیشتر که نمی‌خواد رو اون دو ترابایت بنویسه:) هر چه‌قدر هم از روش بخونی که عمرش کم نمی‌شه. عمر SSD با نوشتن کم می‌شه.
در کل SSDهای الان دیگه ضعف‌های قدیم رو ندارن و عمرشون بالا هست، از تو سایت سازنده‌ی SSD نگاه کن ببین عمرش چه‌قدره و ببین می‌تونی حساب باز کنی یا نه.
من خودم با اینکه SSD تقلبی و درپیت بهم انداختن، ولی تا الان حداقل ۵۰بار توزیع عوض کردم و فرمت آهسته‌اش کردم(می‌دونم برای SSD کاربرد نداره، می‌خواستم عملکردش رو بسنجم) بعد دوسال آخ نگفته.

در کل تصمیم با خودت، پیشنهادم اینه که برای اطلاعات خیلی حساس یه هارد اکسترنال بگیری و اونا رو توی اون بریزی و بقیه رو توی همون SSD نگهداری کنی.
درآخر، درمورد TBW بخون، توی سایت سازنده‌ی SSD می‌زنه چه‌قدره. SSDهای سامسونگ عمرشون توی بیشتر موارد ۲برابر بقیه هست و SSDهای با ظرفیت بالاتر TBW بیشتری دارن. عمر SSD هم فقط با نوشتن کم می‌شه.
سوالی بود حتماً بپرس:)

آفلاین Stewart

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #2 : 05 تیر 1403، 12:34 ب‌ظ »
من خودم اطلاعات مهمی که دارم رو اکثرا روی google drive ذخیره میکنم  :D
یه مدت روی هارد لپتاپم بود(ویندوز) و باج افزار گرفت و نابود شد. از اون موقع فایلای مهم رو که اکثرا متنی یا کم حجم هستن رو روی درایو میذارم خیالمم راحته

درمورد هارد هم hdd اینترنال تاحالا نسوزوندم ولی اکسترنال چرا ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19594
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 05 تیر 1403، 04:39 ب‌ظ »
نه. طول عمر SSDهای جدید بیش‌تر از هارد نباشه،‌کم‌تر هم نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین abc

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 58
« پاسخ #4 : 05 تیر 1403، 08:30 ب‌ظ »
الان فکر کنم HHD بیشتر به خاطر ارزان‌تر بودن استفاده می‌شود و بیشتر به درد ذخیره داده‌هایی می‌خورد که نیاز نیست خیلی فراخوانی شوند. قدیما یادما برای SSD توصیه می‌شد که پارتیشن swap درست نکنی، ولی الان گویا در مورد نسل‌های جدید SSD این توصیه انجام نمی‌شه (انگار فناوری ساختشون تغییراتی داشته). ولی کلا اگر اطلاعات حساس داری همیشه این فرض را در نظر داشته باش که ممکن است هر قطعه‌ای (حالا چه هارد HHD یا SSD) یه مرتبه بسوزد (به هر دلیلی: ایرادی ساخت، نوسان برق، شانس و...) حالا اگه داده‌ها را روی دو تا هارد ذخیره کرده باشی احتمال چنین پیشامدی کمتر می‌شود (دیگه باید خیلی بد شانس باشی که جفتشون همزمان بسوزنند) من خودم از Deja dup backup استفاده می‌کنم که به طور روزانه از اون داده‌هایی که برایش تعیین کردم بک‌آپ می‌گیرد.
~

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 05 تیر 1403، 11:22 ب‌ظ »
منم تجربه‌ام برعکست بوده. من تا حالا حداقل ۳بار هارد بی‌دلیل سوزوندم، ولی SSD نه.
اینی که عمر SSD کمه بیشتر شبیه به یه ترس اجتماعی هست که حاصل زحمات تولید کننده‌های محتوای صدمن یه غازه.
SSD از سامسونگ و با ظرفیت بالا بگیر کم کمش ۱۰سال برات کار می‌کنه اگه ازش کار بکشی، کسی هم که بخواد اطلاعات رو برای همیشه نگهداری کنه یه بار بیشتر که نمی‌خواد رو اون دو ترابایت بنویسه:) هر چه‌قدر هم از روش بخونی که عمرش کم نمی‌شه. عمر SSD با نوشتن کم می‌شه.
در کل SSDهای الان دیگه ضعف‌های قدیم رو ندارن و عمرشون بالا هست، از تو سایت سازنده‌ی SSD نگاه کن ببین عمرش چه‌قدره و ببین می‌تونی حساب باز کنی یا نه.
من خودم با اینکه SSD تقلبی و درپیت بهم انداختن، ولی تا الان حداقل ۵۰بار توزیع عوض کردم و فرمت آهسته‌اش کردم(می‌دونم برای SSD کاربرد نداره، می‌خواستم عملکردش رو بسنجم) بعد دوسال آخ نگفته.

در کل تصمیم با خودت، پیشنهادم اینه که برای اطلاعات خیلی حساس یه هارد اکسترنال بگیری و اونا رو توی اون بریزی و بقیه رو توی همون SSD نگهداری کنی.
درآخر، درمورد TBW بخون، توی سایت سازنده‌ی SSD می‌زنه چه‌قدره. SSDهای سامسونگ عمرشون توی بیشتر موارد ۲برابر بقیه هست و SSDهای با ظرفیت بالاتر TBW بیشتری دارن. عمر SSD هم فقط با نوشتن کم می‌شه.
سوالی بود حتماً بپرس:)
آقا خیلی ممنون از شما. بسیار خوب و عالی توضیح دادید. ممنون از وقتتون؛ استفاده کردم.
« آخرین ویرایش: 05 تیر 1403، 11:29 ب‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 05 تیر 1403، 11:23 ب‌ظ »
من خودم اطلاعات مهمی که دارم رو اکثرا روی google drive ذخیره میکنم  :D
یه مدت روی هارد لپتاپم بود(ویندوز) و باج افزار گرفت و نابود شد. از اون موقع فایلای مهم رو که اکثرا متنی یا کم حجم هستن رو روی درایو میذارم خیالمم راحته

درمورد هارد هم hdd اینترنال تاحالا نسوزوندم ولی اکسترنال چرا ;D
بله اطلاعات مهم کم‌حجم رو که روی کلود ذخیره کردم. بیشتر مسئله‌م فایل‌ها کمی کم اهمیت‌تر با حجم بالا بود.

نقل‌قول
نه. طول عمر SSDهای جدید بیش‌تر از هارد نباشه،‌کم‌تر هم نیست.
آهان متوجه شدم.

نقل‌قول
الان فکر کنم HHD بیشتر به خاطر ارزان‌تر بودن استفاده می‌شود و بیشتر به درد ذخیره داده‌هایی می‌خورد که نیاز نیست خیلی فراخوانی شوند. قدیما یادما برای SSD توصیه می‌شد که پارتیشن swap درست نکنی، ولی الان گویا در مورد نسل‌های جدید SSD این توصیه انجام نمی‌شه (انگار فناوری ساختشون تغییراتی داشته). ولی کلا اگر اطلاعات حساس داری همیشه این فرض را در نظر داشته باش که ممکن است هر قطعه‌ای (حالا چه هارد HHD یا SSD) یه مرتبه بسوزد (به هر دلیلی: ایرادی ساخت، نوسان برق، شانس و...) حالا اگه داده‌ها را روی دو تا هارد ذخیره کرده باشی احتمال چنین پیشامدی کمتر می‌شود (دیگه باید خیلی بد شانس باشی که جفتشون همزمان بسوزنند) من خودم از Deja dup backup استفاده می‌کنم که به طور روزانه از اون داده‌هایی که برایش تعیین کردم بک‌آپ می‌گیرد.
والا من همین تازگی سر این swap یه SSD سوزوندم. یه پروژه‌ای رو داشتم توسعه می‌دادم که یه موقع‌ها یه باگی می‌خورد و جاوا به حدی رم و swap رو پر می‌کرد که سیستم کلا فریز می‌شد. یه چند باری که اینطوری شد SSDیم سوخت. مارکش هم گیگابایت بود البته نمی‌دونم حالا چقدر باکیفیته خبر ندارم. سر همون دیگه swap رو ترجیح دادم روی همون هارد دیسک درست کنم.
« آخرین ویرایش: 05 تیر 1403، 11:27 ب‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1281
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #7 : 06 تیر 1403، 12:48 ق‌ظ »
خب SSD بی‌کیفیت می‌گیری.
علاوه بر عمر خوب SSDها، الان دیگه با پیشرفت فناوری خیلی قیمتشون پایین اومده.
من خودم قبل عید یه SSD ۵۱۲گیگ Dahua خریدم ۱.۸ملیون تومن.
البته من پیشنهادم سامسونگه، اصلا خرید این برند رو پیشنهاد نمی‌کنم، برای خودم افت سرعت شدید داره! تو قم سامسونگ گیر نمیاد.

آفلاین abc

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 58
« پاسخ #8 : 06 تیر 1403، 12:55 ق‌ظ »
الان یه ترسی به وجودم انداختی (به قول قدیمیا خدا نکشتت :) چون بعضی مواقع کامپیوترم به خاطر سلنیوم و یه سایت کوفتی خیلی رم مصرف می‌کنه و تا چند گیگ از سواپ استفاده می‌شود. به سخت‌افزار وارد نیستم و دیگه نمی‌دانم چی ‌میشه و البته فکر کنم بهتر باشه رم اضافه کنم چون از هارد خیلی ارزون‌تره)

همیشه داشتن اطلاعات رو یک هارد این خطر رو داره که از دستش بدی (حالا بهترین هارد دنیا رو هم بخری فرقی نمی‌کنه). به نظرم بهتره دو تا هارد داشه باشی و از یکی به عنوان بکاپ استفاده کنی. فکر کنم با بسته incron بشود یه ترتیبی داد تا اگه فایل اصلی تغییری کرد یه کپی از اون رو بفرسته تو اون یکی هارد (البته تا حالا انجامش ندادم)
~

آفلاین ehsanavy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 146
  • okgames.blog.ir
    • okgames.blog.ir
« پاسخ #9 : 06 تیر 1403، 04:20 ق‌ظ »
بنظرم باید ssd روی خود سیستم نصب کرد و سیستم عامل هم رو ssd باشه
چون سرعت ssd خیلی خوبه.
و هارد هم برای اطلاعاتی که حجم زیادی دارن.
اللهم عجل ولیک الفرج

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 06 تیر 1403، 10:37 ق‌ظ »
نقل‌قول
الان یه ترسی به وجودم انداختی (به قول قدیمیا خدا نکشتت :) چون بعضی مواقع کامپیوترم به خاطر سلنیوم و یه سایت کوفتی خیلی رم مصرف می‌کنه و تا چند گیگ از سواپ استفاده می‌شود. به سخت‌افزار وارد نیستم و دیگه نمی‌دانم چی ‌میشه و البته فکر کنم بهتر باشه رم اضافه کنم چون از هارد خیلی ارزون‌تره)
:) بله من به هر شکلی سرچ کردم گفتن بهتره سواپ روی ssd نباشه. حالا همون بهتره که یه رمی اضافه کنید و یا حداقل سواپ رو ببرید روی هارددیسک محض احتیاط.

نقل‌قول
بنظرم باید ssd روی خود سیستم نصب کرد و سیستم عامل هم رو ssd باشه
چون سرعت ssd خیلی خوبه.
و هارد هم برای اطلاعاتی که حجم زیادی دارن.
بله الان همینکار رو انجام می‌دم.

آفلاین بریتانیای کبیر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2354
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #11 : 06 تیر 1403، 11:21 ق‌ظ »
پس از zram استفاده کنید.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧