انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پیشرفت kde sc  (دفعات بازدید: 6780 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پیشرفت kde sc
« : 12 بهمن 1389، 10:52 ب‌ظ »
سلام
اول از همه بگم که خیلی خوشحالم که زنده موندم و تونستم kde به این زیبایی رو ببینم(منظورم نسخه ی۴.۶ هست دیگه)منتها نمی دونم خوشحال باشم که خوشحال شدم یا ناراحت باشم که خوشحال شدم!
بحث اصلی:
من از وقتی که آپدیت کردم تو کف افکت هاش رفتم به بیان روشن تر در واقع باهاش بازی می کنم (آدم (چیز!)چی بوده!؟)در حین بازی کردن!با افکتهاش این فکر به ذهنم اومد که چقدر کا دی ای خوبه که روی سیستم من که قدیمی است این افکتها رو  به خوبی اجرا می کنه ! طبق عادت با خودم گفتم چرا؟ چرا اینطوری شده!
سوال اصلی:
با توجه به اینکه شرکتهای انحصاری چند سالی هست که به گنو/لینوکس  ومیزکار کا دی ای علاقه مند شدن واز طرفی این میزکار با این پیشرفتی که شتابش هم شتابداره  به سرعت داره  در واقع طیف وسیعی از سخت افزارها رو داره پوشش می ده (در واقع سخت افزار های قدیمی و جدید و متوسط(ولی بقیه میزکارها اینطوری نیستند بیشتر روی یک طیف محدود تری عمل می کنند(تو را به خدا نگید که روی فلان کامپیوتر با فلان مشخصات بالا xfce نصب شده!-اگه اینطوریه دوباره جمله ام رو بخونید))و یک چیز دیگه اگر یادتون باشه پیستا زمانی که عرضه شد به یک کامپیوتر خفن !نیاز داشت اوایل می گفتم که خب حتما نیاز داره !برای ۴ تا افکت! ولی مدتی بعد استالمن گفت که دلیل اصلی این قضیه اینکه شما مجبور بشید سخت افزار های جدیدتر بخرید سخت افزارهایی که از drm پشتیبانی می کننند و شما رو محدود می کنند  حالا اگه همه  ی این قضایا رو در کنار هم قرار بدید یک داستان درست می شه که می خوام بدونم نظر شما در باره ی این داستان چیه ؟(البته نا گفته پیداست که این قضایا همه ی واقعیات نیستند یعنی ممکنه که متعصبانه انتخاب کرده باشم)اما داستان
داستان اصلی:
شرکتهای انحصاری دیدند که نمی تونند به طور دروغین از مردم بخواهند که سخت افزار هایشان رو ارتقا بدهند اومدند از راه اصلی و راستین وارد شدند و اودند روی kde متمرکز شدند و افکتهای زیادی رو به بهترین نحو ممکن با همکاری جامعه درست کردند به طوری که روی کامپیوتر های قدیمی که از drm تهی بودند اجرا بشند تا با اینکار نوعی توقع(یا نیاز در واقع در سطوح پایین یکی هستند) در کاربران ایجاد کنندد که کاربران کامپیوتر های drm دار یخرند وبه مقصود خودشون برسند (در واقع درست تره که بگیم نزدیک بشن چون اگر می رسیدند دیگه کاری به کا دی ای نداشتند)و ...(بقیه اش رو خودتون ادامه بدید)
پ.ن من اصلا مخالف پیشرفت نیستم
من مثل بعضی جاها فکر نمی کنم که همه ی دنیا می خوان آزادیم رو بگیرند در واقع زیاد بد بین نیستم فقط می ترسم!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
پاسخ به: پیشرفت kde sc
« پاسخ #1 : 13 بهمن 1389، 01:12 ق‌ظ »
مجموعه KDE بدلیل اینکه اخیرا داره به سرعت دیباگ میشه و هدفش رو پایداری و سرعت گذاشته حالا رو سیستم ضعیف هم که ممکنه حتی اوبونتو رو درست اجرا نکنه و کم بیاره قوی اجرا میشه . برای کشف دلیلش کافیه به نموداری که کاربر کرگدن در پست خبری 4.6 گذاشته دقت کنی .

این مورد به این معنی نیست که کی دی ای داره میره سمت سخت افزارهای قدیمی ، بلکه برای اینکه که هم سرعت Qt داره هی بالا میره و هم پلاسما و .. پیوسته رفع باگ میشه . پیشرفت این مجموعه صرفا یک افتخاره برای روش توسعه و برنامه نویسی نرم افزار ازاد .

این مسائل هم به شرکتهایی مثل مایکروسافت که با همدستی با سازندگان سخت افزار هی نیاز سخت افزاری ویندوز رو افزایش میدن و یا به گوگل که حتی برای یک اپدیت ساده شبه لینوکس اندرویدش میخواد صاحب گوشی رو مجبور به خرید گوشی جدید بکنه و یا به حامیان DRM یعنی Sony , Amazon , Apple , Microsoft , AOL و BBC هم ارتباطی نداره .

البته باید گفت که رییس اپل استیو جابز از مخالفین سر سخت DRM بود و نامهای اعتراضی هم بر علیه اش هم نوشت اما در نهایت با این بهانه که چون اکثر شرکتهای تولید ویدئو و فیلم ازش استفاده میکنن و اونم مجبوره فروشگاهش رو با این روند سازگار کنه بهش تن داد و الان اپل مخالف شده جز حامیان !

یاداوری : جواز Qt ( بیس KDE ) پس از خرید ترولتچ توسط نوکیا تغییر اساسی کرد و هم اکنون GNU LGPL v. 2.1 و GNU GPL v. 3.0 هست . جواز اپلیکیشنها هم مبتنی بر GPL هست .
« آخرین ویرایش: 13 بهمن 1389، 05:48 ق‌ظ توسط Freeman »

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 511
  • ایران - مازندران - قائمشهر
« پاسخ #2 : 13 بهمن 1389، 01:44 ق‌ظ »
drm چیه؟

این که دارند ما رو مجبور میکنند که سیستم جدیدتر بخریم واضحه
تازه این که چیزی نیست اینه همه مقدمه اند.
تا یکی ۲ سال دیگه سیستم های ۱۲۸ بیتی میان که این میتونه یه انقلاب بزرگ در این زمینه باشه و تمام سیستم های قدیمی از بین میرند
فقط سیستم های ۶۴ بیتی الان اونم تا مدت کمی قابل استفاده میمونند.
اولین سیستم عاملی که گفته نسخه ۱۲۸ بیتی میده ویندوز (8) هست.

اینا رو از تو چند تا مجله خوندم از خودم نگفتم.
غلام همت آنم که زیر چرخ کبود   ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 13 بهمن 1389، 02:08 ق‌ظ »

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 13 بهمن 1389، 06:51 ق‌ظ »
مجموعه KDE بدلیل اینکه اخیرا داره به سرعت دیباگ میشه و هدفش رو پایداری و سرعت گذاشته حالا رو سیستم ضعیف هم که ممکنه حتی اوبونتو رو درست اجرا نکنه و کم بیاره قوی اجرا میشه . برای کشف دلیلش کافیه به نموداری که کاربر کرگدن در پست خبری 4.6 گذاشته دقت کنی .

این مورد به این معنی نیست که کی دی ای داره میره سمت سخت افزارهای قدیمی ، بلکه برای اینکه که هم سرعت Qt داره هی بالا میره و هم پلاسما و .. پیوسته رفع باگ میشه . پیشرفت این مجموعه صرفا یک افتخاره برای روش توسعه و برنامه نویسی نرم افزار ازاد .

این مسائل هم به شرکتهایی مثل مایکروسافت که با همدستی با سازندگان سخت افزار هی نیاز سخت افزاری ویندوز رو افزایش میدن و یا به گوگل که حتی برای یک اپدیت ساده شبه لینوکس اندرویدش میخواد صاحب گوشی رو مجبور به خرید گوشی جدید بکنه و یا به حامیان DRM یعنی Sony , Amazon , Apple , Microsoft , AOL و BBC هم ارتباطی نداره .

البته باید گفت که رییس اپل استیو جابز از مخالفین سر سخت DRM بود و نامهای اعتراضی هم بر علیه اش هم نوشت اما در نهایت با این بهانه که چون اکثر شرکتهای تولید ویدئو و فیلم ازش استفاده میکنن و اونم مجبوره فروشگاهش رو با این روند سازگار کنه بهش تن داد و الان اپل مخالف شده جز حامیان !

یاداوری : جواز Qt ( بیس KDE ) پس از خرید ترولتچ توسط نوکیا تغییر اساسی کرد و هم اکنون GNU LGPL v. 2.1 و GNU GPL v. 3.0 هست . جواز اپلیکیشنها هم مبتنی بر GPL هست .
سلام
در مورد قسمت اول :من نگفتم که چرا پیشرفت کرده ؟از طرفی هم توی پست قبلی گفتم که اینها از راه راستین وارد می شوند نه راه دوز و کلک چرا ش معلومه چون اینجا نرم افزار آزاده سورس ها خوانده می شوند ویرایش می شوند وفقط اون کدهایی می مانند که واقعا کار کنند!(مشکل اصلی من با اوپن سورس همینه که دیگه به بقیه اش کار نداره یعنی براش مهم نیست چرا این کد ها رو درش قرار می دهند ومهم پیشرفت نرم افزاری محض است)اینکه چه هدفی دارند اصلا مهم نیست.  درواقع من می گم که به هردلیلی که ایجاد شده (این گستردگی)ایجاد شده!(یکمی بد شد!)یعنی مهم ایجاد شدنه نه دلیل ایجاد شدن
قسمت دوم:اون قسمت اخری که قبلا نوشتم که می ترسم چندین تا ترس هست ولی یکی از اونها همینه که افتخار امروز سر شکستگی(=غیر آزاد)فردا رو موجب بشه در واقع اگر این پیشرفت توسط خود جامعه کا دی ای تولید می شد من هیچ مشکلی نداشتم ولی بدی همینه که شرکتها هم در این زمینه سهمی دارند
قسمت سوم: ارتباطش رو توی داستان اصلی نوشتم اگر می شه بگید که چرا یا کجا اشتباه برداشتم کردم(البته معلومه به نظر شما)
قسمت چارم:در مورد اپل که دل پر و دهن پر حرفی دارم ! که اگه بگم هاست فروم کم می یاره  ;D ولی همین قدر بگم که اگر روزی بگن بین اپل وماکروسافت کدوم رو انتخاب می کنی قطعا ماکروسافت رو انتخاب می کنم منتها خوشم اومد نوشتی بهانه! نه دلیل
یاد آوری: همونطوری که قبلا گفتم از راهش وارد می شن در واقع اگر غیر از این بود من امید وارتر بودم در واقع برای شکتها این مهمه که پشتیبانی جامعه ی آینده رو داشته باشند
خیلی ممنون که پاسخ دادید
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 13 بهمن 1389، 07:03 ق‌ظ »
این که دارند ما رو مجبور میکنند که سیستم جدیدتر بخریم واضحه.
این خیلی خوبه که متوجه شدید که دارند مجبورتون می کنند برای من که طول گشید تا بفهمم ولی اگر ادامه ندادی ادامه اش بده وببین چرا مجبور می کنند ؟ (به دلیل بهتری از جنبه های مالی می رسی)

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 13 بهمن 1389، 10:56 ق‌ظ »
دنیا در حال پیشرفته حالا چرا ما عقب بمونیم؟
چند وقت پیش یه عکس از تبلیغات یه سیستم برای سال 1990 دیدم که اون سیستم را به نام ساعقه معرفی کردند. و قیمتش حتی برای الان هم خیلی خیلی زیاه (دقیق یام نیست چه قدر) ولی الان ساده ترین گوشی های موبایل سرعت و قدرت چند هزار برابر اون رو دارند.

خوب اگه همین الان سیستم های ۵ سال پیش رو با سیستم به روز الان مقایسه کنی سرعت و قدرتشون از ۱۰ برابر تا ۱۰۰ برابر فروق میکنه.
خوب قدیمی ها یا باید به روز شن با برن کنار (قانون طبیعت)

آفلاین بهمن تیماس

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
    • بازی های آنلاین
« پاسخ #7 : 13 بهمن 1389، 11:39 ق‌ظ »
به نظر من خیلی بده که دارن مجبورمون میکنن
باید ارتقا سخت افزاری رو به اختیار خود کاربر بزارن
هرکی خواست سخت افزارش رو بروزکنه هرکی هم سیستم قبلیش کافیش بود ارتقا نده
ولی اخرش همه باید با سیر تکنولوژی جلو بریم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 13 بهمن 1389، 12:55 ب‌ظ »
دنیا در حال پیشرفته حالا چرا ما عقب بمونیم؟
چند وقت پیش یه عکس از تبلیغات یه سیستم برای سال 1990 دیدم که اون سیستم را به نام ساعقه معرفی کردند. و قیمتش حتی برای الان هم خیلی خیلی زیاه (دقیق یام نیست چه قدر) ولی الان ساده ترین گوشی های موبایل سرعت و قدرت چند هزار برابر اون رو دارند.

خوب اگه همین الان سیستم های ۵ سال پیش رو با سیستم به روز الان مقایسه کنی سرعت و قدرتشون از ۱۰ برابر تا ۱۰۰ برابر فروق میکنه.
خوب قدیمی ها یا باید به روز شن با برن کنار (قانون طبیعت)
سلام منم گفتم که اصلا مخالف پیشرفت نیستم وکاملا موافقم که باید پیشرفت صورت بگیره تا بازده (بازده هرچی که فکرش رو بکنید)بالاتر بره
قانون طبیعت زمانی موثر و مفید خواهد بود که سیتم و نظام هم طبیعی باشه طبیعت بسیار پیچیده است (یعنی در هم مخلوطه!)نمی شه یک چیزش رو به صورت منفرد گرفت وبازده خوبی داشت
به نظر من خیلی بده که دارن مجبورمون میکنن
باید ارتقا سخت افزاری رو به اختیار خود کاربر بزارن
هرکی خواست سخت افزارش رو بروزکنه هرکی هم سیستم قبلیش کافیش بود ارتقا نده
ولی اخرش همه باید با سیر تکنولوژی جلو بریم
درسته ! ولی نکته اینجاست که در واقع با این کار اختیار رو ازما می گیرند مثلا یکی از اون ترس هایی که گفتم (قبلا نام کاربریم وحشت بود!)این بود که زمانی که دیدم یک لحظه و فقط یک لحظه با خودم گفتم که اگر...اگر کامپیوترم قدرتمند تر بود چه چشم نوازی های که می تونست انجام بده که خوشبختانه تونستم بر اون غلبه کنم ولی تا کی اگر در ورژن بعدی کا دی ای افکتها روانتر بشن آیا باز هم می تونم در برابر وسوسه ارتقا بایستم این جاست که می گم احتیار نداری در واقع شما رو مجبور نمی کنند بلکه فکر شما و اختیار شما رو هدایت می کنند اونم از طریق راه خوب راهی که به ظاهر خوبه و بوی پیشرفت و آزادی می ده

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 13 بهمن 1389، 03:33 ب‌ظ »
تا یه حدی اگه بهت کاری هم نداشته باشند خودت مجبور میشی.

مثلا الان هم گوشی های 20 هزار تومنی تو بازار هست هم چند میلیونی (جدا از اون گوشی هایی که جنبه زنتی دارند و مثلا طلا کاری شده اند) هر کدوم کار برد خودشون رو داره و این طبیعییه که گوشی گرونتر بهتره
کسانی هم که سیستم قدیمی دارند میتونند از سیستم عامل های سبکتتر استفاده کنند ولی خوب اون سیستم هم برای خودش یه عمری داره دیگه وقتی خراب شد باید سیستم جدید خرید و نه دوباره سیستم ۵ سال قبل

البته این کار چون در یک بازه زمانی کوتاه صورت نمیگیره (یا اگه نگیره) به نظر من بد نیست و باعث پیشرفته
مثلا اگه شما یه سیستمی رو ۵ سال پیش با یه هزینه ای تهیه کردید الان با همون هزینه میتونید یه سیستم با قدرت حد اقل ۱۰ برابر بخرید.‌
اگه عمر سخت افزار رو هم در نظر بگیرید دارند ما رو مجبور میکنند تا برای تهیه سیستم جدید (بعد از مرگ سیستم قبل) سیستم قوی تر بگیریم. نه هر سال.(البته این نظر منه)

آفلاین Mehrab

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 253
« پاسخ #10 : 13 بهمن 1389، 04:45 ب‌ظ »
من کلا متوجه نشدم قضیه رو، برداشت من از صحبت شما اینه که شما می‌گی KDE داره کدهاش رو سبک‌تر می‌کنه که رو سخت‌افزار ضعیف‌ترم اجرا بشه، بعد می‌گید که اگه اینجوری بشه همه ترغیب می‌شن که سخت‌افزار قوی‌تر بخرن؟ خوب اگه عکس این قضیه باشه منطقی‌تر نیست؟ یعنی وقتی کدها اونقدر سنگین باشه که من نتونم رو سیستمم اجراش کنم، به خاطر همین تصمیم بگیرم سخت‌افزار قوی‌تر بخرم که قابلیت اجرا اون‌و داشته باشه. یا من برداشتم از حرف شما اشتباهه یا اگه برداشتم درسته فکر می‌کنم این حرفتون اصلا موضوعیت نداره

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 13 بهمن 1389، 06:46 ب‌ظ »
سلام
در مورد قسمت اول :من نگفتم که چرا پیشرفت کرده ؟از طرفی هم توی پست قبلی گفتم که اینها از راه راستین وارد می شوند نه راه دوز و کلک چرا ش معلومه چون اینجا نرم افزار آزاده سورس ها خوانده می شوند ویرایش می شوند وفقط اون کدهایی می مانند که واقعا کار کنند!(مشکل اصلی من با اوپن سورس همینه که دیگه به بقیه اش کار نداره یعنی براش مهم نیست چرا این کد ها رو درش قرار می دهند ومهم پیشرفت نرم افزاری محض است)اینکه چه هدفی دارند اصلا مهم نیست.  درواقع من می گم که به هردلیلی که ایجاد شده (این گستردگی)ایجاد شده!(یکمی بد شد!)یعنی مهم ایجاد شدنه نه دلیل ایجاد شدن
قسمت دوم:اون قسمت اخری که قبلا نوشتم که می ترسم چندین تا ترس هست ولی یکی از اونها همینه که افتخار امروز سر شکستگی(=غیر آزاد)فردا رو موجب بشه در واقع اگر این پیشرفت توسط خود جامعه کا دی ای تولید می شد من هیچ مشکلی نداشتم ولی بدی همینه که شرکتها هم در این زمینه سهمی دارند

قسمت سوم: ارتباطش رو توی داستان اصلی نوشتم اگر می شه بگید که چرا یا کجا اشتباه برداشتم کردم(البته معلومه به نظر شما)

قسمت چارم:در مورد اپل که دل پر و دهن پر حرفی دارم ! که اگه بگم هاست فروم کم می یاره  ;D ولی همین قدر بگم که اگر روزی بگن بین اپل وماکروسافت کدوم رو انتخاب می کنی قطعا ماکروسافت رو انتخاب می کنم منتها خوشم اومد نوشتی بهانه! نه دلیل

یاد آوری: همونطوری که قبلا گفتم از راهش وارد می شن در واقع اگر غیر از این بود من امید وارتر بودم در واقع برای شکتها این مهمه که پشتیبانی جامعه ی آینده رو داشته باشند

خیلی ممنون که پاسخ دادید

خب نکته اینه KDE دارای لایسنس غلط و فریبکارانه اوپن سورس نیست !

در مورد شرکتهای حامی هنوز نمیدونم منظور کدوم شرکته شاید منظورت نوکیا http://qt.nokia.com هست که این ایده رو داره که با حمایت مالی از ساخت و تولید کی دی ای موبایلی که تو اعلامیه انتشار 4.6 هم تا حدی خبرش بود ، یک نسخه مینیاتوری از این میز کار رو روی گوشیها یا تبلتهای اینده بیاره ( احتمالا روی میگو ) !

نکته همگام با ذهن محراب : منم نگرفتم سبک شدن پلاسما و Kwin چه ربطی به سنگین کردن و افزایش نیاز سخت افزاری داره !

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 15 بهمن 1389، 11:07 ق‌ظ »
من کلا متوجه نشدم قضیه رو، برداشت من از صحبت شما اینه که شما می‌گی KDE داره کدهاش رو سبک‌تر می‌کنه که رو سخت‌افزار ضعیف‌ترم اجرا بشه، بعد می‌گید که اگه اینجوری بشه همه ترغیب می‌شن که سخت‌افزار قوی‌تر بخرن؟ خوب اگه عکس این قضیه باشه منطقی‌تر نیست؟ یعنی وقتی کدها اونقدر سنگین باشه که من نتونم رو سیستمم اجراش کنم، به خاطر همین تصمیم بگیرم سخت‌افزار قوی‌تر بخرم که قابلیت اجرا اون‌و داشته باشه. یا من برداشتم از حرف شما اشتباهه یا اگه برداشتم درسته فکر می‌کنم این حرفتون اصلا موضوعیت نداره
سلام
نه منطقی تر نیست چون من (من نوعی)اصلا اون لذت و اون تجربه رو نچشیدم که به خوام تر غیب بشم از طرفی من نگفتم سبکتر (البته تا اونجایی که یادمه)فقط گفتم که افکتها یی که قبلا روی کامپیوترهای قوی تر اجرا می شد الان روی کامپیوتر من هم اجرا می شه در واقع الان کا دی ای خیلی سنگین شده عملا یک موزیک ویدئو رو باید تکی نگاه کنم به محض اینکه خود mplayer  رو تغییر مکان بدم دو سه ثانیه صدا با تصویر تاخیر ایحاد می شه چه برسه که بخوام یک برنامه ی دیگه هم باز کنم برداشتتون کاملا درسته (از حرفام)منتها من نگفتم همه ترغیب می شن!
@freeman
چرا نیست مگه تحت gpl منتشر نمی شه ؟اصلا تحت هر مجوز آزاد دیگیری هم که منتشر بشه بازم در اصل قضیه فرقی نمی که چون همونطور که از اول دارم می گم :D اونها کاملا در راستای نرم افزار آزاد حرکت می کنند (چون به غیر از این راهی ندارند) بله یکی از شرکتها نوکیا است به خاطر qt نه انتقالش رو موبایل یامثلا ناول که بیشتر کا دی ای رو داره می سازه به طور کلی اینکه این پیشرفتها توسط شرکت ها صورت می گیره خوشم نمی یاد
پ.ن:هرچی فکر کردم که بتونم بهتر بگم نتونستم

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
  • GNU/Linux is User-Friendly,it's not Idiot friendly
« پاسخ #13 : 20 اردیبهشت 1390، 07:55 ب‌ظ »
ببین وحید جان
ما که استالمن نیستیم که بتونیم بدون قسمت غیر آزاد زنده بمونیم!(البته من شروع کردم به انجام دادن کارها از ترمینال یعنی دارم سعی میکنم خودمو از محیط گرافیکی جدا کنم و دلیلش هم علاقم به این محیطه!!)

ما در جامعه خودمون به کمک غیر آزاد ها هم نیاز داریم البته این نباید طوری باشه که تنبل بشیم ولی باز هم برای پیشرفت سریعتر نیازمند این بخش هستیم!
مثلا اگه یه روز adobe یه اتوکد بده بیرون که روی گنو/لینوکس کار کنه
این باعث جذب افراد به گنو/لینوکس میشه و خود این یعنی افراد تازه نفس
و ممکنه بعد از این اتفاق یه عده به فکر یه برنامه کد اوپن سورس کامل بیفتن!!

البته امیدوارم بی مربوط نگفته باشم آخه الان وقت ندارم کامل این بحث رو بخونم تنها این برداشتی بود که توی یه نیگا از بحث کردم!!
تازه اگه یه نفر سخت افزارش با کا دی ای جدید نمی سازه میتونه بره از قدیمیش استفاده کنه!
این لازمه پیشرفته!
COPYLEFT ALL WRONGS RESERVED

There're Some Software Money can't buy for everything else there's Microsoft