انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

از نظر شما استفاده از نام لینوکس بجای گنو/لینوکس اشتباه نیست؟!

وقتی اسم درستش گنو/لینوکسه مسلما غلطه!
3 (13%)
وقتی سازندگانش اصرار دارن بر استفاده از اسم درست پس ما موظفیم از گنو/لینوکس استفاده کنیم!
3 (13%)
اسم که مهم نیست!هر چی دلت میخواد بگو!
5 (21.7%)
گزینه ۱ و ۲
12 (52.2%)

مجموع آرای اعضا: 23

نویسنده موضوع: لینوکس =! گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 12845 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
  • GNU/Linux is User-Friendly,it's not Idiot friendly
پاسخ به: پاسخ به: لینوکس =! گنو/لینوکس
« پاسخ #30 : 20 اردیبهشت 1390، 10:50 ب‌ظ »

ولی باید بدوننیم که ما یک جامعه ی آزاد داریم
افراد خاص فقط محترم حستن اگه ایشون نبود خوب افراد دیگه ای جای اونا رو میگرفتم
اگه ابونتو و گنو هم بسته میشد روحیه ی آزادی که از بین نمیرفت
اون موقع همون نیمه باز بودن بعضی از محصولات مایکروسافت
یا گوگل
یا هر شرکت دیگری جاشو میگرفت
بله قطعا اگر استالمن نبود کس دیگری این کار رو می کرد (در یک جای دیگه ودر یک زمان دیگه (شاید در آینده))وما اون موقع اون فرد به جای استالمن در نظرمی گرفتیم
روحیه آزادی هیچ وقت از بین نمی ره این رو مطمئن باش اگر که قرار بود از بین بره که این همه توی تاریخ بر علیه سرکوب و محدودیت قیام نمی شد!
اما قسمت آخر قبول ندارم فقط می تونم بگم که جریان sharesource مایکروسافت بعد از به نتیجه رسیدن نرم افزار آزاد و بعد از چندماه بعد از اوپن سورس (شاید چند سال دقیق یادم نیست توی فیلم-انقلاب اوپن سورس گفته)جریان sharesource راه افتاد و گوگل هم جدیدا عاشق چشم و ابروی نرم افزار آزاد شده! (اگر این شرکتها واقعا به آزادی (آزادی طبق تعریف نرم افزار آزاد)اعتقادداشتند لا اقل یکی از محصولاتشون(محصولات مهم نه پروژه های کوچیک و بی اهمیت مثلا موتور جست و جوی گوگل!) رو آزاد می کردند همونطوری که استالمن و بقیه ی هکرهای آزاد این کار رو می کنند استالمن یک کامپایلر خوب داشت که آزاد اعلام کرد یک ادیتور خوبی داشت که آزاد ش کرد!  استالمن  هر چقدر که در توان داشت انجام داد استالمن می تونست با همین کامپایلر و ادیتورش (emacs) به اندازه ی کافی پولدار بشه ولی نشد الان بینید که چجوری زندگی می کنه یکی از راههای درامدش فروش تی شرت هست ولی شما فکر می کنید که بیل گیتش یا استیو بالمر یا بقیه افراد به قول شما نیمه آزاد ! حاضرند از همه ی اون پولهایی رو که حق کاربراش -برنامه نویساش و کارمندانش هست چشم بپوشند و برای جامعه ی آزادتر تلاش کننند بالمر یا جابز یا... فقط سرمایهدارند ولی استالمن و دوستاش هکرند و هکر ها آزادترند نسبت به پول دوستان!(من اینطوری فکر می کنم)
+1
وقتی خوندمش اصلا کیف کردم!
COPYLEFT ALL WRONGS RESERVED

There're Some Software Money can't buy for everything else there's Microsoft

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ به: لینوکس =! گنو/لینوکس
« پاسخ #31 : 21 اردیبهشت 1390، 05:22 ق‌ظ »
خوشحالم که کیف کردی!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
« پاسخ #32 : 22 اردیبهشت 1390، 01:54 ق‌ظ »
خوشحالم که کیف کردی!
راستی اینو هم اشاره بکن که اون هنگامی که میخواست روی گنو کار کنه داشت مدرک دکتری میگرفته ولی اونو ول کرد تا به جامعه کمک کنه!

آفلاین mozo68

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
« پاسخ #33 : 22 اردیبهشت 1390، 05:33 ب‌ظ »
2+
بسیار عالی

من بیشتر از کسایی که کاسه ی داغ تر از اش میشن ناراحتم

شرکت هایی مثل گوگل و مایکروسافت هنر تجارت بلدن

شاید به فکر ازادی ما هم نباشن
بلدن سر حتی لج بازی چه بلیی سر حریفاشون بیارن

ولی به فکر اصل ازادی نباشن

آفلاین PedramPaakzad

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 84
« پاسخ #34 : 01 خرداد 1390، 01:40 ق‌ظ »
من خودم به احترام ریچارد استالمن و فلسفه‌ای که با گنو به وجود آورد گنو/لینوکس رو به کار میبرم، ولی شما نمیتونید به کسانی که لینوکس تنها رو استفاده میکنن خرده بگیرید.

دلیلش واضحه، سیستم عاملی که شما در حال استفاده از اون هستید، فقط گنو و لینوکس نیست، X، انواع DEها مثل KDE یا Xfce، سیستم‌های init و ... هم جزو اونه. پس صحیحش اینه که بهش بگیم گنو/لینوکس/اکس/کی‌دی‌ای، اینطور نیست؟

خب برای این که مجبور به استفاده از همچین نام دور و درازی نباشیم، لینوکس رو میکنیم نماینده همه و به اختصار میگیم لینوکس. هیچ جر و بحث بیخودی هم نداره.

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
پاسخ به: پاسخ به: لینوکس =! گنو/لینوکس
« پاسخ #35 : 01 تیر 1390، 02:53 ب‌ظ »
من خودم به احترام ریچارد استالمن و فلسفه‌ای که با گنو به وجود آورد گنو/لینوکس رو به کار میبرم، ولی شما نمیتونید به کسانی که لینوکس تنها رو استفاده میکنن خرده بگیرید.

دلیلش واضحه، سیستم عاملی که شما در حال استفاده از اون هستید، فقط گنو و لینوکس نیست، X، انواع DEها مثل KDE یا Xfce، سیستم‌های init و ... هم جزو اونه. پس صحیحش اینه که بهش بگیم گنو/لینوکس/اکس/کی‌دی‌ای، اینطور نیست؟

خب برای این که مجبور به استفاده از همچین نام دور و درازی نباشیم، لینوکس رو میکنیم نماینده همه و به اختصار میگیم لینوکس. هیچ جر و بحث بیخودی هم نداره.
ببخشید که الان جواب میدم!(نبودم یه مدت!)

نه ببینید کل پروژه گنو/لینوکس هست!

توزیعها از kde  , ... استفاده میکنن!!
مثل اینه که مثلا فرض کن KDE رو از دو پروژه K و DE ساخته باشن(!!!) حالا شما به KDE بگی K خوب مثلما کار درستی نیست!

اون حرف شما کلا یه چیزه دیگس!

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #36 : 01 تیر 1390، 05:42 ب‌ظ »

باید برگردیم به اصل نامگذاری...
این سیستم عامل در اصل سیستم عامل گنو هست. از اول هم گنو داشت این سیستم عامل رو می ساخت ولی چون هنوز هسته سیستم آماده نشده بود خود بنیاد گنو از مردم خواست بگن گنو/لینوکس تا کاربر متوجه بشه این سیستم عامل گنو اصلی نیست و از هسته لینوکس استفاده شده.
ضمنا یه مورد دیگه که خود استالمن بهش اشاره میکنه اینه که سهم گنو بسیار بسیار بیشتر از هر چیز دیگری هست در این سیستم عامل.
طبق گفته RMS :
اگر بخواهیم میزان همکاری پروژه‌های گنو را به این طریق محاسبه کنیم، چه نتیجه‌ای ممکن است بگیریم؟ یکی از فروشندگان سی‌دی متوجه شد که در «توزیع لینوکس» آنها نرم‌افزارهای گنو بیشترین سهم را داشته‌اند، چیزی در حدود ٪۲۸ از کل کدهای منبع که شامل اجزاء اصلی و ضروری سیستم می‌باشد و بدون آنها دیگر سیستمی وجود نخواهد داشت. خود لینوکس در حدود ٪۳ بود. (این تناسب در سال ۲۰۰۸ نیز به همین صورت است: در مخازن «اصلی» توزیع gNewSense، لینوکس ٪۱/۵ و بسته‌های گنو ٪۱۵ هستند) بنابراین اگر می‌خواهید برای سیستم بر اساس اسم کسانی که برای سیستم برنامه نوشته‌اند نامی انتخاب کنید، تنها انتخاب مناسب «گنو» می‌باشد.
----
این هم بگم که سهم همه پروژه های دیگه کمتر از این دو هست ولی اینقدر زیاد هستن که بقیه درصد رو به خودشون اختصاص دادن.
مورد دیگه این هست که مهم ترین چیز کامپایلر هست. کرنل رو با کامپایلر گنو کامپایل میکنن و خود توروالدز هم در اولین اعلام حضورش گفت تونستم کامپایلر سی گنو رو پیاده سازی کنم!!

خوب پس اصلا منطقی نیست که بگیم لینوکس.
حتی نام گنو/لینوکس هم ضرورتی نداره و مربوط به مشارکت لینوکس نیست. بلکه مربوط به اینه که بفهمونیم به طرف مقابل که این سیستم عامل گنو کامل نیست.
هسته سیستم عامل گنو از نوع میکروکرنل و با تکنولوژی مچ هست (فکر کنم استالمن یه جا گفته بود دارن به L4 بازنویسیش میکنن) که روند ایجاد و نهایی سازی بسیار سختی داره. ولی اگر آماده بشه برترین کرنلی خواهد شد که تا به حال ایجاد شده. یکی دیگر از دلایل این دیرکرد وجود لینوکس هست. خود استالمن بارها گفته ما الان یه هسته خوب داریم (البته ممکنه بخاطر جی‌پی‌ال 3 روند توسعه سرعت بگیره) و دلیل دیگه هم اینه که بنیاد گنو حامی نداره و همه حمایت ها به لینوکس معطوف شده متاسفانه.
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1390، 05:47 ب‌ظ توسط Masoud.m »
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #37 : 01 تیر 1390، 06:23 ب‌ظ »
به نظرم خودم استفاده از گنو/لینوکس مثل استفاده از مایکروسافت ویندوزه یعنی نشون می ده که همه ابزار ها ساخت مایکروسافته و کرنل ویندوز (باز حتی اگر هر دو رو یک یک شرکت نساخته بود همین اسم بود یعنی مایکروسافت ویندوز) مثلا اگر ابزار ای ویندوز رو مثلا اپل ساخت بود باید می گفتن اپل/ویندوز که یعنی ابزار از اپل بوده و کرنل ویندوزه. مثال زدم جا بیفته

به نظرم استفاده از گنو/لینوکس به طور رسمی بهتره ولی اگر کسی گفت (غیر رسمی یا حتی رسمی) لینوکس فکر نکم  اتفاق خاصی بیافته مثل اینکه بگیم سلاریس خالی یا ویندوز خالی ولی خوب درستش اینه گنو/لینوکس که لینوکس هم بگی مورد نداره. من خودم بعضی موقع می گم لینوکس بعضی موقع گنو/لینوکس.

نظر خیلی شخصی تر: به نظزم کاش خود گنو یه توضیع می داد بیرون. و اسمشو می گذاشت گنو/لینوکس که با سیاست هاش هم جور تر باشه. منظورم اینه چیز خوبی می شد.

علاوه بر اون دلایل که ذکر کردید خود هسته هورد نوشتن و دیباگ کردنش سخته.
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1390، 07:03 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #38 : 01 تیر 1390، 06:47 ب‌ظ »
این قیاس ها همگی مع الفارغ هستن.
هیچ مثالی نمیتونه نمونه این وضعیت باشه. میشه به راحتی ردش کرد ولی اصلا با توجه به توضیحات قبلیم نیازی هم نیست.
نقل‌قول
نظر خیلی شخصی تر: به نظزم کاش خود گنو یه توضیع می داد بیرون. و اسمشو می گذاشت گنو/لینوکس که با سیاست هاش هم جور تر باشه. منظورم اینه چیز خوبی می شد.

دبیان همیشه میگه گنو/لینوکس به خودش. تحت حمایت بنیاد گنو هم هست و به همدیگه خیلی کمک میکنن. میتونید تحقیق کنید. ولی توزیع هایی که بر پایه ش ساخته شدن به این موضوع اهمیت نمیدن.

نقل‌قول
درستش اینه گنو/لینوکس که لینوکس هم بگی مورد نداره.

به نظر من که عبارت : سیستم عامل لینوکس نه فنی هست و نه توجیه کننده. خنده داره بیشتر.

در مورد ویندوز. ویندوز اصلا هسته منسجم و به مهمی لینوکس(هسته) نداره. کار اساسی برعهده محیط هست. برای همین اصولا یک محیط عامله...
ویندوز مایکروسافت با گنو/لینوکس هیچ تشابهی نداره. در حقیقت مثال ویندوز مایکروسافت مصداق گنو/لینوکس اوبونتو هست. نه گنو و لینوکس.
[/color]

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #39 : 01 تیر 1390، 06:59 ب‌ظ »
این قیاس ها همگی مع الفارغ هستن.
هیچ مثالی نمیتونه نمونه این وضعیت باشه. میشه به راحتی ردش کرد ولی اصلا با توجه به توضیحات قبلیم نیازی هم نیست.
نقل‌قول

دبیان همیشه میگه گنو/لینوکس به خودش. تحت حمایت بنیاد گنو هم هست و به همدیگه خیلی کمک میکنن. میتونید تحقیق کنید. ولی توزیع هایی که بر پایه ش ساخته شدن به این موضوع اهمیت نمیدن.

نقل‌قول
درستش اینه گنو/لینوکس که لینوکس هم بگی مورد نداره.

به نظر من که عبارت : سیستم عامل لینوکس نه فنی هست و نه توجیه کننده. خنده داره بیشتر.

در مورد ویندوز. ویندوز اصلا هسته منسجم و به مهمی لینوکس(هسته) نداره. کار اساسی برعهده محیط هست. برای همین اصولا یک محیط عامله...
ویندوز مایکروسافت با گنو/لینوکس هیچ تشابهی نداره. در حقیقت مثال ویندوز مایکروسافت مصداق گنو/لینوکس اوبونتو هست. نه گنو و لینوکس.

در مثل مناقشه نیست. می خواستم نامگذاری روشن شه و با مثال گفتم.

در مورد توضیع دبیان عرض کنم نه خیر فقط دبیان تحت حمایت ویژه گنو نیست.

منظورم یه توضیعی که خود خود گنو داده باشه بیرون. همه توضیع ها مثل آرچ و ... هم به گنو کمک می کنند. حتی خود تراوالدز هم رابطه خوبی با استالمن داره همین ریمند هم با استالمن همکاری دارند.

ویندوز کرنلش از ان تی به این ور اینه:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT_kernel

و یه میزکار داره و کلی نرم افزار دیگه که خود مایکروسافت ساخته.

مثال بهتر همون sun solaris هست.

هسته لینوکس + گنو = سیستم عامل گنو / لینوکس هسته سلاریس + ابزار سان = سان سلاریس هسته ان + ابزار ام = ان/ام
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1390، 07:20 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 01 تیر 1390، 07:06 ب‌ظ »
در مورد مراحل اولیه پیدایش دبیان تحقیق کنی و همینطور مقالات سایت گنو رو بخونی منظورم رو متوجه میشی. کمک دبیان به گنو هم در زمینه توسعه هورد هست. منم نگفتم تحت پوشش و حمایت گنو هست. میگم رابطه خوبی دارن و گنو هم ازش حمایت میکنه. تحت حمایت از اون لحاظ نه که وابسته باشه...  ;)

بله رابطه خوبی دارن در مقابل هم. با هم همکاری میکنن و نرم افزار مینویسن. ولی به شدت در مقابل هم موضع میگیرن. مخصوصا سر آزاد و متن باز

به نظر من که اصولا کار مسخره ای میشه که گنو توزیع گنو/لینوکس بده بیرون. اونها وقتشون رو روی توسعه چیزای مهم تر مثل جی سی سی و هورد میزارن و اصلا منطقی نیست به این تکثر دامن بزنن.

در مورد مایکروسافت و ویندوز هم اصولا نمیخوام بحث کنم. چون منحرف میشه بحث. در کل میخواستم بگم این مثال ها که همیشه زده میشه هیچ کدوم بیان کننده قضیه و روشن کننده نیستن. و بیشتر گمراه کننده ست.
[/color]

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #41 : 01 تیر 1390، 07:09 ب‌ظ »
اصلاح میکنم حرفت رو. (نه از خودم بلکه کاملا بر اساس واقعیت و تاریخ )

نقل‌قول
هسته لینکس + گنو = سیستم عامل گنو / لینوکس هسته سلاریس + ابزار سان = سان سلاریس هسته ان + ابزار ام = ان/ام

سیستم عامل گنو + هسته (لینوکس) = سیتم عامل گنو که هسته لینوکس توش جاسازی شده (گنو/لینوکس)

سان سولاریس هم دقیقا مثل همون مثال مایکروسافت ویندوزت هست.
سولاریس که متعلق به سان هست. ویندوز که متعلق به مایکروسافت هست. سان و مایکروسافت هیچ ربطی به اسم سیستم عامل ندارن. فقط صفت مالکیت هستن.
ولی نمیتونیم بگیم گنو که مال لینوکس هست یا برعکس. اونا ویندوز و سولاریس اسم سیستم عاملشون هست.
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1390، 07:12 ب‌ظ توسط Masoud.m »
[/color]

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #42 : 01 تیر 1390، 07:25 ب‌ظ »
اصلاح میکنم حرفت رو. (نه از خودم بلکه کاملا بر اساس واقعیت و تاریخ )

نقل‌قول
هسته لینکس + گنو = سیستم عامل گنو / لینوکس هسته سلاریس + ابزار سان = سان سلاریس هسته ان + ابزار ام = ان/ام

سیستم عامل گنو + هسته (لینوکس) = سیتم عامل گنو که هسته لینوکس توش جاسازی شده (گنو/لینوکس)

سان سولاریس هم دقیقا مثل همون مثال مایکروسافت ویندوزت هست.
سولاریس که متعلق به سان هست. ویندوز که متعلق به مایکروسافت هست. سان و مایکروسافت هیچ ربطی به اسم سیستم عامل ندارن. فقط صفت مالکیت هستن.
ولی نمیتونیم بگیم گنو که مال لینوکس هست یا برعکس. اونا ویندوز و سولاریس اسم سیستم عاملشون هست.

آره خوب اون برای مالکیته  منظور من این بود که همون طور که باید مالکیت رو اول اسم آورد باید گنو رو هم اول گنو/لینوکس آورد.

من منظورمو بد می رسونم اصلا موضوع 360 درجه فرق می کنه.

یه جمع بندی کنم خلاص:

1- گنو / لینوکس اسم صحیحی است
2- مهم نیست که کسی لینوکس بگوید یا گنو/لینوکس
3- همان طور که مالکیت مایکروسافت بعضی مواقع حذف می شود و می شود ویندوز خالی یا همانطور که به مالکیت جاوا حذف می شه و میگیم جاوای خالی و نه اراکل یا جاوا و مشکلی نیست.

منظورمو تونستم برسونم.
خارج از بحث:
در مورد ویندوز هم این یه مقایسه بین ویندوز و لینوکس جز به جز.
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Windows_and_Linux
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1390، 07:28 ب‌ظ توسط finaprp »

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #43 : 01 تیر 1390، 07:29 ب‌ظ »
نقل‌قول
1- گنو / لینوکس اسم صحیحی است

کاملا.

نقل‌قول
2- مهم نیست که کسی لینوکس بگوید یا گنو/لینوکس

مهم نیست و با تعصب کاربر زده میشه. ولی باید سعی کنیم به قول وحید جان این حلقه تکرار اشتباه رو قطع کنیم. باید فرهنگ سازی کرد تا اسم صحیح گفته بشه.

نقل‌قول
3- همان طور که مالکیت مایکروسافت بعضی مواقع حذف می شود و می شود ویندوز خالی یا همانطور که به مالکیت جاوا حذف می شه و میگیم جاوای خالی و نه اراکل یا جاوا و مشکلی نیست.

که این مورد هیچ ربطی به گنو/لینوکس و حذف گنو نداره چون قسمت اصلی خود نام هست.

بله. تونستید برسونید منظور رو.
[/color]