انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

از نظر شما استفاده از نام لینوکس بجای گنو/لینوکس اشتباه نیست؟!

وقتی اسم درستش گنو/لینوکسه مسلما غلطه!
3 (13%)
وقتی سازندگانش اصرار دارن بر استفاده از اسم درست پس ما موظفیم از گنو/لینوکس استفاده کنیم!
3 (13%)
اسم که مهم نیست!هر چی دلت میخواد بگو!
5 (21.7%)
گزینه ۱ و ۲
12 (52.2%)

مجموع آرای اعضا: 23

نویسنده موضوع: لینوکس =! گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 12851 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ به: لینوکس =! گنو/لینوکس
« پاسخ #15 : 19 اردیبهشت 1390، 08:46 ق‌ظ »
دوست عزیز دعوا (در واقع بحث)دقیقا بر سر اسم هست . گنو/لینوکس یا لینوکس | نرم افزار آزاد یا نرم افزار متن باز دقیقا  مشکل اینکه کدوم رو باید استفاده کرد بقول استالمن(نقل قول مستقیم نیست) واژه ها ، معانیه مختلفی رو حمل می کنند من فکر می کنم که بیشتر افرادی که میگن لینوکس و نرم افزار متن باز در واقع فقط به خاطر برتری های فنی هست که از این سیستم عامل آزاد استفاده می کنند(به لطف اوبونتو تعداد این افراد روز یه روز بیشتر میشه -افرادی که اصلا بویی از نرم افزار آزاد نبردند -کانونیکال هم مقصر نیست واون هم مجبوره که کاربر بیشتری داشته باشه چرا ؟ چون یک شرکت هست یعنی یکجایی که آدما از توش پول در می یارند و غذا می خرند) ونکته ی مهمتر اینکه سیستم عامل ازاد و نرم افزار ازاد برای این بوجود اومد که سیستم عامل آزاد در اون زمان وجود نداشت نه به خاطر اینکه سیستم عامل های انحصاری خوب نبودند! من فکر می کنم که افرادی هستند (در واقع دشمنان نرم افزار آزاد)که می خواهند این جریان رو بکشند دوباره به سمت انحصار قدم اول اینکه بیان اسامیی که دارای مفاهیم هستند رو با یکسری اسامی بی مفهوم (مفهوم اولیه منظورمه) عوض کنند اغلب افرادی که می گن نرم افزار آزاد وبه نرم افزار آزاد پایبند هستند از واژه ی گنو/لینوکس استفاده می کنند که روز به روز تعدادشون در حال کم شدنه
ما از یک اسم استفاده می کنیم چون اسمشه! نه اینکه چون تلفظش خوشگله! چون املاش راحت تره! چون کوتاهتره چون... فقط به این خاطر که اسمش هست
اما از لحاظ فنی  هم گنو/لینوکس بهتره از لینوکس هست اگر شما به سیستم عامل بگید لینوکس پس به کرنل سیستم عاملتون چی می گید ؟ فکر نمی کنید که ممکنه این دو اسم باعث سوبرداشت وسوتفاهم بشن ؟
اما در مورد مثال مملی و محمد باید گفت که این مثال در واقع تفاوت بین مثلا archlinux و arch رو بیان می کنه نه تفاوت بین گنو/لینوکس ولینوکس! مثال راحت ترش اینکه شما به همه ی آدمای توی خیابون بگید قلب! نه انسان  !چون قلب خوشگلتره رمانتیک تره! سریعتر نوشته می شه وهمه هم می دونند که هر انسانی قلب داره پس چرا به انسان ها بگیم انسان ، می گیم قلب ! چون همه می دونند
نظرت در باره مثال بالا چیه؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1052
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #16 : 19 اردیبهشت 1390، 09:20 ق‌ظ »
سلام
این بحث قبلا مطرح شده بود و خیلی از کاربران هم در اون مشارکت کردن. پیشنهاد می کنم اوو تاپیک رو هم ببینید:
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=15077.0
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
« پاسخ #17 : 19 اردیبهشت 1390، 09:30 ق‌ظ »
دوست عزیز دعوا (در واقع بحث)دقیقا بر سر اسم هست . گنو/لینوکس یا لینوکس | نرم افزار آزاد یا نرم افزار متن باز دقیقا  مشکل اینکه کدوم رو باید استفاده کرد بقول استالمن(نقل قول مستقیم نیست) واژه ها ، معانیه مختلفی رو حمل می کنند من فکر می کنم که بیشتر افرادی که میگن لینوکس و نرم افزار متن باز در واقع فقط به خاطر برتری های فنی هست که از این سیستم عامل آزاد استفاده می کنند(به لطف اوبونتو تعداد این افراد روز یه روز بیشتر میشه -افرادی که اصلا بویی از نرم افزار آزاد نبردند -کانونیکال هم مقصر نیست واون هم مجبوره که کاربر بیشتری داشته باشه چرا ؟ چون یک شرکت هست یعنی یکجایی که آدما از توش پول در می یارند و غذا می خرند) ونکته ی مهمتر اینکه سیستم عامل ازاد و نرم افزار ازاد برای این بوجود اومد که سیستم عامل آزاد در اون زمان وجود نداشت نه به خاطر اینکه سیستم عامل های انحصاری خوب نبودند! من فکر می کنم که افرادی هستند (در واقع دشمنان نرم افزار آزاد)که می خواهند این جریان رو بکشند دوباره به سمت انحصار قدم اول اینکه بیان اسامیی که دارای مفاهیم هستند رو با یکسری اسامی بی مفهوم (مفهوم اولیه منظورمه) عوض کنند اغلب افرادی که می گن نرم افزار آزاد وبه نرم افزار آزاد پایبند هستند از واژه ی گنو/لینوکس استفاده می کنند که روز به روز تعدادشون در حال کم شدنه
ما از یک اسم استفاده می کنیم چون اسمشه! نه اینکه چون تلفظش خوشگله! چون املاش راحت تره! چون کوتاهتره چون... فقط به این خاطر که اسمش هست
اما از لحاظ فنی  هم گنو/لینوکس بهتره از لینوکس هست اگر شما به سیستم عامل بگید لینوکس پس به کرنل سیستم عاملتون چی می گید ؟ فکر نمی کنید که ممکنه این دو اسم باعث سوبرداشت وسوتفاهم بشن ؟
اما در مورد مثال مملی و محمد باید گفت که این مثال در واقع تفاوت بین مثلا archlinux و arch رو بیان می کنه نه تفاوت بین گنو/لینوکس ولینوکس! مثال راحت ترش اینکه شما به همه ی آدمای توی خیابون بگید قلب! نه انسان  !چون قلب خوشگلتره رمانتیک تره! سریعتر نوشته می شه وهمه هم می دونند که هر انسانی قلب داره پس چرا به انسان ها بگیم انسان ، می گیم قلب ! چون همه می دونند

داداشم من هم مخالف این شرکتهای انحصاری هستم . کانونیکال و امثال این شرکتها به منافع خودشون فکر میکنند نه بحث آزادی ... مثال شما و lsf جان یه مشکلی داره اونم تک محوری بودن مثالهاست . مثلا محمد یک اسم هست . انسان یک اسم هست اما مثالی را که بنده زدم اسم + لقب +‌ فامیل بود . یکی به من میگه آیدین یکی دیگه میگه شفیع یکی دیگه هم میگه شفیعی نبا ... همه این اسم در واقع قبول دارند و واقف هستند که همه این اسامی مال من هست .... arch debian slackware gentoo ابن ها آزادی کامل را به مردم نشون میدن ... ما سر یک اصل بحث نمیکنیم ما سر فرعیات بحث میکنیم ... هر کی از من میپرسه که سیستم عاملت چیه میگم : لینوکس بعد واسش توضیح میدم که پروژه گنو بوده بعد هسته لینوکس اضافه شده ... لینوکس قشنگتر هستش و مخاطب های بیشتری را جذب میکنه  
من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 19 اردیبهشت 1390، 09:58 ق‌ظ »
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,13837.msg105142.html#msg105142
پ.ن:چقدر نوشتن چیز خوبیه آدم می تونه تکامل کلام -منطق-استدلال رو ببینه خیلی به پستهای خودم خندیدم چقدر بچگانه فکر می کردم!
برای آینده شاید چند سال دیگه
« آخرین ویرایش: 19 اردیبهشت 1390، 10:24 ق‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
  • GNU/Linux is User-Friendly,it's not Idiot friendly
« پاسخ #19 : 19 اردیبهشت 1390، 07:02 ب‌ظ »
سلام
این بحث قبلا مطرح شده بود و خیلی از کاربران هم در اون مشارکت کردن. پیشنهاد می کنم اوو تاپیک رو هم ببینید:
http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=15077.0
ممنون
ولی دلیل مطرح کردن این عنوان اینه که با این حال که قبلا بحث شده ولی کسی توجهی نداره و عنوانهای اصلی خود انجمن هم که باید یه حالت رسمی داشته باشه هم این موضوع رو رعایت نمیکنه!!

داداشم من هم مخالف این شرکتهای انحصاری هستم . کانونیکال و امثال این شرکتها به منافع خودشون فکر میکنند نه بحث آزادی ... مثال شما و lsf جان یه مشکلی داره اونم تک محوری بودن مثالهاست . مثلا محمد یک اسم هست . انسان یک اسم هست اما مثالی را که بنده زدم اسم + لقب +‌ فامیل بود . یکی به من میگه آیدین یکی دیگه میگه شفیع یکی دیگه هم میگه شفیعی نبا ... همه این اسم در واقع قبول دارند و واقف هستند که همه این اسامی مال من هست .... arch debian slackware gentoo ابن ها آزادی کامل را به مردم نشون میدن ... ما سر یک اصل بحث نمیکنیم ما سر فرعیات بحث میکنیم ... هر کی از من میپرسه که سیستم عاملت چیه میگم : لینوکس بعد واسش توضیح میدم که پروژه گنو بوده بعد هسته لینوکس اضافه شده ... لینوکس قشنگتر هستش و مخاطب های بیشتری را جذب میکنه 
توضیح وحید جان کامل بود دیگه!

ببینید بعضی مواقع این فرعیات مهم میشن!!
چون بیانگر تفکر و ... هستند
مثلا شما گفتین وقتی به کسی میگین سیستم عاملتون لینوکسه براش توضیح میدین که هستش لینوکس خودش گنو هست!

حالا تصور کنید اون فرد زیاد به این نکته دوم توجهی نداشته باشه!(چون شما هم روش اصراری نکردین!)
اون میره به یکی دیگه میگه و ...
آقا اصلا من خیلی ها رو میشناسم از گنو/لینوکس استفاده میکنن ولی نمیدونن اسمش گنو/لینوکسه
و وقتی بهشون میگی گنو/لینوکس فک میکنن داری درمورد گنوم حرف میزنی!!
COPYLEFT ALL WRONGS RESERVED

There're Some Software Money can't buy for everything else there's Microsoft

آفلاین mozo68

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
« پاسخ #20 : 19 اردیبهشت 1390، 07:14 ب‌ظ »
منم اسم خالي لينوكس رو به گنو لينوكس ترجيح ميدم هم آسونتره وهم اينكه استالمن گفته بگين گنو لينوكس

وبيشتر از اون دوست دارم كه توزيع ها رو به اسم خالي و مختصر صدا كنم مثلا به اوپن سوزه بگم سوزه و از كلمه ي لينوكس هم استفاده نكنم
شما کدوم وری هستی؟!
یه بار میگی لینوکس رو ترجیح میدم
بعدش میگی چون استالمن گفنته بگید گنو/لینوکس؟!

چون کسی که یه جی سی سی نوشته 2تا مقاله یه ادیتور مزخرف میاد هر روز توصیه های که بیشتر شبیه دستورن رو میده مثلا از مونو استفاده نکنید و ....
و بقیه هم میگن چشم مونو آخه بده اوففه
واسه همین من از عکس اون استفاده میکنم
دوست گرامی
تازه من همیشه به اوپن سوزه گفتم سوزه و میدونم که خیلی فرق داره ولی کسی گیر الکی بهم نمیده
و فقط دوست دارم اینجوری صدا کنم
نه اینکه یک بار مینویسی ابونتو
100 نفر میان میگن اووووبونتو و اوووبنتو و و ...
در حالی که من دوست دارم بگم ابونتو

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
« پاسخ #21 : 19 اردیبهشت 1390، 07:32 ب‌ظ »
نقل‌قول
توضیح وحید جان کامل بود دیگه!

ببینید بعضی مواقع این فرعیات مهم میشن!!
چون بیانگر تفکر و ... هستند
مثلا شما گفتین وقتی به کسی میگین سیستم عاملتون لینوکسه براش توضیح میدین که هستش لینوکس خودش گنو هست!

حالا تصور کنید اون فرد زیاد به این نکته دوم توجهی نداشته باشه!(چون شما هم روش اصراری نکردین!)
اون میره به یکی دیگه میگه و ...
آقا اصلا من خیلی ها رو میشناسم از گنو/لینوکس استفاده میکنن ولی نمیدونن اسمش گنو/لینوکسه
و وقتی بهشون میگی گنو/لینوکس فک میکنن داری درمورد گنوم حرف میزنی!!

فرعیات زمانی مهم میشن که ضدش عمل کنی نه اینکه کسایی که میگن لینوکس بگی ضدش هست چون لینوکس درست نیست و شما دارید به زور به ما میگید که حرف ما اشتباه هستش ... ما نمیگیم گنو درست نیست اتفاقا برعکس !!! چون لینوکس خوش زبونتر هستش و بین مردم عادی جا افتاده و میتونیم با این اسم قشنگتر مردم را سمت گنو/لینوکس بیاریم استفاده میشه !!!
کسایی که نمیدونن گنو / لینوکس هستش از دانششون نه ما !!!‌توو تمام سایت ها از گنو / لینوکس یاد شده ولی مختصر هم بعدش میگن لینوکس ... در ضمن با این بحث ها حاشیه درست نکن و کشش نده دیگه .... گنو / هورد هم میتوونی استفاده کنی که هورد هسته گنو هستش اوونوقت درسته بگی گنو
من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 19 اردیبهشت 1390، 07:41 ب‌ظ »
چون کسی که یه جی سی سی نوشته 2تا مقاله یه ادیتور مزخرف میاد هر روز توصیه های که بیشتر شبیه دستورن رو میده مثلا از مونو استفاده نکنید و ....
دوست گرامی
تازه من همیشه به اوپن سوزه گفتم سوزه و میدونم که خیلی فرق داره ولی کسی گیر الکی بهم نمیده
سلام
آخه می دونی همون کسی که این دستورات رو می ده ! این حق رو بهت داده که از نرم افزار هاش و فلسفه ی نرم افزارهاش برای خودت استفاده کنی هر طوری که خودت می خوای اگر این آدمی که شما میگید بد بود می یومد انحصار می کرد ونمی زاشت که هرکی هر طوری که می خواد از این نرم افزار ها استفاده کنه این مسئله ای که ما می گیم به این خاطر به وجود اومده که ما معتقدیم که أزادی چیز خوبیه و همه باید آزاد باشند که هر طوری می خواهند از کامپیوتر استفاده کنند

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 19 اردیبهشت 1390، 09:53 ب‌ظ »
فرعیات زمانی مهم میشن که ضدش عمل کنی نه اینکه کسایی که میگن لینوکس بگی ضدش هست چون لینوکس درست نیست و شما دارید به زور به ما میگید که حرف ما اشتباه هستش ... ما نمیگیم گنو درست نیست اتفاقا برعکس !!! چون لینوکس خوش زبونتر هستش و بین مردم عادی جا افتاده و میتونیم با این اسم قشنگتر مردم را سمت گنو/لینوکس بیاریم استفاده میشه !!!
کسایی که نمیدونن گنو / لینوکس هستش از دانششون نه ما !!!‌توو تمام سایت ها از گنو / لینوکس یاد شده ولی مختصر هم بعدش میگن لینوکس ... در ضمن با این بحث ها حاشیه درست نکن و کشش نده دیگه .... گنو / هورد هم میتوونی استفاده کنی که هورد هسته گنو هستش اوونوقت درسته بگی گنو
البته شما با من نبودید ولی من جواب می دم!(با اجازه)
همونطوری که توی پست های قبلی گفتم (نه تو این تاپیک توی تاپیکی که آقای زبر دست لینک دادن)
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,15077.msg115678.html#msg115678
من و افراد مثل من فکر می کنیم که اصل این فلسفه و تفکرات و عقاید پشت اون هست نه اینکه چجوری mp3 پخش کنیم ؟ چجوری ویروسی نشیم! ؟
ما به زور نمی گیم (اصرار نمی کنیم) که حرف شما اشتباه است در واقع ما به زور میگیم که حرف ما درست تره ! منتها واژه ی زور و زورکی باز معنایی بدی داره من نمی پسندم ما سعی می کنیم که با تاریخ و شواهد واستدلال این رو نشان بدیم ولی خیلی از افراد(سو برداشت نشه منظورم شما نیستسد) سعی می کنند که با توسل به مغلطه ی اکثریت(مغلطه ی اکثریت میگه که چون همه یک کار رو انجام می دهند پس اونکار درست هست) و ترویج دادن و نشر لغات و مفاهیم نادرست به گسترش انحصار  کمک کنند
در واقع من فکر می کنم که مشکل دانش مردم (که شما هم بهش اشاره کردید) به خود مردم بر نمی گرده بلکه به تبلیغاتی که می شه (توجه کنید که هر چند تبلیغات برای گنو /لینوکس کمه ولی همون تبلیغات هم (که توسط شرکتهای انحصارطلب صورت می گیره)به لینوکس اشاره می کنه نه گنو/لینوکس و من فکر می کنم که این امر بدون دلیل وبدون غرض ورزی صورت نگرفته در واقع الان کسی دانش در اختیار مردم نمی زاره که مردم به خواهند که یاد بگیرند زمانی که ما بگیم گنو/لینوکس برای مردم سوال میشه که گنو چیه؟ و به دنبال مفاهیم و فلسفه ی اون میرند(در واقع به این سوال می پردازند که چرا گنو به وجود اومد؟) ولی زمانی که بگیم لینوکس یاد شرکتهای بزرگ انحصارطلبی می افتیم که تا چند سال پیش دشمن خونیه گنو /لینوکس بودند ولی حالا رفیق و شفیق ما شدند واین اصلا برای کسی سوال پیش نمی یاره که بخواهد به دنبال جوابش باشه)

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #24 : 19 اردیبهشت 1390، 10:49 ب‌ظ »
هستند کسانی که چیزی یا کسی را آگاهانه به نامش نمیخوانند ( در این نمونه گنو/لینوکس را لینوکس میخوانند )
هستند کسانی که ناآگاهانه چیزی یا کسی را به نامش نمیخوانند  (‌در این نمونه گنو/لینوکس را لینوکس )‌
هستند کسانی که از روی تنبلی چیزی را به نامش نمیخوانند ( گنو/لینوکس را از روی تنبلی و سادگی و کوتاه بودن لینوکس میخوانند )‌

باید آگاهی داد و آموزاند که گنو/لینوکس را درست بخوانیم تا از سودبرش کمپانی ها بکاهیم‌ ،‌ بر دانش مردمان بیفزاییم و کوشش و کرده ی پیشینیان و پیشتازان را گرامی بداریم .

آفلاین somo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
« پاسخ #25 : 20 اردیبهشت 1390، 12:59 ق‌ظ »
لفط گنو/لینوکس برای این است که هم بر کارها و زحماتی که استالمن و یارانش و نیز توروالدز و هم قطارانش برای توسعه ی یک محصول مشترک با روح آزادی انجام داده اند ارج نهیم.
حال اگر کسی برای شما اسم مستعاری برگزیند تا به جای اسم شما از آن استفاده کند شما چقدر خوشحال خواهید شد؟ :o
یا فرض کنید یک کار را شما با چند نفر انجام داده اید ولی در نهایت تمام اسم و شهرتش را یک نفر به دوش می کشد ، حال شما چه حالی می شوید؟ :'(
یک برنامه نویس برنامه ی خود را vlc می نامد ، آیا شما می خواهید و مجاز هستید آن را وی بنامید ؟ ::) البته می توانید آن را با هر اسمی که می خواهید بنامید اگر هدف گذرا باشد ولی برای یک آموزش و ارایه ی صحیح و اصولی چطور؟ ???
آنزمان که خوش ترین مزه ها را داری مگذار تو را تمام بخورند

آفلاین mozo68

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 20 اردیبهشت 1390، 07:28 ب‌ظ »
دوست گرامی
سلام
آخه می دونی همون کسی که این دستورات رو می ده ! این حق رو بهت داده که از نرم افزار هاش و فلسفه ی نرم افزارهاش برای خودت استفاده کنی هر طوری که خودت می خوای اگر این آدمی که شما میگید بد بود می یومد انحصار می کرد ونمی زاشت که هرکی هر طوری که می خواد از این نرم افزار ها استفاده کنه این مسئله ای که ما می گیم به این خاطر به وجود اومده که ما معتقدیم که أزادی چیز خوبیه و همه باید آزاد باشند که هر طوری می خواهند از کامپیوتر استفاده کنند

ولی باید بدوننیم که ما یک جامعه ی آزاد داریم
افراد خاص فقط محترم حستن اگه ایشون نبود خوب افراد دیگه ای جای اونا رو میگرفتم
اگه ابونتو و گنو هم بسته میشد روحیه ی آزادی که از بین نمیرفت
اون موقع همون نیمه باز بودن بعضی از محصولات مایکروسافت
یا گوگل
یا هر شرکت دیگری جاشو میگرفت

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
  • GNU/Linux is User-Friendly,it's not Idiot friendly
« پاسخ #27 : 20 اردیبهشت 1390، 07:38 ب‌ظ »
دوست گرامی
سلام

یا گوگل
این فقط یه احتماله!
اتفاقا ممکن بود برعکس انحصارطلبی و حرص اونا بیشتر میشد(کهاحتمالش هم کم نیست!!)
یعنی وقتی گنو/لینوکس نباشه چرا باید مایکروسافت محصولاتشو نیمه اوپن سورس کنه؟!
تازه اگه اینجوری باشه کسی نباید کاری بکنه چون اگه اون این کارو نکنه یه نفر دیگه این کارو میکنه!!
COPYLEFT ALL WRONGS RESERVED

There're Some Software Money can't buy for everything else there's Microsoft

آفلاین mozo68

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #28 : 20 اردیبهشت 1390، 07:57 ب‌ظ »
دوست گرامی
سلام

یا گوگل
این فقط یه احتماله!
اتفاقا ممکن بود برعکس انحصارطلبی و حرص اونا بیشتر میشد(کهاحتمالش هم کم نیست!!)
یعنی وقتی گنو/لینوکس نباشه چرا باید مایکروسافت محصولاتشو نیمه اوپن سورس کنه؟!
تازه اگه اینجوری باشه کسی نباید کاری بکنه چون اگه اون این کارو نکنه یه نفر دیگه این کارو میکنه!!
فکر کنم منظورمو بد گفتم یا بد فهمیدی
من نگفتم که کسی کاری رو نکنه چون یکی دیکه میتونه انجامش بده
میگم این روحیه ی ازاده که مسائل رو پیش میبره و این فر هنگ آزادی که سرپرست حرکت های جمعیه
در ضمن من پاسخم به اون دوست عزیزی بود که گفته بود اگر استالمن فلان کارو نمیکرد و....
مشکل ما اینه که افراد به جای گروهها تصمیم میگیرن وروحیه ی همکاری ندارن
مثلا همی گروه های لینوکس ایران دولتی غیر دولتی
چی کار کردن
چقدر پیشرفت کردن به کجا رسدن
هدفشون مون اینه که به کجا برسیم
هنوز همونجاییم
که بودیم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 20 اردیبهشت 1390، 09:23 ب‌ظ »

یا گوگل
بله قطعا اگر استالمن نبود کس دیگری این کار رو می کرد (در یک جای دیگه ودر یک زمان دیگه (شاید در آینده))وما اون موقع اون فرد به جای استالمن در نظرمی گرفتیم
روحیه آزادی هیچ وقت از بین نمی ره این رو مطمئن باش اگر که قرار بود از بین بره که این همه توی تاریخ بر علیه سرکوب و محدودیت قیام نمی شد!
اما قسمت آخر قبول ندارم فقط می تونم بگم که جریان sharesource مایکروسافت بعد از به نتیجه رسیدن نرم افزار آزاد و بعد از چندماه بعد از اوپن سورس (شاید چند سال دقیق یادم نیست توی فیلم-انقلاب اوپن سورس گفته)جریان sharesource راه افتاد و گوگل هم جدیدا عاشق چشم و ابروی نرم افزار آزاد شده! (اگر این شرکتها واقعا به آزادی (آزادی طبق تعریف نرم افزار آزاد)اعتقادداشتند لا اقل یکی از محصولاتشون(محصولات مهم نه پروژه های کوچیک و بی اهمیت مثلا موتور جست و جوی گوگل!) رو آزاد می کردند همونطوری که استالمن و بقیه ی هکرهای آزاد این کار رو می کنند استالمن یک کامپایلر خوب داشت که آزاد اعلام کرد یک ادیتور خوبی داشت که آزاد ش کرد!  استالمن  هر چقدر که در توان داشت انجام داد استالمن می تونست با همین کامپایلر و ادیتورش (emacs) به اندازه ی کافی پولدار بشه ولی نشد الان بینید که چجوری زندگی می کنه یکی از راههای درامدش فروش تی شرت هست ولی شما فکر می کنید که بیل گیتش یا استیو بالمر یا بقیه افراد به قول شما نیمه آزاد ! حاضرند از همه ی اون پولهایی رو که حق کاربراش -برنامه نویساش و کارمندانش هست چشم بپوشند و برای جامعه ی آزادتر تلاش کننند بالمر یا جابز یا... فقط سرمایهدارند ولی استالمن و دوستاش هکرند و هکر ها آزادترند نسبت به پول دوستان!(من اینطوری فکر می کنم)
« آخرین ویرایش: 20 اردیبهشت 1390، 09:25 ب‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »