انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرور اوبونتو  (دفعات بازدید: 5415 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین میلاد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 443
    • وبلاگ شخصی
سرور اوبونتو
« : 09 خرداد 1386، 09:54 ق‌ظ »
سلام
اگه اشتباه نکنم سیستم عامل سرور این سایت اوبونتو هستش.
میخواستم ببینم چرا استفاده از سرور اوبونتو بسیار کم هستش و من خودم شخصا دیتا سنتری را ندیدم که سرور های بر پایه اوبونتو ارایه بده یعنی سرور اوبونتو پایداری مثل سنت او اس یا فدورا نداره!؟
میلاد نکوفر، توسعه‌دهنده وب و موبایل

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
پاسخ به: سرور اوبونتو
« پاسخ #1 : 09 خرداد 1386، 10:22 ق‌ظ »
درسته. سرور این سایت اوبونتو هست.
در مورد سوال دوم هم راستش خوب خیلی از مدیران شبکه از قدیم با Redhat کار میکردند و روی سرورها Redhat داشتند. در واقع Redhat از قدیم یک توزیع لینوکس که با هدف توسعه لینوکس برای سرورها و شبکه‌های Enterprise کار میکرد. امروز هم همینطوره! بعد از Redhat 9 که نسخه‌های تجاری Redhat بیزون اومدن به دلیل شباهتهای زیاد Fedora با Redhat و اینکه Redhat پشتیبان Fedora هست خیلیها از Fedora استفاده کردند و البته که Fedora پایداری و پشتیبانی Redhat رو نداشت. پروژه‌ای به نام Fedora Legacy درست شد که پشتیبانی ها رو بیشتر کرد و مدیران تونستند با کمک اون پشتیبانی و امنیت و ... سرورهای Fedora رو برقرار کنند. ولی Fedora Legacy هم حدود یک ساله که دیگه رسما تعطیل شده.
CentOS یک پروژه هست که دقیقا از کدهای Redhat استفاده میکنه و بر اساس Redhat هست و ایرادات امنیتی و ... رو هم با استفاده از کدهای Redhat و البته توسعه دهنده‌های خودش برطرف میکنه و خلاصه یک Redhat غیر تجاریه! بنابراین با توجه به داستانهایی که برای Fedora پیش اومده خیلی از دیتاسنترها ترجیح دادن از CentOS به جای Fedora استفاده کنند...
فراوانی استفاده از Fedora و CentOS فقط برای این هست که این دو یه جورایی بر اساس Redhat که یک توزیع تجاری و بزرگ هست، ساخته میشن. البته به نظر من Fedora رسما شده نسخه تستی Redhat و واقعا به هیچ عنوان به اندازه Debian یا Ubuntu پایداری و امکانات  و... نداره.
امروزه خیلی از دیتاسنترها Debian رو هم دارند و خیلیهاشون هم Ubuntu Dapper رو هم دارند. روند رو به رشد این توزیعها با توجه به استقبال کاربران جدید و مزایایی که این توزیعها دارند، خیلی خوبه...
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین میلاد

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #2 : 11 خرداد 1386، 03:14 ق‌ظ »
ممنون از توضیحات شما.

آفلاین spart

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
« پاسخ #3 : 11 آبان 1386، 09:32 ق‌ظ »
با سلام
دوست عزیز توضیحات شما خیلی جالب بود . چندتا سوال همیشگی من و رو شما خیلی خوب جواب دادید
موفق باشید .

آفلاین soleymani

• Full Member
  • *
  • ارسال: 206
« پاسخ #4 : 11 آبان 1386، 01:19 ب‌ظ »
چیزی که مسلمه اینه که fedora به شدت از محبوبیتش برای کارهای جدی کم شده و من شخصا به هیچ عنوان از این توزیع خوشم نیومد.
CentOS و Redhat واقعا توزیعهای به درد بخوری هستند و جایگاه اونا توی بازار سرور کاملا مشخصه.

اما ابونتو،
سلام
اگه اشتباه نکنم سیستم عامل سرور این سایت اوبونتو هستش.
میخواستم ببینم چرا استفاده از سرور اوبونتو بسیار کم هستش و من خودم شخصا دیتا سنتری را ندیدم که سرور های بر پایه اوبونتو ارایه بده یعنی سرور اوبونتو پایداری مثل سنت او اس یا فدورا نداره!؟

این حرف درست نیست و سرور ابونتو بسیار هم طرفدار داره مثلا طبق آمار سایت IDC یک چهارم از مراکز تجاری که مورد بررسی قرار داده از ubuntu برای سروراشون استفاده می کنند.
دانشگاههای بزرگی هم هستند که از سرورهای اوبونتو استفاده می کنند،‌ مثلا stanford بعضی از سرورهای محاسباتیش ابونتو هست. و البته از این مثالها زیادن و خودتون می تونید پیدا کنید.

آفلاین Spring Water

• Full Member
  • *
  • ارسال: 208
« پاسخ #5 : 11 آبان 1386، 03:09 ب‌ظ »
مطلب جالب و مفيدي بود..ممنون....
ما زنده به آنیم که آرام نگیرم        موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آفلاین سینا

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
« پاسخ #6 : 14 آبان 1386، 11:39 ب‌ظ »
سلام. خیلی از توضیحاتتون ممنونم. در واقع من الان دنبال این اطلاعات اومدم و می‌خوام یک مقدار بیشتر در مورد سرور بدونم.
به عنوان یک تازه‌کار با اوبونتو (و کلاً لینوکس، سرور و شبکه رو هم به اینا اضافه کنید!) این سؤال برام پیش اومده که آیا سرورهای لینوکس (اوبونتو) در مقایسه با تحفه‌های مایکروسافت از لحاظ نگهداری راحت‌تر هستند؟! آیا یک فرد با اطلاعات پایه و تجربه کم با لینوکس می‌تونه یک سرور رو بر پایه لینوکس راه بندازه؟! بین لینوکس‌ها آیا اوبونتو به این دلیل که جدید هست و روی تجربه‌های قبلی بنا شده «انتخاب بهتر»ی است؟
Believe those who are seeking the truth; doubt those who find it.
--Andre Gide

آفلاین ابراهیم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1295
  • راه‌رو گر صد هنر دارد توکل بایدش
    • سلام!
« پاسخ #7 : 15 آبان 1386، 11:49 ب‌ظ »
یک مدیر شبکه (Network Administrator) باید اطلاعات بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف داشته باشه و وقتی با محطولات مایکروسافت، دیگه این لازم نیست، یعنی یه جای کار اشکال داره! با یک تمثیل بگم: اگر بخوای یک نفر رو برای زندگی در قفس تربیت کنی، لازم نیست زیاد چیزی یادش بدی، ولی اگر بخوای برای یک زندگی آزاد در دنیا تربیتش کنی، لازمه خیلی چیزها یاد بگیره.
با همه‌ی این اوصاف فکر می‌کنم «اوبونتو سرور» اومده که گنو/لینوکس رو برای خادم(server)ها هم کاربردوست‌تر کنه.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم     ...     موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آفلاین sweb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 14
« پاسخ #8 : 16 آبان 1386، 01:55 ق‌ظ »
من یک PHP کار هستم و بخاطره علاقم به آزادی دوست دارم از سرور های Ubuntu استفاده کنم. یک مرجع واسه یادگیری برپاسازی و مدیریت سرور های Ubuntu بهم معرفی کنین.
متشکرم.

آفلاین saransoft

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
« پاسخ #9 : 04 آذر 1386، 11:32 ب‌ظ »
با سلام من هم توی اوبانتو تازه کارم و تازه باهاش آشنا شدم
برای کارهای سروری ام از Redhat 9  استفاده می کنم  خب می شه گفت به یک پایداری نسبی هم رسیده
به نظر شما اوبانتو جایگزین خوبی برای Redhat هست؟ چه مراجعی برای نسخه سرور اون معرفی می کنید؟

آفلاین علی ستاری

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 91
    • corelist.net
« پاسخ #10 : 05 آذر 1386، 09:32 ب‌ظ »
برای مدیریت سرورهای اوبونتو به راحتی میتونید از منابع نسبتا عظیم آموزشی و اطلاعاتی debian استفاده کنی. از سایتهایی مثل http://aboutdebian.com و howtoforge.com  گرفته تا آرشیو mailing listها پر از نکات و توضیحاته!
تقریبا میشه گفت سوالاتتون رو به همراه کلمه debian سرچ کنید حداقل یک جواب و یک بحث میبینید!
واضحه که برای مدیریت سرور تسلط نسبی به shell و روند کار لینوکس لازمه. برای debian-basedها اولین چیزی که به نظر میاد سیستم مدیریتی بسته یا APT هست که باید باهاش آشنا بشید. به علاوه برای هر نوع سروری هم که بخواید راه بندازید کمی باید در مورد اون سرویسها اطلاعات داشته باشید.
مثلا برای وب سرور باید بدونید apache چیه و طرز کارش چطوره و چطور پیکربندی میشه و الی آخر!

اما یک توصیه‌ی تجربی که دارم! اگر دنبال stability و reliability فوق العاده‌ای هستید این انتظار هنوز برای اوبونتو زیاده!‌ توصیه میکنم از debian استفاده کنید. هر چند از نسخه dapper تا الان (gusty) پیشرفتهای خوبی روی تیم سرور اوبونتو دیدیم. ولی کماکان به اون نظم و ثبات debian نرسیده و گه گاه آشفتگی‌هایی توش هست! از بعضی اشتباهات جزئی در repository maintenance گرفته تا بعضی قوانینی که لازمه ولی هنوز وضع و اجرا نمیشه.
debian در طول این سالها به مرور شامل قوانین و مقررات نوشته و نانوشته ای شده که ساختارش رو خیلی منظم و حرفه ای کرده.

موفق باشید.
Ali Sattari (AKA Ali ix)
http://corelist.net

آفلاین میلاد

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #11 : 29 آذر 1386، 08:19 ق‌ظ »
سلام
یه مشکلی که ما توی استفاده از سیستم های دبیان بیس باهاش رو به رو بودیم این بود که اکثر برنامه های مورد نیز ما به خصوص کنترل پانل ها فقط دارای نسخه ردهت بیس بودن و قابل نصب بر روی سیستم های دبیان بیس را نداشتن. با وجود اینکه خود من دبیان و اوبونتو را بیشتر دوست دارم اما به علت محدودیت های موجود مجبوریم حداقل سیستم عامل اصلی سرور را سنت او اس انتخاب کنیم.