انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل ناپدید شدن اپلت نتورک منجر و نحوه تغییر دائمی DNSها؟؟!! (حل شد)  (دفعات بازدید: 4787 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
سلام خدمت همگی  ;D

آقا یه مدته من دچار مشکلات عجیب غریبی شدم که نصفش زیر سر ISP لعنتیمه و نصفشم تقصیر اوبونتو!

قصه از اینجا شروع شد که اپلت نتورک منجر (nm-applet) بعد از ست کردن یوزرنیم پسوورد و سپس کانکت شدن به نت (بریج) از طریق pppoeconf غیب میشه و به صورت یک فاصله خیلی کوچولو کنار ایکان بلندگوی توی پنل در میاد که چندین بار باید اون گوشه و کنار کلیک کنم تا بالاخره پیداش کنم و بهم بگه Device not managed! این مشکلو یه جورایی نصفه نیمه حل کردم و الان اپلت رو دارم٬ ولی هر وقت با pon dsl-provider یا به صورت اتوماتیک موقع استارت اپ کانکت میشم به نت٬ اپلت همونطور دیسکانکتد میمونه! و تغییری نمیکنه که باعث میشه مثلا کانکشن های VPN توی اپلت غیرفعال باشن و نشه بهشون کانکت شد. این مشکل رو هم میشه با ساختن یک کانکشنه DSL از توی Network Connections و کلیک روی اون توی اپلت حل کرد. اما بعد از این کار باز یه مشکل بسیار عجیب غریب تر سر و کلش پیدا میشه! و اون اینکه بعضی سایت ها باز نمیشن یا مثلا اینجا نمیتونم پست ارسال کنم (هر چی روی دکمه ارسال کلیک میکنم اتفاقی نمیافته) در صورتی که با استفاده تنها از pon این مشکل پیش نمیاد!

یه گشتی زدم و متوجه شدم این ISP بی پدر پس از هر بار کانکت شدن میاد DNSهایی که من توی etc/resolv.conf وارد کردم ( 8.8.4.4 و 8.8.8.8 ) رو تغییر میده و با DHCP دی ان اس های جدید وارد میکنه که تمام مشکل من به خاطر اونهاست. دلیل اینکه با pon مشکلی ندارم هم اینه که توی تنظیمات pppoeconf تعیین کردم که اتوماتیک از ISP دی ان اس نگیره.

تا جای ممکن توی نت گشتم و هر گلی بود به سر خودم مشتم اما چاره نکرد و هنوز بعد از کانکت شدن از طریق کانکشنه توی اپلت٬ DNSها به اونچه ISP میفرسته تغییر میکنه. البته در کل بعد از هر بار ری استارت DNSها عوض میشن که حتی در حالت pon هم مجبورم دوباره برم و DNSها رو تغییر بدم.

حالا اگر محبت کنید و بفرماید چطوری میشه به صورت دائمی DNSها رو تغییر داد که ما از شر DNSهای ISP راحت شیم دعای من همیشه پشت سرتونه ;)

راستی در مورد مشکل اپلت هم اگه راهی برای حل کردن اساسیش وجود داره لطفا بفرماید (منظورم اینه که ننویسه Device not managed).

با سپاس فراوان
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1389، 10:51 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1052
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
پاسخ به: تغییر دائمی DNSها؟؟!!
« پاسخ #1 : 11 مهر 1389، 07:01 ق‌ظ »
برای تغییر دائمی DNS ها در کانکشن DHCP مراحل زیر رو انجام بدین.
۱- فایل dhclient.conf رو با دسترسی ریشه با یه ادیتور مثل gedit باز کنید:
sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf
۲- خطی که حاوی domain-name-servers هست رو از حالت کامنت (با حذف #) دربیارید و dns های خودتون رو ست کنید. مثلا برای dns های گوگل می نویسیم:
prepend domain-name-servers 8.8.8.8,8.8.4.4;
همین! الان هر وقت dhcp وصل شید dns هایی که اینجا نوشتید ست میشن.
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
« پاسخ #2 : 11 مهر 1389، 10:59 ق‌ظ »
۲- خطی که حاوی domain-name-servers هست رو از حالت کامنت (با حذف #) دربیارید و dns های خودتون رو ست کنید. مثلا برای dns های گوگل می نویسیم:
سلام  :)
این تغییرات فقط در مورد network-manager-gnome اعمال میشه؟ من از کوبونتو ۱۰.۰۴ و Wicd Network Manager استفاده می‌کنم ولی ظاهرا انگار این تنظیمات بهش اعمال نشده چون یه سری از سایت‌ها مثل nvidia.com که با dnsهای ۸.۸.۸.۸و۸.۸.۴.۴ باز می‌شن رو الان باز هم نمی‌تونم باز کنم. البته این نکته رو هم بگم که من بصورت pppoeوصل می‌شم که تنظیمات روی مودم ست شده نه به صورت bridge
« آخرین ویرایش: 11 مهر 1389، 11:02 ق‌ظ توسط .:::_| Smart Boy |_:::. »
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #3 : 11 مهر 1389، 11:33 ق‌ظ »
دستوراتی که من نوشتم، هر کانکشنی که بخواد dhcp وصل شده از این dns ها استفاده می کنه. با دستور زیر می توونید dns های ست شده رو ببینید:
cat /etc/resolv.conf
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
« پاسخ #4 : 11 مهر 1389، 02:42 ب‌ظ »

سلام به آقا سعید گل ;D

شرمنده بابت دیر جواب دادنم٬ صبح تا حالا دانشگاه بودم.

و اما راجع به پاسختون؛ همونطور که گفتم نت رو تا میشد گشتم و راه حل شما جزو اولین نتایجی بود که بهش برخوردم٬ اما متاسفانه بعد از کلیک روی کانکشنه DSL توی nm-applet دوباره DNSهای توی فایل resolv.conf به اون چیزی که سرور میفرستاد تغییر میکرد و واقعا چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسید که پست اول این تاپیک رو زدم.

اما از قلم خوب شما یک بار دیگه این راه رو رفتم و مشکل ۷۵ درصد! حل شد٬ ۲۵ درصد اضافی DNS سومی هست که هنوز از ISP میاد و مشکلاتی رو مثل همین ارسال نکردن پاسخ توی انجمن به وجود میاره. اگر بگین که چطور میشه از شر اون DNS سوم هم راحت شد دیگه مشکلم کامل حل میشه.

راستی این مشکل رایج که nm-applet قاطی میکنه و ناپدید میشه و بعد از کلی کلیک که پیداش میکنی٬ نوشته Device not managed و اینکه بعد از استفده از دستور pon و کانکت شدن٬ اپلت همونطور دیسکانکتد میمونه دلیلش چیه؟ این یک باگه٬ خیلیا رو دیدم این مشکل رو دارن٬ چرا فکری به حالش نمیکنن؟!

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #5 : 11 مهر 1389، 03:22 ب‌ظ »
تووی همون فایل از خطوط بعدیش که مربوط به request هست کد domain-name-servers رو حذف کنید.
مانند:
request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers,
domain-name, domain-search, host-name,
netbios-name-servers, netbios-scope, interface-mtu,
rfc3442-classless-static-routes, ntp-servers;

در مورد nm-applet خیلی اطلاع ندارم. نسخه اوبونتو شما چنده؟

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
« پاسخ #6 : 11 مهر 1389، 04:21 ب‌ظ »
تووی همون فایل از خطوط بعدیش که مربوط به request هست کد domain-name-servers رو حذف کنید.
مانند:
request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers,
domain-name, domain-search, host-name,
netbios-name-servers, netbios-scope, interface-mtu,
rfc3442-classless-static-routes, ntp-servers;

در مورد nm-applet خیلی اطلاع ندارم. نسخه اوبونتو شما چنده؟

سعید جان تغییری نکرد٬ هنوز DNS سوم خودشو جل میکنه! تازه جدیدا بدتر هم شده؛ موقع اجرای دستور pon میگه فایل dsl-provider وجود نداره و باید دوباره از اول pppoeconf کنم!

مشکل nm-applet که در واقع منشا بقیه مشکلات هست رو هم توی ubuntu 10.04 دارم و هم مینت ۹ ::)

علی رغم اینکه از قرار دادن مودم در حالت pppoe به جای بریح بدم میاد ولی یه تستی میکنم شاید مشکل نتوورک اپلت حل شد.

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
خب٬ بالاخره بعد از کلی کلنجار موفق شدم این مشکل زشت! رو دور بزنم٬ دقت کنید که دورش زدم حلش نکردم! اما مهم نتیجست که تقریبا یکسانه. در واقع من الان هم DNSهام اون چیزایی که میخوام شدن و هم آیکان nm-applet کانکتد هستش و میتونم راحت به VPN کانکت شم ;D

و اما قصه ما؛ همونطور که توی پست قبل گفتم رفتم ابتدا مودم رو محض احتیاط! ریست کردم و بعد گذاشتمش روی حالت pppoe. وقتی داشتم تنظیمش میکردم٬ یکی از اخرین تنظیماتش این بود که DHCP فعال باشه یا نه که صد البته من گفتم نه! DNSها رو هم توی روتر مودم از حالت Dynamic در اوردم و همون 8.8.8.8 و 8.8.4.4 گذاشتم (البته قبلا هم همینطور بود و داینامیک نبود). اگر توی اوبونتو یا مینت کانکشن برای اتصال و وارد شدن به روتر مودم دارید که هیچ٬ اگه ندارید یه کانکشن Wired به اسم روتر بسازید و IP و Netmask و Gateway رو توی IPv4 وارد کنید تا هم بتونید وارد روتر مودمتون بشید و هم از طریق اون کانکت و دیسکانکت بشید (به نت منظورمه).

بعد از اینکه کارای بالا رو انجام دادم یه ریست کردم و بعد از بالا اومدن کانکشنه روتر خودبخود کانکت شد و بعدشم به نت وصل شدم و nm-applet هم کانکتد شد ایکانش. توی فایل resolv.conf هم جالبه که بدونید DNS سوم به جای اینکه DNS منحوسی باشه که ISP میفرسته٬ 192.168.1.1 هستش٬ یعنی IP روتر مودمم٬ یعنی همون 8.8.8.8 و 8.8.4.4 رو برگشت میده ;D

همونطور هم که گفتم هر وقت خواستم میتونم با دیسی کردن کانکشنه روتر کلا از نت دیسکانکت بشم و با کانکت کردن اون متصل بشم.

راستی نحوه برگردوندنه nm-applet رو اینجا توضیح دادم:
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,15695.msg120904.html#msg120904
قصه ما به سر رسید کلاغه به خونش نرسید ;)
« آخرین ویرایش: 12 مهر 1389، 03:33 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • Long Live KDE
دوستان مثل اینکه مشکل خیلی راحت تر از این حرفا برطرف میشده و من فقط لقمه رو دور سر خودم چرخوندم!

خواستم دوباره DNSهام رو تغییر بدم و این بار 8.8.8.8 و 8.8.4.4 بود که هر کاری میکردم تغییر نمیکردن! دیگه واقعا ذله شده بودم و هیچ راهی به ذهنم نمیرسید تا اینکه گفتم بذار اصلا برم این فایل resolv.conf رو پاک کنم و از اول بسازمش که دیدم یه فایل تو پوشه etc هستش به اسم resolv.conf.save که وقتی بازش کردم دیدم بله! همه خرابکاریا زیر سر اینه! دو تا DNS بالایی توی اون بودن و هر بار این باعث میشد که DNSهایی که توی فایل resolv.conf میذارم عوض شن! منم با تمام قدرت انتخابش کردم و شیفت دلیت زدم! و بالاخره یه نفس راحتی کشیدم. الان دیگه برای تغییر DNS کافیه فقط resolv.conf رو ویرایش کنم.

راستی DNSهای گوگل پابلیک خیلی سرعتشون داغونه و اگه گذاشتین حتما عوضشون کنید٬ سه تا از بهترین DNSهایی که میتونید بذارین اینان:
91.186.192.3, 188.34.0.4, 208.67.220.220
با برنامه namebench به دستشون اوردم٬ اولی ۴۰۰ درصد سریعتر از DNS گوگل بود!
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1389، 10:52 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
خواستم دوباره DNSهام رو تغییر بدم و این بار 8.8.8.8 و 8.8.4.4 بود که هر کاری میکردم تغییر نمیکردن! دیگه واقعا ذله شده بودم و هیچ راهی به ذهنم نمیرسید تا اینکه گفتم بذار اصلا برم این فایل resolv.conf رو پاک کنم و از اول بسازمش که دیدم یه فایل تو پوشه etc هستش به اسم resolv.conf.save که وقتی بازش کردم دیدم بله! همه خرابکاریا زیر سر اینه! دو تا DNS بالایی توی اون بودن و هر بار این باعث میشد که DNSهایی که توی فایل resolv.conf میذارم عوض شن!
قابل توجه دوستانی که این چندوقت تو فروم دیدم میخواستن dns‌ ست کنند ولی دی ان اسها بر میگشت!