انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل تایپ کاراکتر های فارسی در ویرایشگر ویم! [حل شد.]  (دفعات بازدید: 2417 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Centaur

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 35
  • wassup? :D
پاسخ : مشکل تایپ کاراکتر های فارسی در ویرایشگر VIm
« پاسخ #15 : 04 امرداد 1397، 09:35 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز

والا من امکان تست کردن BiCon ندارم (به دلایلی که بالا توضیح دادم) ولی چون شما یه سری توضیحات در مورد BiCon خواسته بودین من سعی می کنم در موردش توضیح بدم :
‌BiCon ابزای هستش که توسط آقای اسفهبد توسعه داده شده. این ابزار از کتابخونه ی FriBiDi که اون هم توسظ ایشون توسعه داده شده بود برای فارسی سازی استفاده می کنه.

طبق داکیومنت های صفحه ی گیت هاب این پکیج این ابزار امکان فارسی سازی ترمینال هایی مثل gnome-terminal فراهم می کنه.

برای نصب اون اگه سیستمتون 64 بیته :
https://launchpad.net/~behnam/+archive/ubuntu/ppa/+build/574787/+files/bicon_0.2.0-1ubuntu0~ppa4_amd64.deb

و اگه 32 بیت باشه :
https://launchpad.net/%7Ebehnam/+archive/ppa/+build/574785/+files/bicon_0.2.0-1ubuntu0%7Eppa4_i386.deb

رو دانلود کنین.

بعدش اول پیش نیازهای این پکیج ها رو نصب کنین :
sudo apt install libfribidi0 libfribidi-dev
و با این دستور پکیج دانلود شده رو نصب کنین :
sudo dpkg -i bicon_0.2.0-1ubuntu0~ppa4_amd64.deb
البته اگه 32 بیت باشه با این دستور :
sudo dpkg -i bicon_0.2.0-1ubuntu0~ppa4_i386.deb
و در نهایت توی تریمنالی که می خواین ، BiCon رو با این دستور اجرا کنین :
bicon
حالا می بینین که می تونین فارسی رو راحت توی خود ترمینال تایپ کنین منتهی چون ابزار BiCon توی بش ران شده ظاهراً اون طور که دوستان گفتن توی Vim جواب نمی ده چون Vim یه ابزار مستقل هستش و برای اینکه فارسی رو پشتیبانی کنه باید خود ترمینال به صورت built-in فارسی رو ساپورت کنه.

برای همین از ترمینالی استفاده کنین که خودش فارسی ساپورت باشه مثلاً همون mlterm رو یه تستی بکنین.

فقط یادتون نره که set termbidi رو توی vimrc تون ست کنین.

امروز BiCon رو نصب و تست کردم. بله! همونطور که شما و دوستان اشاره کردید، این ابزار در ترمینال امکانی که انتظار میره رو فراهم میکنه ولی در ویم خیر و همونطور که گفتید باید شبیه ساز موردنظر از قبل این امکان رو فراهم کرده باشه.

در حال حاظر در حال خوندن `h farsi:` هستم تا شاید راهی پیدا کنم و در اخر اگر هیچ روشی باقی نماند باید در کنار ویم هر زمان که نیازمند به تایپ فارسی یا مشاهده متون فارسی در برنامه شدم یک ویرایشگر متن گرافیکی دیگر همانند GEdit در کنار ویم داشته باشم.

تشکر از دوستان و مخصوصا ارسال های موثر شما دوست عزیز.
موفق باشید.
.Spirits of the earth guide me

-Barathrum-