انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل تایپ کاراکتر های فارسی در ویرایشگر ویم! [حل شد.]  (دفعات بازدید: 2420 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Centaur

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 35
  • wassup? :D
سلام.
احتمالا خیلی‌ها با این مشکل اشنا هستند.
در واقع در ویرایشگر متن Vim امکان تایپ درست کاراکتر‌های فارسی نیست! (یک screenshot همراه این ارسال پیوست کردم که به همین مورد مربوط میشه.)
در ویرایشگر های دیگر مثل:
GEdit, Emacs, Atom, VS Code امتحان کردم و به درستی میشه کاراکتر‌های فارسی را تایپ کرد.
ولی در Vim این مشکل وجود داره.

پ ن. با جست‌ و جو ای که انجام دادم متوجه شدم این موضوع مربوط به RTL (Right-To-Left) languages rendering میشه و راه حل موجود هم استفاده از Bidi و FreeBidi هست. همچنین یک سری مستندات در Vim به صورت پیش فرض موجود هست (h farsi:) که اقا مرتضی قصاب شیران تهیه اش کردند که به طول کامل راه حل های این موضوع رو پوشش میده، ولی مشکلی که در حال حاظر دارم بیشتر زمان محدود هست که باید سریعا این مشکل حل بشه و از طرفی خوندن این مستندات کامل وقت زیادی رو میگیره. همینطور کمی در اینترنت به دنبال حل این مشکل گشتم که چیز زیادی دستگیرم نشد.
پس گفتم این مشکل رو در فروم اوبونتو ایران مطرح کنم تا شاید دوستان نظرات و راه های مفیدی ارائه بدند.

تشکر.
« آخرین ویرایش: 04 امرداد 1397، 09:36 ب‌ظ توسط Centaur »
.Spirits of the earth guide me

-Barathrum-

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : مشکل تایپ کاراکتر های فارسی در ویرایشگر VIm
« پاسخ #1 : 04 امرداد 1397، 02:07 ق‌ظ »
سلام
در واقع این مشکل ، ناشی از Vim یا nano نیستش. بلکه به خاطر terminal emulator ای هستش که شما استفاده می کنین.
gnome-terminal در حالت عادی تایپ فارسی رو پشتیبانی نمی کنه مگه اینکه شما BiCon رو روش راه اندازی کنین.

ولی یکی از راحت ترین و بهترین راه ها که نیازی به نصب هیچ پکیجی خارج مخازن هم نداره استفاده از یه terminal emulator هستش که از زبان های RTL پشتیبانی بکنه یکی از بهترین این terminal emulator ها ، konsole هستش :
sudo apt install konsole
و حالا اگه Vim یا nano رو روش اجرا کنین می بینین که دیگه مشکلی با فارسی ندارن.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #2 : 04 امرداد 1397، 02:23 ق‌ظ »
درود بر شما
من konsole رو داشتم و با توجه به اینکه خود ترمینال از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می‌کرد اما vim همچنان با زبان فارسی مشکل داشت. حالا nano رو نمی‌دونم.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #3 : 04 امرداد 1397، 02:31 ق‌ظ »
سلام دوست من

والا من تستش کردم همین الان اوکی بودش

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #4 : 04 امرداد 1397، 02:33 ق‌ظ »
سلام دوست من

این vi هست، با خود vim تفاوت داره، من در حال حاضر ترمینال konsole رو روی سیستمم ندارم که دوباره تست کنم اما دقیقا یادمه که مشکل داشت. اگه امکانش هست با خود vim هم تست کنین و نتیجه رو اطلاع بدین.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #5 : 04 امرداد 1397، 03:08 ق‌ظ »
بله چون رو سیستم Vim نداشتم مجبور شدم Vi رو تست کنم. ولی در کل Vim تفاوت اساسی که باعث بشه که RTL رو ساپورت نکنه نسبت به Vi نداره و این قضیه صرفاً به یه اپشن بستگی داره که در ادامه سعی می کنم توضیح بدم تا قضیه کامل شفاف بشه و مشکل این دوستمون هم رفع بشه :

دستور Vim در حالت عادی ، vim.basic رو ران می کنه که تنظمیات پیش فرض اون به صورتی هستش که termbidi توی ترمینال mlterm به صورت پیش فرض فعاله و توی بقیه تریمنال ها به صورت پیش فرض غیر فعال.

در نتیجه شما سه تا راه دارین :

1. از تریمنال mlterm استفاده کنین (این مورد رو خودم تست نکردم و صرفاً از روی help خود Vim می گم):
sudo apt install mlterm
2.از vim.tiny استفاده کنین (که این در واقع نسخه ی trimmed-down هستش و بعضی از امکاناتش نسبت به Vim کم شده و بعضی امکانات دیگه بهش اضافه شده ولی در کل از زبان های RTL به خوبی ساپورت می کنه):
vim.tiny
3.تنظمیات پیش فرض Vim رو تغییر بدین (طبیعتاً بهترین راه):
برای این کار کافیه خط زیر رو به vimrc اضافه کنین :
set termbidi
اینم عکس تست های مربوطه :

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #6 : 04 امرداد 1397، 05:10 ق‌ظ »
set termbidi
بسیار عالی.
من konsole نصب کردم و با همین راه موفق شدم توی vim فارسی بنویسم. اما میزکار من گنوم هست و منطقا ترمینال گنوم سازگارتره باهاش.
من bicon هم نصب کردم و اجراش کردم و توی ترمینال به خوبی کار می‌کنه اما توی vim نه حتی با این‌که این خطی که گفتین رو توی vimrc گذاشتم.
راهی نداره بشه با همون گنوم ترمینال و bicon (یا یه چیز مشابهش) توی vim فارسی تایپ کرد؟
فریدون فرخزاد

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #7 : 04 امرداد 1397، 08:52 ق‌ظ »
ترمینال konsole برای کاربرانی که میزکارشون برپایه qt نیست راه حل مناسبی نیست چون مجبورند وابستگی های زیادی از KDE و qt نصب کنند. یک ترمینال مخصوص پشتیبانی از زبان های غیر-لاتین وجود داره به نام mlterm که من هم از همین استفاده میکنم، روی سیستم Vi یا vim نداشتم که تست کنم ولی با nano تست کردم:

* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #8 : 04 امرداد 1397، 11:05 ق‌ظ »
بسیار عالی.
من konsole نصب کردم و با همین راه موفق شدم توی vim فارسی بنویسم. اما میزکار من گنوم هست و منطقا ترمینال گنوم سازگارتره باهاش.
من bicon هم نصب کردم و اجراش کردم و توی ترمینال به خوبی کار می‌کنه اما توی vim نه حتی با این‌که این خطی که گفتین رو توی vimrc گذاشتم.
راهی نداره بشه با همون گنوم ترمینال و bicon (یا یه چیز مشابهش) توی vim فارسی تایپ کرد؟
والا bicon رو سیستم من درست جواب نمی ده (باعث مصرف بالای CPU می شه و سیستم هنگ می کنه) واس همون نمی تونم تستش کنم ولی همون طور که گفتین ممکنه جواب نده یا درست کار نکنه چون به هر حال وقتی BiCon رو اجرا می کنین ، اون تو بستر شل داره اجرا می شه و در واقع امکان زبان فارسی رو برای شل فراهم می کنه نه کل ترمینال ولی Vim خودش ابزار مستقل از بش هستش که توی ترمینال اجرا می شه واس همون به احتمال زیاد BiCon روی اون تاثیری نداره.

اگه با konsole مشکل دارین یا هم خوانی خوبی با میزکارتون نداره می تونین از ٰmlterm که دوستمون گفتن استفاده کنین که هم خوانی خوبی با میزکار گنوم داره و Vim هم پشتیبانی رسمی ازش داره.

آفلاین Centaur

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 04 امرداد 1397، 12:42 ب‌ظ »
سلام
در واقع این مشکل ، ناشی از Vim یا nano نیستش. بلکه به خاطر terminal emulator ای هستش که شما استفاده می کنین.
gnome-terminal در حالت عادی تایپ فارسی رو پشتیبانی نمی کنه مگه اینکه شما BiCon رو روش راه اندازی کنین.

ولی یکی از راحت ترین و بهترین راه ها که نیازی به نصب هیچ پکیجی خارج مخازن هم نداره استفاده از یه terminal emulator هستش که از زبان های RTL پشتیبانی بکنه یکی از بهترین این terminal emulator ها ، konsole هستش :
sudo apt install konsole
سلام. خیلی ممنون از پاسخ شما.
بله، دقیقا!‌ در واقع این مشکل تا اونجا که فهمیدم هم به برنامه شبیه ساز ترمینال مربوط میشه که همونطور که گفتید باید زبان های Right-To-Left مثل فارسی رو پشتیبانی کنه.
میشه کمی بیشتر در مورد راه اندازی BiCon توضیح بدید؟
(چون من در حال حاظر از Terminator برای برنامه شبیه ساز ترمینال استفاده میکنم که مثل gnome-terminal این قابلیت RTL رو نداره و چه بهتر که بتونم همین قابلیت رو روی Terminator پیاده سازی کنم تا اینکه از شبیه ساز های دیگه مثل Konsole استفاده کنم...)

درود بر شما
من konsole رو داشتم و با توجه به اینکه خود ترمینال از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می‌کرد اما vim همچنان با زبان فارسی مشکل داشت. حالا nano رو نمی‌دونم.
دقیقا!‌ تا اینجا که فهمیدم هم Vim و هم شبیه ساز ترمینالی که vim روش بالا میاد باید هر دو از RTL پشتیبانی کنند.

سلام دوست من

خب شما در حال حاظر از Konsole استفاده میکنید که برعکس gnome-terminator و خیلی از شبیه ساز های دیگه از RTL پشتیبانی میکنه. و اما در مورد Vi که در کنسول در حال تست هستین خیلی اطلاعی ندارم. مگه vi به صورت پیش فرض از RTL پشتیبانی میکنه؟

بله چون رو سیستم Vim نداشتم مجبور شدم Vi رو تست کنم. ولی در کل Vim تفاوت اساسی که باعث بشه که RTL رو ساپورت نکنه نسبت به Vi نداره و این قضیه صرفاً به یه اپشن بستگی داره که در ادامه سعی می کنم توضیح بدم تا قضیه کامل شفاف بشه و مشکل این دوستمون هم رفع بشه :

دستور Vim در حالت عادی ، vim.basic رو ران می کنه که تنظمیات پیش فرض اون به صورتی هستش که termbidi توی ترمینال mlterm به صورت پیش فرض فعاله و توی بقیه تریمنال ها به صورت پیش فرض غیر فعال.

در نتیجه شما سه تا راه دارین :

1. از تریمنال mlterm استفاده کنین (این مورد رو خودم تست نکردم و صرفاً از روی help خود Vim می گم):
sudo apt install mlterm
2.از vim.tiny استفاده کنین (که این در واقع نسخه ی trimmed-down هستش و بعضی از امکاناتش نسبت به Vim کم شده و بعضی امکانات دیگه بهش اضافه شده ولی در کل از زبان های RTL به خوبی ساپورت می کنه):
vim.tiny
set termbidi
اینم عکس تست های مربوطه :

در مورد vim.basic چیزی نمیدونم (در واقع با این که خیلی وقت هست از ویم استفاده میکنم و زیاد با vimrc و تنظیمات و پلاگین های و مستندات ور میرم ولی vim.basic ای که شما میفرمایید رو تا به حال ندیدم. (باید یک چیزی مثل MYVIMRC$ باشه که در RUNTIME$ اجرا میشه، درسته؟ چه تنظیماتی در هنگام شروع اجرا شدن بر روی ویم بارگذاری میکنه؟)

و اما راه حل هایی که ارایه دادین.
راه حل اول و دوم رو به دلایلی ترجیه میدم استفاده نکنم.
اما راه حل سوم!
تنظیم کردن `termibidi` امکان RTL رو روی ویم فراهم میکنه؟
اگر با تنظیم همین option مشکل حل بشه که میمونه مشکلی که از طرف terminator ناشی میشه!
شما میدونید چطور باید این قابلیت RTL رو در ترمیناتور هم فعال کرد؟ (چون ترجیه میدم از terminator استفاده کنم و اگر بشه قابلیت RTL رو در این شبیه ساز فعال کنم عالی میشه!) در اولین پاسخ تون هم در مورد BiCon گفتید، میشه کمی بیشتر در این مورد توضیح بدید؟

تشکر از همه دوستان برای پاسخ ها.

-Barathrum-

آفلاین Centaur

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 امرداد 1397، 01:51 ب‌ظ »
مدتی در حال جست‌و‌جو در مستندات ویم و همینطور در اینترنت بودم که به چند تا option برخوردم:
'arabic', 'termbidi', 'rightleft'
اپشن 'arabic' کاراکتر های عربی رو در ویم فعال میکنه که ۴ تا حرف کم داره و بدرد زبان فارسی نمیخوره...
اپشن 'rightleft' امکان راست چینی در ویم رو فراهم میکنه ولی مشکل این هست که زمانی که این اپشن فعال هست ویم به کلی راست چین میشه و دیگه درست نمیشه انگلیسی تایپ کرد.
اپشن 'termbidi' که شما دوستان هم فرمودین به نظر بهترین راه حل برای این مشکل هست.

(البته میشه از map و تلفیقی از این اپشن ها استفاده کرد تا نتیجه بهتری حاصل بشه. مثلا میشه یه کلید میانبر برای اپشن های 'termbidi' و 'rightleft' در نظر گرفت هر وقت این کلید ها فشار داده شدند این دو اپشن فعال شوند (یک جور حالت toggle پیدا میکنه...)

خب تا اینجا مشکل RTL ویم حل شد. ولی مشکلات RTL در شبیه ساز های ترمینال مثل terminator هنوز باقی هست.
ممنون میشم اگر دوستان نظر یا راه حلی در این مورد دارند با من هم در میان بذارند.

پ ن. به نظر میاد بهترین راه فعلا خوندن مستندات مربوط به ‍‍‍‍`h farsi:` در vim باشه...

-Barathrum-

آفلاین Centaur

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 04 امرداد 1397، 02:05 ب‌ظ »
اوه!‌ متاسفم، الان این ارسال های جدید رو دیدم...

set termbidi
بسیار عالی.

دقیقا! من هم به دنیال راه کاری برای پیاده سازی امکان RTL در terminator هستم.

ترمینال konsole برای کاربرانی که میزکارشون برپایه qt نیست راه حل مناسبی نیست چون مجبورند وابستگی های زیادی از KDE و qt نصب کنند. یک ترمینال مخصوص پشتیبانی از زبان های غیر-لاتین وجود داره به نام mlterm که من هم از همین استفاده میکنم، روی سیستم Vi یا vim نداشتم که تست کنم ولی با nano تست کردم:

بسیار عالی.
والا bicon رو سیستم من درست جواب نمی ده (باعث مصرف بالای CPU می شه و سیستم هنگ می کنه) واس همون نمی تونم تستش کنم ولی همون طور که گفتین ممکنه جواب نده یا درست کار نکنه چون به هر حال وقتی BiCon رو اجرا می کنین ، اون تو بستر شل داره اجرا می شه و در واقع امکان زبان فارسی رو برای شل فراهم می کنه نه کل ترمینال ولی Vim خودش ابزار مستقل از بش هستش که توی ترمینال اجرا می شه واس همون به احتمال زیاد BiCon روی اون تاثیری نداره.

اگه با konsole مشکل دارین یا هم خوانی خوبی با میزکارتون نداره می تونین از ٰmlterm که دوستمون گفتن استفاده کنین که هم خوانی خوبی با میزکار گنوم داره و Vim هم پشتیبانی رسمی ازش داره.

تشکر از توضیحات و پیشنهادتون.

دلیلی که بیشتر دوست دارم امکان RTL رو روی terminator فعال کنم این هست که شبیه ساز terminator الان ترمینال پیش فرض من هست و کانفیک ها و ویژگی هایی که داره با نیاز های من در یک راستا هست. به همین دلیل ترجیح میدم این امکان رو در ترمیناتور فعال کنم و اگر به هیچ وجه نشد به شبیه ساز دیگری کوچ کنم.

تشکر از ارسال و همراهی دوستان.

-Barathrum-

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #12 : 04 امرداد 1397، 03:54 ب‌ظ »
شبیه ساز terminator و کلا برنامه ها و خود میزکار انلایتنمنت طرفدار و کاربر زیادی در اینجا و خارج از اینجا نداره، بهتره از برنامه هایی استفاده کنید که جامعه کاربر و توسعه دهنده بیشتری دارند.

از ویرایشگر VIM هم بیشتر برای کدنویسی استفاده میشه، برای نوشتن متن ساده یا حتی کدنویسی ویرایشگر های گرافیکی وجود دارند که هم به خوبی از الفباهای گوناگون پشتیبانی میکنند و هم کار کردن با اونها ساده تر از VIM است.

این VIM همچین چیز تحفه و بی همتایی نیستا!
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Centaur

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 04 امرداد 1397، 04:43 ب‌ظ »
شبیه ساز terminator و کلا برنامه ها و خود میزکار انلایتنمنت طرفدار و کاربر زیادی در اینجا و خارج از اینجا نداره، بهتره از برنامه هایی استفاده کنید که جامعه کاربر و توسعه دهنده بیشتری دارند.

از ویرایشگر VIM هم بیشتر برای کدنویسی استفاده میشه، برای نوشتن متن ساده یا حتی کدنویسی ویرایشگر های گرافیکی وجود دارند که هم به خوبی از الفباهای گوناگون پشتیبانی میکنند و هم کار کردن با اونها ساده تر از VIM است.

این VIM همچین چیز تحفه و بی همتایی نیستا!

نظر شما هم قابل احترام هست. من هم ویم را برای امور برنامه نویسی و از این دست کار ها دارم اماده میکنم و خب فارسی در این موارد خیلی کارایی ندارد. این راه حل که استفاده از ویم به همراه ویرایشگر های دیگر (که RTL را به طور پیش‌ فرض پشتیبانی میکنند) برای متون فارسی هم میتواند راه حل اخر باشد.

تشکر از ارسال شما.

-Barathrum-

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #14 : 04 امرداد 1397، 05:14 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز

والا من امکان تست کردن BiCon ندارم (به دلایلی که بالا توضیح دادم) ولی چون شما یه سری توضیحات در مورد BiCon خواسته بودین من سعی می کنم در موردش توضیح بدم :
‌BiCon ابزای هستش که توسط آقای اسفهبد توسعه داده شده. این ابزار از کتابخونه ی FriBiDi که اون هم توسظ ایشون توسعه داده شده بود برای فارسی سازی استفاده می کنه.

طبق داکیومنت های صفحه ی گیت هاب این پکیج این ابزار امکان فارسی سازی ترمینال هایی مثل gnome-terminal فراهم می کنه.

برای نصب اون اگه سیستمتون 64 بیته :
https://launchpad.net/~behnam/+archive/ubuntu/ppa/+build/574787/+files/bicon_0.2.0-1ubuntu0~ppa4_amd64.deb

و اگه 32 بیت باشه :
https://launchpad.net/%7Ebehnam/+archive/ppa/+build/574785/+files/bicon_0.2.0-1ubuntu0%7Eppa4_i386.deb

رو دانلود کنین.

بعدش اول پیش نیازهای این پکیج ها رو نصب کنین :
sudo apt install libfribidi0 libfribidi-dev
و با این دستور پکیج دانلود شده رو نصب کنین :
sudo dpkg -i bicon_0.2.0-1ubuntu0~ppa4_amd64.deb
البته اگه 32 بیت باشه با این دستور :
sudo dpkg -i bicon_0.2.0-1ubuntu0~ppa4_i386.deb
و در نهایت توی تریمنالی که می خواین ، BiCon رو با این دستور اجرا کنین :
bicon
حالا می بینین که می تونین فارسی رو راحت توی خود ترمینال تایپ کنین منتهی چون ابزار BiCon توی بش ران شده ظاهراً اون طور که دوستان گفتن توی Vim جواب نمی ده چون Vim یه ابزار مستقل هستش و برای اینکه فارسی رو پشتیبانی کنه باید خود ترمینال به صورت built-in فارسی رو ساپورت کنه.

برای همین از ترمینالی استفاده کنین که خودش فارسی ساپورت باشه مثلاً همون mlterm رو یه تستی بکنین.

فقط یادتون نره که set termbidi رو توی vimrc تون ست کنین.