انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: رجیستری لینوکس!  (دفعات بازدید: 6002 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
رجیستری لینوکس!
« : 25 امرداد 1389، 04:48 ب‌ظ »
سلام به روزه دارن و روزه خوران طلا اعم از مسیحی و غیر مسیحیش
یه سُوال مهمات پیش اومده:
نه ما ویندوز که می ترکوندیم هفته ائی یه بار عوض می کردیم که رجیستریش خسته نشه! حالا این حضرت لینوکس و چندبار یه بار بتعویضیم که خسته نشه؟
منم شنیدم که نمی خواد و این حرف ها ولی مثلا شما یه برنامه بنصب و بعد پاک کن! می بینی یه چپر فایل و دایرکتوری هنوز توی سیستم هستن که با نصب این برنامکو نصب شدن!
یه چیز دیگه:
این که می گن این حاجی نیاز به بوت مجدد نداره یعنی دقیقا چی و چرا از مزیت ها حساب میشه؟
بتجربتید تا من هم بدعایم شما را دراین ایام صوم و نوم و خوراک
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
پاسخ به: رجیستری لینوکس!
« پاسخ #1 : 25 امرداد 1389، 05:11 ب‌ظ »
من کلا با قلمت حال نمیکنم!!
ولی جواب:
لینوکس نه نصب میخواد نه بوت مجدد!
خودم یه VPS دیدم که آپ تایمش ۸۶۰ روز بود!!! آپ تایم که ایشالله میدونی چیه؟

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #2 : 25 امرداد 1389، 05:41 ب‌ظ »

الف) در مورد رجیستری
تنظیمات نرم افزار ها در لینوکس و سیستم های خانواده یونیکس به صورت فایل های متنی هست. به دلیل اینکه

‍۱- شما احتیاجی به محیط گرافیکی ندارید و می تونید بدون نصب و راه اندازی محیط و ابزار های گرافیکی و فقط با یک ویرایشگر متنی اون ها رو تنظیم کنید
۲- شما می تونید با اعمال دسترسی بر اونها قسمتی از تنظیمات رو در اختیار افراد مورد نظر بگذارید و.....
۳- بک آپ گیری - تنظیم مجدد و رفع مشکل بسیار راحت تر میشه و شما می تونید حتی با یک دیسک لایو سیستمی که مشکل داره و نمی تونه بوت بشه رو به حالت قبل برگردونید
۴- برای هر فایل تنظیم هم شما می تونید از یک منوال کامل استفاده کنید و این یعنی می تونید از همه تنظیمات سر در بیارید

پس این مزیت های این روش  به رجیستری هست

ب) در مورد نصب مجدد
به دلایل قسمت قبلی اگر سیستم شما مشکلی براش پیش اومد و تنظیمی بهم خورد یا سیستم بوت نمی شدو ..... با یک دیسک زنده + دسترسی به man + دانش کافی برای رفع اون مشکل ، می تونید اون مشکل رو حل کنید
حالا ممکنه رفع مشکل اونقدر زمانگیر باشه یا سخت باشه ( شما آگاهی مناسب یا روش مناسبش رو ندونید) که نصب مجدد براتون راحت تر باشه

برای مثال اشتباهی بزنید و قسمت های زیادی از پارتیشن روت رو پاک کنید که عملکرد سیستم مختل بشه
به سختی میشه جبران کرد و مکنه خیلی ها ترجیح بدن دوباره نصب کنن
ولی همیشه این امکان هست که بتونید خودتون درستش کنید
این تصمیم با خودتون هست :)

ج) پاک کردن نرم افزار ها
توزیع های گوناگون از پکیج منیجر های مختلفی استفاده می کنن
اکثراٍ هم نرم افزار ها به شکل پکیج منتشر میشن و همراه توزیع و منابعشون منتشر میشن ( یا به شکل های دیگه)

هر نرم افزار هم تنظیمات خودش رو داره

خب حالا چون ما پکیج هامون رو با پکیج منیجر و ابزار های دیگه نصب می کنیم  در هنگام نصب این تنظیمات به شاخه های خودشون ( و بعضی ها هم در اولین اجرا و حتی اجراهای بعدی ) منتقل میشن و نرم افزار می تونه ازشون استفاده کنه

تنظیمات عمومی سیستم در etc  تنظیمات مربوط به نرم افزار های کاربران در شاخه های usr و تنظیمات و اطلاعات خصوصی و مربوط به هر کاربر در home اون کاربر ذخیره میشه

پس اگر بخواید تنظیمات یک نرم افزار به طور کامل حذف بشه باید این اطلاعات پاک بشن

پکیج منیجر اوبنتو apt-get با دستور delete اطلاعات  مربوط به تنظیمات و کاربران رو پاک نمی کنه و فقط نرم افزار باینری رو پاک می کنه ( که کار بسیار درستی هم هست )  و همینطور در نصب های بعدی ویا به روز رسانی در مواردی تغییرات اعمال شده توسط کاربر و تنظیمات پیشفرض رو دوباره می پرسه ( کانفیگور)

حالا ممکنه بنا به هر دلیل شما بخواید این تنظیمات هم پاک بشه
کافیه از purge استفاده کنید که همون delete هست + پاک کردن تنظیمات عمومی و کاربران ( به جز home که اطلاعات شخصی کاربران هم توش هست)
در نصب بعدی تنظیمات دیفالت سر جاش قرار می گیره

د) راه اندازی مجدد

در کارهای حساس شما نمی تونید سرور هاتون رو خاموش کنید چون از سرویس دهی می افتن و درخواست کاربران بدون جواب می مونه یا نیمه کاره
این مشکل رو در مسائل مالی بهتر می تونید درک کنید
مثلاً یکی خرید می کنه و در این زمان سرور ریست میشه و.....  یا اعمال بانکی و....

حتی اگر از سرور های زیادی  هم استفاده کنیم ( کلاسترینگ و لود بالانسینگ ) ما برای لحظاتی بار روی سرور های دیگم.ن میاد یا ممکنه بر اساس فشار زیاد نتونیم به همه کاربران به خوبی سرویس بدیم
از طرف دیگه با راه اندازی مجدد یک سیستم ( هر سیستم عاملی) ممکنه مشکلات جانبی پیش بیاد ( مثلا نصب یک پکیج دیگه که اصلاٍ ربطی به کار ما نداره) و نذاره سیستم به خوبی به حالت سرویس دهی بر گرده ( و به درستی بوت نشه یا کلاً بوت نشه)
برای همین منظور سعی می کنن اگر سیستمی نیاز به راه اندازی مجدد هم داشت با احتیاط و در زمان های مشخصی باشه و هر چه تعدادش هم کم باشه بسیار عمل نگهداری رو راحت تر و مطمئن تر می کنه

سیستم عاملی مثل ویندوز نیاز به راه اندازی بسیار زیادی داره و حتی تنظیمات شبکه و آپدیت های رسمی اون هم محتاج ریست هستن

ولی سیستمی مثل لینوکس اینطور نیست و فقط بعضی آپدیت های کرنل نیاز به راه اندازی مجدد داره که اونم با یه پچ میشه داینامیکش کرد و بدون ریست آپدیت های کرنل رو هم به روز کرد

اگر سئوالی بود بپرس

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین Prospect

• Full Member
  • *
  • ارسال: 101
« پاسخ #3 : 25 امرداد 1389، 05:56 ب‌ظ »

الف) در مورد رجیستری
تنظیمات نرم افزار ها در لینوکس و سیستم های خانواده یونیکس به صورت فایل های متنی هست. به دلیل اینکه

‍۱- شما احتیاجی به محیط گرافیکی ندارید و می تونید بدون نصب و راه اندازی محیط و ابزار های گرافیکی و فقط با یک ویرایشگر متنی اون ها رو تنظیم کنید
۲- شما می تونید با اعمال دسترسی بر اونها قسمتی از تنظیمات رو در اختیار افراد مورد نظر بگذارید و.....
۳- بک آپ گیری - تنظیم مجدد و رفع مشکل بسیار راحت تر میشه و شما می تونید حتی با یک دیسک لایو سیستمی که مشکل داره و نمی تونه بوت بشه رو به حالت قبل برگردونید
۴- برای هر فایل تنظیم هم شما می تونید از یک منوال کامل استفاده کنید و این یعنی می تونید از همه تنظیمات سر در بیارید

پس این مزیت های این روش  به رجیستری هست

ب) در مورد نصب مجدد
به دلایل قسمت قبلی اگر سیستم شما مشکلی براش پیش اومد و تنظیمی بهم خورد یا سیستم بوت نمی شدو ..... با یک دیسک زنده + دسترسی به man + دانش کافی برای رفع اون مشکل ، می تونید اون مشکل رو حل کنید
حالا ممکنه رفع مشکل اونقدر زمانگیر باشه یا سخت باشه ( شما آگاهی مناسب یا روش مناسبش رو ندونید) که نصب مجدد براتون راحت تر باشه

برای مثال اشتباهی بزنید و قسمت های زیادی از پارتیشن روت رو پاک کنید که عملکرد سیستم مختل بشه
به سختی میشه جبران کرد و مکنه خیلی ها ترجیح بدن دوباره نصب کنن
ولی همیشه این امکان هست که بتونید خودتون درستش کنید
این تصمیم با خودتون هست :)

ج) پاک کردن نرم افزار ها
توزیع های گوناگون از پکیج منیجر های مختلفی استفاده می کنن
اکثراٍ هم نرم افزار ها به شکل پکیج منتشر میشن و همراه توزیع و منابعشون منتشر میشن ( یا به شکل های دیگه)

هر نرم افزار هم تنظیمات خودش رو داره

خب حالا چون ما پکیج هامون رو با پکیج منیجر و ابزار های دیگه نصب می کنیم  در هنگام نصب این تنظیمات به شاخه های خودشون ( و بعضی ها هم در اولین اجرا و حتی اجراهای بعدی ) منتقل میشن و نرم افزار می تونه ازشون استفاده کنه

تنظیمات عمومی سیستم در etc  تنظیمات مربوط به نرم افزار های کاربران در شاخه های usr و تنظیمات و اطلاعات خصوصی و مربوط به هر کاربر در home اون کاربر ذخیره میشه

پس اگر بخواید تنظیمات یک نرم افزار به طور کامل حذف بشه باید این اطلاعات پاک بشن

پکیج منیجر اوبنتو apt-get با دستور delete اطلاعات  مربوط به تنظیمات و کاربران رو پاک نمی کنه و فقط نرم افزار باینری رو پاک می کنه ( که کار بسیار درستی هم هست )  و همینطور در نصب های بعدی ویا به روز رسانی در مواردی تغییرات اعمال شده توسط کاربر و تنظیمات پیشفرض رو دوباره می پرسه ( کانفیگور)

حالا ممکنه بنا به هر دلیل شما بخواید این تنظیمات هم پاک بشه
کافیه از purge استفاده کنید که همون delete هست + پاک کردن تنظیمات عمومی و کاربران ( به جز home که اطلاعات شخصی کاربران هم توش هست)
در نصب بعدی تنظیمات دیفالت سر جاش قرار می گیره

د) راه اندازی مجدد

در کارهای حساس شما نمی تونید سرور هاتون رو خاموش کنید چون از سرویس دهی می افتن و درخواست کاربران بدون جواب می مونه یا نیمه کاره
این مشکل رو در مسائل مالی بهتر می تونید درک کنید
مثلاً یکی خرید می کنه و در این زمان سرور ریست میشه و.....  یا اعمال بانکی و....

حتی اگر از سرور های زیادی  هم استفاده کنیم ( کلاسترینگ و لود بالانسینگ ) ما برای لحظاتی بار روی سرور های دیگم.ن میاد یا ممکنه بر اساس فشار زیاد نتونیم به همه کاربران به خوبی سرویس بدیم
از طرف دیگه با راه اندازی مجدد یک سیستم ( هر سیستم عاملی) ممکنه مشکلات جانبی پیش بیاد ( مثلا نصب یک پکیج دیگه که اصلاٍ ربطی به کار ما نداره) و نذاره سیستم به خوبی به حالت سرویس دهی بر گرده ( و به درستی بوت نشه یا کلاً بوت نشه)
برای همین منظور سعی می کنن اگر سیستمی نیاز به راه اندازی مجدد هم داشت با احتیاط و در زمان های مشخصی باشه و هر چه تعدادش هم کم باشه بسیار عمل نگهداری رو راحت تر و مطمئن تر می کنه

سیستم عاملی مثل ویندوز نیاز به راه اندازی بسیار زیادی داره و حتی تنظیمات شبکه و آپدیت های رسمی اون هم محتاج ریست هستن

ولی سیستمی مثل لینوکس اینطور نیست و فقط بعضی آپدیت های کرنل نیاز به راه اندازی مجدد داره که اونم با یه پچ میشه داینامیکش کرد و بدون ریست آپدیت های کرنل رو هم به روز کرد

اگر سئوالی بود بپرس

همیشه با جواب دادنت حال می کردم
الانم حال کردم
تو عاقبت راهنما و تو رفاقت نمونه ای
من می خواستم جواب این عزیزمونو بدم دیدم جواب من کجا جواب تو کجا - تحریر نوشتاریت حرف نداره

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 26 امرداد 1389، 07:06 ق‌ظ »
نگران نباش خستگی تو کارش نیست ;D

کرگدن +۱
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #5 : 26 امرداد 1389، 11:44 ق‌ظ »
طبق معمول کرگدن بجای پست زدن یه مقاله کامل و بی نقص نوشته.کلی به اطلاعاتمون اضافه شد.
کرگدن+1
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
« پاسخ #6 : 26 امرداد 1389، 12:57 ب‌ظ »
کرگدن جان بسیار عالی بود. البته GNOME یه چیزی شبیه به رجیستری ویندوز داره با نام gconf-editor
Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
« پاسخ #7 : 26 امرداد 1389، 01:05 ب‌ظ »
کرگدن جان بسیار عالی بود. البته GNOME یه چیزی شبیه به رجیستری ویندوز داره با نام gconf-editor
gconf-editor رو با رجیستری مقایسه میکنی!!!!! ](*,) ](*,) ](*,)
gconf-editor فقط یه GUI که کاربر رو از ویرایش یک سری فایل متنی بی نیاز میکنه...

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #8 : 26 امرداد 1389، 01:31 ب‌ظ »
ممنون از دوستان :)

ببینید وقتی کانفیگ ها به طور استاندارد شد و یک فایل متنی که همه برنامه نویس ها و کاربران از ساختار اون راحت سر در بیارن ، دیگه هر کسی می تونه براش با نیاز خودش gui هم تولید کنه
می تونید ببینید که توزیع هایی مثل mandriva -opensuse  و خانواده ردهت و دبیان با ابزار هایی گرافیکی کاملاً متفاوتی که تولید کردن تنوع بسیار زیادی ایجاد کردن
ولی در اصل همشون رو همون فایل متنی کار می کنن :) و برای راحتی کاربران این gui اضافه شده
دستکاپ گنوم و kde هم همینطور ابزار های خودشون رو دارن
من این ابزار ها رو نفی نمی کنم ولی اگر فقط بخوایم با یه ابزار گرافیکی این کار رو بکنیم مثل رجییستری  محدود به محیط گرافیکی و ابزار های خاصی می شیم :)
هر چند که با دونستن قضایای پشت می تونیم برای افزایش سرعت از این ابزار های گرافیکی هم استفاده کنیم :)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
« پاسخ #9 : 26 امرداد 1389، 02:01 ب‌ظ »
GNOME یه چیزی شبیه به رجیستری ویندوز داره با نام gconf-editor

??? ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
« پاسخ #10 : 26 امرداد 1389، 02:07 ب‌ظ »
ممنون از دوستان :)

ببینید وقتی کانفیگ ها به طور استاندارد شد و یک فایل متنی که همه برنامه نویس ها و کاربران از ساختار اون راحت سر در بیارن ، دیگه هر کسی می تونه براش با نیاز خودش gui هم تولید کنه
می تونید ببینید که توزیع هایی مثل mandriva -opensuse  و خانواده ردهت و دبیان با ابزار هایی گرافیکی کاملاً متفاوتی که تولید کردن تنوع بسیار زیادی ایجاد کردن
ولی در اصل همشون رو همون فایل متنی کار می کنن :) و برای راحتی کاربران این gui اضافه شده
دستکاپ گنوم و kde هم همینطور ابزار های خودشون رو دارن
من این ابزار ها رو نفی نمی کنم ولی اگر فقط بخوایم با یه ابزار گرافیکی این کار رو بکنیم مثل رجییستری  محدود به محیط گرافیکی و ابزار های خاصی می شیم :)
هر چند که با دونستن قضایای پشت می تونیم برای افزایش سرعت از این ابزار های گرافیکی هم استفاده کنیم :)
1+
مثلا YaST رو ببینید!
control Panel از این خفن‌تر ندیدم، ولی اون هم فقط فایل‌های متنی رو ویرایش می‌کنه و برنامه‌ی مورد نظر رو Restart!
هر چند من با این که openSuSE استفاده می‌کنم ترجیه می‌دم از YaST استفاده نکنم!(پس فردا می‌ری پای سیستم یه دبین‌کار می‌شینی، می‌بینی هیچی بلد نیستی!!!)