انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: «قهوه تلخ» و کپی رایت- نسخه مهران مدیری  (دفعات بازدید: 10467 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrmohsen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 291
می دونید که اگر صاحب اثر  راضی نباشه کپیش اشکال شرعی هم داره، این نظر تمامی مراجع هست.
اما درمورد قرض دادن ما و دایی اینامون به هم قرض می دادیم بعد شک کردیم که شاید مشکل داشته باشه اما با پرس و جو یکی از فامیل هامون گفت من یه زمانی برای کاری دنبال همین رفتم که کپی و قرض دادن اشکال داره و اینکه قرض دادن جزو کپی رایت حساب میشه یا نه؟ که بعدش گفت با کلی پرس و جو و اینا فهمیدم قرض دادن از نظر شرعی هم مشکلی نداره.

امام صادق (ع): دوست ندارم شما جوانان را بر غیر از دو گونه ببینم:دانشجو یا دانشمند

آفلاین B

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 354
با سلام
سوال خوبیه اما اینجا جوابی گیرت نمیاد
یه ۷ - ۸ سال زود پرسیدی
بهتره خودت بری دنبال جوابت
یا علی

++1

آفلاین مُحَمَّدْ

• Full Member
  • *
  • ارسال: 217
شاید مثال من بی ربط باشه
شما وقتی cd ویندوز رو قرض می دین کسی که از شما می گیره قصد اش نصب کردنه ( یا شکستن اش  ;D) شما با این کار باعث می شید اون فرد به هدف خودش برسه و دیگه پولی بابت cd  نده
و وقتی فیلم رو قرض می دید هدف فرد معلومه .......
بنظرتون ما اگه توان نمایش عمومی در یه محیط بزرگ داشته باشیم می تونیم یه فصل مجموعه که 2500 تومن هست رو خریداری کنیم و برای 5000 نفر  :o بنمایش بذاریم ( حالا چه عمو و دایی و .. باشه / چه دوست و .... )??
درسته که درست نیست ولی درست نیست که بگیم درسته.

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 265
سلام.
همونطور که دوستمون mosi در دو پست اشاره کرد مهران مدیری گفت ک‍پی نکنید. در مجموعه ۴ ( قسمتهای ۱۰-۱۱-۱۲ ) صراحتا تشکر و اظهار خرسندی میکنه که این سریال کپی نشده و مردم سی دی یا دی وی دی اصلی ( ارجینال ) خریدند. این بابا فقط گفته کپی نکنید.

پ ن : تو ۸ سال اخیر هرچی فیلم و سریال و موسیقی و نرم افزار جمع کردم ، همه شون رو رایگان  ;) اما واسه این اثر تا الان ۱۰۰۰۰ تومان ناقابل پول دادم که هیچوقت پشیمون نمیشم.

نکته : صدا و سیما با عدم دستیابی به حق پخش این سریال ۵۴ میلیلرد تومان از دست داده  \\:D/
http://www.ayandenews.com/news/18922/

آفلاین rezass

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • مرگ بر نژاد پرستی
توی اون اخطار FBI اولش یه چیزی هم در مورد lending نوشته بود این ربطی به قرض دادن نداره؟

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
می دونید که اگر صاحب اثر  راضی نباشه کپیش اشکال شرعی هم داره، این نظر تمامی مراجع هست.
اما درمورد قرض دادن ما و دایی اینامون به هم قرض می دادیم بعد شک کردیم که شاید مشکل داشته باشه اما با پرس و جو یکی از فامیل هامون گفت من یه زمانی برای کاری دنبال همین رفتم که کپی و قرض دادن اشکال داره و اینکه قرض دادن جزو کپی رایت حساب میشه یا نه؟ که بعدش گفت با کلی پرس و جو و اینا فهمیدم قرض دادن از نظر شرعی هم مشکلی نداره.

آقا مسجد که نرفتیم! به شرع چیکار داریم ما. قانون هست و همین بس.

از دید قانونی شما حق دارید آنچه در تملک شما است به دیگری به رایگان یا در ازای دریافت وجه قرض دهید. همچنین امکان هبه آن هم وجود دارد. با خرید هر سی دی قهوه تلخ شما مالک آن بوده و در حدود قوانین می توانید آن را به دیگری قرض داده و حتی بفروشید اما امکان کپی و تکثیر غیر قانونی آن وجود ندارد. توجه داشته باشید از آن جا که قرض دادن سی دی به هیچ وجه در حکم تکثیر نیست لذا قوانین کپی رایت در این باره قابل اجرا نخواهد بود.
تنها در صورتی قرض دادن این اثر غیر قانونی است که در زمان خرید میان فرشنده و خریدار توافقی در این رابطه برقرار باشد با این توصیف که سلب حق قرض دادن اثر به دیگران می باید دارای مدت زمانی معلوم باشد. مانند اینکه بگوییم شما پس از خرید این اثر تا ۵ سال حق قرض دادن یا فروختن یا هبه کردن آن را ندارید. زمان در نظر گرفته شده ارتباطی مستقیم با عرف رایج جامعه دارد.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین mintman

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
می دونید که اگر صاحب اثر  راضی نباشه کپیش اشکال شرعی هم داره، این نظر تمامی مراجع هست.

از دید قانونی شما حق دارید آنچه در تملک شما است به دیگری به رایگان یا در ازای دریافت وجه قرض دهید. همچنین امکان هبه آن هم وجود دارد. با خرید هر سی دی قهوه تلخ شما مالک آن بوده و در حدود قوانین می توانید آن را به دیگری قرض داده و حتی بفروشید اما امکان کپی و تکثیر غیر قانونی آن وجود ندارد. توجه داشته باشید از آن جا که قرض دادن سی دی به هیچ وجه در حکم تکثیر نیست لذا قوانین کپی رایت در این باره قابل اجرا نخواهد بود.
تنها در صورتی قرض دادن این اثر غیر قانونی است که در زمان خرید میان فرشنده و خریدار توافقی در این رابطه برقرار باشد با این توصیف که سلب حق قرض دادن اثر به دیگران می باید دارای مدت زمانی معلوم باشد. مانند اینکه بگوییم شما پس از خرید این اثر تا ۵ سال حق قرض دادن یا فروختن یا هبه کردن آن را ندارید. زمان در نظر گرفته شده ارتباطی مستقیم با عرف رایج جامعه دارد.
قانون ما همون شرع هست٬  چیزی غیر شرعی توی قانون ایران نیست  :o

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
نقل‌قول

تنها در صورتی قرض دادن این اثر غیر قانونی است که در زمان خرید میان فرشنده و خریدار توافقی در این رابطه برقرار باشد با این توصیف که سلب حق قرض دادن اثر به دیگران می باید دارای مدت زمانی معلوم باشد. مانند اینکه بگوییم شما پس از خرید این اثر تا ۵ سال حق قرض دادن یا فروختن یا هبه کردن آن را ندارید. زمان در نظر گرفته شده ارتباطی مستقیم با عرف رایج جامعه دارد
تق تق تق!
در این میان قاضی با چشمک از گوینده (حراف؟) تقدیر میکند!!!!
نقل‌قول
قانون ما همون شرع هست٬  چیزی غیر شرعی توی قانون ایران نیست
مگه میشه آخه؟
یه سوال قانون در مورد ارز و حساب های بانکی و همچنین قانون چک هم شرعی است؟
یعنی اگه همش شرعی باشه که..... :o
//
البته همه ی اینا به کنار خوب طبق قانون دنیا و رعایت اخلاق ورزشی خرید این مجموعه توصیه میشه!
جان من !
بلاخره زحمت ها کشیده شده
بعدش هم مطرح کردن این موضوع اون هم در این انجمن که همگی در حد مرگ به قوانین کپی رایت و کپی لفت پایبند هستیم جوابش یه چیز هست دیگه!!!
غیر از اینه؟
حالا چه به از سر شرع چه قانون!
اگه قرار کسی این مجموعه رو مفتی به دست بیاره خوب کسی دارش که نمیزنه و قانون هم نمیتونه جلوی همه رو بگیره - فقط تنها چیزی که باعث میشه این کار رو کسی انجام نده همون  مسئله اخلاق و انسانیت میشه!
آخه من نمیدونم این بحث چرا هی باید کش وو قوص (غوث؟غوس؟غوص؟قوث؟قوس؟) داده بشه!
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین mahdiar

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 921
من فکر می کنم لزومی نداره آقای مدیری از یکی از قانونای موجود پیروی کنه و می تونه برا خودش یه قانون درست کنه ! البته من ترجیح می دادم که از تلویزیون پخش بشه اونم به چند نکته :
۱- تلویزیون پولشو میداد اونوقت مجبور نبود اینقدر خواهش کنه کپیش نکنن
۲- همه می دیدن( یه جورایی رایگان میشد)
۳- لازم نبود هر هفته منت سوپری محله رو بکشی تا یکی برات کنار بذاره
۴- پولی رو که می خواستی برای سی دی بدی می رفتی به یکی کمک می کردی
۵- وقتت تلف تهیه سی دی نمی شد
۶- وقتی  یه قسمتشو دیدی همه تیکه هاشو فرداش میشنیدی ! ( الآن باید یه هفته صبر کنی تا همه ببینن )
۷- می تونستی برا خودت ضبط کنی و حتی بفروشیش

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
بعضی  از  دوستان میگن اشتراک گذاری  مشکلی  نداره پس چرا طبق قوانین کپی رایت سایت های rapidshare یا hotfile و.... ، خیلی از  برنامه ها و یا فایل هایی  رو که تو سایت به اشتراک گذاشته شده و با قوانین کپی  رایت مشکل داره رو در صورت مشاهده حذف می کنند!!!
و یا عده ای رو در سوئد به دلیل اشتراک گذاری و عدم رعایت کپی رایت دستگیر می کنند . و یا ترکر های تورنت رو در  برخی کشورها فیلتر می کنند . داداش من همیشه که دیسک وجود نداره ! مهم انتقال اطلاعات هست و دیسک یکی  از  ابزار های  انتقال هستش و ممکنه این ابزار  انتقال ، تورنت و یا سایت های  اشتراک گذاری  باشه !

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411

این همون فرهنگی بود که همیشه ی خدا ازش حرف میزنید؟!
شما به شرع کاری نداری. منم کاری ندارم! ولی این آقا کار داره. پس به نظرش احترام بذارید!

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
واقعا خوشحالم که میبینم پتانسیل این رو ندارید که یک بحث رو بدون توهین و انحراف از مطلب اصلی پیش ببرید
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]