انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: «قهوه تلخ» و کپی رایت- نسخه مهران مدیری  (دفعات بازدید: 10461 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین moosavy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 157
    • ایده های زندگی دیجیتال
دوستانی که اینجا هستند غالباً با فلسفه نرم افزار آزاد آشنایی دارن و می‌دونن که آزادی با رایگان بودن منافات داره. یکی از درجات آزادی اینه که فرد بتونه اون چیزی رو که خریده، توزیع کنه. حالا اگر هم قابل توزیع نیست حداقل قرض بده. مثل کتاب در کتابخانه و امثال آن.
من هفته قبل قسمتی از سریال «قهوه تلخ» رو دیدم. خیلی برام جالب بود. می‌گفت اگه از اقوام گفتن که CD فیلم رو بده ما هم ببینیم، بهشون ندین بگین بره از سر کوچه بخره.
من که خیلی با این حرف مشکل پیدا کردم؛ گفتم یک تاپیک بزنم ببینم نظر بقیه چیه؟ شما فکر می‌کنین که مهران مدیری اصلاً حق داره که چنین درخواستی رو داشته باشه؟ منظور درخواست کپی‌نکردن نیست، منظورم درخواست قرض ندادنه.

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
درخواست به اشتراک نگذاشتن درخواست معقولی نیست چون از لحاظ قوانین کپی رایت شما اجازه ی به اشتراک گذاشتن یک کتاب یا یک فیلم رو دارید
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
بله حق داره چون صاحب امتیاز  فیلم هستش مثل دیسک ردهت که 399 دلار  قیمتشه ولی  آیا شما می تونی  اینو کپی  کنی  و یا کرک ، با اینکه ردهت متن باز  هستش !!!

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
سوال خوبیه اما اینجا جوابی گیرت نمیاد
یه ۷ - ۸ سال زود پرسیدی
بهتره خودت بری دنبال جوابت
یا علی
« آخرین ویرایش: 21 مهر 1389، 02:19 ب‌ظ توسط یه انقلابی »
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
بله حق داره چون صاحب امتیاز  فیلم هستش مثل دیسک ردهت که 399 دلار  قیمتشه ولی  آیا شما می تونی  اینو کپی  کنی  و یا کرک ، با اینکه ردهت متن باز  هستش !!!

موضوع ردهت با به اشتراک گذاری فیلم دو مبحث جدا هستن پس لطفا اینا رو قاطی نکنید :)

مثله اینه که بگید من اجازه ندارم یک کتاب رو که خودم خریدم به دوستم بدم، چون نویسنده گفته ندید و برید خودتون بخرید !

موضوع به اشتراک گذاری توی این محصولات با محصولاتی همانند نرم افزار یا همون ویندوز کاملا متفاوته

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
راستی بدک نیست دوستان مقاله ی آقای استالمن در مورد تورنت و به اشتراک گذاری فایل ها رو بخونن :)

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411
این تاپیک از بیخ مشکل داره.
مهران مدیری گفت اگه یکی از فامیلا گفت یه کپی از سی دی برام بزن این کارو نکن.
بگو برو از سر گوچه بخر! به هیچ وجه حرفی از قرض دادن نزد ;D

آفلاین behi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
بنده زیاد با قوانین کپی رایت آشنا نیستم. ولی یه مقداری که به این مسئله فکر می کنم میبینم که ما با تولید یک کالا به صورت غیرقانونی میتونیم به صاحب اثر صدمه بزنیم ولی با قرض دادن یک کالایی که برای اون هزینه کردیم چنین مشکلی برای کسی بوجود نمیاد و فکر میکنم که این یکی از حقوق خریدار هر کالایی باشه که بتونه اون را به سایرین قرض بده ولی اگر ما این محصول را به صورت رایگان دریافت کرده بودیم مشروط به این که اون را به هیچ کس قرض ندهیم این ادعا میتونست درست باشه که قرض دادن این محصول مشکل داره.

عذر میخوام که زیاد طولانی شد ولی یه مثالی که در این مورد میتونم بگم اینه که " وقتی شما یک ماشین میخری میتونی اون را به هر کسی قرض بدی "

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
سلام،

من می گم این حق هر مولفی هست که بتونه ما رو منع کنه که اثرش رو به کسی قرض بدیم یا نه. این یه اثر هنری هست که برای دیدن این اثر باید 2500 تومان پول بدیم. مثلا ماشین یه اثر هنری سینمایی یا تلویزیونی نیست. خوب شما نگاه کنید که مهران مدیری با کمک یه تهیه کننده و صرف هزینه های بسیاری این اثر رو تولید کرده و الان بعد از کش و قوس هایی صدا و سیما از زیر بار خرید این مجموعه شونه خالی کرده و مهران مدیری و تهیه کننده ها موندن با یه مجموعه که توی بازار آشفته ی هنری باید سود دهی داشته باشه. خودتون قضاوت کنید. از دید بعضی از دوستان که میگن قرض دادن مشکلی نیست مثلا من اگه بخرمش باید به 5-6 تا خانواده بدمش. خوب هرخانواده میانگین 5 نفر باشه چند نفر میشه؟

تازه همش که مسئله کپی نیست، مسئله دیدن اثره، اصلا شما این اثر  رو کپی کنید و قبل از دیدن اون کپی پولش رو به مهران مدیری بدید، باز کار شما قانونیه. و یا من این اثر رو خریدم و بعد به دوستم با همون قیمت می فروشمش و پولش رو به مهران مدیری میدم باز هم قانونیه. چرا؟ چون ما پول دیدن اثر رو میدیم نه پول یک یا 3 تا سی دی در هفته. نمی دونم منظورم رو خوب رسوندم یا نه.

دیدن یک اثر هنری مثل قهوه تلخ از سوی صاحب اون قیمت گذاری شده وهر کسی که می خواد اون رو ببینه باید پول اون رو پرداخت کنه،

شما برو سینما و بلیط بگیر برو فیلم رو ببین، آیا روز بعد هم بدون بلیط اجازه میدن باز همون فیلم رو ببینید؟

قهوه ی تلخ هم همینطوره اما با این تفاوت که هر فردی این مجموعه رو برای خانواده ی خودش بخره می تونه هرچند بار ببینه و هر کس دیگه ای هم این مجموعه رو می خواد باید بره و بخرش.
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
دوست محترم xpress
هرچند خیلی از اعضای تیم راهبران موافق ادامه ی فعالیت این تاپیک نبودن
اما من ازشون خواهش کردم که این تاپیک بمونه تا خیلی از ابهامات برطرف بشه

موضوع سینما رفتن یه مبحث کاملا جداست پس خواهشا با این موضوع قاطیش نکنید
موضوعه کش و قوس های سیاسی و فرهنگی و ... آقای مدیری با هر کسی هم ربطی به قوانین کپی رایت نداره پس باز هم بهتره با این موضوع قاطی نشه

در مورد کلیت قوانین کپی رایت، هیچ گاه شما نمیتونی توی این موضوع حق به اشتراک گذاری اثر رو از کسی بگیری
این موضوع دقیقا مثله اینه که شما ویندوز رو میخرید، درسته که اجازه ندارید سی دی اون رو به کسی بدید، اما نمیتونید بگید کسی نباید جز شما سر اون سیستم بشینه و کسی جز شما حق استفاده از اون سیستم رو نداره !

سوددهی در بازار هنری یک موضوع کاملا درست بوده و هست، بخاطره همینه که کپی کردن یک اثر که کپی رایت داره یک امر غیر اخلاقیه
اما به اشتراک گذاری این سی دی و یا محصولات اینچنینی هیچ مشکلی از لحاظ قانونی نداره

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
اینجور که دوستان میگن پس باید هرکدام از اعضای خانواده بابت سریال پول بدن!
مثلا فرزند خانواده یکی بخره و فقط خودش نگاه کنه!
بقیه هم خودشون بخرن نگاه کنن دیگه آره؟
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین RCLord

• Sr. Member
  • *
    • پشت یک لحظه سکوت
نه دیگه در این حد . در حدی که شما نرید انقلاب وایسید دم خیابون بگید <<  سی دی آقا ، سی دی قهوه تلخم رسید ، جدیده چدیده >>
« هرگونه انتقاد سازنده ای را با کمال میل قبول میکنم »

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
اشتراک گذاریم کجا بود من دیسک رو میریزم تو کامپیوترم بعد تو فلش تموم دوستام کپی میکنم واین هم شد به اشتراک گذاری !!! ::) ::) ::)
اگه وقت شد داستانی رو واستون بگم خیلی  جالبه  ???

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
بابا به خدا مهران مديري نگفت به كسي قرض نديد. اصلا حق نداره چنين حرفي بزنه. فقط گفت كپي نكنيد كه كاملا حق داره.

آفلاین sampady

• Full Member
  • *
  • ارسال: 138
  • سجاد حیدری-یه تازه کار!
حرفا رو خوب نشنیدی اومدی تاپیک زدی؟؟

مهران مدیری گفت اگر یکی گفت چه فیلم خوبی(یعنی فیلم رو بهش نشون دادی)یه کپی برای ما هم بزن بعد بگو....

این یعنی قرض دادن مشکلی نیست!!!
یه تازه کار