انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سخنانی چند پیرامون وضعیت کنونی انجمن  (دفعات بازدید: 3973 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
با سلام و عرض ادب.

گرچه پیشاپیش مطلعم که ممکن است این موضوع قفل شده و یا حتی حساب بنده محدود شود؛ از راهبران و کاربرانی که همچنان پس از سالها در این انجمن اینترنتی فعالیت می‌کنند خواهش می‌کنم یک بار «فقط خوب بخوانند».

امسال، یعنی سال ۱۳۹۹ هجری خورشیدی، دقیقا ده سال از ورود اینجانب به جامعه‌ای که به خود جامعه «نرم‌افزار آزاد» می‌گوید می‌گذرد. گاهی این جامعه پا را فراتر گذاشت و خود را «جامعه دانش آزاد» نامید. گاهی نیز فقط به خودشان گفتند «جامعه آزاد». هرنوع انسانی با هرنوع شخصیتی در این جامعه دیدیم. همین الان در گروهی از تلگرام همه نوع انسانی دور هم دارند از مشکلات نسخه ۲۰.۰۴ می‌گویند و در گروهی دیگر عده‌ای می‌خواهند از ویرایشگر متنی خود خارج شوند.
در گروهی دیگر، بحث بر سر پروانه هاست و گروهی دیگر نیز هنوز درگیر این هستند که سیستم‌عامل رایانه خود را چه بنامند. این سخنان، تازه نیست. شاید روزی در ده سال گذشته نبوده که این سخنان رانده نشده باشند.

اما چیزی که جای بحث دارد، این است که بعضی دوستان این جامعه را به بستری برای انحصارطلبی خود تبدیل کرده‌اند. این انحصار، همیشه به ضرر ما بوده است. نبوده است؟ آنچه انتقاد من است این است که چرا این انجمن اینترنتی - که روزگاری از فعال‌ترین بخش‌های وب فارسی به شمار می‌رفت - امروز روز، مُرده است؟ آیا چون تلگرامی در میان آمده، چون ماتریکس وجود دارد، چون توییتر هست؛ این انجمن نیازی نیست؟ خیر. فکر نمی‌کنم. هنوز در انجمن می‌توان بیشتر و بهتر پرسید. بیشتر و بهتر یاد گرفت و یا حتی، تبلیغ نمود.

روزگاری، در این انجمن بحث بر سر این بود که هدف از آزادی چیست؟ اما من پس از سالیان دراز خواندن این بحث هنوز نفهمیده‌ام که هدف از آزادی چیست؟ شاید چون انحصارگران در پوستین آزادی اینجا را می‌گردانند؟ گرچه اینطور فکر نمی‌کنم.

از داستان‌سرایی و دلِ گله‌مند من که بگذریم؛ شخصا فکر می‌کنم راهبر نداشتن اینجا، خود مانع رشد شده است. در چند ماه اخیر چند بار به انجمن سر زده و چندین و چند بار مطالب مختلف را خوانده‌ام و فقط nixoeen بوده که به معنای واقعی «راهبری می‌کرده است». این خود باعث می‌شود زمام تمام امور به دست یک نفر بیفتد. چرا فراخوانی برای جذب راهبر(ان) جدید ایجاد نمی‌گردد؟ چرا راه راهبر شدن برای دیگران، هموار نمی‌شود؟

بهرحال ما هر کدام اکنون حداقل بیست سال از زندگی‌مان گذشته (حقیر اکنون در ۲۵ سالگی به سر می‌برم. به امید سال‌های بیشتر زندگی، حاضر به کمک کردن در امور انجمن هستم)، بعضی دوستان حتی سی سال را نیز رده کرده‌اند و می‌دانم که مشغله‌های زندگی روزانه - علی‌الخصوص در کشور ما - کم نیست. اما در حال حاضر، با توجه به اتفاقاتی که در دنیا افتاده و با توجه به دنیاگیری ویروس کرونای جدید؛ می‌توان از خانه‌نشینی کاربران به سود جامعه استفاده کرد.

در پایان، دوباره از دوستان خواهش دارم این بحث را به حاشیه نکشانند، بحث شخصی پیش نکشند و به راهبر خاصی اشاره ننمایند. صرفا و صرفا در مورد خود انجمن و راه‌هایی برای بهبود آن سخن بگویند.

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
پاسخ : سخنانی چند پیرامون وضعیت کنونی انجمن
« پاسخ #1 : 07 تیر 1399، 10:55 ب‌ظ »
به عنوان یک کاربر مطلع، که دغدغه‌هایی داره و انتقاداتی رو وارد می‌دونه. از شما انتظار می‌ره راه حل‌های احتمالی رو هم که به نظرتون می‌رسه، ارائه کنید. برای مثال پیشنهاد می‌کنید طی چه فرایندی ناظر جذب بشه؟ یا بر اساس چه ویژگی‌های بر روی فعالیت یک ناظر ارزش گذاشته بشه؟

در حال حاضر با خوندن متن شما صرفا یک انتظار و درخواست ساده از سمت نویسنده به نظر من خواننده می‌رسه که شاید واقعا منظور شما نباشه.

به عنوان یک کاربر ساده، به نظرم انتقاد شما نسبت به تیم ناظرین تا حد بسیار زیادی وارد نیست. اما چرا؟

چون به خاطر تجاربم، به یک نکته خیلی ساده رسیدم: اینکه عموما زحمات و فعالیت مدیران و ناظرین و... دیده نمی‌شه. و اکثر کاربران بر اساس نظرات شخصی ناظرین نسبت به یک موضوع، اون‌ها و نحوه مدیریت اون‌ها رو مورد قضاوت قرار می‌دن. فارغ از تمام زحماتی که می‌کشند و هیچ وقت دیده نمیشه.

فعالیت nixoeen رو که بخشی رو مستقیما می‌بینیم و بخش زیادی از اون قطعا از دیده همه ما پنهان هست. در مقابل از سایر ناظرین "فعال" می‌تونم بگم که زحماتشون رو برای کنترل وضعیت‌های مختلف بارها دیدم. چیزی که شاید به وضوح دیده نشه.

انجمن برای جذب ناظر و... مراحل خاص خودش رو داره که به نظر منطقی و طبیعی هست.

میشه موارد رو خیلی جزئی‌تر و منصفانه‌تر بررسی و انتقاد و راه‌حل هایی رو مطرح کرد. اما اینکه کلا تیم ناظرها رو یکجا زیر سوال ببریم (همه ما نه فقط شما) منطقی نیست.

این موارد رو لازم می‌دونستم بگم...

ویرایش

یک ویرایش لازمه انجام بدم. چون تا اینجا یک طرفه فقط حمایت بود. همچنان اعتقاد دارم یک جا همه چیز رو زیر سوال بردن کار صحیحی نیست.
سمت صحبت‌هایی که بالا انجام دادم پیرامون ناظرینی بود که وضعیت کلی همکاریشون با انجمن مشخص هست ولی ممکنه زحماتشون محسوس نباشه.

نه کسانی که آخرین حضورشون ماه‌ها پیش بوده. هر چند اون‌ها رو هم نمی‌تونیم با چشم بسته زیر سوال ببرم. ممکن هست به نحو دیگه‌ای درحال کمک رسانی به وضعیت انجمن باشند ولی به هرحال به نظر می‌رسه نظارت خاصی روی عملکرد اعضای انجمن ندارند.

من تعیین کننده سیاست‌های اینجا نیستم. ولی پیشنهادی که می‌شه در این باره داشت این هست که یک مقیاسی درنظر گرفته بشه برای میزان همکاری. به نحوی که گروه‌های کاربری مختلف فقط ورودی نداشته باشند. چند وقت پیش به دانیال هم گفتم. اینجا ورود به یک گروه کاربری برای عده‌ای یک دستاورد هست. شروع نیست. پایان هست. و بعد از رسیدن به اون به ندرت دیده می‌شن.

در انتها بعضی وقت‌ها هم آدم‌ها خسته می‌شند. علاقه‌‌شون رو از دست می‌دن یا زمان ندارند. میشه از زحماتی که کشیدند تشکر و باهاشون خداحافظی کرد. تا این خداحافظی از سمت اون‌ها یک طرفه نباشه و حداقل به خاطر زحماتی که کشیدند ازشون یک تشکر خشک و خالی صورت بگیره.
« آخرین ویرایش: 15 تیر 1399، 03:28 ق‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #2 : 08 تیر 1399، 03:43 ق‌ظ »
بعضی دوستان این جامعه را به بستری برای انحصارطلبی خود تبدیل کرده‌اند.
انحصاری وجود نداره، شما هر زمانی می‌تونید یک انجمن جدید بزنید. از تکنولوژی خاصی هم استفاده نکردیم که دسترسی بهش نداشته باشید، یه SMF هستش که به راحتی می‌تونید دریافت و نصب بکنید. حتا اگر تبلیغ انجمن‌تون به یک پست ختم بشه و نخواید اینجا رو تبدیل به پلتفرم اصلی تبلیغ پروژه‌ها و انجمن‌ها و سایت‌هاتون بکنید، هیچ مشکلی باهاش نداریم.

چرا فراخوانی برای جذب راهبر(ان) جدید ایجاد نمی‌گردد؟ چرا راه راهبر شدن برای دیگران، هموار نمی‌شود؟
قدم اول عضو شدن به عنوان «عضو کاربران ایرانی اوبونتو» هستش. بعد از اون می‌تونن ناظر بشن و همون نقشی رو به عهده بگیرند که من اینجا دارم. اتفاقا دو کاربر فعال رو یادداشت کردم که بعد از حل کردن تعدادی از مشکلات موجود انجمن، پست‌هاشون رو بررسی بکنم و برای «عضو کاربران ایرانی اوبونتو» پیشنهاد بدم.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #3 : 08 تیر 1399، 02:51 ب‌ظ »
درود بر سوپریم سیلر،

بالاخره هرکسی در هر مرحله‌ای از زندگی بر اساس وقت آزادی که داره، میزان دسترسیش به منبع‌های مختلف، و اینکه برنامه‌ریزیش برای زندگی شخصی چیه، یه سری فعالیت‌ها داره. من به شخصه الآن یک کم مسایل جانبی جلومو گرفته وگرنه هنوز هم هر موقع بتونم به این انجمن سر می‌زنم و پست‌ها و سوال‌ها رو می‌خونم.

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
« پاسخ #4 : 23 شهریور 1399، 12:06 ب‌ظ »
نقل‌قول
روزگاری، در این انجمن بحث بر سر این بود که هدف از آزادی چیست؟ اما من پس از سالیان دراز خواندن این بحث هنوز نفهمیده‌ام که هدف از آزادی چیست؟ شاید چون انحصارگران در پوستین آزادی اینجا را می‌گردانند؟ گرچه اینطور فکر نمی‌کنم.

احسنت واقعن گل گفتی
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;