انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا دویٔال بوت برای کامپیوتر خطر ناکه؟ (حل شده)  (دفعات بازدید: 945 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
نه اصلا ویندوز ندارم. یه دقیقه refind رو نصب کردم. اینجوری وضعیت شبیه ویندوز میشه. توی اون حالت ویندوز به‌جای گراب لود میشد و توی این حالت، refind به‌جای گراب لود میشه.
کامپیوتر‌هایی که از uefi استفاده می‌کنند، یه بوتلودر خیلی ساده داخلشون هست که فقط فایل‌های با پسوند efi. رو می‌تونند اجرا کنند. در اکثر مواقع توی خود تنظیمات uefi هستند. بعضی وقتا هم میشه جدا بهشون دسترسی داشت.

دستی گراب رو از طریق همون بوتلودر راه‌انداری کردم. بعد کامپیوتر بالا اومد، update-grub رو امتحان کردم. بعد کامپیوتر رو خاموش روشن کردم ولی باز هم refind لود میشد. دوباره مراحل بالا رو پیش رفتم ولی اینبار grub-install رو هم وارد کردم. ایندفعه درست شد.
قبل از اینکه grub-install رو وارد کنم، با efibootmgr اولویت‌های بوت رو بررسی کردم. refind بالاتر از گراب بود. فکر کنم میشه با همون efibootmgr به همراه سوئیچ o- بشه این مشکل رو حل کرد بدون اینکه لازم باشه grub-install رو اجرا کرد.
بعد از اجرای دستور grub-install، دوباره دستور efibootmgr رو زدم اینبار دوتا entry مربوط به گراب بود، یکی بالاتر از refind قرار داشت که به‌خاطر grub-install ساخته شده بود. یکی هم پایین refind که مربوط به قبل از نصب refind بود.

بعد که گراب رو به حالت قبل برگردوندم، refind و فایل‌ها اون رو پاک کردم. با
efibootmgr -Bb <entry>اون entry اضافه گراب و refind رو هم حذف کردم سیستم هم مثل قبل کار می‌کرد.
البته refind نتونست کرنل منو تشخیص بده که فکر کنم به این خاطر هست که من از zfs استفاده می‌کنم و refind نمی‌تونه پارتیشن‌های zfs رو بخونه.
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1400، 03:18 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نه. اگه ویندوز رو توی boxes نصب کنی، حتا بهتر هم هست. ولی عموماً مجبور نیستی از ویندوز استفاده کنی. یه موضوع دیگه بزن که برای رهایی ازش و انجام کارهای دانشگاهت توی گنو/لینوکس راهنماییت کنیم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن