انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا دویٔال بوت برای کامپیوتر خطر ناکه؟ (حل شده)  (دفعات بازدید: 939 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین electrocell

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
  • عاشق یادگیری و متن باز
سلام بچه ها میخواستم تو این تاپیک راجع این بپرسم که آیا استفاده از دو دوال بوت برای استفاده همزمان از ابونتو و ویندوز در کنار هم روی یک کیس خطرناکه؟ یعنی اینکه میتونه به کیس آسیب بزنه؟(منظورم از کیس همون سیستم).

این نکته هم بگم که میدونم این انجمن برای صحبت در مورد نرم افزار آزاد ساخته شده اما خوب این مشکلی که من دارم به خاطر دانشگاه مجبورم ویندوز استفاده کنم.ممنون میشم جواب بدید.
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1400، 11:29 ق‌ظ توسط electrocell »
به نام یهگانه برنامه نویس هستی.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : آیا دویٔال بوت برای کامپیوتر خطر ناکه؟
« پاسخ #1 : 22 امرداد 1400، 03:12 ق‌ظ »
سلام درود (:
تا جایی که میدونم خیر به سخت افزار آسیبی نمیزنه ته ته بد شانسیت اینه فوقش سیستم عاملت پاک میشه... با سخت افزار کاری نداره ;)

آفلاین - HOSSEIN -

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 250
« پاسخ #2 : 22 امرداد 1400، 08:52 ق‌ظ »
سلام بچه ها میخواستم تو این تاپیک راجع این بپرسم که آیا استفاده از دو دوال بوت برای استفاده همزمان از ابونتو و ویندوز در کنار هم روی یک کیس خطرناکه؟ یعنی اینکه میتونه به کیس آسیب بزنه؟(منظورم از کیس همون سیستم).

این نکته هم بگم که میدونم این انجمن برای صحبت در مورد نرم افزار آزاد ساخته شده اما خوب این مشکلی که من دارم به خاطر دانشگاه مجبورم ویندوز استفاده کنم.ممنون میشم جواب بدید.
سلام
من خودم دوال بوت کردم و الآن هیچ مشکلی ندارم، فقط باید موقع نصب و پارتیشن بندی دقت کنید
عاشق کامپیوتر و کار های مرتبط به اون D;

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #3 : 22 امرداد 1400، 09:02 ق‌ظ »
هیچ مشکلی نداره دوتا سیستم عامل توی وتا پارتیشن جدا نصب میشن و بوتلودر گراب وقت روشن شدن می پرسه که کدوم رو می خوای همین  :D

واسه حذف شدن هم مشکل از دوال بوت نیست اون از پارتیشن بندی اشتباه است که اشتباه کاربره و ممکنه توی هر سیستم عاملی پیش بیاد پس دوستان لطفا کسی که سوال می پرسه رو نترسونید  ;)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #4 : 22 امرداد 1400، 09:08 ق‌ظ »
مشکلی پیش نمیاد !
شما اگه پارتیشن بندی درستی انجام داده باشی قطا مشکلی پیش نمیاد !
اما یک نکته هم بگم : اگه میخوای بعد از اوبونتو ویندوز نصب کنی به یک مشکلی شاید بر بخوری .
اونم بوت لودره که باید تعمیر بشه . و....
اما از نظر خیالت راحت باشه .
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 22 امرداد 1400، 09:47 ق‌ظ »
مشکلی پیش نمیاد !
شما اگه پارتیشن بندی درستی انجام داده باشی قطا مشکلی پیش نمیاد !
اما یک نکته هم بگم : اگه میخوای بعد از اوبونتو ویندوز نصب کنی به یک مشکلی شاید بر بخوری .
اونم بوت لودره که باید تعمیر بشه . و....
اما از نظر خیالت راحت باشه .
* قطعا
اگه بعد از گنو/لینوکس ویندوز نصب کنید ویندوزد تنظیمات بوتلودر رپ تغییر میده و بوتلودر خودش رو جاش میزاره و خراب می کنه ولی اگه برعکس کنید مشکلی پیش نمیاد

دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین electrocell

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
  • عاشق یادگیری و متن باز
« پاسخ #6 : 22 امرداد 1400، 10:08 ق‌ظ »
آقا من ممنونم از تمام دوستان که راهنمایی کردن ممنونم.
به نام یهگانه برنامه نویس هستی.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 22 امرداد 1400، 10:15 ق‌ظ »
آقا من ممنونم از تمام دوستان که راهنمایی کردن ممنونم.
پس لطفا یک حل شد ته اسم تاپیک بزارید
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%A2%D8%AF%D8%A7%D8%A8_%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #8 : 22 امرداد 1400، 08:23 ب‌ظ »
واسه حذف شدن هم مشکل از دوال بوت نیست اون از پارتیشن بندی اشتباه است که اشتباه کاربره و ممکنه توی هر سیستم عاملی پیش بیاد پس دوستان لطفا کسی که سوال می پرسه رو نترسونید  ;)
((: اره خودمم دوتا دارم ولی ته بدشانسی دیگه خواسم بگم ولی اره همینطوره و چیزی نمیشه(البته مشکل پریدن گراب و... ممکن با ویندزد و حتی بعد نصب ویندزد و ویندزد اپدیت!) باز فک کنم دارم ترس میدم ;D ](*,)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
البته اگه اوبونتو به صورت uefi نصب شده باشه، باید بتونید مستقیما از تنظیمات uefi اوبونتو رو بوت کنید. بعد میشه راحت گراب رو تعمیر کرد. بدون اینکه لازم باشه یه توزیع زنده داشته باشید و با کمک اون و chroot گراب رو تعمیر کرد.

بعد توی همون اوبونتو این دوتا دستور رو بزنید
sudo grub-install
sudo update-grub

البته فکر کنم grub-install لازم نیست. نمی‌دونم یه نفر امتحان کنه و بگه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
البته اگه اوبونتو به صورت uefi نصب شده باشه، باید بتونید مستقیما از تنظیمات uefi اوبونتو رو بوت کنید. بعد میشه راحت گراب رو تعمیر کرد. بدون اینکه لازم باشه یه توزیع زنده داشته باشید و با کمک اون و chroot گراب رو تعمیر کرد.

بعد توی همون اوبونتو این دوتا دستور رو بزنید
sudo grub-install
sudo update-grub

البته فکر کنم grub-install لازم نیست. نمی‌دونم یه نفر امتحان کنه و بگه.
فکر کنم با همون اپدیت بشه ولی اگه نشد بعد باید نصب دوباره کرد دقیق نمی دونم ؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
الان کاری کردم که گراب بالا نیاد. بعد از توی تنظیمات uefi دستی راه‌اندازیش کردم. انگار لازمه grub-install رو هم وارد کرد تا درست بشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
الان کاری کردم که گراب بالا نیاد. بعد از توی تنظیمات uefi دستی راه‌اندازیش کردم. انگار لازمه grub-install رو هم وارد کرد تا درست بشه.
اها درسته

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
grub کلا بالا نیاد یعنی اینکه بوت لودرت رو عوض کردی؟
بدون bootloader نمیشه که

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
grub کلا بالا نیاد یعنی اینکه بوت لودرت رو عوض کردی؟
بدون bootloader نمیشه که
نه فکر می کنم منظورشون اینه که اگه ویندوزد اولویت بوتلودر خودش رو گذاشت از uefi اوبونتو رو بوت کنی   ولیب اگه کلا  گراب خراب بشه نیاز به اوبونتو لایو است