انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: Mute بودن میکروفون در لپ‌تاپ  (دفعات بازدید: 799 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
Mute بودن میکروفون در لپ‌تاپ
« : 01 آذر 1400، 12:33 ق‌ظ »
با سلام دوستان بنده لپ‌تاپم Lenovo B51-30 هست و میکروفون شناسایی میکنه و مشکلی هم نداره ولی صدایی دریافت نمیکنه، اگر سمت چپ یا راست روی صفر بزارم درست میشه که اونم باز مشکل داره و ریست میشه، که خواستم این مشکل حل کنم که از خود شما هم سوال کردم ولی به نتیجه‌ای نرسیدم. الان کلی عرض میکنم دوستان واسه حل این مشکل راه حل ندارن؟ خداوکیلی تا صفحه ۳ و ۴ گوگل هم رفتم ولی نتونستم راه‌حل درست پیدا کنم ممنون میشم پیشنهادی چیزی بدید تا امتحان کنم، در ضمن از Lubuntu 20.04 استفاده میکنم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : Mute بودن میکروفون در لپ‌تاپ
« پاسخ #1 : 01 آذر 1400، 02:57 ق‌ظ »
خب از اوبونتو ۲۰٫۰۴ استفاده نکن. ارائه‌های LTS با هر سخت‌افزاری کار نمی‌کنن.الآن اوبونتو ۲۲٫۰۴ داره از لینوکس ۵٫۱۵ تو مخازن proposed استفاده می‌:نه که احتمالاً این مشکل رو حل کرده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 01 آذر 1400، 11:24 ق‌ظ »
خب از اوبونتو ۲۰٫۰۴ استفاده نکن. ارائه‌های LTS با هر سخت‌افزاری کار نمی‌کنن.الآن اوبونتو ۲۲٫۰۴ داره از لینوکس ۵٫۱۵ تو مخازن proposed استفاده می‌:نه که احتمالاً این مشکل رو حل کرده.

آقای بهزادی چرا عصبانی برادر  :( مشکل اینجاست که الان پروژه دستم هست و وقت تعویض واقعا ندارم، خیلی چیز نصبه که نیازشون دارم پس با کپی کردن Home هم حل نمیشه سری آخری هم که اومدم آپگرید کنم به نسخه جدید کلا apt خراب شد و مشکل پیدا کرد و دسکتاپم هم بالا نیومد که به زور و با کمک دوستان askUbuntu درستش کردم دوباره. حالا اگه واقعا راهی نیست که خوب عوض میکنم سیستم‌عامل رو

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #3 : 01 آذر 1400، 12:14 ب‌ظ »
ببخشید شما خوب توضیح ندادین با alsamixer رفتی تو تنظیمات کارت صدا؟
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 01 آذر 1400، 12:43 ب‌ظ »
ببخشید شما خوب توضیح ندادین با alsamixer رفتی تو تنظیمات کارت صدا؟

بله هر چقدر هم چه با alsamixer یا pavucontrol تنظیم کردم و بالا پایین کردم نشد

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 02 آذر 1400، 12:24 ب‌ظ »
عصبانی نبود. توصیه بود :D
ولی لااقل با دیسک زندهٔ اوبونتوی روزانه بررسی کن، ببین اون‌جا درسته یا نه؟
« آخرین ویرایش: 02 آذر 1400، 12:26 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 02 آذر 1400، 10:36 ب‌ظ »
عصبانی نبود. توصیه بود :D
ولی لااقل با دیسک زندهٔ اوبونتوی روزانه بررسی کن، ببین اون‌جا درسته یا نه؟

ّآهان پس ببخشید سو برداشت من بود  ;D بله اینم درسته امتحان نکردم متاسفانه الان میرم امتحان میکنم

آفلاین عرفان خیراللهی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 41
  • KDE - دبیان ناپایدار
    • یک نام دامنه
« پاسخ #7 : 03 آذر 1400، 02:14 ق‌ظ »
سلام!

نقل‌قول
، اگر سمت چپ یا راست روی صفر بزارم درست میشه که اونم باز مشکل داره و ریست میشه
از این چیزی که گفتید حدس می‌زنم که لپ‌تاپ شما دو تا میکروفن داره که سیگنال‌هایی که دریافت می‌کنند قرینه هم هستند. به این روش اصطلاحا تقویت دیفرانسیلی گفته می‌شه. اگر سیگنال این دو تا میکروفن از هم تفریق بشه، صدایی بسیار کم‌نویزتر رو دریافت خواهی کرد. در حالی که سیستم شما اشتباهی (به خاطر درایور) این دو تا سیگنال رو باهم جمع می‌کنه و در نتیجه صدای اصلی از بین می‌ره و تنها چیزی که می‌مونه نویز است!

خب! سوال ما الان دو تاست:

۱. چیکار کنم که اون تنظیم صدا ریست نشه!

دلیل ریست‌شدن اینه که سیستم داره سعی می‌کنه بلندی صدای میکروفن رو بر اساس صدای محیط تنظیم کنه. باید این تنظیم خودکار خاموش بشه!
یعنی سوال این می‌شه: ویژگی volume auto adjust میکروفن رو در pulseaudio جطوری غیرفعال کنیم. اگر درست یادم باشه لینک زیر کار می‌کنه:

https://askubuntu.com/questions/689209/how-to-disable-microphone-volume-auto-adjustment-in-cisco-webex

۲. درایور برای لپ‌تاپ من وجود نداره! چطوری می‌تونم از این ویژگی مفید تقویت دیفرانسیلی بهره‌مند بشم؟

پاسخ اینه که من دارم سعی می‌کنم یک راه حل برای این پیدا کنم. شاید هم برنامه برای این بسازم که با تعریف ورودی مجازی برای لینوکس مساله رو برطرف کنه. هر موقع انجام شد احتمالا اسکریپتش رو توی گیت‌هاب می‌گذارم.
« آخرین ویرایش: 03 آذر 1400، 03:13 ق‌ظ توسط ekm507 »
;D گامباره گامباره سننننن‌پای!

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 03 آذر 1400، 08:31 ق‌ظ »
سلام!

نقل‌قول
، اگر سمت چپ یا راست روی صفر بزارم درست میشه که اونم باز مشکل داره و ریست میشه
از این چیزی که گفتید حدس می‌زنم که لپ‌تاپ شما دو تا میکروفن داره که سیگنال‌هایی که دریافت می‌کنند قرینه هم هستند. به این روش اصطلاحا تقویت دیفرانسیلی گفته می‌شه. اگر سیگنال این دو تا میکروفن از هم تفریق بشه، صدایی بسیار کم‌نویزتر رو دریافت خواهی کرد. در حالی که سیستم شما اشتباهی (به خاطر درایور) این دو تا سیگنال رو باهم جمع می‌کنه و در نتیجه صدای اصلی از بین می‌ره و تنها چیزی که می‌مونه نویز است!

خب! سوال ما الان دو تاست:

۱. چیکار کنم که اون تنظیم صدا ریست نشه!

دلیل ریست‌شدن اینه که سیستم داره سعی می‌کنه بلندی صدای میکروفن رو بر اساس صدای محیط تنظیم کنه. باید این تنظیم خودکار خاموش بشه!
یعنی سوال این می‌شه: ویژگی volume auto adjust میکروفن رو در pulseaudio جطوری غیرفعال کنیم. اگر درست یادم باشه لینک زیر کار می‌کنه:

https://askubuntu.com/questions/689209/how-to-disable-microphone-volume-auto-adjustment-in-cisco-webex

۲. درایور برای لپ‌تاپ من وجود نداره! چطوری می‌تونم از این ویژگی مفید تقویت دیفرانسیلی بهره‌مند بشم؟

پاسخ اینه که من دارم سعی می‌کنم یک راه حل برای این پیدا کنم. شاید هم برنامه برای این بسازم که با تعریف ورودی مجازی برای لینوکس مساله رو برطرف کنه. هر موقع انجام شد احتمالا اسکریپتش رو توی گیت‌هاب می‌گذارم.
سلام آقا چه پاسخ کاملی خیلی ممنون از شما، بله با سرچ خودمم به لینکی که دادید رسیدم و خوب انجام دادم اینکار و متاسفانه تاثیری نداشت و بازم ریست میکرد که خوب نمیدونم چطور شد به صورت شانسی بین همین تنظیمات درست شد صدا، یعنی left و right هم که برابر بودند بازم مشکلی نداشت، تا حدود ۲ روز خوب بود جدیدا دوباره مشکل پیدا کرد.
الان من توی فایل:
/usr/share/pulseaudio/alsa-mixer/paths/analog-input-internal-mic-always.confاومدم هرچر راجب Boost بود را غیر فعال کردم و هر چی right بود را حذف(به دلیل ضعف فنی که نمیدونستم هر کدوم چیکار میکنن دیگه کلا حذف کردم  :'() و الان فعلا درسته و ریست نمیشه تا ببینم درست میمونه یا نه.
در لینکی گقته بود با دستورات زیر یک بار دیگه اینا رو نصب کنید تا درست بشه:
sudo apt-get --purge remove linux-sound-base alsa-base alsa-utils
sudo apt-get install linux-sound-base alsa-base alsa-utils
sudo apt-get install gdm3 ubuntu-desktop
یادمه یه سری سر نصب دوباره gdm سیستم به مشکل بر خورد، حالا میخوام بدونم به نظرتون واقعا تاثیر داره که اینارو دوباره پاک و نصب کنم؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #9 : 04 آذر 1400، 04:18 ب‌ظ »
شاید اثر داشته باشه، ولی قبلش پشتیبان بگیرید تا اگه مشکل پیش اومد، بتونید به حالت قبل برگردید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 آذر 1400، 11:53 ب‌ظ »
آهان بله مرسی دوباره نصب میکنم ببینم حل میشه یا نه