انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تنظیمات بایوس برای حداکثر بهره گیری از ssd  (دفعات بازدید: 1715 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : تنظیمات بایوس برای حداکثر بهره گیری از ssd
« پاسخ #15 : 02 اردیبهشت 1401، 01:03 ق‌ظ »
با یه توزیع زنده امتحان کنید که کدوم حالت سرعت بیشتری برای شما داره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
« پاسخ #16 : 02 اردیبهشت 1401، 08:00 ب‌ظ »
هرچی صبر کردم که این معما حل بشه نشد. آخرش با AHCI نصب کردم رفت.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #17 : 02 اردیبهشت 1401، 09:01 ب‌ظ »
با یه توزیع زنده امتحان کنید که کدوم حالت سرعت بیشتری برای شما داره.
توزیع زنده در رم اجرا میشه و اس اس دی در کارایی فرقی براش نداره حتی اگه اس اس دی یا حاردی اصلا نداشته باشی
باید فایلی رو کپی کنید و سرعت کپی مقایسه کنید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #18 : 02 اردیبهشت 1401، 09:20 ب‌ظ »
منظورم این بوده که اون دیسک رو پارتیشن‌بندی کنه، یه فایل‌سیستم بسازه و بعد سعی کنه اطلاعات روی اون بنویسه و اطلاعات از اون بخونه. ابزار‌های بنچمارک هم هستند. مثل fio. خود برنامه gnome disks هم می‌تونه از حافظه‌های ذخیره‌سازی بنچمارک بگیره.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 03 اردیبهشت 1401، 08:05 ق‌ظ »
راستش من به دلیل حساسیت و وسواسی که دارم اگه سیستم عاملی نصب کنم وقت میزارم درست و حسابی نصبش میکنم یعنی برای شخصی سازی و تنظیماتش وقت زیادی میزارم و تا زمانی که ایرادی پیدا نکنه یا دلیل موجهی برای عوض کردنش پیدا نکنم تغییرش نمیدم. دلیل دیگر هم اینه که عمر این ssdها محدود هست و با هر دفعه عوض کردن سیستم عامل، مقداری از عمرش کم میشه، به همین دلیل میخواستم قبل از نصب سیستم عامل این معما رو برای خودم حل کنم که متاسفانه نشد و در حالت AHCI نصبش کردم. ولی جلوی تیتر این تاپیک عبارت حل شد رو فعلاً نمینویسم تا اگه خودم یا سایر دوستان پاسخی برای این معما پیدا کردند مطرح کنند و به معلومات ما اضافه بشه. احتمالش هست که افراد دیگری هم همین سوال رو داشته باشند و این تاپیک برای آنها هم مفید واقع بشه.
قسمتی از حافظه ssd رو به ویندوز ۱۰ و قسمت دیگر رو به نصب اوبونتو اختصاص دادم. با نرم‌افزار شرکت سامسونگ Samsung Magician که متاسفانه فقط برای ویندوز ارائه شده ssd رو تست کردم، سرعت خواندن 554 MB/s و سرعت نوشتن 515 MB/s بود، روی جعبه اش سرعت خواندن رو 560 و سرعت نوشتن رو 530 زده. البته ویدئوهای یوتیوب رو هم چک کردم، اونجا هم هرکی ssd مدل من رو بنچمارک گرفته بود اعداد بدست آمده کمی پایینتر از اعداد روی جعبه بود. بنابراین نتیجه گیری من اینه که AHCI انتخاب درستی بوده (البته هنوز مطمئن نیستم). شاید سامسونگ عددهای روی جعبه رو در بهترین حالت ممکن و شرایط آزمایشگاهی بدست آورده بوده که در عمل رسیدن به اون عدد ممکن نباشه.
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1401، 08:22 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #20 : 03 اردیبهشت 1401، 08:27 ق‌ظ »
راستی تا یادم نرفته اینو هم بگم که خریداران از ssd های AData بازخورد بدی میدن. اگه خواستید ssd بخرید طرف Adata نرید. فکر میکنم به دلیل controller بدش باشه، چون قسمت memory رو خود Adata نمیسازه و از شرکتهای معتبر مثل سامسونگ میگیره.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #21 : 03 اردیبهشت 1401، 01:51 ب‌ظ »
شاید سامسونگ عددهای روی جعبه رو در بهترین حالت ممکن و شرایط آزمایشگاهی بدست آورده بوده که در عمل رسیدن به اون عدد ممکن نباشه.
همینجوری هست که می‌گید. اکثر تجهیزات برای مصرف‌کننده‌های معمولی، اینجوری هستند. شرکت یه سری آزمایش‌هایی رو توی شرایط آزمایشگاهی انجام داده و داده‌های بدست اومده رو تبلیغ می‌کنه. معمولا توی دیتاشیت این محصولات، گفته شده که شرایط آزمایش چجوری بوده و به خاطر همین، شرکت‌ها جریمه نمیشن که محصولشون اونی نیست که تبلیغ شده.