انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: یکی از درایو هام قفل شده {حل شد}  (دفعات بازدید: 4199 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین jutyaar

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 47
    • سایت عکس
یکی از درایو هام قفل شده {حل شد}
« : 05 تیر 1388، 11:49 ب‌ظ »
سلام یکی از بزرگترین درایو هام قفل شده نه میتونم فرمت یا پاکش کنم.

اینم یه عکس
« آخرین ویرایش: 08 تیر 1388، 11:34 ب‌ظ توسط jutyaar »

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
پاسخ به: یکی از درایو هام قفل شده { کمک
« پاسخ #1 : 06 تیر 1388، 12:02 ق‌ظ »
این میگه که از چهار تا افراز(پارتیشن) اصلی، نمی شه بیشتر ساخت. برای حل این مشکل:
۱− با سی دی زنده بالا بیایید.
۲− روی تمامی پارتیشن های فعال(یعنی اونهایی که علامت قفل کنارشونه) کلیک راست کنید و اونا رو غیرفعال کنید(مثل پارتیشن swap که باید swapoff بشه).
۳− روی dev/sda3/ یا extended راست کلیک کنید و اندازه اون رو به میزان دلخواه افزایشش بدید(مثلا در اینجا ۱۸۰٫۶۰ گیگابایت)
۴− حالا در افراز sda3 یک قسمت unallocated می بینید که همون فضای خالی اضافه شده تونه. ازش یک پارتیشن بسازید ;)

آفلاین ARH

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
  • Hardware Enthusiast
    • پروفايل شخصي من در گوگل
« پاسخ #2 : 06 تیر 1388، 01:32 ق‌ظ »
ماشاا... آقا چند تا درایو داری ؟  :o :o
در کل صلاح در اینه که یک دونه primary بیشتر نداشته باشی و بقیه درایورهایت رو در Extended ایجاد کنی

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
« پاسخ #3 : 06 تیر 1388، 06:12 ق‌ظ »
یشتر از سه تا پارتیشن Primary نمی‌تونید داشته باشید. بزرگترین اشتباهتون این بود که اون Extended رو به کل باقی هارد اختصاص ندادید، فقط 48 گیگ گذاشتید و 238 گیگ باقی هارد رو خالی گذاشتید، در حالیکه باید اون Extended رو حدود 286 میذاشتید که تهش هیچی خالی نمونه، بعد هر پارتینشی که خواستید داخل اون Extended تعریف می‌کردید(بصورت Primary).
الآن چند تا کار می‌تونید کنید:
1- همون پارتیشن آخر(sda4, ntfs) رو resize کنید تا بقیهٔ هارد رو هم بپوشونه. یا اینکه دیلیتش کنید و یکی دیگه با حجم بیشتر بوجود بیارید که پر کنه.
2- از خیر یکی از اون دو تا پارتیشن اول بگذرید، مثلاً پارتیشن RECOVERY یا DellUtility رو دیلیت کنید. یا هر دوش رو دیلیت کنید و یکی دیگه بجای هر دوشون بوجود بیارید(یا اینکه دومی رو دیلیت کنید و اولی رو resize کنید تا پر کنه)
3- کل اون Extended (و Primary های داخلش) و Primary های بعدش (یعنی تقریباً همهٔ پارتیشن‌هاتون) رو دیلیت کنید و از اول پارتیشن‌بندی کنید.

آدم همون اول که پارتیشن‌بندی میکنه باید حواسش رو جمع کنه(و البته اطلاعات کافی هم داشته باشه) وگرنه ممکنه بدجوری پشیمون بشه!
اگه خواستید بیشتر به ساختار پارتیشن‌تیبل هارد پی ببرید اینجا رو بخونید:
http://saeedgnu.wordpress.com/2009/04/10/partition-table-structure/

آفلاین jutyaar

• Jr. Member
  • *
    • سایت عکس
« پاسخ #4 : 06 تیر 1388، 01:06 ب‌ظ »
من تو کامپی.ترم سه تا سیسستم ویستا اوبونتو و لینوکس مینت نصب هست

من میخوام این هارد 180 گیگا رو برای زخیرهیه دیتا هام میخوام

نمیخوام سیستم ویندوز رو بردارم

این هارد تو وینوزم فرمت نمیشه

ن وقتی لپ تابم رو خریدم ویستا روش نصب بود که کل هارد رویه یک درایوبود وقتی سیستم رو  فرمت کنم خواستم 2 تا درایو جدا گانه داشته باشم وقتی دلته کردم این هارد دیگه فرمت نمیشود
تو لینوکس هم امتحوان کردم نشود

حلا راه دیگهی نیست من نیخوام این رو به extendad اضافه کنم میخوام با فرمت ext3 باشه وا دیتا هام رو تو اون زخیره بشه
نکنه فایلاهام رو از دست بدم

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
« پاسخ #5 : 07 تیر 1388، 12:05 ب‌ظ »
حلا راه دیگهی نیست من نیخوام این رو به extendad اضافه کنم میخوام با فرمت ext3 باشه وا دیتا هام رو تو اون زخیره بشه
نکنه فایلاهام رو از دست بدم

حتما فکر می کنید با اضافه کردنش به extended قالب(format) پارتیشنتون می شه extended! نه. این طور نیست. هر دیسک سختی باید حداکثر ۴ تا افراز(پارتیشن) اصلی داشته باشه(که یکی اش می شه extended، پس می شه سه تا). برای ایجاد افراز جدید باید یک افراز extended ایجاد کنید. اصلا نگران نباشید. شما اون کاری رو که گفتم انجام بدید. خیلی راحت می تونید یک افراز ext3 ایجاد کنید.

آفلاین امیر و

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 791
  • Google is your friend
« پاسخ #6 : 07 تیر 1388، 01:41 ب‌ظ »
من فک کنم اگه یه دونه primary میداشتی بهتر بود.

به نظر من الان اوضاع زیاد جالب نیس اگه میتونی یک fdisk بکن  :D

بعد یک primary بساز و بقیه هم logical باشن.

آفلاین Armageddon

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 379
  • violence solve everything
    • به دلیل رعایت قانون کپی رایت حذفش کردم
« پاسخ #7 : 07 تیر 1388، 09:03 ب‌ظ »
با نرم افزار Partition magic می تونی بدون از دست دادن اطلاعات این کار رو کنی. معادل لینوکسی با توانایی اون رو فکر کنم یه جا دیدم اگه پیداش کردم برای لینکش رو میزارم.
ممکن است کسی که دایم سوال می کند ابله به نظر برسد ولی کسی که هرگز سوال نمی کند در تمام عمر ابله باقی می ماند  ( لویی پاولز )

دست هایی که کمک می رسانند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می خوانند. ( ویلیام شکسپیر )

آفلاین jutyaar

• Jr. Member
  • *
    • سایت عکس
پاسخ به: یکی از درایو هام قفل شده{حل شد}
« پاسخ #8 : 08 تیر 1388، 12:20 ق‌ظ »

2- از خیر یکی از اون دو تا پارتیشن اول بگذرید، مثلاً پارتیشن RECOVERY یا DellUtility رو دیلیت کنید. یا هر دوش رو دیلیت کنید و یکی دیگه بجای هر دوشون بوجود بیارید(یا اینکه دومی رو دیلیت کنید و اولی رو resize کنید تا پر کنه)
3- کل اون Extended (و Primary های داخلش) و Primary های بعدش (یعنی تقریباً همهٔ پارتیشن‌هاتون) رو دیلیت کنید و از اول پارتیشن‌بندی کنید.

http://saeedgnu.wordpress.com/2009/04/10/partition-table-structure/
مشکلم حل شد از همتون ممنونم 
با پاک کردن پارتیشن های RECOVERY و DellUtility درست شد مرسی ازهمکاری  ilius 

حتما فکر می کنید با اضافه کردنش به extended قالب(format) پارتیشنتون می شه extended! نه. این طور نیست. هر دیسک سختی باید حداکثر ۴ تا افراز(پارتیشن) اصلی داشته باشه(که یکی اش می شه extended، پس می شه سه تا). برای ایجاد افراز جدید باید یک افراز extended ایجاد کنید. اصلا نگران نباشید. شما اون کاری رو که گفتم انجام بدید. خیلی راحت می تونید یک افراز ext3 ایجاد کنید.

خیلی ممنون  از همکاریتون من یه چیزای حالیمه میدونم فالب فرمتش نمیشه  extended  من میترسیدم با این کار فایل هام رو از دست بدم ولی مرسی از کمکت.

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
پاسخ به: یکی از درایو هام قفل شده{حل شد}
« پاسخ #9 : 08 تیر 1388، 11:47 ق‌ظ »
پس اون عبارت معروف «حل شد» رو به عنوان تاپیک اضافه کنید