انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل من با CPU (حل شد!)  (دفعات بازدید: 2065 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
مشکل من با CPU (حل شد!)
« : 12 مهر 1393، 08:26 ب‌ظ »
سلام دوستان. CPUی من فرکانسش 1.8 گیگاهرتز هست.توی i-nex هم همین مقدار رو نشون میده. ( یا مثلا توی xp خدابیامرز ). ولی توی inxi و نرم افزار xbmc میزنه 1000 مگاهرتز و اون 800 مگاهرتز انگار نیست.
به نظرتون چجوریه؟؟ من خودم حدس میزنم سی پی یوم کاملا ازش استفاده نشده و 800 مگاهرتزش غیرفعال هست.

کسی میدونه چجوریه جریان؟؟ چون اگه 800 مگاهرتزم غیرفعال باشه پس دلیل لگ و کندی توی یونیتی یا پخش فیلم های 1080pیم مشخص میشه.
مرسی  ;)
« آخرین ویرایش: 03 بهمن 1393، 03:48 ب‌ظ توسط Rasubuntu »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
پاسخ : مشکل من با CPU
« پاسخ #1 : 12 مهر 1393، 09:03 ب‌ظ »
cat /proc/cpuinfo/ | grep MHz

با یه infinite loop تو هر زبان برنامه‌نویسی تست کن ببین cpu حداکثر چقدر میشه (:
یا از دستور yes استفاده کن.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 12 مهر 1393، 09:20 ب‌ظ »
مرسی امین جان بابت پاسخ
اون دستور اولی رو که زدم اررور داد.
دستور یس رو زدم و سی پی یوم چسبید به سقف. توی تسک منیجر نگاه کردم دیدم ترمینال 70 درصد داره استفاده میکنه. بیشتر از 70 درصد هم نمیشد. ولی کلا سی پی یوم 100 درصد فول شده بود.
دستور inxi رو دوباره زدم و نوشت 1800 مگاهرتز.
الان جریان چی شد؟؟ یعنی در حالت عادی سی پی یوی من 1000 مگاهرتز فرکانس داره؟؟ و وقتی کار سنگین به عهده اش میذاریم میشه 1800؟؟؟ دقیقا چجوریه؟؟
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
« پاسخ #3 : 12 مهر 1393، 10:21 ب‌ظ »
یعنی نمیشه که CPU کامل ازش استفاده نشه! در یه حالتی که خودت یا یکی از سرویس‌های power management از OS بخواد برای کاهش مصرف برق فرکانس رو به یکی از سطح‌های قابل قبول کاهش بده، ممکنه از تمام توان CPU استفاده نشه. ولی همونطور که می‌بینی وقتی که یه برنامه اجرا میشه راحت از فرکانس ماکزیمم استفاده میشه (: پس مشکلی نداره سیستمت

اون ۱۰۰۰ هم ممکنه فرکانس پایه‌ی سیستم باشه در حالت عادی (یعنی ممکنه CPU شما نتونه کمتر از فرکانس ۱۰۰۰ کار کنه) (:

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 12 مهر 1393، 10:24 ب‌ظ »
پس طبیعیه!  ::) ???
مرسی امین جان. لطف بزرگی کردی  ;)

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
« پاسخ #5 : 15 مهر 1393، 07:44 ب‌ظ »
پس طبیعیه!  ::) ???
مرسی امین جان. لطف بزرگی کردی  ;)
با اجازه میدونم جوابتون داده شده ولی بد نیست یکم به اطلاعات شما و بقیه دوستانی که ممکنه همین سوال رو داشته باشند اضافه بشه:
خوب همون طور که هممون میدونیم با پیشرفت سیستم ها کامپیوتری جدید تلاش برای مصرف کمتر بیشتر شده که در نتیجه پردازنده ها فرکاس راحتی دارند (بسته به مدل این فرکانس متفاوت هست مثلا INTEL Core i7 من کمتر از 800 نمیشه و این فرکانس همون فرکانس راحتی اون هست) فرکانس راحتی یعنی فرکانسی که در ان تمام هسته های پردازنده (اگر تک هسته ای باشد همان یک هسته و چند هسته ای ها بسته به مدل از 1 تا حداکثر هسته ها)روشن بوده و بدون ایجاد گرمای زیاد و اعمال شدن بار کاری بر انها کار میکنند در این شرایط بسته به ساختار پردازنده حتی ممکن است ولتاژ ورودی هم افت پیدا کند(علاوه بر سرعت سیکل پردازنده) و وقتی شما مقدار فرکانس پردازشی را با نرم‌افزار در خواست میکنید با فرکانس راحتی مواجه میشید که کمتر از حد‌اکثر فرکانس هست البته به محض انکه سیستم به توان پردازشی نیاز داشت سرعت سیکل ساعت و ولتاژ ورودی افزایش پیدا می کنند تا به حد اکثر برسند (در فن‌آوری توربو بوست اینتل INTEL Turbo Boost علاوه بر این حالت با خاموش کردن هسته های اضافی در پردازنده های چند هسته‌ای و افزایش ولتاژ ورودی تا مقادیر ایمن فرکانس کاری پردازنده افزایش پیدا میکند)واگر شما در این شرایط مقادیر سرعت سیکل پردازنده را درخواست کنید مقدار حد اکثری را خواهید دید.
امید وارم تونسته باشم منظورمو برسونم.:)
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1393، 07:47 ب‌ظ توسط Риал Краесис »

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 15 مهر 1393، 11:11 ب‌ظ »
مرسی دوست من. اطلاعات خیلی مفیدی بود.  ;)