انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: معرفی یک بازی اعتیاد آور و جالب برای لینوکس - Minecraft  (دفعات بازدید: 10424 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hamidrezakp

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 432
  • Life is Good With GNU/Linux
    • Hamidrezakp Web Site
سلام دوستان مدتی بازی minecraft رو روی ویندوز بازی می کردم و بعد از اومدن به دنیای گنو/لینوکس کلا از یادم رفته بود تا دیروز که یه لانچر برای minecraft البته نسخه گنو/لینوکسش رو پیدا کردم و گفتم اینجا مطرح کنم که اونایی که اهل بازی هستن بیان و از این بازی جالب لذت ببرند.

متن زیر رو از سایت یک پزشک میزارم که درباره ماینکرفت توضیح داده:
آن‌چه تمام این بازیکن‌ها شیفته‌اش شده بودند، سادگی و عمق بازی است. ناچ می‌گوید ماینکرفت پیچیدگی‌های بسیار دارد- اما بیشتر این پیچیدگی‌ها، انتخابی‌ست. دو شیوه برای بازی کردن ماینکرفت وجود دارد: اول حالت بقاست. در این حالت، پیش از آن‌که ابزار موردنظرتان را بسازید و بلوک‌های‌تان را از معدن استخراج کنید، بیابید یا از راه دیگری به دست بیاورید، حتی نمی‌توانید ساختمان‌سازی را شروع کنید؛ البته اگر فرض را بر این بگذاریم که همان شب اول، گله هیولاها و غول‌ها شما را از پا درنیاورند. بلوک‌های ساختمانی، معمولا از جنس‌هایی از قبیل آهن، ماسه‌سنگ، کوارتز و غیره‌اند. مهم نیست چقدر ماهر و زبردست باشید، در حالت بقای ماینکرفت ساختن نمونه‌ای دقیق از چیزی مثل دروازه پیروزی در پاریس، اساسا ممکن نیست.

به همین دلیل است که حالت دیگری برای بازی هم وجود دارد که به آن حالت خلاقانه می‌گویند. در حالت خلاقانه، هم خطراتی که جان بازیکن‌ها را در سرزمین ماینکرفت تهدید می‌کند، کم شده و هم توانایی پرواز به آن‌ها داده شده و هم ذخیره مواد ساختمانی‌شان نامحدود شده است. در واقع، این حالت از بازی ماینکرفت، بزرگ‌ترین جعبه‌ی بازی لِگو در جهان است. البته باید بگوییم که ناچ گفته وقتی در حال طراحی ماینکرفت بوده اصلا به فکر اسباب‌بازی خانه‌سازی دانمارکی، یعنی لگو نبوده، اما اعتراف می‌کند شاید بازی کردن با لگو در کودکی، بر ناخودآگاهش تاثیر گذاشته باشد.

در هر دو حالت از بازی، دنیای ماینکرفت، شباهت چندانی به جهانی که می‌شناسیم، ندارد. همه‌چیز از منظر یک نفر (بازیکن) و به صورت تصویری پیکسلی و با تفکیک پائین ارائه می‌شود؛ چیزی شبیه به بهترین و تحسین‌برانگیزترین بازی رایانه‌ای سال ۱۹۸۸٫ نماینده بازیکن‌ها در فضای ماینکرفت، شخصیتی ثابت است به نام استیو- یک موجود سیه‌چرده با سری به شکل بلوک که نه گردن دارد و نه دست و پا. حتی هیولاها و زامبی‌های این سرزمین هم دوست‌داشتنی‌تر از آنند که هیولا باشند. ناچ می‌گوید گرافیک کل بازی هم بسیار ابتدایی و ساده است، چون این بیشترین چیزی بود که در همان آغاز کار، از دستش برمی‌آمد. اما همین نداشتن توانایی‌های هنری ناچ، به یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های بازی تبدیل شده: «در ماینکرفت، یک درخت هیچ شباهتی به یک درخت واقعی ندارد، اما شما تشخیص می‌دهید که یک درخت می‌بینید. این‌طوری به نظرتان واقعی‌تر می‌آید، چون بخش بیشتری از (مثلا مفهوم درخت) در تخیلات شما شکل می‌گیرد».

با توجه به سابقه و تاریخ ماینکرفت، این بازیکن‌ها هستند – حداقل به همان اندازه‌ بازی‌سازها – که آینده را رقم خواهند زد. آن‌ها باز هم مدهای مفید و جهان‌های خاص خودشان را خلق خواهند کرد، کارهاشان را در یوتیوب به اشتراک خواهند گذاشت و شور و شوق لازم برای دوستان بازیکن‌شان را برای وقت‌گذرانی بیشتر در جهان ماینکرفت، فراهم خواهند کرد. برای موجانگ، قرار گرفتن سر راه بازیکن‌ها، در مقایسه با اطمینان از قدرت آن‌ها برای ساختن، ساختن و ساختن، کاری به مراتب خطرناک‌تر است.

بسیاری از بازیکن‌های سازنده، بچه‌ها هستند. ماینکرفت، تعداد بسیاری از نوجوان‌ها، بچه‌های زیر سیزده‌سال و آن‌هایی که حتی به نوجوانی نزدیک نیستند را هم به خود جذب کرده؛ حتی کودکان سه ساله مسحور ماینکرفت شده‌اند. ناچ می‌گوید هیچ برنامه‌ای برای این کودکان نداشته و حتی نمی‌داند چرا بچه‌ها بازی‌اش را این‌قدر دوست دارند: «شاید من خودم بچگانه فکر می‌کنم. شاید هم بچه‌های امروز واقعا خوش‌سلیقه‌ شده‌اند.» حتی اگر تصادف محض باشد، امروز ماینکرفت به بازی تبدیل شده که هم بچه‌ها و هم پدرها و مادرهاشان، دوستش دارند. گرچه در ماینکرفت هم جنگ و درگیری وجود دارد، هیچ شباهتی با خشونت غول‌مانند گرافیکی دیگر بازی‌ها، مثلا بازی Call of Duty; Black OpsII ، متعلق به کمپانی اکتی‌ویژن که پر است از دست‌های قطع‌شده، سرهای منفجرشده، فوران خون به اطراف و جسدهای فاسدشده که همه‌شان با بیشترین جزئیات ممکن، به تصویر کشیده شده‌اند. جب می‌گوید: «واقعا خوشحالم که ناچ از همان ابتدای کار، اعلام کرد دلش خونریزی و کشتار وحشیانه نمی‌خواهد. البته در ماینکرفت هم درصدی از خشونت وجود دارد، اما کارتونی و غیرجدی‌ست.»

بچه‌ها هم به دلایل مختلفی طرفدار این بازی شده‌اند. نوآ سوکولسکی دوازده ساله، از شهر فن‌وود در ایالت نیوجرسی می‌گوید: «برای من مهم این است که هرکاری دلت ‌بخواهد انجام می‌دهی. همیشه چیزی برای غافل‌گیر کردنت هست، هر بلوکی که می‌شکنی، هر بلوکی که می‌سازی و هر قدمی که برمی‌داری. هیجان‌انگیز است.» از میان چیزهایی که نوآ در ماینکرفت ساخته می‌شود به فانوس دریایی، آبشاری که از وسط نصف می‌شود تا دری مخفی در پشتش را نمایان کند و ماشینی که قلوه‌سنگ تف می‌کند را می‌شود نام برد. جاشوا، برادر ۹ ساله نوآ هم طرفدار این بازی‌ست اما دلایل ابتدایی‌تری برای خودش دارد: «می‌توانی از این همه اسلحه استفاده کنی و هیولاها را بکشی. من تقریبا چیزی نمی‌سازم.» اریک، پدر این دو پسر، نظر مثبت محافظه‌کارانه‌ای دارد، اما از این می‌ترسد که ماینکرفت به عنصر ثابت زندگی بچه‌ها در ۲۴ ساعت روز و هفت روز هفته تبدیل شود (حتی اعتراف می‌کند یک بار پنهانی از چشم همه، روتر اینترنت را قطع کرده تا نوآ و دوستش که قرار بوده شب پیشش بماند، نتوانند ساعت سه بامداد، ماینکرفت بازی کنند.)

-- ویرایش توسط ناظر --

بعد از دانلود ابتدا openjdk رو نصب می کنیم.
sudo apt-get install openjdk-7-jre
و بعد از اون به فایل اجازه اجرایی رو میدیم:
روی فایل کلیک راست کرده و گزینه Properties رو بزنید و در صفحه باز شده از تب Permissions تیک گزینه Allow executing file as program رو بزنید تا بتونه اجرا بشه و بعد هم بازش کنید
و در صفحه باز شده در کادر اول اسمتون رو بنویسید و بعد از وارد شدن روی  Play در پایین صفحه کلیک کنید تا آخرین ورژن دانلود بشه .(حدود 20 مگ دانلود میشه) 8)

-- همچنین میتونید با نصب forge به بازی مود ها رو اضافه کنید که بزودی اموزشش رو قرار میدم.مثلا یه مود هست به نام computercraft که به بازی کامپیوتر،تبلت،پرینتر،دیسک درایو،فلاپی،مودم سیمی و بیسیم و... رو اضافه میکنه و همچنین روبات هایی که میتونین با استفاده از سیستم عامل craftos روی اونا برنامه نویسی کنید که از زبان Lua استفاده میکنه.
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1393، 10:40 ب‌ظ توسط nixoeen »
HamidRezaKP.ir
Any fool can write code that a computer can understand. Good programmers write code that humans can understand.

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
اینقدر که شما تبلیغ کردی اصن دلم خواست! \\:D/
ویرایش:
به نظر میاد بازیش پولی باشه در اصل. یه سر به سایت Minecraft بزنید.
با اینحال یه بازی به اسم Minetest اومده که مجانیه. اینجا رو ببینید.
« آخرین ویرایش: 13 مهر 1393، 09:04 ب‌ظ توسط MohamadF »
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین lvlehrzad

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
  • یه روز خوب میاد
واسه من صغحه پیوند ها میاد
یه روز خوب میاد

آفلاین hamidrezakp

• Sr. Member
  • *
    • Hamidrezakp Web Site
ویرایش:

بله این بازی پولی هست . و لانچری که من گذاشتم کرکش کرده.
minetest شبیهش هست و خوبه.
« آخرین ویرایش: 14 مهر 1393، 06:15 ق‌ظ توسط hamidrezakp »
HamidRezaKP.ir
Any fool can write code that a computer can understand. Good programmers write code that humans can understand.

آفلاین hamidrezakp

• Sr. Member
  • *
    • Hamidrezakp Web Site
واسه من صغحه پیوند ها میاد
لینک دانلود درست کار میکنه .
با wget دانلودش کنید.
HamidRezaKP.ir

آفلاین Jasper

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
ویرایش:
پولی هست ولی نسخه دمو هم داره که پولی نیست.
minetest اوپن سورس و فری هست ولی هنوز بتا هست و خیلی از ماینکرفت عقبه. من ۲ روز توش گذروندم تا متوجه شدم اصلا زامبی و ماب و اینا نداره :o

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
انصافا ویندوزم رو فقط به خاطر این بازی نگه داشتم
روی اوبونتو نشد بازی کنم

ولی به نظر من اگه دوست دارید برنامه نویسی جاوا کنید ، این بازی واقعا آموزنده هست
با اینکه سورسش در دسترس نیست ، ولی مفاهیم شی گرایی درش خیلی نمایانه ( حداقل به نظر من اینطوریه )
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
با اینکه کارم گیر بود حاضر نشدم PhpStorm رو نصب کنم! حالا به خاطر یه بازی (که به نظر خیلی باحاله) بیام و زیر عهدم بزنم؟
 :'( سخته ولی ممکنه. ایشالا minetest نسخه Stableش بیاد! به امید آنروز... ](*,)
سالهاست قراره 0AD محبوب Stable بشه نشده! اینکه جای خود داره! ;D ;D

آفلاین alireza.crs

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 491
0AD مگه پایدار نیست؟خیلیم پایداره منکه هیچ ناپایداری ازش ندیدم(دو ماه قبل نصبش کردم و به علت اینکه بیش از حد شبیه ایج اف متالوژی ساخته بودنش پاکش کردم)
درضمن کار خوبی کردی زیر قولت نزدی.پرچم بالاس!

آفلاین abbasalim

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 642
  • http://esfandune.ir/
    • اسفندونه
0AD مگه پایدار نیست؟خیلیم پایداره منکه هیچ ناپایداری ازش ندیدم(دو ماه قبل نصبش کردم و به علت اینکه بیش از حد شبیه ایج اف متالوژی ساخته بودنش پاکش کردم)
درضمن کار خوبی کردی زیر قولت نزدی.پرچم بالاس!

پایداره ولی هوش مصنوعی دشمناش صفره شایدم منفی ;D احمق احمق هستن
از نظر داستانم که هنوز صفره
منظور پایداری شاید یه نسخه که بشه بهش گفت یه بازی کامل منظور دوستمون باشه

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
آره شاید منظورم رو از پایدار یکم زیاد شدید برداشت کردید! اینکه تازه نسخه Alpha 16 ازش تولید شده یعنی ایشالا ۳۰ ورژن بعد Beta میشه و به امید حق تو نسخه ۵۰ اینا عرضه نهایی میشه!!! (خودم می‌دونم اسپم بود حرفم!)

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
این تایپک خلاف قوانین انجمن هست .

نقل‌قول
۲. شما توافق می‌کنید که هیچ‌گونه ارسال ناقض قوانین حق نشر و طبع (Copyright) بدون اجازه رسمی از صاحبان آن حق نخواهید داشت.

نقل‌قول
۵. انجمن‌های فارسی اوبونتو از پذیرش هر گونه عنوانی که به هر نحوی کاربران را به استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد مایل نماید معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش چنین ارسال‌هایی را برای خود محفوظ می‌داند. مسلما انواع مقایسه بین نرم‌افزارهای آزاد و غیرآزاد شامل این بند نمی‌شود.

از ما گفتن ! چون ممکنه هر لحظه مدیران محترم تشریف بیارن تایپک رو قفل کنن.
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ