انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: (تازه کارها حتما بخوانند)چرا به لینوکس دیر عادت میکنیم؟  (دفعات بازدید: 3172 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mablue

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
  • sudo halt
    • تورکواز
 (تازه کارها حتما بخوانند)چرا به لینوکس دیر عادت میکنیم؟
GPU
lspci -k | grep -A 2 -i "VGA" اولا من که یه توزیع اوبونتو رو نصب میکردم انقدر پشتیبانی خوبی از تاچ پد و کارت صوتی و اینا داشت که فکر میکردم همه چی حله و فقط تنها مشکلم نصب کارت وایفای بود که  چندی باهاش ور رفتم تا اینکه نصب شدنشو یاد گرفتم که عین آب خوردن بود
اما بعدها فهمیدم نخیر یه چیز مهم رو فراموش کردم و این فراموشی بود که یه سال نتونستم به اوبنتو و امثالش عادت کنم فک میکردم مشکل از ناپایداری لینوکسه و هی خراب میشه هنگ میکنه یا میره اسلیپ دیگه صفحه نمیاد
تا اینکه فهمیدم همه چی به نصب نکردن درایور کارت گرافیکم که یه انویدیا جی فورس ۹x بود ربط داشت
پس یادمون باشه بعد نصب هر توزیعی باید کارت گرافیک مناسب گرافیکمونو روش بنصبیم
 CPU
lscpu
و
grep flags /proc/cpuinfo
if u see lm it's 64 bit

دومین عاملی که بعدها برام یه شوک بزرگ رو در بر داشت این بود که من وقتی این لبتاب دو هسته ای رو گرفتم روش یه ویستای ۳۲ بیتی نصب بود و من از اون دوران باور داشتم که مثل رایانه بوغ قدیمیم باید رو اینم لینوکس با معماری i386 بنصبم حال آنکه بابا اون کجا این کجا این لبتاب حتی قابلیت اجرای ۶۴ بیتی داشت و من اینو خیلی دیر فهمیدم بعد افسوسهای فراوون!!!
تازه بین این نفهمیدن و فهمیدن هم با کدهایی سعی کردم معماری سی پی یومو به دست بیارم و بعد کلی جستجو فک کردم یه مدت که i686 هست و کلی هم iso دانلود کردم با این معماری بعضیا اجرا میشدن بعضیا هم اصلا بوت نمیشدن!چون معماری ناسازگار داشت مثل آرچ که نتونستم طعمشو بچشم یه سال و چندی به خاطر همین کج فهمی...
خولاصه........
هیچی دیگه داشتم از لینوکس دلزده میشدم که یه جا اتفاقی دیدم تو نت به زبان انگلیسی که اکثر سی پی یو های ۲ هسته ای قابلیت ۶۴ بیتی دارن!با یه کد کوچیک تست کردم و دیدم بلههههههههه مال مام ۶۴ بود خبر نداشتیم
خلاصه آغا رفتیم توزیع هایی که نتونسته بودیم تابحال وا کنیمو با هیجانات خاص غیر قابل توصیفی دان کردیم و مثل آبخوردن نصب شدن همش(اینم بگم که قبل دانلود یه توزیع صرفا ۶۴ بیتی کوچیک و لایو به اسم فت داگ دانلود کردم و اجرا کردم دیدم اجرا شد و اونموقع دیگه با اطمینان رفتم دنبال دانلود ایزو های بزرگ)
کلا بعد اون جریان لینوکس خیلی آسون شده برام حتی آسانتر از ویندوز زاقارت
همه چی آرومه من چقدر خوشحالم .......................................
۳لوات
هیچی دیگه بعد دیگه کارم کلی راه افتادو عشق و حال
یه نکته ای رو بگم که همه توزیع ها اصولا رو پکیج های amd64 یا x86_64 رشون خیلی تمرکز میکنن و بقیه که i386 و یا i686 و غیره هستن کلا دو ماه بعد میدنش بیرون واس همین گلوبال اینه که یکی از اون اون دو تای اولی رو دان کنین و مطمینا اجرا میشه رو سیستمای معمولی دو هسته و به بالا مگر اینکه تک هسته ای باشه و یا نخواین دوتا هسته رو فشار باشن برین i386 دان کنین (اصلا توصیه نمیشه)
چون هیچموقع کد هایی که رو ترمینال اجرا میکنین معماری درست رو به شما نمیده هیچوقت ممکنه از معماری صحیح باخبر نشین (مثال اگه توزیع i686 نصیدین و اجرا کردین و میخواین ببینین معماری سیستمتون چیه توش مینویسه I686 و رو همون سییستم اگه I386 بنصبین همونو به عنوان معماری نشون خواهد داد!و شما هییچ وقت از هیچکس نمیپرسین حتی چون فک میکنین معماری رو میدونین و مشکل از پایداری لینوکسه!!!!!!!!!!!)

امیدوارم این تجربه به دردتون بخوره#موفق باشیدenlightened

منبع:
http://turkuaz.blog.ir

« آخرین ویرایش: 16 مهر 1393، 12:53 ب‌ظ توسط mablue »
عاشقتم لینوکس چون تو بغلم خجالتی و بی حرکتی مثل بعضی سیستما روده بر نیستی شفاف و صادقی همون اولش تا ته تهای دلت رو برام رو کردی و هر روز که میگذرد فِرَش تر میشوی مطابق سلیقه ام آرایش میکنی و مهمتر از همه چشم به جیبم ندوخته ای!

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
نقل‌قول
چون هیچموقع کد هایی که رو ترمینال اجرا میکنین معماری درست رو به شما نمیده هیچوقت ممکنه از معماری صحیح باخبر نشین
???

آفلاین mablue

• Full Member
  • *
  • sudo halt
    • تورکواز
نقل‌قول
چون هیچموقع کد هایی که رو ترمینال اجرا میکنین معماری درست رو به شما نمیده هیچوقت ممکنه از معماری صحیح باخبر نشین
???
در صورت نصب یه ایزو با معماری دیگه 8)
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1393، 12:28 ب‌ظ توسط mablue »
عاشقتم لینوکس چون تو بغلم خجالتی و بی حرکتی مثل بعضی سیستما روده بر نیستی شفاف و صادقی همون اولش تا ته تهای دلت رو برام رو کردی و هر روز که میگذرد فِرَش تر میشوی مطابق سلیقه ام آرایش میکنی و مهمتر از همه چشم به جیبم ندوخته ای!

آفلاین mohsen-rashidi

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 646
  • Hacker`s Emblem
    • اینجا خانه محسن است
grep flags /proc/cpuinfo | grep " lm "
من این کد رو برای تشخیص ۶۴ بیت بودن سی پی یو استفاده میکنم.
شما می‌گید اگر چند توزیع با هم نصب باشن و معماریشون متفاوت باشه این کد دیگه کار نمی کنه؟
چون تا حالا تو همچین شرایطی نبودم می‌پرسم
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1393، 02:54 ب‌ظ توسط mohsen-rashidi »

آفلاین mablue

• Full Member
  • *
  • sudo halt
    • تورکواز
نقل‌قول
grep flags /proc/cpuinfo | grep " lm "

من این کد رو برای تشخیص ۶۴ بیت بودن سی پی یو استفاده میکنم.
شما می‌گید اگر چند توزیع با هم نصب باشن و معماریشون متفاوت باشه این کد دیگه کار نمی کنه؟
چون تا حالا تو همچین شرایطی نبودم می‌پرسم

نه دومی خدارو شکر خوب کار میکنه
اما lscpu یه چیز انحرافیه که خیلیا که اصلا فک میکنن ۳۲ بیتی هست حتما در حالی که ۶۴ رو هم قابلیت اجرایی داره درگیرش میشن
و میرن فقط دنبال کدی میگردن که معماری سی پی یو رو بده نه تشخیض ۶۴ بودن رو و به lscpu میرسن که یه کد وابسته به معماری چیزی که نصب شده
یه تجربه بد......ک داشتم و یه مدت درگیرم کرد

آفلاین سهراب سپید

• Full Member
  • *
  • ارسال: 207
نقل‌قول
من AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5600+ × 2 دارم توو ویکی پدیا زده
Instruction set    MMX, SSE, SSE2, SSE3, x86-64, 3DNow! یعنی ۶۴ بیتیه؟
یکم جستجو کردم فهمیدم! برای منم ۶۴ بیتی بوده خبر نداشتم :)
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1393، 06:19 ب‌ظ توسط سهراب سپید »

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
نقل‌قول

دوست عزیز تقریبا از سال 2012 به بعد تمامی سی پی یو های لب تاپ 64 بیتی هستند.اکثر سیستم های با رم بالای 4 گیگ (حتی بعضی از 4 گیگ ها) پردازنده 64 بیتی دارند.
در ضمن جناب استارتر چون شما ویندوز رو دوست نداری دلیل نمیشه بهش بگی زاقارت(در واقع من تا حالا بر تری خاصی تو لینوکس نسبت به ویندوز ندیدم حتی کم و کاست هم دیدم) کلا مخالف توهین به هر شخص و یا وسیله ای که ما دوست نداریم هستم.

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین mablue

• Full Member
  • *
  • sudo halt
    • تورکواز
نقل‌قول

دوست عزیز تقریبا از سال 2012 به بعد تمامی سی پی یو های لب تاپ 64 بیتی هستند.اکثر سیستم های با رم بالای 4 گیگ (حتی بعضی از 4 گیگ ها) پردازنده 64 بیتی دارند.
در ضمن جناب استارتر چون شما ویندوز رو دوست نداری دلیل نمیشه بهش بگی زاقارت(در واقع من تا حالا بر تری خاصی تو لینوکس نسبت به ویندوز ندیدم حتی کم و کاست هم دیدم) کلا مخالف توهین به هر شخص و یا وسیله ای که ما دوست نداریم هستم.

کم کم برتری هاشو میبینی تحمل داشته باش... :D

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
حالا که بحث وارد ۳۲ و ۶۴ بیت شده این نوشته رو هم بخونید:
گذر از 32 بیت به 64 بیت
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir