انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکلاتی با خط فرمان با طعم k  (دفعات بازدید: 3204 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
مشکلاتی با خط فرمان با طعم k
« : 20 تیر 1388، 04:29 ب‌ظ »
بسم الله.
من تازه کوبونتو 8.04 به دستم رسید و بعد از مدتها از دوباره چشمم به جمال kde روشن شد ولی تو خط فرمان مشکلات عجیب غریبی دارم.چند نمونه که خودمم توش موندم ایناس:
یه نمونه وقتی بود که خواستم گراب رو تعمیر کنم.وقتی خواستم تو گراب دستکاری کنم
sudo kate /boot/grub/menu.lstمیگفت:این فرمان وجود ندارد.وقتی همین رو بدون sudo میزدم قبول میکرد ولی طبیعتا این بدرد من نمیخورد چون تمیتونستم تغییراتم رو ذخیره کنم.
یکی دیگه از این ایرادا وقتی بود که خواستم گرفیک نصب کنم و باید X رو خاموش میکردم:
sudo /etc/init.d/kdm stopکه این رو هم میگفت وجود ندارد.البته به دایرکتوری /etc/init.d/ که سر میزدم مثل این که واقعا وجود نداشت.
قضیه چیه؟باید قبل از استفاده از این دستورات کار خاصی بکنم یا عیب از نصب کردن منه  یا....!!
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
پاسخ به: مشکلاتی با خط فرمان با طعم k
« پاسخ #1 : 20 تیر 1388، 05:55 ب‌ظ »
حالا چرا ۸.۰۴ ؟؟ چرا ۹.۰۴ نصب نمی کنید ؟
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #2 : 20 تیر 1388، 11:37 ب‌ظ »
درود

برای دستور اول از kdesudo استفاده کنید

در مورد دوم هم kdm نصب هست ؟  از gdm استفاده نمی کنید؟  ( برای لاگین صفحه اوبونتو میاد یا kde ؟ )
kubuntu خالی دارید یا gnome رو هم در کنارش دارید؟

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین Midgårdsormen

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 900
« پاسخ #3 : 21 تیر 1388، 01:44 ق‌ظ »
برای ادیت کردن از طریق خط فرمان میتونید از vim یا nano هم استفاده کنید

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #4 : 21 تیر 1388، 08:49 ق‌ظ »
sudo /etc/init.d/kdm stopرو امتحان کن و ببین کار می کنه یا نه. ممکنه اول گنوم نصب کرده باشی و بعد کووبونتو و مسیرهای کوبونتو درست تنظیم نشده باشه.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #5 : 21 تیر 1388، 04:36 ب‌ظ »
سلام و با تشکر از همگی.

sudo /etc/init.d/kdm stopرو امتحان کن و ببین کار می کنه یا نه. ممکنه اول گنوم نصب کرده باشی و بعد کووبونتو و مسیرهای کوبونتو درست تنظیم نشده باشه.

جادی جان تو پست اول گفتم که من دقیقا همین چیزی که شما برام نوشتی رو اجرا کردم ولی میگه:
command not founf
نقل‌قول
حالا چرا ۸.۰۴ ؟؟ چرا ۹.۰۴ نصب نمی کنید ؟
چون بهش دسترسی ندارم وگر نه ازخدام بود.اینم یه پک هما بود که رفته بودم مشهد تویه مغازه دیدم خریدم.12 تا توزیع لایو توشه که من kubuntu8.04 رو باهاش لایو آوردم بالا و  بعد نصبش کردم.

نقل‌قول
درود

برای دستور اول از kdesudo استفاده کنید

در مورد دوم هم kdm نصب هست ؟  از gdm استفاده نمی کنید؟  ( برای لاگین صفحه اوبونتو میاد یا kde ؟ )
kubuntu خالی دارید یا gnome رو هم در کنارش دارید؟
سلام.مگه میشه آدم کوبونتو نصب کنه بعد از gdm استفاده کنه ???.اینی که من دارم کوبونتو خالصه.البته فکر کنم ;D

حالا چند کلام هم از خودم بگم.اون مشکل اول رو جوابشو تو فرومی که همین جاست و چسبناک شده http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,5767.15.htmlبه نقل از Hosein-mec عزیز مینویسم:
نقل‌قول
اگر از Kubuntu-KDE4 استفاده می کنید حتما تا الان متوجه شدید که برنامه های kde4 با دستور sudo اجرا نمیشن و با پیغام command not found مواجه میشوید. بنابراین نمیتونید برنامه ای رو با مجوز root اجرا کنید. برای حل این مشکل دستور زیر را اجرا کنید :
sudo ln -s /usr/lib/kde4/bin/* /usr/bin/

با همین یه خط مشکل من حل شد.
حالا دومی:سوال اگه من موقع لاگین کردم از گزینه ورود در کنسول استفاده کنم آیا باز هم نیاز به خاموش کردن X هست؟
« آخرین ویرایش: 21 تیر 1388، 04:42 ب‌ظ توسط mrmrn »

آفلاین sudotux

• *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #6 : 22 تیر 1388، 01:22 ق‌ظ »
در مورد مشکل دوم میتونید از گزینه ی recovery mode در صفحه ی گراب استفاده کنید.

هیچ کدوم از این مشکلات در کوبونتو ۹.۰۴ وجود نداره. در ضمن دسکتاپ KDE 4.0 که در کوبونتو ۸.۰۴ نصبه اصلا قابل مقایسه با KDE 4.2 نیست. تا ۱۵ روز دیگه KDE 4.3 هم میاد .... بهتره سیستمتون رو سریعتر به نسخه ی جدید ارتقا بدید !

آفلاین جادی

• *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #7 : 22 تیر 1388، 08:00 ق‌ظ »
ببخشید (: واقعا نمی دونم چرا اون راهنمایی بی سر و ته رو کردم (: الان متوجه نمی شم چجور عیب یابی می خواستم بکنم با اون دستور (:

در مورد بالا بردن نسخه، شدیدا پیشنهاد می کنم ارتقاء بدی. کوبونتو مشکلات خیلی زیادی داره و واقعا به نظرم تا قبل از ۹.۰۴ در حد غیرقابل استفاده باید طبقه بندی بشه و تازه کوبونتوی جدید که روش کی دی ای ۴.۳ نصب کنی، قابل نشون دادن به یک آدم به عنوان یک سیستم عامل لینوکس است. تازه اینم هنوز کار داره و واقعا یک سیستم عامل پایدار نیست.

فکر کنم به راحتی از چند تا مغازه لینوکس اینترنتی که وجود داره می تونی به شکل پستی، راحت و سریع خرید کنی.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #8 : 22 تیر 1388، 07:56 ب‌ظ »
در مورد مشکل دوم میتونید از گزینه ی recovery mode در صفحه ی گراب استفاده کنید.

هیچ کدوم از این مشکلات در کوبونتو ۹.۰۴ وجود نداره. در ضمن دسکتاپ KDE 4.0 که در کوبونتو ۸.۰۴ نصبه اصلا قابل مقایسه با KDE 4.2 نیست. تا ۱۵ روز دیگه KDE 4.3 هم میاد .... بهتره سیستمتون رو سریعتر به نسخه ی جدید ارتقا بدید !
میشه یه نمه بیشتر توضیح بدین؟یعنی با استفاده از recovery mode  وارد کنسول میشم بدون اینکه X روشن شه؟

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1430
  • as in freedom
« پاسخ #9 : 14 شهریور 1388، 05:24 ب‌ظ »
برای استفاده از این جور فرمانها توی کی‌دی‌ای بهتره اول Alt+F2 رو بزنی و بعد همونجا تایپ کنی:
kdesudo kate /path/to/file
امضای کوچکتر - انجمن زیباتر P-: