انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سخت افزار ها در لینوکس چطوری نصب مبشن؟؟(حل شد)  (دفعات بازدید: 9863 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 35
سلام دوستان
من یه بار لینوکس فدورا نصب کردم بعد دیدم هیچ کاری نمیشه باش کرد بیخیالش شدم.
الان بعد از مدت ها وقتی دیدم توی برنامه ی کیلیک در مورد لینوکس مینت 7 صحبت شد به سرم زد نصبش کنم و کردم.
قشنگه و سریع اما هرکاری میکنم نمی تونم سخت افزار هامو توش پیدا کنم!!!!البته صدا و گرافیکم رو شناخته ولی مودم و دی وی بیم رو نشناخته.
اگه میشه یه راهنمایی کنید.درضمن وقتی مودم رو اسکن کردم این مشخصات رو بهم داد.اگه میشه بگید چی گفته ماهم یاد بگیریم.
scan result:
http://www.4shared.com/file/120711898/c868af80/Modem.html

« آخرین ویرایش: 06 امرداد 1388، 11:53 ب‌ظ توسط 4rooos »

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
پاسخ به: سخت افزار ها در لینوکس چطوری نصب مبشن؟؟
« پاسخ #1 : 04 امرداد 1388، 07:52 ب‌ظ »
سلام دوستان
من یه بار لینوکس فدورا نصب کردم بعد دیدم هیچ کاری نمیشه باش کرد بیخیالش شدم.
الان بعد از مدت ها وقتی دیدم توی برنامه ی کیلیک در مورد لینوکس مینت 7 صحبت شد به سرم زد نصبش کنم و کردم.
قشنگه و سریع اما هرکاری میکنم نمی تونم سخت افزار هامو توش پیدا کنم!!!!البته صدا و گرافیکم رو شناخته ولی مودم و دی وی بیم رو نشناخته.
اگه میشه یه راهنمایی کنید.درضمن وقتی مودم رو اسکن کردم این مشخصات رو بهم داد.اگه میشه بگید چی گفته ماهم یاد بگیریم.
scan result:
http://www.4shared.com/file/120711898/c868af80/Modem.html

دوستان خوب یکی یه چیزی بگه یعنی هیشکی بلد نیست؟

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
« پاسخ #2 : 04 امرداد 1388، 10:38 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز
به خانوادهٔ deb base ها خوش اومدید!
اولا باید اینو بگم که جواب دادن به سوالات در اینجا یک وظیفه نیست. مثلا من برای جواب دادن به شما یک ریال هم حقوق نمی‌گیرم :) حتی آقای حسن‌پور که مدیر هستند، یک ریال از این‌جا دریافت نمی‌کنند ;)

بگذریم...

خوشبختانه مودم شما با توجه به خط
Communication controller: Conexant Systems, Inc. HSF 56k Data/Fax Modem در پروندهٔ ModemData.txt از نوع Conexant HSF است که به راحتی در لینوکس مینت نصب می‌شود.

ابتدا گرداننده را از این‌جا دریافت کنید:
http://www.linuxant.com/drivers/hsf/full/archive/hsfmodem-7.80.02.04full/hsfmodem_7.80.02.04full_k2.6.28_11_generic_ubuntu_i386.deb.zip

به احتمال زیاد باید گردانندهٔ Alsa رو هم دانلود کنید. از اینجا دریافتش کنید:
http://www.linuxant.com/alsa-driver/archive/alsa-driver-linuxant-1.0.20.3/alsa-driver-linuxant_1.0.20.3_all.deb.zip

هر دو این پرونده ها رو از حالت فشرده خارج کنید. اول Alsa رو نصب کنید (بعد از خارج کردن از حالت فشرده، روی اون دوبار کلیک کنید و install رو بزنید).

بعد از نصب Alsa، حالا HSF رو نصب کنید.

بعد از نصب HSF، یکبار توی ترمینال sudo hsfconfig رو بزنید و پیکربندی اش کنید. در دو مورد اول که yes و no هست، تنها اینتر رو بزنید. بعد هم باید کشور و این چیزا رو بهش بدید. اما این گرداننده متاسفانه محدوده به 14.4 کیلوبیت.

بعد از این‌که hsfconfig رو رد کردید، کانکشنتون رو با استفاده از این روش‌ها پیکربندی کنید:
http://wiki.ubuntu.ir/DialupModemHowto/SetUpDialer

پ.ن: بعد از نصب گرداننده، درگاه(پورت) مودم شما روی
/dev/modemتنظیم می‌شه.

سوال دیگه‌ای داشتید، بپرسید :)

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 04 امرداد 1388، 11:20 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز
اولا باید اینو بگم که جواب دادن به سوالات در اینجا یک وظیفه نیست. مثلا من برای جواب دادن به شما یک ریال هم حقوق نمی‌گیرم :) حتی آقای حسن‌پور که مدیر هستند، یک ریال از این‌جا دریافت نمی‌کنند ;)

کاکا از اینکه به سوالم جواب دادید بسیار سپاس گذار و مسرورم. ;D
احمد جان میدونم که هیچ کس مجبور نیست و هیچ کس هیچ پولی دریافت نمی کنه،من هم در بخش دانلود افلاین اسکای دی وی بی دات کام مدیریت میکنم و حرف شما رو قبولدارم، بعضی از یوزر ها مثله طلبکار ها میمونند ولی من چیزی نگفتم که باعث رنجش شما بشه در هر صورت معذرت میخوام. :oops:

سوال دیگه اینکه کجا باید سخت افزار ها رو دید؟مثلا توی ویندوز میری توی دیوایس منیجر و همه چی رو میبینی و هر کاری خواستی میکنی.
من الان نمی دونم وبکم ، پرینتر ، ریسیور کارت و بلوتوث رو کجا پیدا کنم.درایور دارن واسه لینوکس یا باید کد وارد کرد؟ ???لطفا اگه میشه در حد کلی یه توضیح کوچولو بدید  شاید ماهم راه افتادیمو ویندوز رو بطور کلی گذاشتیم کنار.
من  مقاله هایی خوندم که برام زیاد مشکل پیش نیاد و خودم بتونم مشکلم رو حل کنم ولی بازم لنگم،لنگ شما عزیزان.
بازم مزاحم میشم دوستان.

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
« پاسخ #4 : 04 امرداد 1388، 11:23 ب‌ظ »
برای دیدن مشخصات وسایلی که با usb به سیستم وصل می‌شن، اینو تو ترمینال بزنید:
lsusb

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 730
« پاسخ #5 : 04 امرداد 1388، 11:39 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز

کاکا از اینکه به سوالم جواب دادید بسیار سپاس گذار و مسرورم. ;D
احمد جان میدونم که هیچ کس مجبور نیست و هیچ کس هیچ پولی دریافت نمی کنه،من هم در بخش دانلود افلاین اسکای دی وی بی دات کام مدیریت میکنم و حرف شما رو قبولدارم، بعضی از یوزر ها مثله طلبکار ها میمونند ولی من چیزی نگفتم که باعث رنجش شما بشه در هر صورت معذرت میخوام. :oops:

سوال دیگه اینکه کجا باید سخت افزار ها رو دید؟مثلا توی ویندوز میری توی دیوایس منیجر و همه چی رو میبینی و هر کاری خواستی میکنی.
من الان نمی دونم وبکم ، پرینتر ، ریسیور کارت و بلوتوث رو کجا پیدا کنم.درایور دارن واسه لینوکس یا باید کد وارد کرد؟ ???لطفا اگه میشه در حد کلی یه توضیح کوچولو بدید  شاید ماهم راه افتادیمو ویندوز رو بطور کلی گذاشتیم کنار.
من  مقاله هایی خوندم که برام زیاد مشکل پیش نیاد و خودم بتونم مشکلم رو حل کنم ولی بازم لنگم،لنگ شما عزیزان.
بازم مزاحم میشم دوستان.

سلام و خوش اومدید

برنامه توی ترمینال زیاده برای دیدن سخت افزارها ولی یه نرم افزار گرافیکی هم هست که خودم خیلی باهاش حال میکنم ( امروز مرتبه دومه دارم معرفیش میکنم  ;) )

یک ترمینال باز کن و توش بنویس sudo apt-get install hardinfo بعدش هم تایپ کن hardinfo تستش کن ،‌ حجمش کمه و راحت نصب میشه

در مورد dvb هم اگر لطف کنید مدل کارتتون رو بفرمائید ممنون میشم ( اسکای نتم به صورت اتوماتیک نصب بود )

توی لینوکس خیلی از سخت افزارها توسط کرنل به صورت پیشفرض پشتیبانی میشن ( نیاز به نصب هیچگونه درایوری ندارند )

باز اگر مشکلی بود بفرمائید

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269
« پاسخ #6 : 05 امرداد 1388، 12:38 ق‌ظ »
جدیدترین نسخه ی برنامه ی hardinfo رو میتونی از اینجا بگیری.

برنامه ی lshw-gtk هم خیلی خوبه. حتما تستش کن.

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 05 امرداد 1388، 12:55 ق‌ظ »

سلام و خوش اومدید

برنامه توی ترمینال زیاده برای دیدن سخت افزارها ولی یه نرم افزار گرافیکی هم هست که خودم خیلی باهاش حال میکنم ( امروز مرتبه دومه دارم معرفیش میکنم  ;) )

یک ترمینال باز کن و توش بنویس sudo apt-get install hardinfo بعدش هم تایپ کن hardinfo تستش کن ،‌ حجمش کمه و راحت نصب میشه

در مورد dvb هم اگر لطف کنید مدل کارتتون رو بفرمائید ممنون میشم ( اسکای نتم به صورت اتوماتیک نصب بود )

توی لینوکس خیلی از سخت افزارها توسط کرنل به صورت پیشفرض پشتیبانی میشن ( نیاز به نصب هیچگونه درایوری ندارند )

باز اگر مشکلی بود بفرمائید

مدل کارتم اسکای استار2 دی 2.8 هستش.
HardyLaity جان اسکاینت کجا نصب بود؟توی لینوکس اسکاینت هست؟

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 05 امرداد 1388، 12:59 ق‌ظ »
دوستام شما این کد ها رو از کجا میارید؟حفظ کردین یا مرجعی وجود داره؟

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 05 امرداد 1388، 01:31 ق‌ظ »
دوستان من داشتم این برنامه
alsa-driver-linuxant-1.0.20.3/alsa-driver-linuxant_1.0.20.3_all.deb
برای راه انداختن مودم رو نصب میکردم، که خیلی طول کشید حدود 5 دقیقه شایدم بیشتر و یه لحظه برق کم و زیاد شد و کامپیوتر خاموش!
حالا هر کاری میکنم نصبش کنم میگه اول برنامه های دیگت رو ببند مثله اپدیت منیجر و ... !
اصلا من برنامه ای باز ندارم.

چیکار کنم؟ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #10 : 05 امرداد 1388، 01:47 ق‌ظ »
دوستان من داشتم این برنامه
alsa-driver-linuxant-1.0.20.3/alsa-driver-linuxant_1.0.20.3_all.deb
برای راه انداختن مودم رو نصب میکردم، که خیلی طول کشید حدود 5 دقیقه شایدم بیشتر و یه لحظه برق کم و زیاد شد و کامپیوتر خاموش!
حالا هر کاری میکنم نصبش کنم میگه اول برنامه های دیگت رو ببند مثله اپدیت منیجر و ... !
اصلا من برنامه ای باز ندارم.

چیکار کنم؟ ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

سلام عزیز خوش اومدی

نکته اول اینکه اینو تو ترمینال بزن چون نصب نیمه کاره مونده اونو میگه بزن :

sudo dpkg --configure -a
نکته دوم و  خوشحال کننده برات اینه که بله توی لینوکسم هم اسکای نت هست هم دانلود افلاین و .. که تاپیکی هم برای این امر هست

اینجاست مطالعه کن  :)

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,7410.0.html

موفق باشی

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 05 امرداد 1388، 02:07 ق‌ظ »
بچه ها من اومدم hardinfo رو نصب کنم  پیغام داد که پیش فرض نصب هست؟؟؟؟؟؟؟اما کجا؟چطوری اجراش کنم؟

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #12 : 05 امرداد 1388، 02:42 ق‌ظ »
بچه ها من اومدم hardinfo رو نصب کنم  پیغام داد که پیش فرض نصب هست؟؟؟؟؟؟؟اما کجا؟چطوری اجراش کنم؟

اگه نصبه که خب تو ترمینال اسمشو بزن باث اجرا بشه  :)

آفلاین 4rooos

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 05 امرداد 1388، 03:15 ق‌ظ »
bache ha alan toye linux hastam \\:D/
alanam daram language pack e farsi ro migiram ama sorat kheyly kame chikar konam ?
chetory farsi benevisam?

آفلاین HardyLaity

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 730
« پاسخ #14 : 05 امرداد 1388، 04:03 ق‌ظ »
bache ha alan toye linux hastam \\:D/
alanam daram language pack e farsi ro migiram ama sorat kheyly kame chikar konam ?
chetory farsi benevisam?

سلام

تبریک میگم ، معتاد شدی رفت  :D

برای فارسی نویسی چیزی لازم نیست دانلود کنی ، فقط صفحه کلید رو تنظیم کن

http://wiki.ubuntu-ir.org/UbuntuPersianSupport#head-3dc5b804ec6373d5477f406205ca650a7586d42d