انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راه حلی عملی برای رفع صدای ایجاد شده از مدارات سوییچینگ؟ [حل شد]  (دفعات بازدید: 5194 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
سلام.

چند وقت پیش یک cubietruck تهیه کردم و یک هارد لپتاپی واسش خریدم و اسمبلش کردم و روش cubieez ریختم. امروز به فکرم رسید که ساعات زیادی از روز هاردش بی‌استفاده می‌مونه و برای همین با hdparm تنظیم کردم که هارد بعد از 5 دقیقه بلااستفاده موندن خاموش بشه. مشکل از اونجایی شروع می‌شه که به محض اینکه spin-down اتفاق می‌فته، یه صدای سوت بسیار آزار دهنده و فرکانس بالایی از برد به گوش می‌رسه. قبلا هم مشابه این قضیه رو توی آداپتور لپتاپ دیده بودم که بعد از خاموش شدن مانیتور تیک تیک می‌کرد که البته صدای کمی داره و قابل تحمله. به همین دلیل دنبال رفعش نرفته بودم. اما این سوتی که cubietruck می‌کشه سر آدمو درد می‌یاره. یه سرچ زدم و به اینجا رسیدم. خلاصش اینه که وقتی بار روی مدار کم می‌شه، فرکانس کاری سیم‌پیچ پایین می‌یاد و صدای نوساناتش به حوزه‌ی شنوایی آدمیزاد وارد می‌شه. (یادمه یکی از اساتید دانشگاه گفت تلفات هیسترزیس سلف عامل تولید صدا است.)

به هر حال. اینهمه حرف زدم که بگم آیا راه حلی عملی برای رفع این صدا می‌دونید؟ آیا شما هم تجربه‌ی مشابهی داشته‌اید؟

ممنون.
« آخرین ویرایش: 04 دی 1393، 03:53 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
سلام.

چند وقت پیش یک cubietruck تهیه کردم و یک هارد لپتاپی واسش خریدم و اسمبلش کردم و روش cubieez ریختم. امروز به فکرم رسید که ساعات زیادی از روز هاردش بی‌استفاده می‌مونه و برای همین با hdparm تنظیم کردم که هارد بعد از 5 دقیقه بلااستفاده موندن خاموش بشه. مشکل از اونجایی شروع می‌شه که به محض اینکه spin-down اتفاق می‌فته، یه صدای سوت بسیار آزار دهنده و فرکانس بالایی از برد به گوش می‌رسه. قبلا هم مشابه این قضیه رو توی آداپتور لپتاپ دیده بودم که بعد از خاموش شدن مانیتور تیک تیک می‌کرد که البته صدای کمی داره و قابل تحمله. به همین دلیل دنبال رفعش نرفته بودم. اما این سوتی که cubietruck می‌کشه سر آدمو درد می‌یاره. یه سرچ زدم و به اینجا رسیدم. خلاصش اینه که وقتی بار روی مدار کم می‌شه، فرکانس کاری سیم‌پیچ پایین می‌یاد و صدای نوساناتش به حوزه‌ی شنوایی آدمیزاد وارد می‌شه. (یادمه یکی از اساتید دانشگاه گفت تلفات هیسترزیس سلف عامل تولید صدا است.)

به هر حال. اینهمه حرف زدم که بگم آیا راه حلی عملی برای رفع این صدا می‌دونید؟ آیا شما هم تجربه‌ی مشابهی داشته‌اید؟

ممنون.

خوب چند مساله با توجه به همون پیجی که داده بودی فهمیدم.
1-کیفیت قطعات رو افزایش بدید(فقط در مرحله ساخت میشه اعمال کرد یا با تعویض قطعه که هزینه میتونه در بر داشته باشه)
2-چسب کاری قطعه و جلو گیری از لرزش و تولید صدا(با مشکلاتی مثل اور ولتاژ شدن و سخت بودن مراحل برای مدارات بسیار ریز)

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
خوب چند مساله با توجه به همون پیجی که داده بودی فهمیدم.
1-کیفیت قطعات رو افزایش بدید(فقط در مرحله ساخت میشه اعمال کرد یا با تعویض قطعه که هزینه میتونه در بر داشته باشه)
2-چسب کاری قطعه و جلو گیری از لرزش و تولید صدا(با مشکلاتی مثل اور ولتاژ شدن و سخت بودن مراحل برای مدارات بسیار ریز)

اگه این راه‌ها عملی بود که به جای این تاپیک یه پست آموزشی تو وبلاگی جایی می‌ذاشتم :)
« آخرین ویرایش: 04 دی 1393، 08:52 ق‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
من دانش الکترونیک ندارم
اگر میدونید از یک سوئیچ مکانیکی هست این صدا   میتونید به جاش از SSR‌ استفاده کنید
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%84%D9%87_%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%AA_%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%AF

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
من دانش الکترونیک ندارم
اگر میدونید از یک سوئیچ مکانیکی هست این صدا   میتونید به جاش از SSR‌ استفاده کنید
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%84%D9%87_%D8%AD%D8%A7%D9%84%D8%AA_%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%AF
ممنون از شما. ولی همونطور که عرض کردم صدا از سیم‌پیچه و داخل ویکیپدیا پیوندی با نام coil noise داره.
به طور اتفاقی دقت کردم دیدم این نویز با ریتمی هماهنگ با چشمک زدن led سفید ایجاد می‌شه. گشتم دیدم این led روی cpu1 کانفیگ شده. یعنی با فعالیت هسته‌ی دوم این صدا ایجاد می‌شه. نگاه کردم دیدم governor روی performance تنظیم شده. یعنی باز هم لازمه توان بیشتری مصرف بشه تا صدا رفع بشه. راهکاری برای ایجاد بار مصنوعی کنترل شده روی cpu نمی‌شناسید؟ مثلا یه اسکریپت که md5 یه فایلو بدست بیاره و اگه تموم شد از اول شروع کنه!

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
    • IRAN Backup
چند درصد از پردازنده استفاده بشه صدا میخوابه ؟
با دو ابزار زیر آزمون و و خطا کنید:
http://cpulimit.sourceforge.net/sudo aptget install stress

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
چند درصد از پردازنده استفاده بشه صدا میخوابه ؟
با دو ابزار زیر آزمون و و خطا کنید:
http://cpulimit.sourceforge.net/sudo aptget install stress
آمپر هر دو تا هسته چسبید به 100 ولی نویز که نخوابید هیچ تازه صداش ممتد شد :|
پس مثل اینکه cpu اونقدری که نیازه توان مصرف نمی‌کنه. به جای اون شارژ گوشی رو زدم به usb و اینطوری توان کشیدم ازش و صدا کامل قطع شد. پس می‌شه مسئله رو حل شده دونست. با این تفاوت که در اصل صورت مسئله پاک شده! همیشه باید یک دیوایس مصرف کننده بهش وصل باشه!
اما جدا از تمام این مسائل این دو تا ابزاری که معرفی کردید خیلی جالب بود ;)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
اینم از مصرف کننده‌ی توان (DIY آخر هفته). ترکیب فن کول‌پد کهنه و کابل usb دورافتاده و مقداری سیم مفتول و نوار چسب دوطرفه. هم‌سن‌های من دارن رباط می‌فرستن فضا (:
« آخرین ویرایش: 04 دی 1393، 08:56 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
    • IRAN Backup
از همون 5 ولت برای راه انداختن یک فن بالبرینگی کوچیک بهره ببرید که خود برد رو خنک کنه

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
از همون 5 ولت برای راه انداختن یک فن بالبرینگی کوچیک بهره ببرید که خود برد رو خنک کنه
به اینم فکر کردم. اما داخل کیسش جا برای فن نداره. البته اصلا داغ نمی‌شه که فن بخواد.