انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: نسخه های مختلف لینوکس ؟  (دفعات بازدید: 3094 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین JAP

• Full Member
  • *
  • ارسال: 197
  • japdeveloper
    • japdeveloper
نسخه های مختلف لینوکس ؟
« : 19 اسفند 1393، 07:28 ب‌ظ »
سلام به همگی
میخواستم بدونم بهترین نسخه لینوکس چیه که نصب کنیم؟

تفاوت ubuntu با Xubuntu چیه؟

برای برنامه نویسی کدوم بهتره؟
کد سالم در بدن سالم ** کد سالم در سیستم عامل سالم

آفلاین tireng90

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
پاسخ : نسخه های مختلف لینوکس ؟
« پاسخ #1 : 19 اسفند 1393، 07:46 ب‌ظ »
سلام به همگی
میخواستم بدونم بهترین نسخه لینوکس چیه که نصب کنیم؟

تفاوت ubuntu با Xubuntu چیه؟

برای برنامه نویسی کدوم بهتره؟
سلام
تفاوت تنها در میز کار که اوبونتو از unity استفاده می کنه و زوبونتو از xfce.
بجای جواب سوال اول شما بهتره بگید سطح دانشتون از اوبونتو و لینوکس ها چیه. و سیستمت از لحاظ سخت افزاری خوبه یا نه چون اوبونتو میزکار سنگین تری از زوبونتو داره و مینت هم هست که پایدارتره و کمتر کاربر مبتدی را اذیت میکنه.
جواب سوال دوم هم هر دو توزیع خوبند

آفلاین JAP

• Full Member
  • *
  • japdeveloper
    • japdeveloper
« پاسخ #2 : 19 اسفند 1393، 07:51 ب‌ظ »
مشخصات سیستم من اینه :

CPU Core i5

RAM : 4GB

Graphic : 2G

این مشخصات اصلیش بود

آنلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3504
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #3 : 19 اسفند 1393، 08:25 ب‌ظ »
سلام
سیستم شما از لحاظ فنی نیاز به نصب زوبونتو نداره. مگه اینکه شخصا و طبق سلیقه بخوای ازش استفاده کنی.
میزکار های xfce,lxde و mate اصولا برای سیستم های ضعیف ساخته شدن و این باعث حق انتخاب برای کاربر میشه که هر سیستمی با هر توان سخت افزاری داشته باشه، بتونه از لینوکس استفاده کنه و بی نصیب نمونه. واس همین برای هر سطح توان سخت افزاری ما میزکار داریم. البته بعضی دلایل دیگه هم هست مثل میزان شخصی سازی و یا سادگی و ... ولی کلیت هدف همچین میزکارهایی روی سبکی هست
سیستم شما نیاز به زوبونتو نداره ولی اگه دوست داری تستش کنی بسم اللّه  ;)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آنلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 19 اسفند 1393، 08:33 ب‌ظ »
سیستم من خیلی ضعیفه و 6 ماه زوبونتو داشتم. الان هم کوبونتو دارم که اونم مثل زوبونتو سبکه فقط یه 200 مگی به خاطر پروسه های پلاسما، رم بیشتری اشغال کرده که خب در برابر اون همه افکت و امکانات گرافیکی KDE‌ارزشش رو داشته.
اینکه کدوم توزیع از همه بهتره بستگی به سلیقه ت داره. من با تمام توزیع های خانواده ی اوبونتو (حتی  خارج از خانواده مثل المنتری و دپین و زورین و ...) کار کردم.
ته همه شون یکیه. خیالت تخت. غیر از همون ظاهر و میزکار چیز دیگه ای بینشون تفاوت نداره. همه شون بیسشون اوبونتو هست. ولی باقی توزیع ها مثل فدورا آرچ سوزه سنت و .... چون تست نکردم نمی تونم نظر بدم. اونا هم تفاوتشون با اوبونتو در مدیریت بسته ها و سیاست هاشون توی مخازن نرم افزاری و اندکی هم تفاوت در ساختار هست. وگرنه شما هر توزیع گنو/لینوکسی رو نصب کنی میتونی همه کاری باهاش انجام بدی. بنابراین هیچ توزیعی برای هیچ کار خاصی طراحی نشده. این که میگن یه توزیع مثلا مثل اوبونتو استودیو واسه آهنگسازی و کارهای استودیویی خوبه یعنی اینکه توی اوبونتو با میزکار xfce ده ها برنامه ی استودیویی نصب کردن گذاشتن به صورت راحت الحلقوم در اختیار کاربر. وگرنه شما که اوبونتو داری کافیه برنامه های اون توزیع رو نصب کنی تا توزیعت بشه عین اوبونتو استودیو. پس مهم نیست از چه توزیعی استفاده می کنی. مهم اینه که بدونی هدفت چیه و میخوای چکار کنی  ;)
برای برنامه نویسی هم همون طور که گفتم شما با اوبونتو برنامه نمی نویسی. با فدورا برنامه نمی نویسی. با یه نرم افزار IDE توی این توزیع ها برنامه می نویسی که خب اون برنامه رو باید نصب کنی. حالا مهم نیست توزیعت چیه.  ;)
« آخرین ویرایش: 19 اسفند 1393، 08:36 ب‌ظ توسط Rasubuntu »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین JAP

• Full Member
  • *
  • japdeveloper
    • japdeveloper
« پاسخ #5 : 19 اسفند 1393، 09:15 ب‌ظ »
واقعا ممنونم ازت خیلی کمکم کردی

آفلاین JAP

• Full Member
  • *
  • japdeveloper
    • japdeveloper
« پاسخ #6 : 19 اسفند 1393، 09:17 ب‌ظ »
فقط یه سوال من باید نسخه Desktop رو نصب کنم؟
چه فرق هایی داره بین بقیه؟

آنلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 19 اسفند 1393، 10:07 ب‌ظ »
اوبونتو (قدیم و جدید) روی هم رفته چند مدل هست:
دسکتاپ
سرور
کور
نت بوک
تاچ

سرور به نظرم بدون میزکار هست (چون حجمشون رو همیشه دیدم که کم بوده) و فقط برای لود شدن روی سرور ها هست واسه بار سبک روی سرور ها تا فشار بهشون نیاد و حجم کمتر واسه راحت تر بودن ادمین و هزینه هاش
کور هم یه نسخه ی کوچک و ساده هست مثل اوبونتو snappy که واسه arm‌توسعه اش دادن و همین قضیه ی اینترنت اشیا و .. که بتونه روی یه دیوایس ریز اندازه ی کارت تلفن (مثل رزبری پای) لود بشه.
نت بوک رو شخصا نه دیدم و نه اطلاعات دارم ازش. ولی احتمال میدم توزیعی برای نت بوک ها باشه (ساده ترین احتمالش همینه  ;D )
تاچ هم که اوبونتوفون و اوبونتوتبلت هست.

شما PC اگه داری یا لپ تاپ اگه داری باید دسکتاپ نصب کنی.
اگه PCیت به عنوان سرور استفاده میشه باید از نسخه ی سرور استفاده کنی. دسکتاپ هم میتونی برای سرور استفاده کنی ولی اینجوری الکی فشار زیادی روی سیستم هست و کار ادمین هم سخت میشه. پس سرور مناسب تره
اگه نت بوک داری باید نسخه ی نت بوک نصب کنی که فکر می کنم کلا نسل این مدل اوبونتو منقرض شده باشه.
اگه هم رزبری پای داری باید نسخه ی کور رو نصب کنی
اگه هم دیوایس x86 اینتل یا arm داری باید نسخه ی تاچ رو نصب کنی