انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونه برای تولید کلمات عبور / رمزبندی / رمزگشایی تصادفی در لینوکس  (دفعات بازدید: 3052 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین x

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 562
سلام
امنیت یکی از نگرانی های عمده ای عصر دیجیتال است.
ما برای کامپیوترها ایمیل، تلفن، اسناد و غیره پسورد میگذاریم همه ما میدانیم که اساس انتخاب پسورد این است که به آسانی به یاد بیاید و به سختی حدس زده شود.
اما بعضی از دستگاه ها که به صورت اتوماتیک پسورد را تولید(generat) میکنند چه ؟
مطمئن باشید که لینوکس در این امر بهترین است.
1- ایجاد یک رمز عبور منحصر به فرد تصادفی با طول 10 کاراکتر با استفاده از دستور(pwgen) اگر آن را نصب ندارید با استفاده از دستور زیر نصب کنید.
# apt-get install pwgen$ pwgen 10 1

تولید چند کلمه عبور منحصر به فرد تصادفی با طول 50 کاراکتر در یک.
$ pwgen 50

2- شما می توانید با استفاده از دستور makepasswd برای ایجاد پسوردهای تصادفی استفاده کنید و میتوانید طول پسورد را خودتان انتخاب کنید. قبل از اینکه شما از دستور madepasswd استفاده کنید از نصب آن روی سیستم تان مطمین شوید با اجرا کردن دستور زبر.
# apt-get install makepasswdایجاد یک رمز عبور تصادفی با طول 10 کاراکتر پیش فرض 10 است.
$ makepasswd

ایجاد یک رمز عبور تصادفی با طول 50 کاراکتر.
$ makepasswd  --char 50

تولید 7 رمز عبور تصادفی با طول 20 کاراکتر.
$ makepasswd --char 20 --count 7

3- پنهانی کردن  یک پسورد با استفاده از crypt به همراه salt
salt را به صورت دستی و اتوماتیک میتوان ایجاد نمود.
salt یک دیتای تصادفی(random)میباشد و به منظور محافظت از پسورد مقابل حملات دیکشنری استفاده میشود.
از نصب بسته mkpasswd مطمین شوید. دستور زیر پسورد را با salt اینکریپ (encrypt) میکند. مقدار salt به صورت تصادفی(random)و اتوماتیک به دست میآید. هر زمانی که دستور زیر را اجرا کنید خروجی متفاوتی را دریافت خواهید کرد زیرا هربار مقدار تصادفی(random)برای salt پذیرفته میشود.
$ mkpasswd tecmint

خروجی دستور زیر در هر زمانی یکسان خواهد بود. توجه کنید شما میتوانید به انتخاب خودتان هر چیزی را به عنوان salt وارد کنید.
$ mkpasswd tecmint -s tt

4- encrypt یک string مثلا (Tecmint-is-a-Linux-Community) با استفاده از encryption نوع aes-256-cbc و با استفاده از پسورد مثلا tecmint و salt.
# echo Tecmint-is-a-Linux-Community | openssl enc -aes-256-cbc -a -salt -pass pass:tecmint

در مثال بالا خروجی دستور echo به دستور openssl پایپ (|) شده که ورودی را پاس میدهد تا با استفاده از ecoding با cipher enc انکریپت (encrpt) شود که از الگوریتم encryption aes-256-cbc استفاده میکند و در نهایت با salt پسورد tecmint را encrypt میکند.

5- decrypt کردن string با استفاده از دستور openssl و decryption نوع aes-256-cbc-
# echo U2FsdGVkX18Zgoc+dfAdpIK58JbcEYFdJBPMINU91DKPeVVrU2k9oXWsgpvpdO/Z | openssl enc -aes-256-cbc -a -d -salt -pass pass:tecmint

موفق باشید.

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3484
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
سلام.
میگم جریان چیه این تاپیک توی فایرفاکس، باعث کرش شدن میشه؟
صدبار لود کردم این پیج رو. هر صدبار کرش کرد  ;D
الان با کرومیوم دارم تایپ می کنم.
کسی میدونه دلیلش رو؟
به خاطر اون Gif ها؟
حتی توی فایرفاکس، عکس ها رو بلاک کردم. ولی باز با اومدن به وسطای صفحه، کرش می کنه  :o
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
برای من کرش نمی‌کنه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
سلام.
میگم جریان چیه این تاپیک توی فایرفاکس، باعث کرش شدن میشه؟
صدبار لود کردم این پیج رو. هر صدبار کرش کرد  ;D
الان با کرومیوم دارم تایپ می کنم.
کسی میدونه دلیلش رو؟
به خاطر اون Gif ها؟
حتی توی فایرفاکس، عکس ها رو بلاک کردم. ولی باز با اومدن به وسطای صفحه، کرش می کنه  :o
آره. دیشب برای من هم همینطوری بود ولی الان خوبه. نمیدونم چرا ???

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
آره. دیشب برای من هم همینطوری بود ولی الان خوبه. نمیدونم چرا ???

فکر کنم سیستمم کشش نداره لودش کنه  ;D
ولی جالبه که توی کروم مشکلی نداره. این فایرفاکس هم معلوم نیست چند چنده. تو فاصله ی 3 روز، یه نسخه آپدیت داده بیرون. معلوم میشه خودشون هم فهمیدن مشکل داره. تو آپدیت جدید درستش کردن حتما (دیشب آپدیت کردم، برم این تاپیک رو با اون باز کنم ببینم چی میشه  ;D )
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
 :o
درست شد  ;D
ولی عجیبه. 37.0.1 رو دیشب گرفته ولی به نظرم تا قبل از آپدیت هم 37.0.1 بود  ;D
کلا گیج و منگم  ;D فکر کنم هنوز از خواب کاملا بیدار نشدم. الان تو Splash Screen گیر کردم  ;D
باز خداروشکر شبا از همه چی Log میگیرم. لااقل بفهمم دنیا دست کیه  ;)

آفلاین سید اشرار

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
یکی از بهترین شیوه های تولید پسورد استفاده از حروف اول یک جمله یا شعر که یادتون نمیره
به عنوان مثال:
من کرگدن خود را خیلی دوست ندامMKKHRKHDN
واسه تو دائم الوضوعم تو نمازمی VTDATN

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
فوق العاده است.سپاس دوست عزیز.
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها