انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر سایز پارتیشن root  (دفعات بازدید: 9711 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1430
  • as in freedom
تغییر سایز پارتیشن root
« : 13 تیر 1386، 12:54 ق‌ظ »
من میخوام سایز پارتیشن رووت (جاییکه اوبونتو روی اون نصبه) رو افزایش بدم. آیا راهی برای این کار هست که اطلاعاتم دست نخورده باقی بمونه و فقط سایز پارتیشن بزرگتر بشه؟
امضای کوچکتر - انجمن زیباتر P-:

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3100
  • لينوكس يعني آزادي ، امنيت
پاسخ به: تغییر سایز پارتیشن root
« پاسخ #1 : 13 تیر 1386، 10:43 ق‌ظ »
خوب تنها در صورتي امكان پذير هستش كه يه فضاي خالي بعد از اون !! پارتيشن داشته باشين در غير اين صورت اين كار هم امكان پذير نيست .

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • as in freedom
« پاسخ #2 : 13 تیر 1386، 10:47 ق‌ظ »
من فضای خالی کافی قبل از اون دارم! بعدش خالی ندارم.

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 13 تیر 1386، 10:54 ق‌ظ »
قبل از اون نميشه
در صورتي امكان پذير هستش كگه اون پارتيشن رو دلت كنين . تنها راهش همينه

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • as in freedom
« پاسخ #4 : 14 تیر 1386، 02:44 ب‌ظ »
کسی راه دیگه‌ای سراغ نداره؟

آفلاین Saied

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
« پاسخ #5 : 14 تیر 1386، 04:51 ب‌ظ »
در قدم اول برای پاسخ به این سوال باید توجه کرد که اون فایل سیستم خاص از قابلیت resize/move پشتیبانی می کنه یا نه؟ تقریبا تمام فایل سیستم های ویندوزی و لینوکسی این قابلیت رو دارند. بعد باید ببینید ابزاری که برای این کار استفاده میشه این قابلیت رو به درستی دارد یا نه؟ مثلا gparted قابلیت move صحیح در مورد ntfs ندارد. مهم هم نیست که فضای خالی قبلش باشه یا بعدش. این مطلب خودش رو در geometry دیسک نشون میده که از لحاظ کاربر مهم نیست. ولی اصل ماجرا شما برای اینکه بتونید یک پارتیشن رو هر گونه تغییری درش ایجاد کنید بایستی اول umount اش کنید و با توجه به اینکه پارتیشن ریشه لینوکس در حال اجرا قابل umount شدن نیست شما بایستی برای این کار از یک LiveCD استفاده کنید که بتونید اون پارتیشن ریشه که در این حالت دیگه ریشه لینوکس زنده نیست تغییر بدین. به همین راحتی!

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 14 تیر 1386، 10:09 ب‌ظ »
ای ول جالب بود
پس میشه با فضای خالی قبلش هم اون قسمت رو بزرگتر کرد

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • as in freedom
« پاسخ #7 : 14 تیر 1386، 11:37 ب‌ظ »
خوب من با سی-دی زنده اوبونتو و با گراب نتونستم تغییر سایز و حتی حرکتش بدم! با دیسک بوتبل پارتیشن مجیک و... هم نشد! منم چون این کاررو فوری و لازم دیدم، پشتیان گیری کردم و دوباره پارتیشن بندی کردمو و اوبونتو رو دوباره نصب کردم! اما خوب دوست دارم بدونم چطور این کار انجام میشه!
در ضمن در تمیمی این نرم افزارها پارتیشن ext3 (root) رو غیر قابل تغییر اندازه فرض میکرد!

آفلاین Saied

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 14 تیر 1386، 11:54 ب‌ظ »
خوب من با سی-دی زنده اوبونتو و با گراب نتونستم تغییر سایز و حتی حرکتش بدم! با دیسک بوتبل پارتیشن مجیک و... هم نشد! منم چون این کاررو فوری و لازم دیدم، پشتیان گیری کردم و دوباره پارتیشن بندی کردمو و اوبونتو رو دوباره نصب کردم! اما خوب دوست دارم بدونم چطور این کار انجام میشه!
در ضمن در تمیمی این نرم افزارها پارتیشن ext3 (root) رو غیر قابل تغییر اندازه فرض میکرد!
چه مشکلی پیش می اومد که نمی تونستین حتی حرکتش بدین؟ با gparted عمل کردید؟ خیلی بده که هر وقت هر مشکلی پیش می اد ادم یه بار دیگه لینوکس رو نصب کنه! مزه اش همش به اینه که بتونی درستش کنی. مثل مشکل high definition کارت صدای من یا خرابکاری که در درایور کارت وایرلس ام انجام دادم که هر دو رو بدون اینکه دوباره نصب کنم درست کردم. بابا روحیه هکری تون کجاست؟ البته به قول یکی از بچه ها من هکر نیستم ولی هکرها رو دوست دارم!  :D

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • as in freedom
« پاسخ #9 : 15 تیر 1386، 01:50 ق‌ظ »
خوب منم دوس داشتم این کار انجام بشه اما واقعا کارهام عقب افتاده بود و وقتم کافی نبود! همین الانم با مکافات آنلاین شدم! درضمن: منه بچه newbie کجا و هکر کجا! آخر شب جمعه‌ای خندوندیم!  ;)  :D

خوب مشکل با جی‌پارتد هم مثل بقیه نرم‌افزارها این بود که اصلا گزینه تغییر سایز غیرفعال بود! با نرم‌افزارهای بوتبل هم که خواستم کارکنم نمیشد! فقط یکی از نرم افزارها گفت چون فت32 نیستم با مسولیت خودم پارتیشن رو تغییر جا میده و منم گفتم باشه! دیدم در نیم ساعت ۳٪ جلو رفت! منم ریست کردم! چون عجله داشتم!

آفلاین Saied

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 15 تیر 1386، 11:00 ق‌ظ »
والا چی بگم. اگه تو gparted اون پارتیشن مونت نیست و گزینه های مربوط به تغییر پارتیشن غیرفعال هستند تنها احتمالی که میشه داد اینه که بسته های progs نصب نیستند مثل e2fsprogs یا reiserfsprogs و ...

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • as in freedom
« پاسخ #11 : 15 تیر 1386، 03:11 ب‌ظ »
یعنی اگه اینهاییکه گفتید رو نصب میکردم میشد این کاررو انجام داد؟ چطوری نصبشون کنم؟ (برای آینده  ;) )

آفلاین Saied

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 16 تیر 1386، 02:52 ب‌ظ »
خوب من الان توی gparted زیر منوی features رو دیدم ظاهرا با قابلیت move در بیشتر فایل سیستم ها مشکل داره. شاید تنها راه حذف و دوباره ایجاد باشه

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • as in freedom
« پاسخ #13 : 16 تیر 1386، 03:11 ب‌ظ »
میخواستیم هکر بشیما! نشد دیگه!  ;)  :P

شاید تنها راه حذف و دوباره ایجاد باشه
آره. ظاهرا راه دیگه‌ای نیست! مرسی از راهنماییتون!