انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا به مقالات(نرم‌افزار آزاد) سایت‌های خارجی می‌شود اطمینان کرد؟  (دفعات بازدید: 5808 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
دوستان من در ضمیمه‌ی کلیک تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۸۸ روزنامه‌ی جام‌جم یک مطلب خواندم با این لینک : http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100916686165
که خوب آن موقع به نویسنده‌ی مطلب دسترسی نداشتم و یک نقد تند و از روی خشم در انجمن دبیان در مورد مقاله نوشتم : http://debian-ir.com/forum/index.php?topic=483.0
که اعتراف می‌کنم خیلی از روی خشم است و حس خوبی ندارد ( فقط برای اطلاع لینک بالا را قرار دادم ).

حال که آن نویسنده‌ی(مترجم) عزیز مقاله به عضویت این انجمن درآمده و از دوستان ماست ، من نیز به ایشان دسترسی پیدا کردم و سوالم را از ایشان در یک پست خصوصی پرسیدم .
ایشان در پاسخ گفتن که مقاله ترجمه‌ای از سایت InfoWorld است
حال سوال این است :
۱- مقاله را بخوانید و بگویید که نظرتان درباره‌ی مقاله‌ی آن سایت خارجی چیست ؟ (مهم)
۲- آیا در بحث نرم‌افزار آزاد صرف اینکه یک مقاله منبع خارجی دارد می‌تواند درست تلقی شود ؟ یا باید جور دیگری عمل کرد ؟

پ.ن: از دوست عزیزمون هم می‌خوام تا لینک مستقیم مقاله‌ی (InfoWorld) رو اینجا قرار بدن تا بتوانیم اصل مقاله را نیز بخوانیم .

یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
البته که نمی شه اطمینان کرد !!!
ما باید اهداف و تاریخ نرم افزار آزاد رو بخونیم وبعد (منظورم کلیات مطالبه)بعد جزییات رو در سایت های خارجی دنبال کنم و صد البته در مورد نرم افزار آزاد من فقط صفحات fsf رو جدی می گیرم واعتماد می کنم چون واقعا وضوع حساسیه وامکان بد فهمی و کج(یا کژ) فهمی وجود داره
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
«خارج» یک مفهوم خیلی بزرگه و بدون شک به یک چیز خارجی فقط چون خارجی است نباید اعتماد کرد (: البته در این مورد منبع واقعا منبع خوبیه ولی خب اشتباه نویسنده منبع اصلی است. البته اصل انگلیسی متن بیشتر می رسونه که «لینوکس مشهورترین است و بعد از اون یک فرزند خونده موقرمز هست به نام گنو». کلا فرزند خونده ها کمتر محبوبن و موقرمز هم در فرهنگ غربی چیز جذابی نیست (ان شرلی رو یادتونه؟ (:). منظورم نویسنده به این سمته که یک فرزند اصلی در دنیای «نرم افزارهای آزاد و بازمتن» وجود داره که لینوکس است و یک فرزند خوب دیگه هم هست که کمتر مشهور شده به اسم گنو که در کنار کرنل لینوکس یک سیستم عامل کامل رو می سازن.

متن اصلی هم چندان جذاب نیست ولی ترجمه به نظرم در حد قابل قبوله. البته به جز اونجایی که «FOSS» به «بازمتن» ترجمه شده.

اینهم لینک اصلی: http://infoworld.com/d/open-source/greatest-open-source-software-all-time-776?page=0,0
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
با سلام
ممنون جادی . نظرت درباره‌ی اصل مقاله که اون سایت خارجی نوشته چیه ؟
یا علی
یا علی

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
چیزی بنام سایت خارجی بودن اصلا مطرح نیست حتی کشورش مهم نیست چون اینترنته و مستقل از محل ! صرفا چیزی که اهمیت داره اعتباره خوده سایت و نویسندشه و بیشتر نویسنده هر مطلبی در هر موردی از جمله موارد مربوط به نرم افزارهای ازاد و یا راهنماهای اون و ... مهم نویسنده هست

پس باید سوالت اینگونه تغییر کنه ایا میشه به مطالب هر نویسنده ای در دنیا ( از جمله ایران ) اعتماد کرد جواب مشخصه که نه باید بررسی و شناخته بشه
این در مورد مقالات و مطالب سایتهای بسیار بزرگم صدق میکنه و یا روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی و رادیویی و .. هر رسانه ای  ;)

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
    • یه‌انقلابی
با سلام
نقل‌قول
۲- آیا در بحث نرم‌افزار آزاد صرف اینکه یک مقاله منبع خارجی دارد می‌تواند درست تلقی شود ؟ یا باید جور دیگری عمل کرد ؟
نقل‌قول
پس باید سوالت اینگونه تغییر کنه ایا میشه به مطالب هر نویسنده ای در دنیا ( از جمله ایران ) اعتماد کرد جواب مشخصه که نه باید بررسی و شناخته بشه
پس باید جور دیگری عمل کرد و اعتبار نویسنده لحاظ شود ولی این کار بسیار مشکلی است .
یا علی
یا علی

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
اره خب مشگله ولی خب تموم رسانه ها و نویسنده هاشون مدعی درست ترین بودن هستن ولی باید یه جوری تحقیق و منابع درست رو تو هر موردی یافت

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
ممنون جادی . نظرت درباره‌ی اصل مقاله که اون سایت خارجی نوشته چیه ؟

بدک نیست ولی خوبم نیست. آدم از اینفوورلد انتظار بیشتری داری به هرحال. بخصوص توی اون بخش لینوکس و گنو خیلی بد کار کرده ولی بعضی انتخاب هاش جالبه (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی