انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جیتسی Jitsi - مکالمه صوتی و تصویری امن و آزاد  (دفعات بازدید: 4277 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین pld

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
جیتسی Jitsi - مکالمه صوتی و تصویری امن و آزاد
« : 08 اردیبهشت 1394، 05:34 ق‌ظ »

Jitsi یک تلفن اینترنتی صوتی/تصویری و یک پیام‌رسان فوری امن و نرم‌افزاری آزاد است که به زبان جاوا نوشته شده است. جیتسی از چند تا از محبوب‌ترین پروتکل‌های پیام‌رسانی و تماس فوری پشتیبانی می‌کند.مانند SIP و Jabber/XMPP(که شامل چت فیسبوک و گوگل تاک هم می‌شود). توسعه جیتسی در دانشگاه استراس‌بورگ فرانسه شروع شد. پروژه در اصل به عنوانSIP Communicator شناخته می‌شد. امروزه پس از گذشت چندین سال، مشارکت کنندگان از بسیاری از کشورهای دنیا در پروژه حضور دارند. بعضی از قابلیت‌های این نرم‌افزار عبارتند از:
  • مکالمه صوتی و تصویری چند نفره - رمزگذاری شده (ZRTP)
  • چت خصوصی آنلاین - رمزگذاری شده (OTR)
  • انتقال فایل
  • تصویربرداری از دسکتاپ share screen
  • کتنرل کامپیوتر مخاطب (مانند teamviewer)
  • ضبط مکالمات

ZRTP
امنیت در ارتباطات اینترنتی یکی از پایه‌های اصلی و لازم است. از آنجایی که برنامه‌هایی مانند Jitsi اغلب توسط افراد غیر متخصص در زمینه IT اجرا خواهند شد، باید استفاده از آنها آسان باشد. اینجاست که پروتکل ZRTP وارد می‌شود و کار راه اندازی پروتکل امن SRTP را به هنگام تماس صوتی و تصویری به عهده می‌گیرد. پروتکل ZRTP توسط Phil Zimmermann، یکی از اعضای بنیاد GNU، توسعه داده شده است. وی یکی از نام‌های آشنای دنیای امنیت به خصوص برای نوشتن برنامه PGP است.
در اولین تماس میان دو مخاطب، ZRTP امنیت مکالمه را برقرار کرده و بر روی هر دو کلاینت یک رشته(4 کاراکتر) تولید می‌شود که به کاربر نمایش داده می‌شود.  کاربر‌ها با مقایسه رشته در دو طرف مکالمه، صحت آن را تایید می‌کنند. برنامه یک فایل cache تولید و بر روی کامپیوتر ذخیره می‌کند. از این پس اگر این دو کاربر با همین ابزارها با هم تماس بگیرند، برنامه به طور خودکار امنیت مکالمه و صحت هویت مخاطب را تضمین می‌کند.

OTR
پیغام رسانی ضبط نشده یا Off-The-Record Messaging یک تکنولوژی آزاد برای رمزگذاری ارتباطات است. کتابخانه آن libotr تحت مجوز آزاد LGPL منتشر می‌شود. در برنامه جیتسی از این کتابخانه در امن ساختن پیغام رسانی و انتقال فایل استفاده می‌شود.
قابلیت‌های OTR بدین گونه هستند:
  • رمزگذاری پیغام‌ها: شخص دیگری قادر به خواندن پیغامها نیست.
  • تعیین اعتبار مخاطب: مطمئن شوید شخص دیگری در مکالمه شما وارد نشده است.
  • پیغام‌های انکار شدنی: پیغام ها با یک امضای دیجیتالی همراه نیستند. پس شخص ثالث قادر نیست بفهمد که چه کسی دارد پیغام می‌فرستد. یا اینکه دریابد یک پیغام خاص از جانب شما بوده است یا خیر
  • اگر کلیدهای شخصی شما (Private Key) لو برود، مکالمات قبلی شما در معرض فاش شدن قرار نخواهند داشت.
یکی از معایب این روش نیاز به آنلاین بودن همزمان  هر دو مخاطب است. بنابراین پیغام‌هایی که در حالت آفلاین بودن مخاطبتان برای وی ارسال می‌کنید، رمزگذاری نمی‌شوند.

نصب Jitsi

برای نصب آخرین نسخه از جیتسی [در حال حاضر: 2.9.5441]  بر روی اوبونتو و سایر توزیع‌های دبیانی، این روش را دنبال کنید:
اول ترمینال را باز کنید. اضافه کردن به مخازن:
sudo gedit /etc/apt/sources.listو خط‌های زیر را به انتهای فایل اضافه کنید و فایل را ذخیره کنید:
## Jitsi nightly builds
deb http://download.jitsi.org/nightly/deb unstable/
آپدیت مخازن:
sudo apt-get update
در صورت دریافت ارور زیر:
نقل‌قول
W: GPG error: http://download.jitsi.org unstable/ Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
NO_PUBKEY C697D823EB0AB654
با زدن دستورات زیر مشکل را حل کنید:
gpg --keyserver pgpkeys.mit.edu --recv-key C697D823EB0AB654
خروجی :
نقل‌قول
gpg: requesting key EB0AB654 from hkp server pgpkeys.mit.edu
gpg: key EB0AB654: public key "SIP Communicator (Debian package) <deb-pkg@sip-communicator.org>" imported
gpg: no ultimately trusted keys found
gpg: Total number processed: 1
gpg:               imported: 1

gpg -a --export C697D823EB0AB654 | sudo apt-key add -
وقتی در خروجی OK آمد،مخازن را آپدیت کنید و برنامه را نصب کنید:
sudo apt-get update && sudo apt-get install jitsi

اجرای برنامه
در اولین اجرا باید به اکانت خود لاگین کنید. برای ساخت اکانت در مرورگر خود به سایت jit.si بروید و اکانت خود را بسازید. سپس با اکانت خود در قسمت XMPP لاگین کنید.دقت کنید که username را به صورت myname@jit.si وارد کنید.
برای اضافه کردن مخاطب از منوی File گزینه Add contact را انتخاب کنید. در قسمت ID or Number آدرس اکانت مخاطب خود را وارد کنید و در قسمت Display Name می‌توانید به اختیار نامی برای او در لیست مخاطبین خود قرار دهید. پس از اضافه کردن مخاطب خود، مخاطب باید با درخواست شما موافقت کند. در صورت آنلاین شدن، پیغامی دریافت می‌کند که باید بر روی authorize کلیک کند. پس از پذیرفتن درخواست دوستی توسط مخاطب، برنامه به شما آگاهی خواهد داد.
حال روی مخاطب کلیک کرده و دکمه call contact را بزنید تا تماس برقرار کنید. در آغاز تماس، برنامه به صورت خودکار مکالمه را با روش ZRTP رمزگذاری می‌کند. کلاینت جیتسی بر روی هر یک از دو (یا چند) کامپیوتر طرف مکالمه، یک رشته‌ی ۴ کاراکتری تولید می‌کند تا کاربران با مقایسه‌ی این رشته از امنیت مکالمه اطمینان حاصل کنند. بهترین شیوه برای مقایسه رشته‌ها بدین‌گونه است که نفر اول دو کاراکتر اول رشته و نفر دوم دو کاراکتر بعدی آن را بخواند. در صورتی که هر دو رشته یکسان بودند، بر روی دکمه Confirm و سپس بر روی x کلیک کنید.
« آخرین ویرایش: 11 اردیبهشت 1394، 05:36 ق‌ظ توسط pld »

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1348
پاسخ : جیتسی Jitsi - مکالمه صوتی و تصویری امن و آزاد
« پاسخ #1 : 08 اردیبهشت 1394، 12:10 ب‌ظ »
جالب بود، حداقلش برای من اینه که تونستم با سرور xmpp روی کامپیوتر خودم تماس صوتی داشته باشم، ممنون .
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین { AliReaza }

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • اگه کفشت پاتو می زد و از ترس قضاوت مردم پابرهنه نشدی و درد رو به پات تحمیل کردی، دیگر در مورد آزادی شعار نده...
« پاسخ #2 : 08 اردیبهشت 1394، 01:31 ب‌ظ »
Jitsi برای Android فعلا در دست کار هست و هنوز نسخه پایدار نداده.
بنظر شما چند وقت طول میکشه که نسخه پایدار Android آماده بشه؟

و مهمتر از آن برای استفاده از Jitsi حداقل سرعت Internet چقدر باید باشه؟

استفاده از Jitsi تا چه حد قابل اعتماد هست؟
منظورم اینه که آیا در کنار استفاده از Jitsi نیاز به TOR برای امنیت بیشتر هست؟
یا خوده Jitsi امنیت مناسب را دارد؟

آفلاین pld

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 11 اردیبهشت 1394، 03:06 ق‌ظ »
Jitsi برای Android فعلا در دست کار هست و هنوز نسخه پایدار نداده.
بنظر شما چند وقت طول میکشه که نسخه پایدار Android آماده بشه؟
در حال حاضر نسخه اندرویدش  چیزهایی که من می‌خوام رو داره (مثلا تماس صوتی و تصویری رمزگذاری شده، چت با رمزگذاری OTR، استفاده از چند اکانت همزمان) و به نظر من به حد کافی خوب هست. من که خودم استفاده می‌کنم. از زمان انتشار نسخه بعدیش اطلاعی ندارم.

استفاده از Jitsi تا چه حد قابل اعتماد هست؟
منظورم اینه که آیا در کنار استفاده از Jitsi نیاز به TOR برای امنیت بیشتر هست؟
یا خوده Jitsi امنیت مناسب را دارد؟
خود جیتسی امنیت خیلی بالایی داره ولی این بیشتر در حالت آنلاین و مکالمه است. هنوز چیزهایی مثل اینکه اکانت شما با چه اکانتی و چه زمانی تماس گرفته ممکنه مشخص بشه. خودم با TOR و امثال اون امتحان نکردم.

دقیق نمی‌دونم. توی چت که مشکلی نیست. فکر نکنم تماس تصویریش از وایبر و اسکایپ بدتر بشه  ???

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #4 : 11 اردیبهشت 1394، 08:01 ق‌ظ »
برای من صدا قطع و وصل می شود، کسی علتش را می داند.

آفلاین { AliReaza }

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • اگه کفشت پاتو می زد و از ترس قضاوت مردم پابرهنه نشدی و درد رو به پات تحمیل کردی، دیگر در مورد آزادی شعار نده...
« پاسخ #5 : 11 اردیبهشت 1394، 10:31 ق‌ظ »
دقیق نمی‌دونم. توی چت که مشکلی نیست. فکر نکنم تماس تصویریش از وایبر و اسکایپ بدتر بشه  ???

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #6 : 11 اردیبهشت 1394، 11:03 ق‌ظ »

ولی اسکیپ مشکل ندارد.

آفلاین pld

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 12 اردیبهشت 1394، 03:19 ق‌ظ »
با اکانت‌های دیگه (غیر از jit.si) هم امتحان کن. مثلا سیپ (ostel.co) رو امتحان کن. نتیجه رو بگی ممنون می‌شم.