انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: بوتیبل کردن  (دفعات بازدید: 1790 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Thomson

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 258
بوتیبل کردن
« : 10 اردیبهشت 1394، 07:26 ب‌ظ »
سلام بچه ها

بعد از اینکه با دستور مثلا dd ما فایل ایزو رو بوت ایبل کردیم روی فلشمون
حالا اون رو باید بریم مثل قدیم از طریق بایوس با زدن کلید هایی مثل delet یا f12 و غیره بوت کنیم یا نه یه جور دیگه باید بوت بشه؟؟ درواقع توی لینوکس که از دستور dd استفاده میکنیم بعدش باید چطوری بوت کنیم ایزو رو؟؟

لطفا یه آموزش از اگه لینکش رو دارین بذارید چون توی انجمن فقط بچه ها مشکلاتشون رو گفتن جایی آموزش نبود درست درمون
و انگاری دستور dd هم کار نمیکنه برای من اینجوری استفادش میکنم:
dd if=ubuntu.iso of=/dev/sdbمشکل دومی رو هم لطفا بگین کجاست (چون وقتی دستور رو میزنم و میرم از بایوس بوتش کنم ، میگه سیستم عامل پیدا نشد)
همواره تشکر میکنم از بهترین دوستانم، در انجمن اوبونتو فارسی که استادانه بنده علم آموختند.

آفلاین userb

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 96
پاسخ : بوتیبل کردن
« پاسخ #1 : 11 اردیبهشت 1394، 12:35 ب‌ظ »
سلام.
نمی‌دونم چرا، اما در بسیاری از سایت‌ها برای کپی فایل ISO روی یک فلش‌مموری و بوتیبل کردن اون از یک دستور ساده dd استفاده می‌کنن؛ من هم بارها امتحان کردم، اما متاسفانه این راه جواب نمی‌ده. انگار همه از هم کپی و پیست کردن، متاسفانه!
یک‌بار هم به یک کاربر در این انجمن گفته بودم از دستور dd استفاده کنه، اما خودم امتحان نکرده بودم! (اگرچه بعد از پاسخ، به‌سرعت خودم هم امتحان کردم، و بعد پاسخ غلط رو اصلاح کردم)  چرا؟ چون به خیال خودم از یک منبع معتبر خونده بودم، مثل Arch Wiki. اما شاید مثال آرچ مربوط به خودش بود و نه توزیع دیگه. اما جالب اینجا است که در ویکی آرچ هم نوشته شده بود «که اگر این روش کار نکرد... از فلان روش استفاده کنید!» اما بعد متوجه شدم، که ممکنه بعضی توزیع‌ها با این روش کار کنند و بعضی نه؛ به این دلیل که یک توزیع می‌تونه از یک ایزو هایبریدی استفاده کنه، یعنی ایزویی که دارای بوت‌لودر مخصوص به هارددیسک رو هم در خودش داره. البته این توضیح یک توضیح من درآوردی است!! وقت بیشتر ندارم برای جستجو، به هرحال امیدوارم یکی بیاد و این توضیح رو توضیح بده! یعنی نمی‌دونم که آیا یک ایزو هایبریدی بوت‌لودری رو به فرمت ایزو اضافه می‌کنه، یا اینکه بوت‌لودر ایزو رو به کل تغییر می‌ده و فقط مناسب هارددیسک‌ها و فلش‌درایو‌ها می‌کنه.
ساختار سیستم‌فایل یک سی‌دی با یک هارد‌دیسک متفاوت هست، و bootloader اون‌ها با هم فرق داره. بطور مثال بوت‌لودر هارددیسک کامپیوتر‌هایی که دارای هسته لینوکس هستند SYSLINUX هست و برای سیستم‌فایل‌های سی‌دی ISO 9660 هم ISOLINUX. و به همین دلیل هم هست که نوشتن با dd عمل نمی‌کنه!
اما راه‌حل؛ استفاده از برنامه isohybrid هست که با تغییر در فایل‌های ایزو، این سیستم‌فایل رو آماده کپی روی فلش‌مموری‌ها و دستگاه‌های فلش می‌کنه. یعنی ابتدا باید با دستور isohybrid فایل ایزو رو آماده کنیم و بعد با دستور dd فایل رو روی فلش‌مموری کپی کنیم.
نکته مهم! من هنوز از این روش استفاده نکردم!! در حقیقت، هیچ‌وقت نخواستم یک توزیع رو از روی یک فلش‌مموری نصب کنم. اما خوشحال می‌شم کسی نتیجه رو بگه :)

نکته! یک‌بار دیگه با دقت به سوال شما نگاه کردم؛ شما در مثال‌ی که زدید، فایل Ubuntu.iso رو قرار دادید. باید بگم مثال بالا برای بعضی از توزیع‌ها است، و نه توزیع‌های محبوب و معروف‌ی مانند اوبونتو، چون این توزیع‌ها بوت‌لودر هایبریدی دارند. به احتمال زیاد شما دستور رو اشتباه وارد می‌کنید، یعنی به‌جای sdb از sdb1 استفاده کردید؛ اگرچه در سوال‌تون نوشتید sdb. یک‌بار دیگه امتحان کنید و دستور را با dev/sdb/ وارد کنید و نه sdb1.
« آخرین ویرایش: 12 اردیبهشت 1394، 11:19 ب‌ظ توسط userb »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19713
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 12 اردیبهشت 1394، 02:28 ب‌ظ »
روش dd همیشه و همه‌ی توزیع‌ها کار می‌کنه، ولی ممکنه رایانه‌ی شما از راه‌اندازی از فلش bootable نشده پشتیبانی نکنه که چاره‌اش اینه که اون رو bootable کنی. با Gparted یا gnome disks مثلا
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین userb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 12 اردیبهشت 1394، 02:35 ب‌ظ »
روش dd همیشه و همه‌ی توزیع‌ها کار می‌کنه، ولی ممکنه رایانه‌ی شما از راه‌اندازی از فلش bootable نشده پشتیبانی نکنه که چاره‌اش اینه که اون رو bootable کنی. با Gparted یا gnome disks مثلا

کار نمی‌کنه! مگه می‌شه دستگاهی (مثل فلش‌مموری) بوتیبل نشده باشه و سیستم بتونه از روی اون بوت کنه؟!!

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #4 : 12 اردیبهشت 1394، 02:44 ب‌ظ »
مشکل چیه که با برنامه ی unetbootin بوتیبلش نمیکنه ؟؟  ??? :o

خیلی برنامه ی خوبی برای اینکار فایل ایزو را انتخاب کن و بعد بوتیبلش کن
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 12 اردیبهشت 1394، 02:50 ب‌ظ »
کار نمی‌کنه! مگه می‌شه دستگاهی (مثل فلش‌مموری) بوتیبل نشده باشه و سیستم بتونه از روی اون بوت کنه؟!!

خیلی از رایانه‌ها (از جمله همه‌ی رایانه‌هایی که تو خونه ما هست) این کار رو می‌کنن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین userb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 12 اردیبهشت 1394، 03:09 ب‌ظ »
خیلی از رایانه‌ها (از جمله همه‌ی رایانه‌هایی که تو خونه ما هست) این کار رو می‌کنن

وقتی یک بایوس نتونه سکتور بوت رو که شامل یک بوت‌لودر هست پیدا کنه، چطور می‌شه بدون بوت‌لودر کرنل رو لود بشه؟ یک بوت‌لودر سی‌دی هم با یک بوت‌لودر هارد‌دیسک متفاوته، همینطور که توضیح دادم. می‌شه توضیح بدید چطور یک دستگاه می‌تونه بدونه بوتیبل شدن قابلیت اجرا داشته باشه؟
« آخرین ویرایش: 12 اردیبهشت 1394، 03:16 ب‌ظ توسط userb »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 12 اردیبهشت 1394، 03:21 ب‌ظ »
این چیزی که می‌گی بوتیبل، یه پرچمه فقط روی فلش که می‌گه من مي‌تونم بوت بشم. تغییری در محتوای اون به وجود نمی‌آره. خیلی از بارکننده‌های راه‌اندازی به صورت خوش‌بینانه این پرچم رو بررسی نمی‌کنن و مستقیماً سعی می‌کنن از روی فلش بوت کنن.

آفلاین userb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 12 اردیبهشت 1394، 06:46 ب‌ظ »
این چیزی که می‌گی بوتیبل، یه پرچمه فقط روی فلش که می‌گه من مي‌تونم بوت بشم. تغییری در محتوای اون به وجود نمی‌آره. خیلی از بارکننده‌های راه‌اندازی به صورت خوش‌بینانه این پرچم رو بررسی نمی‌کنن و مستقیماً سعی می‌کنن از روی فلش بوت کنن.

نمی‌دونم، حقیقت اینه‌که اولین‌بار هست که همچین چیزی رو می‌شنوم، شاید هم حرف شما درست باشه.
در مورد بوتیبل کردن، روال و استاندارد مشخصی باید طی بشه تا سیستم بتونه از روی یک مدیا یا دستگاه راه‌اندازی بشه. وقتی یک فایل iso را روی یک فلش‌مموری کپی می‌کنیم، داریم اون رو بوتیبل می‌کنیم، چون در سی‌دی نصب یک توزیع بوت‌لودر خودش وجود داره، تفاوت در اینه‌که، بوت‌لودری که در یک سی‌دی قرار داره (در توزیع‌هایی که با هسته لینوکس هست) ISOLINUX هست، که مناسب یک سیستم فایل سی‌دی (مثل ISO 9660) هست، و به همین دلیل این بوت لودر نمی‌تونه روی یک دستگاه دیگه مثل فلش‌مموری کار کنه، چون مناسب اون سیستم فایل نیست. برای رفع این مشکل اومدن به فرمت iso یک بوت‌لودر دیگه اضافه کردن (SYSLINUX) تا یک توزیع رو بشه با رایت کردن روی یک دستگاه با سیستم فایل‌ی شبیه به هارددیسک هم لود کرد. برنامه‌ انجام این کار هم isohybrid هست. حالا ممکنه بعضی از توزیع‌ها نیاز به استفاده از این روش نداشته باشند (چون بوت‌لودر مناسب -syslinux- اضافه شده)، اما همه توزیع‌ها رو هم نمی‌شه به صورت ساده با استفاده از dd روی فلش‌مموری رایت کرد (چون بوت‌لودر مناسب اضافه نشده).
شاید هم روش‌های دیگه‌ای هم باشه که من نمی‌دونم؛ اگه یک منبع‌ رو معرفی کنید بسیار ممنون می‌شم چون نتونستم با جستجو پیدا کنم.
« آخرین ویرایش: 12 اردیبهشت 1394، 06:48 ب‌ظ توسط userb »

آفلاین Thomson

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 258
« پاسخ #9 : 14 اردیبهشت 1394، 01:39 ق‌ظ »
سلام.
نمی‌دونم چرا، اما در بسیاری از سایت‌ها برای کپی فایل ISO روی یک فلش‌مموری و بوتیبل کردن اون از یک دستور ساده dd استفاده می‌کنن؛ من هم بارها امتحان کردم، اما متاسفانه این راه جواب نمی‌ده. انگار همه از هم کپی و پیست کردن، متاسفانه!
یک‌بار هم به یک کاربر در این انجمن گفته بودم از دستور dd استفاده کنه، اما خودم امتحان نکرده بودم! (اگرچه بعد از پاسخ، به‌سرعت خودم هم امتحان کردم، و بعد پاسخ غلط رو اصلاح کردم)  چرا؟ چون به خیال خودم از یک منبع معتبر خونده بودم، مثل Arch Wiki. اما شاید مثال آرچ مربوط به خودش بود و نه توزیع دیگه. اما جالب اینجا است که در ویکی آرچ هم نوشته شده بود «که اگر این روش کار نکرد... از فلان روش استفاده کنید!» اما بعد متوجه شدم، که ممکنه بعضی توزیع‌ها با این روش کار کنند و بعضی نه؛ به این دلیل که یک توزیع می‌تونه از یک ایزو هایبریدی استفاده کنه، یعنی ایزویی که دارای بوت‌لودر مخصوص به هارددیسک رو هم در خودش داره. البته این توضیح یک توضیح من درآوردی است!! وقت بیشتر ندارم برای جستجو، به هرحال امیدوارم یکی بیاد و این توضیح رو توضیح بده! یعنی نمی‌دونم که آیا یک ایزو هایبریدی بوت‌لودری رو به فرمت ایزو اضافه می‌کنه، یا اینکه بوت‌لودر ایزو رو به کل تغییر می‌ده و فقط مناسب هارددیسک‌ها و فلش‌درایو‌ها می‌کنه.
ساختار سیستم‌فایل یک سی‌دی با یک هارد‌دیسک متفاوت هست، و bootloader اون‌ها با هم فرق داره. بطور مثال بوت‌لودر هارددیسک کامپیوتر‌هایی که دارای هسته لینوکس هستند SYSLINUX هست و برای سیستم‌فایل‌های سی‌دی ISO 9660 هم ISOLINUX. و به همین دلیل هم هست که نوشتن با dd عمل نمی‌کنه!
اما راه‌حل؛ استفاده از برنامه isohybrid هست که با تغییر در فایل‌های ایزو، این سیستم‌فایل رو آماده کپی روی فلش‌مموری‌ها و دستگاه‌های فلش می‌کنه. یعنی ابتدا باید با دستور isohybrid فایل ایزو رو آماده کنیم و بعد با دستور dd فایل رو روی فلش‌مموری کپی کنیم.
نکته مهم! من هنوز از این روش استفاده نکردم!! در حقیقت، هیچ‌وقت نخواستم یک توزیع رو از روی یک فلش‌مموری نصب کنم. اما خوشحال می‌شم کسی نتیجه رو بگه :)

نکته! یک‌بار دیگه با دقت به سوال شما نگاه کردم؛ شما در مثال‌ی که زدید، فایل Ubuntu.iso رو قرار دادید. باید بگم مثال بالا برای بعضی از توزیع‌ها است، و نه توزیع‌های محبوب و معروف‌ی مانند اوبونتو، چون این توزیع‌ها بوت‌لودر هایبریدی دارند. به احتمال زیاد شما دستور رو اشتباه وارد می‌کنید، یعنی به‌جای sdb از sdb1 استفاده کردید؛ اگرچه در سوال‌تون نوشتید sdb. یک‌بار دیگه امتحان کنید و دستور را با dev/sdb/ وارد کنید و نه sdb1.
سلام
دست خودم نیست که اشتباه کامند رو ران کنم که!
طبق مشخاساتی که /dev میده اجرا باید کرد. باید چک کرد که فلش رو dev چی تعریف کرده! sdb1 یا sdb .
حرف های دانیال رو نخوندم هنوز. ولی مشکل خیلی مهملیه، یهجورایی انگار dd قصدش کپیه نه bootloadering
مرسی
همواره تشکر میکنم از بهترین دوستانم، در انجمن اوبونتو فارسی که استادانه بنده علم آموختند.