انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: Arch Linux با طعم GNOME  (دفعات بازدید: 6870 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
Arch Linux با طعم GNOME
« : 03 آذر 1388، 02:24 ب‌ظ »
از وقتی اسم چاکرا سر زبونها افتاده و هنرمند عزیز آقای روزبه شفیعی http://www.roozbehonline.com/ هم رفته توی این پروژه همش بحث اینه که KDEکارها دارند به آرچ مهاجرت می کنند.
خواستم بقیه اطلاع داشته باشند که آرچ فقط منحصر به KDE نیست و اگر حوصله نصبش به روش سنتی روندارند یا گنوم رو ترجیح میدهند انتخابی مثل چاکرا برای اونها هم وجود داره.
http://www.kahelos.org

این هم یک بررسی روی KahelOS
http://www.raiden.net/articles/review_kahel_os/

پیشنهاد خود من اینه که خود ارچ رو نصب کنید و هر محیطی رو خواستید اضافه کنید راحت تر از اونه که آدم تصور می کنه. فرایند نصب خیلی منطقیه و فقط چند تا فایل متنی رو باید ویرایش کرد. علاوه بر این Arch یک جامعه کاربران بزرگ و مستندات بسیار قوی و فراوان داره.

از مزایای بزرگ Arch که باعث جذب شدن خیلی از دوستان شده اینه که Arch در عرضه کردن بسته های جدید و بروز یک توزیع پیشرو هست و اگه می خواهید آخرین کرنل، آخرین KDE و کلا جدیدترین نسخه بسته ها را داشته باشید Arch بهترین انتخابه.

مدیر بسته‌هاش به نام Pacman فوق العاده قویه و با Apt رقابت می کنه.
علاوه بر این همه بسته ها بر ای معماری i686 کامپایل و بهینه می شوند به همین خاطر لینوکس کار ها در سراسر دنیا Arch رو یکی از سرعترین لینوکسها می دونند.

به جز مخازن رسمی، یک مخزن غیر رسمی به نام AUR وجود داره که کابران بسته هایی رو کمه خودشون تهیه کردند رو به اشتراک می گذارند به این ترتیب اگر برنامه ای در مخازن رسمی نباشه احتمالا در AUR پیدا میشه.

Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
پاسخ به: Arch Linux با طعم GNOME
« پاسخ #1 : 20 بهمن 1388، 10:37 ب‌ظ »
آقا من نمیدونم شما با kahel کار کردی یا نه؟
من که نصبیدم. تجربه من که فوق العاده ناجور بود.یعنی وحشت ناک بود.اصلا وارد گنوم نشد و تو همون خط فرمان لاگین میشد.همه خطوط هم درهم بر هم میشد.فکر کنم آدم اول آرچ بنصبه بعد خودش روش میز کار نصب کنه اینقدر آزار نمیبینه که kehel آزار میده
« آخرین ویرایش: 20 بهمن 1388، 10:43 ب‌ظ توسط mrmrn »
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین علی قنواتیان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
    • کاربران ایرانی اینک اسکیپ
« پاسخ #2 : 20 بهمن 1388، 11:17 ب‌ظ »
آرچ از اون توزیع‌های بی‌نظیریه که طعم واقعی لینوکس رو به آدم می‌چشونه. 8)
مخصوصا وقتی یک جایی توی نصب gdm گیر می‌افتین و مجبور می‌شین از توی ترمینال و فقط با lynx صفحات وب رو دنبال راه حل بگردین! تازه اگه تا اون موقع تونسته باشین اینترنت رو برقرار کنین!!
 ](*,)

در ضمن با  Arch مواظب آپدیت‌ها باشین، شایعاتی هست که نرم افزار‌ها قبل از انتشار نهایی توی مخازن arch پیدا می‌شن. چند باری برای خودم من پیش اومده که با آپدیت کردن یک نرم افزار، رسیدم
glib6 not found
فقط بدونین وقتی این اتفاق افتاد و شما چشم در چشم این پیغام خطا شدید، اصلا سعی نکنین توی تایپ فِرز باشین، چون حتی ls هم جواب نمی‌ده!
بهترین توصیه‌ای که به تازه‌کارا می‌شه  اینه که احتیاط کنین که شما جزو اولین قربانی‌های آپدیت‌ها نباشید :-X
یو ها ها ها! 

از همه‌ی این‌ها که بگذرید در انتهای روز، وقتی خسته به رختخواب برمی‌گردید، چه موفق شده باشید قوس چهار دیواریتون رو کمی‌ محکم‌تر کنین یا در آخرین لحظه ستون کج شده و archتون کف خیابون هارد افتاده باشه، از یک چیز خشنود خواهید بود: اینکه تلاش کردید.
و فقط یک چیز شما رو وادار ‌می‌کنه که دیسک اوبونتو خرگوش زبون نفهم!! رو که طی روز از کشوی میزتون بیرون پریده، دوباره در صبح فردا توی کشو بگذارید و در کشو رو ببندید: 
و اون چیزی نیست جز این حقیقت که
شما.. امید دارید... چون.. در Arch ... تنها نیستید!

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
« پاسخ #3 : 21 بهمن 1388، 12:16 ق‌ظ »
تجربه ای با Kahel نداشتم ! اگرم بخوام gnome کار کنم ترجیح می دم روی آرچ نصبش بکنم .
در مورد بسه های نرم افزاری باید بگم اونجور ها هم که شما در موردش بد می گید نیست ! تا هیچ بسته ای نسخه نهایی اون منتشر نشه توی مخازن اصلی نمیاد مگر اینکه مخازن testing رو فعال کنید و خودتون رو ناکار کنید . از طرفی جامعه آرچ جامعه بزرگیه ! مطمئنا اگر مشکلی در بسته های نرم افزاری باشه به سرعت گزارش و فیکس می شه...
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین محمد باقر اهتمام

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 661
  • محمد باقر حمایت می کند از : Ogre3D , CrystalSpace
    • کتاب و انجمن فارسی گیمپ
« پاسخ #4 : 21 بهمن 1388، 12:25 ق‌ظ »
یک چیزی که خیلی منو گیج کرده بحث جنتو در مقابل با آرچ هست . خیلی تو اینترنت سرچ کردم و بهترین بحت هایی که دیدم توی خود فورم های آرچ و جنتو بود . برای مثال توی این http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-577784.html جنتو کارا بحث رو شروع کردن و آرچ کارها هم توی http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=36649&p=1 و این شد که من گیج شدم  :o آخر نفهمیدیم کار با کدامش سختر هست و کدامش آزادی بیشتری میده و تنظیمات بهتری داره .

آفلاین محمد باقر اهتمام

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 661
  • محمد باقر حمایت می کند از : Ogre3D , CrystalSpace
    • کتاب و انجمن فارسی گیمپ
« پاسخ #5 : 21 بهمن 1388، 12:29 ق‌ظ »
اما اگر بخوام نتیجه گیری خودم رو بگم از یک پست یکی  از آرچ کار ها واقعا حالم بهم خورد :
نقل‌قول
I can't believe someone wrote that stuff... and I believe even less someone said `interesting read.'
If you do not like Arch use Gentoo and just shut up. If you do not like Gentoo use Arch and shut up.
If you do not like both use Ubuntu and shut even more up.

ولی خوب اگر دقت کنید جنتو کارها خیلی تخصصی تر مسئله رو شرح دادند. :D

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« پاسخ #6 : 21 بهمن 1388، 02:18 ق‌ظ »
اما اگر بخوام نتیجه گیری خودم رو بگم از یک پست یکی  از آرچ کار ها واقعا حالم بهم خورد :
نقل‌قول
I can't believe someone wrote that stuff... and I believe even less someone said `interesting read.'
If you do not like Arch use Gentoo and just shut up. If you do not like Gentoo use Arch and shut up.

ولی خوب اگر دقت کنید جنتو کارها خیلی تخصصی تر مسئله رو شرح دادند. :D

سلام محمد جان

فقط تست و کار میتونه بهت پاسخ بده نه مقایسه ها و اظهارات عجیبی که برخی اوقات میشه دیسترو وار !

رابطه تیمهای ارچ و جنتو و اسلکور و حتی با تیم فری بی اس دی خیلی نزدیکه ( مخصوصا تو اسکریپت سازی برای سورسها یا پچ کردن موارد لازم ! )

مخصوصا از نظر فلسفی ارچ و جنتو خیلی شباهت دارن هر دو حامی سبکی و سرعت زیاد و سادگی غیر گرافیکی و حفظ پایداری خیلی بالا در عین به روز بودن هستن البته نه پایداری با فریبی مثل قدیمی نگه داشتن پکیجها  ;) ( قدرت تو ایجاد پایداری در عین به روز بودنه ) و بسیاری اشتراکات دیگه مثل این اصل که جای هی نسخه دادن و مجبور کردن کاربر به کوچ پی در پی کل زندگیش میشه رولینگی هم عمل کرد و صرفا یک بار توزیع نصب و تنظیم بشه و پس از اون فقط اپدیت کرد ( قرار نیست مثل فرهنگ دنیای ویندوز یا خیلی توزیعها کاربر هم از عمد عقب نگه داشته بشه که مثلا تو نسخه بعدی امکاناتی برای عرضه باشه ! اگه امکانی کشف یا عرضه بشه همون لحظه ارائه میشه نسخه بعدی در کار نیست  ;D :)

و هچنین این اصل که ازادیتو حفظ کن خودت توزیعتو کانفیگ کن

طبیعتا اینا تفاوتهایی هم توی نگاه و عملکرد هم دارن .... مخصوصا تو همین روند مدیریت توزیع و عزل و نصبها و کانفیگها

مثلا توی ارچ غیر از سیستم ABS ( که از سورس باینری میسازه با یه دستور ) که بشدت شبیه emerge جنتو و یا پورت فری بی اس دی هست همزمان پکیج منجر هم هست ( اجباری به کامپایل پی در پی نیست در عین حال در دسترسه برای فردی که میخواد پکیج رو به نوعی سفارشی نصب کنه و یا پورت کنه به سکویی خاص ! ) و همگام با اون دو تای قبلی امکان مضاعف نصب از اسکریپتهای مردمی مخزن AUR هم هست که خیلی جذابه ( چیزی هست شبیه ABS و emerge ولی غیر رسمی و خیلی گسترده که هر فردی میتونه توش مشارکت کنه و پکیج بسازه خیلی ساده از هر منبعی از جمله فایلهای باینری DEB و RPM و تعداد به اصطلاح پکیجهای که میشه از اونجا نصب کرد از کل پکیجهای دبیان هم بیشتره  ;) ) خب دست توش زیادی بازه !

ازادی که این سه توزیع میدن خیلی زیباست مخصوصا جنتو و ارچ ;)

پینوشت : این توضیحات ربطی به کاهل او اس و یا سابایون و ...... ( فرزندان ) نداره منظور خوده ارچ و جنتو و تا حدی اسلکور بود

پاینده باشید

آفلاین علی قنواتیان

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
    • کاربران ایرانی اینک اسکیپ
« پاسخ #7 : 02 اسفند 1388، 10:23 ق‌ظ »
نقل‌قول

به نظر من که فوق العاده‌اس! به این می‌گن آزادی بیان با طعم رئالیسم کاربردی!!! این یکی از عوارض استعمال خودسرانه Arch هستش که تا حدودی اپیدمی تشخیص داده شده
Just shut even more up
 ;D
 \\:D/ \\:D/

hint: you mind the tongue, forget about arch