انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آموزش کامل نصب اوبونتو  (دفعات بازدید: 7593 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین saeed_e00

• Full Member
  • *
  • ارسال: 221
آموزش کامل نصب اوبونتو
« : 11 تیر 1394، 02:51 ب‌ظ »
سلام

بنده با توجه به چیزایی که تو انجمن و دوستان و ... یاد گرفتم یه آموزش کلی از صفر آماده کردم.اگه میشه بررسیش کنین اگه موردی داره اصلاح کنم
مرسی
------------------------------
توی این پست سعی میکنم از اول مراحل نصب اوبونتو رو با اکثر نکته های بدرد بخور بگم و خیلی آسووووون و مناسب کسایی که بار اولشونه میخان اوبنتو نصب کنن…

خب ، اول از همه باید یه dvd از اوبونتو یا ایمیج اوبونتو رو گیر بیاریم واسه نصب.

ایمیج تمام نسخه های داری پشتیبانی رو میتونین از اینجا دانلود کنین:

Ubuntu Releases

همونطوری که قبلا صحبت شد بهتره از نسخه های  LTS استفاده کنین ، الان که تیر ماه 1394 هست آخرین نسخه LTS میشه Ubuntu 14.04.2 LTS (Trusty Tahr) با لینک مستقیم میتونین دانلود کنین…

وقتی که وارد صفحه مربوط به دانلود میشین دو تا ورژن مختلف دسکتاپ از 14.04 میبینین

ورژن 64 بیتی و 32 بیتی

اول مشخصات پردازنده خودتونو میتونین از اینترنت چک کنین که آيا 64 بیتی رو ساپورت میکنه یا نه

واسه پردازنده های اینتل از اینجا میشه چک کنین :

Your Source for Intel® Product Information

اگه پردازنده 64 بیتی ساپورت کرد و مموری سیستم بیشتر از 2گیگ بود قطعا از ورژن 64بیتی استفاده کنین…

خب ، فرض میکنیم تا الان تونستیم ایمیج مناسب خودمونو دانلود کنین. حالا میتونیم ایمیج رو بزنیم رو دیسک نوری مثل dvd یا انواع فلش مموری و …

پیشنهاد من اینه که رو یه فلش مموری حداقل 4گیگ بریزین.

واسه ریختن ایمیج روی فلش مموری از برنامه زیر استفاده کنین :

Pen Drive Linux’s USB Installer

کار باهاش آسونه نیازی به توضیح نداره…

خب تا اینجا واسه تمام کسایی که میخوان از لینوکس استفاده کنین مشترک بود ، از اینجا به بعد دو دسته میشین 😀

دسته اول که کلا سیستمشونو لینوکسی میکنین بدون داشتن هیچ سیستم عامله دیگه ای

دسته دوم کسایی که میخوان اوبونتو رو همراه یه سیستم عامل دیگه داشته باشن مثلا یه اوبونتو و یه ویندوز

دسته دوم یه نکته کوچولو دارن که بعدا تو یه پست دیگه مفصل دربارش میحرفم

مراحل نصب اوبونتو که واسه هر دو گروه مشترکه :

خب فلش مموری یا دیویدی که آماده کردیم بودیم رو ران میکنیم و سیستمشو باهاش بوت میکنیم

اولین پنجره ای که باز میشه اینجوریه :

از سمت چپ میتونین زبان مورد نظرتونو انتخاب کنین ( همون انگلیسی باشه خوبه )

دوتا گزینه هست :

Try Ubuntu و Install Ubuntu

شما میتونین با زدن گزینه Try Ubuntu بدون ایجاد هیچ تغییری تو سیستمون اوبونتو رو بالا بیارین به صورت لایو و بچرخین توش و ببینین همه جاشو

خب ما میخوایم نصب کنیم اوبونتو رو پس گزینه Install Ubuntu رو میزنیم

مرحله بعدی اینجوریه :

3تا چیزو چک میکنه : حداقل مقدار فضا واسه نصب ، وصل بودن کامپیوتر ( لپ تاپ ) به منبع برق ، وصل بودن سیستم به اینترنت

دوتا گزینه هست اون پایین :

گزینه اول میگه آپدیت های اوبونتو رو حین نصب اوبونتو دانلود میکنه و نصب میکنه ( خب واضحه با وضعیت اینترنت ایران یه ذره دردسره پس تیک نمیزنیم )

گزینه دوم میگه یه سری پلاگین و کدک در حین نصب بریزم ؟ میگیم بله ‌;-)

خب میرسیم به مرحله بعدی که خیلی هم مهمه…

بسته به سیستم عاملی که الان روی سیستمون هست گزینه های متفاوتی هست اینجا

مثلا اگه ویندوز باشه چند گزینه اضافه میشه واسه نصب لینوکس کنار ویندوز

یا اگه یه لینوکس دیگه دارین میپرسه این لینوکس جدیده جایگزین قدیمیه بشه یا آپگرید بشه و …

ولی گزینه اولی که Erase Disk And Install Ubuntu و گزینه آخر Something else همیشه ثابته

گزینه اول کل هارد شمارو فرمت میکنه و اوبونتو رو نصب میکنه.نیاز به توضیح اضافه نداره

گزینه آخر پارتیشن بندی به صورت دستی هست تحت نظر خودمون

خب شما هر شرایطی که دارین گزینه آخرو بزنین

خب میریم مرحله بعدی ، مرحله مهم پارتیشن بندی…

وقتی وارد این قسمت بشین یه چیزی شبیه این خواهید داشت البته شما حتما چند تا پارتیشن دیگه دارین…

شما مجبورین یه مقدار فضا رو به صورت Free Space آزاد کنین واسه ساختن پارتیشن های مورد نیازمون.

پارتیشن بندی یکی از بخش های خیلی مهم و اساسیه و بسته به کاری که قراره اون سیستم انجام بده خیلی خیلی متفاوت خواهد بود ولی واسه یه سیستم خونگی معمولی این چیزی که قراره بگم کافیه و دردسر خاصی نداره.

واسه سیستم خونگی 3تا پارتیشن میسازیم :

۱. پارتیشن اصلی روت /

۲. پارتیشن home/

3. پارتیشن swap

اول روی Free Space کلیک میکنیم بعد علامت + پایین رو میزنیم و میتونیم پارتیشن مورد نظرمونو بسازیم

اون علامت – هم همونطوری که مشخصه پارتیشن پاک میکنه.

خب اول پارتیشن روت / رو میسازیم به این صورت :

واسه پارتیشن روت رو با حداقل ۵ گیگ هم میشه ساخته ولی پیشنهاد میشه ۲۰ گیگ یا نهایتا ۳۰ گیگ بذارین که بعدا با کمبود فضا مواجه نشیم

بعد پارتیشن swap رو میسازیم :

پارتیشن swap نقطه اتصال نداره و واسه حافظه مجازی ساخته میشه . ینی اگه لینوکس مموری کم آورد این مموری میپره وسط

دو برابر رم و حداکثر ۸گیگ کافیه

پارتیشن بعدی پارتیشن home/ هست ، هر چی فضا باقی مونده رو میدیم بهش :

خب ، تبریک میگم تموم شد

هر جا که اشتباهی انجام دادین قبل از اینکه برین به مرحله بعدی میتونین گزینه Revert رو بزنین تا به حالت قبل برگرده

حالا Install Now ….

یه پیغام میده و ازتون تاییده میخاد که هاردتونو به این صورت تغییر بده اگه تغییرات درسته روی Continue کلیک کنین

تو مرحله بعدی ایرانو انتخاب کنین ، حالا اگه سعادت جایی دیگه دارین اونجارو بزنین 😀

مرحله بعدی انتخاب زبان صفحه کلیده ، الان انگلیسی رو انتخاب کنین بعد از نصب میتونیم فارسی رو اضافه کنیم

خب مرحله بعدی اینجوریه :

تو قسمت your name اسم خودتونو یا هر چیزی دیگه رو میتونین بنویسین.این اسم موقع لاگین توی سیستم نشون داده میشه مثلا ‌Saeid

قسمت Your computers name یه اسم واسه کامپیوترتون انتخاب کنین

و قسمت Username یه نام کاربری انتخاب کنین

بعدا توی سیستمون اینجوری متمایز میشه :

Username@YourComputerName

در آخر Continue 😉

خوش امدین به دنیای آزاد خودتون…

http://linuxlab.ir/2015/07/02/%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%A7%D9%88%D8%A8%D9%88%D9%86%D8%AA%D9%88/
« آخرین ویرایش: 12 تیر 1394، 09:15 ب‌ظ توسط saeed_e00 »

آفلاین REZA_TML

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
پاسخ : آموزش کامل نصب اوبونتو
« پاسخ #1 : 20 تیر 1394، 04:32 ب‌ظ »
با سلام

من موقع نصب در قسمتی که باید انتخاب کنیم که اوبونتو کنار ویندوز نصب بشه یا به تنهایی نصب بشه زدم کنار ویندوز نصب بشه و گزینه something else .... رو نزدم و هیچ پارتیشن بندی هم از من سوال نشد.
ولی قبل از نصب 50 گیگ از فضای هارد رو آزاد کرده بودم.
آیا اشتباه نصب کردم؟

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #2 : 20 تیر 1394، 06:09 ب‌ظ »
با سلام

من موقع نصب در قسمتی که باید انتخاب کنیم که اوبونتو کنار ویندوز نصب بشه یا به تنهایی نصب بشه زدم کنار ویندوز نصب بشه و گزینه something else .... رو نزدم و هیچ پارتیشن بندی هم از من سوال نشد.
ولی قبل از نصب 50 گیگ از فضای هارد رو آزاد کرده بودم.
آیا اشتباه نصب کردم؟

بله.

شما 50 گیگ از روی یه پارتیشن که معلوم نیست شما توی اون پارتیشن اطلاعات داری یا نه را خالی کردی که چیزی را عوض نمیکنه چون اگر اون گزینه را بزنید در پایان تصمیم گیرنده میشه خود نصاب :)
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین REZA_TML

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
« پاسخ #3 : 20 تیر 1394، 06:36 ب‌ظ »
دوست عزیز منظورم از آزاد کردن این بود که کلا با نرم افزار پارتیشن بندی 50 گیگ رو delete کردم که به صورت خام و بدون هیچگونه نوع و داده ای وجود داشت. موقع نصب هم مثل اینکه به صورت خودکار این 50 گیگ تشخیص داده شده و همونجا نصب شده.
حالا سوال من اینه که قسمت root و swap و home رو هم درست نصب کردهیا نه؟ از کجا باید مقدار هر کدام از اینها رو چک کنم تا مطمئن بشم.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #4 : 20 تیر 1394، 07:33 ب‌ظ »
دوست عزیز منظورم از آزاد کردن این بود که کلا با نرم افزار پارتیشن بندی 50 گیگ رو delete کردم که به صورت خام و بدون هیچگونه نوع و داده ای وجود داشت. موقع نصب هم مثل اینکه به صورت خودکار این 50 گیگ تشخیص داده شده و همونجا نصب شده.
حالا سوال من اینه که قسمت root و swap و home رو هم درست نصب کردهیا نه؟ از کجا باید مقدار هر کدام از اینها رو چک کنم تا مطمئن بشم.

میتونی از برنامه ی جی پارتد استفاده کنی اون همه چیز را نشون میده و این کار شما باعث شده هوم و روت با هم یکی باشن :)
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین reza1603

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
« پاسخ #5 : 06 شهریور 1394، 08:07 ب‌ظ »
سلام دوستان من اوبونتو 14.04.2 رو روی ویندوز نصب کردم همه چیز تا مراحل آخر خوب \یش رفت تا زمانی که برای نصب GRUB به مشکل بر خورد و نتو نست تو درایوی که ویندوز بود نصب کنه    البته این رو هم بگم که از اول ویندوز منو که ورژن 10 نشناخت و من GRUB رو روی پارتیشن روت نصب کردم و نصب تموم شد من انتظار داشتم که یا همه چیز درست شده باشه یا حداقل اوبونتو بالا بیاد ولی بجاش فقط ویندوز 10 بالا اومد حالا نمی دونم مشکل از نصب بوده یا کلا ویندوز 10 توسط اوبونتو شناخته نمی شه کسی هست راهنماییم کنه؟

آفلاین aa2

• Full Member
  • *
  • ارسال: 133
« پاسخ #6 : 15 شهریور 1394، 02:10 ب‌ظ »
اگه بخوايم هوم رو درست کنيم بايد هوم قبلى رو فرمت کنيم من تو اون اطلاعات دارم اگه جديد هم درست نکينم وقتى نصب بشه هوم قبلى مثله يه درايو جداست و هوم جديد حافظه نداره....خب چيکار بايد کرد؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19713
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 15 شهریور 1394، 06:35 ب‌ظ »
سلام دوستان من اوبونتو 14.04.2 رو روی ویندوز نصب کردم همه چیز تا مراحل آخر خوب \یش رفت تا زمانی که برای نصب GRUB به مشکل بر خورد و نتو نست تو درایوی که ویندوز بود نصب کنه    البته این رو هم بگم که از اول ویندوز منو که ورژن 10 نشناخت و من GRUB رو روی پارتیشن روت نصب کردم و نصب تموم شد من انتظار داشتم که یا همه چیز درست شده باشه یا حداقل اوبونتو بالا بیاد ولی بجاش فقط ویندوز 10 بالا اومد حالا نمی دونم مشکل از نصب بوده یا کلا ویندوز 10 توسط اوبونتو شناخته نمی شه کسی هست راهنماییم کنه؟
گراب رو نباید روی پارتیشن نصب کرد،باید روی MBR دیسک نصب کنی.

اگه بخوايم هوم رو درست کنيم بايد هوم قبلى رو فرمت کنيم من تو اون اطلاعات دارم اگه جديد هم درست نکينم وقتى نصب بشه هوم قبلى مثله يه درايو جداست و هوم جديد حافظه نداره....خب چيکار بايد کرد؟
باید موقع نصب، بگی که پارتیشن خانگی قبلی رو روی خانهٔ جدید سوار کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین aa2

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 15 شهریور 1394، 07:09 ب‌ظ »
چه طورى تو کدوم قسمت؟
الان من نصب کردم يه درايو جدا اومده با يه 10 گيگى اون موقع کل هاردم هوم بود....کارى ميتونم بکنم؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 15 شهریور 1394، 09:40 ب‌ظ »
چه طورى تو کدوم قسمت؟
الان من نصب کردم يه درايو جدا اومده با يه 10 گيگى اون موقع کل هاردم هوم بود....کارى ميتونم بکنم؟
توی قسمتی که می‌گی چی رو کجا نصب کنه. آره، مي‌تونی الآن fstab رو ویرایش کنی و یگی از پارتیشن خانهٔ قبلی استفاده کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین aa2

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 15 شهریور 1394، 10:22 ب‌ظ »
Fstab کدوم قسمته؟ چه طورى بايد ويرايش کنم؟

آفلاین Риал Краесис

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1178
  • !!! I FIGHT FOR THE USERS
« پاسخ #11 : 15 شهریور 1394، 10:40 ب‌ظ »
Fstab کدوم قسمته؟ چه طورى بايد ويرايش کنم؟
احتمالا در مسیر
/etcهست اگر نبود میتونید با سرچ پیداش کنید و سپس اون رو تحت دسترسی روت اصلاح کنید.

If you do not like Arch use Gentoo and just shut up
 and If you do not like Gentoo use Arch and shut up
finaly If you do not like either use Ubuntu and shut the f*** up

آفلاین mr.mcxi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
« پاسخ #12 : 16 شهریور 1394، 12:57 ب‌ظ »
سلام.
من تمامی مراحل رو طبق آموزش نصبتون رفتم اما موقع نصب وقتی به Running "update-grub"میرسه مراحل دیگه طی نمیشه و توی قسمت سیاه رنگ ارور اپدیت میده

که کانکت بودن به اینترنت و دیسکانکت بودن به اینترنت هم فرقی نمیکنه
خوشحال میشم کمکم کنید

آفلاین Ma3X

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 877
  • It is Matrix
    • ماتریکس. آی آر
« پاسخ #13 : 16 شهریور 1394، 01:42 ب‌ظ »
این تاپیک خوبه که جمع‌بندی و ویکی‌سازی بشه (:

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 16 شهریور 1394، 03:02 ب‌ظ »
موضوع مربوط به انجمن نمی‌شه. قفل می‌شه. اگه بهش نیاز دارین، به ویکی منتقلش کنین.