انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمایی در مورد رشته های دانشگاهی  (دفعات بازدید: 2901 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
راهنمایی در مورد رشته های دانشگاهی
« : 01 امرداد 1394، 01:37 ب‌ظ »
سلام دوستان
میدونم شاید سوالم ربط چندانی با انجمن نداشته باشه ولی به هر حال  :D

من میخوام برای دانشگاه رشته ی کامپیوتر رو انتخاب کنم ولی چندین گرایش داره که نمیدونم چه تفاوت هایی دارند
۱.معماری سیستم های کامپیوتری
۲.فناوری اطلاعات
۳.نرم افزار
۴.علوم کامپیوتر

میدونم سوالم کلی هست ولی ممنون میشم اگه برای من توضیح بدید که هر کدوم چی هستند ؟ بازار کارشون چطوره ؟ آیا بعدا باز هم به گرایش های دیگه ای تقسیم میشن ؟ آیا غیر این چهارتا گرایش دیگه ای هم هست ؟

اگر هم تجربه ای دارید واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید
با تشکر فراوان :)
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
    • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
پاسخ : راهنمایی در مورد رشته های دانشگاهی
« پاسخ #1 : 01 امرداد 1394، 01:52 ب‌ظ »
سلام. من رشته‌ی خودم نامربوط به ایناست ولی از اطرافیان اطلاعاتی دارم که می‌گم...
در مورد اولی چیزی نمی‌دونم ولی IT و نرم‌افزار و سخت‌افزار شباهت زیادی به هم دارن.
با این تفاوت که IT بیشتر روی خود اطلاعات (به خودی خود!) و همینطور بحثای مدیریتی تمرکز کرده، و تفاوت سخت‌افزار و نرم‌افزار هم که واضحه ولی از نظر واحد‌های درسی خیلی خیلی شبیه‌ان!

از نظر بازار کار کلا اگه کار بلد باشی و واسه همشون کار هست ولی چندتا از اطرافیان من که IT خوندن خیلی راضی‌ان الان.
اگه من قرار بود بین سخت‌افزار و نرم‌افزار انتخاب کنم، نرم‌افزار رو انتخاب می‌کردم و البته کاملا احساسی و بی‌دلیل گفتم اینو!

امیدوارم رشته‌ی مورد علاقه‌ت رو قبول شی و موفق باشی.
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • aliila
« پاسخ #2 : 01 امرداد 1394، 03:46 ب‌ظ »
خیلی ممنون
یه سوال ، ایا منظورتون اینه که علوم کامپیوتر همون سخت افزاره ؟

بازم ممنون

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 01 امرداد 1394، 05:30 ب‌ظ »
علوم کامپیوتر بیشتر ریاضی هستش با کمی کامپیوتر :)

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
« پاسخ #4 : 01 امرداد 1394، 05:32 ب‌ظ »
خیلی ممنون

بازم ممنون
نه علوم کامپیوتر بیشتر دور و بر ریاضیات و الگوریتم و محاسبات می چرخه!

این انتخاب رشته مشکل منم هست الآن، رتبم اونقدری خوب نیست که بتونم تهران مهندسی بزنم، فوقش علوم کامپیوتر بخوره بهم (تو تهران) ولی نمی دونم موقع کار پیدا کردن ممکنه به خاطرش به مشکل بخورم یا نه! وقتی قراره یه برنامه نویس، سیس ادمین یا متخصص شبکه استخدام شه به این گیر می دن که طرف نرم افزار خونده یا سخت افزار یا آی تی یا علوم کامپیوتر یا نه؟
از اون طرف هم یکم زیادی درساش سخته(به نظر من)، نصفش ریاضیاته که نمی دونم از پسش بر میام یا نه  :(
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #5 : 01 امرداد 1394، 09:35 ب‌ظ »
خیلی ممنون

بازم ممنون
نه علوم کامپیوتر بیشتر دور و بر ریاضیات و الگوریتم و محاسبات می چرخه!

این انتخاب رشته مشکل منم هست الآن، رتبم اونقدری خوب نیست که بتونم تهران مهندسی بزنم، فوقش علوم کامپیوتر بخوره بهم (تو تهران) ولی نمی دونم موقع کار پیدا کردن ممکنه به خاطرش به مشکل بخورم یا نه! وقتی قراره یه برنامه نویس، سیس ادمین یا متخصص شبکه استخدام شه به این گیر می دن که طرف نرم افزار خونده یا سخت افزار یا آی تی یا علوم کامپیوتر یا نه؟
از اون طرف هم یکم زیادی درساش سخته(به نظر من)، نصفش ریاضیاته که نمی دونم از پسش بر میام یا نه  :(
منظورتون از اینکه حساب سخته رو متوجه نمیشم.اگه مشکل اینه اونم باکمی مطالعه ممارست برطرف میشه کلید حساب داشتن قلم و کاغذ و تمرین و تمرین و... هست.

آفلاین محمودی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 253
« پاسخ #6 : 01 امرداد 1394، 10:58 ب‌ظ »
عمیقتر بررسی کنید ببینید شما واقعا دوست دارید کامپیوتر را بهتر یاد بگیرید یا حتما میخواهید مدرک تحصیلی تان هم در زمینه کامپیوتر باشد . به نظر من اینده متعلق به گرایش های میان رشته ای است (مابین فیزیک و شیمی و زنتیک (منظور زیست و.. (مثل مهندسی پزشکی بیو مکانیک و... ) ) (مثل طیف وسیعی از مقالات علمی در زمینه حل مسایل مکانیک با روش های ژنتیک )  ) شما با انتخاب این طور رشته ها با مسایل وسیعتری اشنا خواهید شد در اثر تمرین اینها ذهن بازتری خواهید داشت و در کنار اینها به کامپیوتر و زبان های برنامه نویسی هم اشنا باشید .
دانا کسی است که قدر خود را بشناسد ، و در نادانی انسان این بس که ارزش خویش نداند .

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #7 : 02 امرداد 1394، 12:18 ق‌ظ »
عمیقتر بررسی کنید ببینید شما واقعا دوست دارید کامپیوتر را بهتر یاد بگیرید یا حتما میخواهید مدرک تحصیلی تان هم در زمینه کامپیوتر باشد . به نظر من اینده متعلق به گرایش های میان رشته ای است (مابین فیزیک و شیمی و زنتیک (منظور زیست و.. (مثل مهندسی پزشکی بیو مکانیک و... ) ) (مثل طیف وسیعی از مقالات علمی در زمینه حل مسایل مکانیک با روش های ژنتیک )  ) شما با انتخاب این طور رشته ها با مسایل وسیعتری اشنا خواهید شد در اثر تمرین اینها ذهن بازتری خواهید داشت و در کنار اینها به کامپیوتر و زبان های برنامه نویسی هم اشنا باشید .
دقیقا

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • aliila
« پاسخ #8 : 02 امرداد 1394، 01:56 ب‌ظ »
علوم کامپیوتر بیشتر ریاضی هستش با کمی کامپیوتر :)
ممنون
پس حتما منظور آقای فدوی از سخت افزار ، معماری کامپیوتر بوده ، درست میگم ؟

عمیقتر بررسی کنید ببینید شما واقعا دوست دارید کامپیوتر را بهتر یاد بگیرید یا حتما میخواهید مدرک تحصیلی تان هم در زمینه کامپیوتر باشد .
هردو  :)

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #9 : 02 امرداد 1394، 04:14 ب‌ظ »
برای اون کارهایی که گفتید (‌ سرپرست سیستم و شبکه و اینها ) نرم افزار و آی تی اولویت یکسان داره
سخت افزار اولویت پایین تر
من علمی کاربردی خوندم ( نرم افزار )
اونجا فیزیک نداشتیم
ریاضی هم تو فوق دیپلم در حد دبیرستان
تو کارشناسی هم یدونه ریاضی مهندسی  بود که سخت بود ( برای گرایش های مختلف آی تی : برنامه نویسی وب − شبکه − امنیت اطلاعات )
اگر تخصصی میخواید الان علمی کاربردی درسای خوبی گذاشته ( یعنی سیلابس درسیش  خیلی خوبه )
حتی برای کاردانی هم به گمانم رشته های نیمه تخصصی آورده ( کاردانی برنامه سازی رو من یادمه )‌
ولی سطح دانشگاه  خیلی خیلی پایینه

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • aliila
« پاسخ #10 : 03 امرداد 1394، 06:35 ب‌ظ »
دوستان ممنون بابت راهنمایی هاتون

من در مورد رشته های نرم افزار و it و علوم کامپیوتر کمی تحقیق کردم
اما مطلب درست و حسابی درباره ی معماری سیستم های کامپیوتری به چشمم نخورد
میشه لطف کنید و کمی درباره ی این رشته و جزئیاتش توضیح بدید؟

پیشاپیش تشکر

آفلاین 01000110

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 36
« پاسخ #11 : 03 امرداد 1394، 08:59 ب‌ظ »
دوستان ممنون بابت راهنمایی هاتون

من در مورد رشته های نرم افزار و it و علوم کامپیوتر کمی تحقیق کردم
اما مطلب درست و حسابی درباره ی معماری سیستم های کامپیوتری به چشمم نخورد
میشه لطف کنید و کمی درباره ی این رشته و جزئیاتش توضیح بدید؟

پیشاپیش تشکر

سلام

تا جایی که من از استاد هامون تو امیرکبیر شنیدم برای ورودی 94 و بعد اون رشته سخت افزار نداریم و در عوض معماری کامپیوتر هست. یه مقداری گرایش بندی ها فرق کرده.
یه فایلی براتون میذارم حتما ببینیدش.
http://ceit.aut.ac.ir/autcms/res/upload//computer-engineering/h_zarandi/NewProgram_ComputerEngineering_in_4_Fields.pdf

تو دانشگاه ما بچه های دانشکده مهندسی نسبت به علوم پروژه های بیشتری دارن و درس های عملی و آزمایشگاهی بیشتر. بچه های علوم اصلا آزمایشگاه ندارن. کمی درس های ریاضی دارن که خیلی هم سخت نیست. به نظر من خیلی فرق نمیکنه مهندسی باشی یا علوم مهم اینه که خودت مهارت هات رو زیاد کنی و وابسته به دانشگاه نباشی.
جو دانشگاه های تهران درسی تر هست. نسبت به «بیشتر» شهرستان ها. اینطور نیس که یه جزوه بهت بدن و یه پروژه گلابی و یه نمره خوب. مجبوری کار کنی و یاد بگیری.
البته دانشگاه هایی که گلابی ترن یه مزیت داره خب معدلت بیشتر میشه و وقت آزاد بیشتری داری و اگه پشتکار داشته باشی میتونی خودت بری سراغ چیزایی که دوس داری و یاد بگیری.
به نظرم اگه میخوای وارد بازار کار بشی هر دانشگاهی دوست داری برو ولی حتما حتما خودت کار کن. محدود به دانشگاه نباش.
اما اگه قصد داری تحصیلات آکادمیک رو ادامه بدی فکر میکنم دانشگاه های تاپ بهتر باشن.
اگه سوالی در مورد امیرکبیر داشته باشی میتونم کمکتون کنم.

آفلاین 01000110

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 36
« پاسخ #12 : 03 امرداد 1394، 09:05 ب‌ظ »
الآن، رتبم اونقدری خوب نیست که بتونم تهران مهندسی بزنم، فوقش علوم کامپیوتر بخوره بهم (تو تهران)

درس های علوم و مهندسی تفاوت آنچنانی باهم ندارند. بچه های مهندسی یه مقدار درس های سخت افزاری و برقی مثل مدار الکتریکی و الکترونیک و اینجور چیزاشون بیشتره بعلاوه درسهای آزمایشگاهی.

من از همه دانشگاه ها خبر ندارم. ولی توی «امیر کبیر» شما میتونین بعد قبولی با یه شرایطی(که سخت هم نیست) تغییر رشته بدین یا دو رشته ای کنین یا یه تعداد از واحد های رشته دیگه رو هم پاس کنید و مدرکش رو هم بگیرید.
اگه خواستین بگین بیشتر توضیح میدم.

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • aliila
« پاسخ #13 : 03 امرداد 1394، 09:34 ب‌ظ »
سلام
تا جایی که من از استاد هامون تو امیرکبیر شنیدم برای ورودی 94 و بعد اون رشته سخت افزار نداریم و در عوض معماری کامپیوتر هست. یه مقداری گرایش بندی ها فرق کرده.
یه فایلی براتون میذارم حتما ببینیدش.
http://ceit.aut.ac.ir/autcms/res/upload//computer-engineering/h_zarandi/NewProgram_ComputerEngineering_in_4_Fields.pdf
تو دانشگاه ما بچه های دانشکده مهندسی نسبت به علوم پروژه های بیشتری دارن و درس های عملی و آزمایشگاهی بیشتر. بچه های علوم اصلا آزمایشگاه ندارن. کمی درس های ریاضی دارن که خیلی هم سخت نیست. به نظر من خیلی فرق نمیکنه مهندسی باشی یا علوم مهم اینه که خودت مهارت هات رو زیاد کنی و وابسته به دانشگاه نباشی.
جو دانشگاه های تهران درسی تر هست. نسبت به «بیشتر» شهرستان ها. اینطور نیس که یه جزوه بهت بدن و یه پروژه گلابی و یه نمره خوب. مجبوری کار کنی و یاد بگیری.
البته دانشگاه هایی که گلابی ترن یه مزیت داره خب معدلت بیشتر میشه و وقت آزاد بیشتری داری و اگه پشتکار داشته باشی میتونی خودت بری سراغ چیزایی که دوس داری و یاد بگیری.
به نظرم اگه میخوای وارد بازار کار بشی هر دانشگاهی دوست داری برو ولی حتما حتما خودت کار کن. محدود به دانشگاه نباش.
اما اگه قصد داری تحصیلات آکادمیک رو ادامه بدی فکر میکنم دانشگاه های تاپ بهتر باشن.
اگه سوالی در مورد امیرکبیر داشته باشی میتونم کمکتون کنم.
خیلی خیلی ممنون بابت توضیحات خوبتون
واقعا مفید بود  :)